ZSXZ2. In Saongrad, Hongarije, is het water binnengedrongen. Met alle kracht is aan den vloed weerstand geboden. 170 huizen staan onder water. Te Szegedin staat het water nog iets hooger dan gedurende den laatsten grooten vloed. Het gevaar is groot. Aan het versterken der dammen wordt met alle kracht gearbeid. In een particuliere correspondentie uit Marseille dd. 11 April aan de N. R. Crt. lezen wij het volgendeToen ik gisteren te Marseille aan kwam, was het eerste wat ik zag een heer met een deftig uiterlijk, die op den hoek van een straat zat te schreien. De man wekte mijn medelijden op, ik ging naar hem toe, ik vroeg hem naar de reden van zijn leed, ik wilde hem troosten. En het bleek mij alras, dat hij lid was van het congres te Algiers, dat hij hoopte in zee te kunnen gaan, maar dat de militaire expeditie tegen de Krumirs en tegen den bey van Tunis alle scheepsruimte had inge nomen, en dat zijn reisplan nu in gevaar was. „Onze eeuw is een vreemde tijd", zeide ik: „bij de Romeinen moest het zwaard wijken voor de toga, maar wij negentiendeëeuwsche mannen hebben dit alles veranderd. Thans wijkt de toga voor het zwaard." Door deze en andere redeneeringen trachtte ik den armen geleerde moed in te spreken, en ik wandelde verder met de zelfvoldoening, die de barmhartige Samaritaan moet hebben gevoeld, toen hij den gewonden medemensch op zijn ezel laadde. Maar ziet, op den volgenden hoek van de straat trof mij hetzelfde schouwspel, en daarna weder en vervolgens alweder. Geheel Mar seille was vervuld met schreiende en treurende professoren en geleerden (twee geheel verschillende typen), die hun wijsheid hadden willen luchten in Afrika in het gezicht der woestijn, die thans in de koffiehmizen van de „Cannebière" te Marseille in hun maag blijven zitten. Tweeduizend geleerden die zaten te schreien en te jammeren, dat is geen kleinigheid, en de straten zjjn toch al zoo glibberig te MarseilleDe Hemel schijnt medelijden te hebben gehad met al deze klachten der aarde, want heden is een groote boot beschikbaar gesteld voor het con gres, en Marseille is ontruimd door dezen inval van een nieuwe soort. Als de stoombootmaatschappij zich nu maar niet vergist en de geleerde heeren koers laat nemen naar het land der Krumirs en, omgekeerd, de Fransche officieren brengt naar het .congres te Algiers. Het blijft nog de vraag met wie de Krumirs het slechtst zouden varen. Bedenk toch dat er zooveel genees kundigen deel nemen aan dit congres! BUITENLAND. JJVanlci-ïjlx. Uit Tunis wordt het bericht bevestigd dat Raustan, de Fransche gezant, aan den boy verzekerd heeft dat Frankrijk steeds welwillend gezind was en de geruchten van annexatie of onttroning, die door buitenlandsche agenten worden uitgestrooid, heeft gelogenstraft. Men gelooft dat Raustan ook bij den bey aangedrongen heeft op regeling dor hangende moeilijkheden en hem verzocht heeft waarborgen te geven omtrent het nakomen der conventiën, opdat de belangen van Frankrijk niet langer overgeleverd zijn aan de willekeur der ministers en aan buiten landsche invloeden. Ook zou do heer Raustan op nieuw den wonsch hebben uitgesproken, dat de troepen van Tunis deelnamen aan eene expeditie tegen de Krumirs. Het antwoord van den bey is nog niet bekend. Gisternamiddag te vier uren kwamen te Tunis do vreemde consuls bijeen in het Fransche consulaat. Men verwacht met vrij veel stelligheid het ontslag van don minister van oorlog wegens zjjne slechte plannen tot mobilisatie van het leger. Ge neraal Chanzy wordt hoogst waarschijnlijk zijn opvolger. Duitsclilancl. Te Berlijn zal in 1882 een algemeene Duitsche (Duitseh-Oostenrijksche) tentoonstelling voor zieken verpleging, hygiène en reddingswezon gehouden wor den. De minister van financiën, Hobrecht, staat aan het hoofd van het uitvoerend comité. Italië. De „Opinione" maakt thans den inhoud der de- peche openbaar, welke door lord Salisbury den 19den October 1878 aan den heer Wood is toege zonden, waarin dezen wordt verzocht, den bey van Tunis gerust te stellen, ten opzichte van diens vrees, dat Engeland het zoogenaamd plan van Frank rijk zou steunen, om Tunis te annexeeren, en den bey te verzekeren dat noch Frankrijk, noch Italië dergelijke voornemens tegen hom koesterden. Volgens de lezing van genoemd blad is de tekst dier depeche als volgt: Uwe depeche van 8 October heb ik ontvangen en aan de goedkeuring der Koningin onderworpen. De Engelsche regeering heeft met innig genoegen vernomen, dat de bey van Tunis geen gewicht hecht aan het vermoeden, dat H. M. regeering het onderstelde plan van Frankrijk tot inlijving van Tunis zou begunstigen. Gelief van elke gelegenheid gebruik te maken om hem alle vrees omtrent kwade bedoelingen van Frankrijk of Italië te ontnemen. Het is zijn belang in vrede met die mogendheden te leven. Er is geen enkele reden om te gelooven, dat die naburige mogend heden plannen tegen zijn belang koesteren. De „Diritto" deelt het volgende mede over den loop der ministeriëele crisis. Daar van hooger- hand de meening was geuit dat met het hoog op den toestand de verschillende fracties en hoofden van de linkerzijde zich met elkander moesten ver staan om een sterk ministerie te vormen, heeft men Maandag en Dinsdag ijverig gewerkt aan een plan, dat veel kans scheen te hebben. Cairoli en Depetris zouden in het nieuwe ministerie de por tefeuilles hebben behouden, die zij hadden vóór de bekende stemming op 7 dezer; verder zouden Zanardelü, Crispi en Nicotera in het Kabinet wor den opgenomen. Zanardelli verklaarde zich bereid een portefeuille te aanvaarden, indien Cairoli bleef. Crispi verklaarde dat hij desnoods zelfs zonder portefeuille lid van het Kabinet zou worden, ter wijl Nicotera verklaarde dat hij voor elke porte feuille beschikbaar was. Tot nu toe ontbreekt nog de goedkeuring van Cairoli. Is de beslissing van Cairoli gunstig, dan is het DÏeuwe ministerie tot stand gekomen; volgt echter een weigerend ant woord, dan is het niet te voorzien wanneer de cri sis zal eindigen. De „Popoio Romano" meldt dat de eens gezindheid tusschen de hoofden der verschillende groepen van de linkerzijde omtrent het door en door vredelievende programma en de instandhouding der goede betrekkingen met Frankrijk en de binnen- landsehe economische ontwikkeling verzekerd is. GS-xroot-Br-itannië. De Basuto's hebben de bemiddeling van den heer Hercules Robinson, gouverneur-generaal der Kaap kolonie, aangenomen. Men is er van meening dat het sluiten van den vrede ophanden is. Uit Aden wordt bericht dat koning Jan van Abyssiniö is gestorven in een expeditie tegen de Gallas. Als lord Beaconsfield sterft, dan zal hij ten minste volgens de regelen der kunst bezwijken. Thans zijn er vier dokters bij hemop last der koningin heeft sir William Jenner den zieke bezocht. Zijn toestand is niet ongunstiger, maar wegens zijne zwakte blijft die zorgwekkend. De „Times" meldt uit Durban dat vele Boe ren in de Kaapkolonie met belastingweigering drei gen, daar zij na den vrede met de Transvaal den ken dat nu ook de Kaapsche Hollanders voortaan eigendunkelijk kunnen handelen. Sir A. Lanyon heeft ultimo Maart te Pretoria eene proclamatie afgekondigd, waarbij hij zijne vorige proclamaties te niet doet en den „status quo ante" herstelt. Oostcnr.-Hoag. Montireliio. Yan verschillende zijden wordt verzekerd dat de Prager Universiteits-quaestie niet door eene wet, maar langs administratieven weg zal worden opge lost, en wel door de splitsing der bestaande univer siteit in twee geheel zelfstandige en volledige hooge- scholen, eene Czechische en eene Duitsche. Zweden en Noorwegen. Graaf Hamilton is dezer dagen kortweg ontsla gen als kanselier der universiteiten van Upsala en Lund, als voorzitter der Rijkshypotheekbank, der Göta-Kanaalmaatschappij en der Rijks-Brandverze keringmaatschappij. Men verneemt thans, nadat dit ontslag eene week geleden reeds groot opzien baarde, de reden. De graaf moet zich schuldig gemaakt hebben aan verduistering van landsgelden en aan het maken van valsche wissels tot een bedrag van 250,000 kronen. Toen de tegenwoordige koning als prins Oskar te Upsala studeerde, was graaf Hamilton zijn gouverneur. Later werd hij minister van bui tenlandsche zaken. Ten name van zijn neef o. a. maakte hij valsche wissels ten bedrage van 150,000 kronen; verder bestal hij de universitoitskas voor 20,000 kronen en verduisterde hij het vermogen zijner nichten, de gravinnen Lejonhofved en Hamilton, tot eon bedrag van 750,000 kronen. Zijne familie en vrienden brachten zooveel geld bijeen, dat althans do valsche wissels konden betaald en do universi- teitsgeldenj konden worden vergoed. De koningin droeg daartoe uit hare particuliere kas niet minder dan 40,000 kronen bij, daar graaf Hamilton aan het hof zeer bemind was. Daar er geen openbaar ministerie bestaat, schijnt een proces vermeden te kunnen worden. De koning ontnam hem alle eere- posten en ook de hem vroeger verleende Seraphinen- orde, de hoogste orde die Zweden heeft. Gedurende den Deenschen oorlog was graaf Hamilton als Zweedsch gezant te Kopenhagen en spoorde toen zeer tot den oorlog aan. Thans was hij sinds maanden lijdende en hield hij zijn kamer. Rusland. Eene kennisgeving der regeering, gisteren te St.-Petersburg openbaar gemaakt, bevat het vol gende: Dadelijk na de catastrophe van 13 Maart jl., verschenen in eenige dagbladen aanwijzingen, be treffende het mogelijk in verband staan van het vervaardigen der ontploffingsstoffen met het labora torium in het paleis van wijlen de grootvorstin Maria Nicolawna. Die aanwijzingen waarop destijds door de regeering is acht geslagen, zijn nu gebleken ten eenenmale ongegrond te zijn. Een telegram uit St.-Petersburg meldt dat hot keizerlijke hof's nachts naar Gatschinaisovergebracht. Dit stadje van ongeveer 10,000 inwoners, waar reeds lang een keizerlijk paleis bestaat, ligt om streeks acht uren ten zuidwesten van St.-Petersburg. Men weet dat graaf Melikoff er reeds lang op aangedrongen heeft, dat de keizer zich naar eene kleineise plaats begeven zou, waar de bewaking van het paleis zekerder geschieden kon. - Yolgens een ander bericht is de keizerlijke familie er heen gegaan om de czarin, wier bevalling binnen twee maanden verwacht wordt. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de „Golos" een tweede, en aan de „Moskousehe Courant" en de „Semstwo" eene eerste waarschu wing doen toekomen. Grootvorst Nicolaas (vader) oom van keizer Alexander IH, heeft St.-Petersburg verlaten en eene buitenlandsche reis aanvaard. Aan de politie te St.-Petersburg zijn 570 mili tairen ter versterking toegevoegd. Glx-ielcen.lau.ci. Uit Athene wordt gemeld dat Griekenland de voorstellen heeft aangenomen, op voorwaarde dat zij aan Griekenland het bezit van het grondgebied waarborgen, welks afstand wordt voorgesteld. Yoorts beveelt Griekenland in de goede zorgen der mo gendheden de onder Turksche heerschappij blij vende Grieksche bevolking aan. Telegrammen. WEENEN, 13 April. Het zooeven in 't licht verschenen verdrag van uitlevering met België dagteekent van 12 Januari. Daarin wordt bepaald dat aanslagen op hoofden van buitenlandsche regee ringen en hunne familieloden vervolgd en gestraft zullen worden als gewone niet-politieke misdaden. KONSTANTINOPEL, 13 April. De Porte heeft aan de gezanten een nota gezonden, waarin zij ver klaart dat Pruisens tusschenkomst in Tunis onnoo- dig is, daar de bey alle vereischte maatregelen genomen heeft om den opstand der Krumirs te onderdrukken. ROME, 13 April. De „Diritto" meldt uit Tunis van gisteren„De Porte heeft aan den bey, in ant woord op zijne depeche, bericht dat zij goedkeurt al de maatregelen door hem genomen om de orde op de grens te herstellen." - De heden ontvangen berichten bevestigen dat de rust op de grens niet meer gestoord is geworden. Men gelooft dat do militaire operatiën eerst over eenige dagen zullen beginnen. LONDEN, 13 April. De Bank heeft 200,000 pd st. uitbetaald. LONDEN, 14 April. De „Standard" bevat het volgende telegram uit Newcastle van gisteren: „De Yolksraad in de Transvaal komt den löden a. s. bijeen. Daarna zal eene proclamatie worden uitgevaardigd, bevattende een vermaning aan de Boeren om zich te onthouden van daden en woorden, die geschikt mochten zijn om de betrekkingen tus schen de Engelschen en de Hollanders onaange naam te maken. In het document zal worden te kennen gegeven dat Engeland, door aan de Trans vaal den vrede toe te staan, een edele daad van recht vaardigheid heeft verricht. WEENEN, 14 April. De „Wiener Zeitung" maakt do wet openbaar betreffende de uitgifte van 50 millioen 5-pcts.-papierrente.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2