K°. 6492.Zaterdag IS April. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posta 1.40. Afzonderlijke Nommers.a °-05- LEIDEN, IA April. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip Schiedam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den lGden April a. s., des morgens te halftien. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. dus uiterlpk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Met het stoomschip „Hampton", waarvan het vertrek uit Rotterdam op 16 April a. s. is bepaald, wordt behalve naar Batavia, ook eene brievenmaal naar Padang verzonden. Voor de Transvaal is heden nog aan ons bureel ontvangen van een receptie-partij f 3.55. Wanneer men in deze dagen een wandeling maakt, b. v. slechts naar Oegstgeest of Sassenheimrdan wordt het oog aangenaam gestreeld door de schoone velden van tulpen, hyacinten, krokussen en andere hloembolgewassen, die zich daar reeds als een begin van Haarlems lusthof beginnen uit te strekken. De reukorganen krijgen daarbij natuurlijk ook hun deel. Het is echter niet goed het daarbij te laten. Ook het verstand, de konnis omtrent het een en ander, moet iets hebben, en daarom achten wij het een gelukkig denkbeeld van den heer Henri J. Stemberg te 's-Hage, om juist nu weder een paar nommers van „Floralia", handboekje voor do kennis en het kweeken van lievelingsbloemen, te doen verschijnen. Op zijne bekende onderhoudende, prettige, leerzame wijze deelt onze stadgenoot, de heer H. Witte, er Teel wetenswaardigs omtrent de Hyacinten in mede. Ze verdienen onder de aandacht te komen van ieder, hetzij kweeker of liefhebber. De commissie van goedkeuring voor de paar den, die ook weder dit jaar in Hongarije zullen worden aangekocht ten behoeve van onze cavalerie, is naar Pest vertrokken. Zij bestaat uit den luit.- kol. G. Holtius, den majoor jhr. L. J. H. Teding Van Berkhout, den ritmeester F. C. W. Juckema Van Burmania baron Rengers en den paardenarts 2de klasse J. B. H. Moubis. Wij kunnen onzen lezers mededeelen dat de commissie voor de Haagsche Tentoonstelling van Kunstwerken van Oude Meesters - in do Gothische Zaal - ten behoeve der watersnoodlijdenden, den toegangsprijs voor de beide Paaschdagen op 25 cents heeft bepaald. Tevens is door haar kennis gegeven aan de gezamenlijke spoorwegmaatschappijen, dat ieder reiziger, die aan den ingang der Tentoonstel ling zijn retourbiljet vertoont, met uitzondering van de 25-cents-dagen, tegen den halven intreeprijs wordt toegelaten. Behalve Paaschmaandag, waarop de toe gangsprijs reeds op 25 cents bepaald is, zal dus ieder reiziger ®p Maandag, Dinsdag, Donderdag, Vrijdag en Zaterdag voor 25 cents en op Woensdag (den guldensdag) voor vijftig cents toegang hebben. Door den luitenant-generaal, inspecteur der infanterie, is een aanvraag gedaan voor luitenants geschikt en genegen om bij het koloniaal werfdepot gedetacheerd te worden. Naar het Haagsche Dagblad verneemt, is prinses Hendrik door de mazelen aangetast. H. K. H. bevindt zich gelukkig naar omstandigheden redelijk wel. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp betreffende de verdediging der rivierdijken in geval van ijsgang en hoog opperwater. De geneeskundige staatscommissie te Utrecht heeft toegelaten voor het geneeskundig gedeelte de heeren C. W. Bollaan en A. H. L. Otto, beiden doctorandi, en bevorderd tot tandmeester den heer A. C. J. Beick. Eenige ingezetenen van Gouda hebben zich tot den minister gewend met het verzoek, om ver gunning dat hunne dochters toegelaten mogen wor den tot de lessen der rijks hoogere burgerschool aldaar. Blijkens een bij het departement van koloniën ontvangen telegram heeft de heer 's Jacob den 12den dezer het bestuur over Ned.-Indië aanvaard en is de vorige gouverneur-generaal, de heer Van Landsberge, dien dag uit Indië vertrokken. Te Gorkum is tot lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland gekozen mr. Van den Berg (libe raal) met 322 stemmenop den anti-revolutionairen candidaat, den heer A. Blankers, waren 208 stem men uitgebracht. Het op 12 Maart van Amsterdam naar Batavia vertrokken stoomschip „Prinses Amalia" der Maat schappij „Nederland", is met gebroken schroefas in Egypte aangekomen. Do aan boord van dit stoom schip aanwezige brievenmaal voor Ned. Oost-Indië is dientengevolge verzonden met het stoomschip „Utrecht", van de Rotterdamsche Lloyd. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez; de „Ma dura", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Dins dag van Southampton; de „P. Caland" arriveerde gisteren van Nieuw-Vork te Hellevoetsluisde „Pollux", van Nieuw-York naar Amsterdam, pas seerde gisterochtend Liezard. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer H. E. Kleyn, referendaris bij het departement van oorlog; den luit. ter zee der 1ste kl. D. J. W. A. G. Coops, beboerende tot hot eskader in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand waarin dat besluit te zijner kennis zal worden gebrachtden ingen. van den waterstaat der 1ste kl. E. Steuerwald ben. tot hoofdingenieur van den waterstaat der 2de kl., met bepaling dat hij gedetacheerd blijft bij de Polyt. School te Delft; den off. van gez. 1ste kl. bij de zeemacht W. Littel, op zijn verzoek, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, mot 1 Mei a. s. op pensioen gestold, onder toekenning van een jaarlijksch pensioen van f 1400 en een verhooging van dat pensioen van f 900 'sjaars voor werkelijk verblijf in mili tairen dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen en koloniën en tusschen de keerkringen. Gemengd Nieuw». Een jongetje, dat eergisteravond door een tramwagen in de Yan-Limburg-Stirum-straatte 's-Hage werd overreden, heeft daarbij het leven ver loren. Het was een eenig kind en 3'/2 jaar oud. Het ongeluk moet buiten alle schuld van den koetsier gebeurd zijn. Het kind was plotseling uit een hofje op straat geloopen. Gisteren zijn te Amsterdam aan boord van het stoomschip „Castor" ongeveer 600 landver huizers ingescheept om hedenochtend vroegtijdig do reis naar Noord-Amerika te aanvaarden. Bij den landbouwer J. K., in de Dieper- meer (gem. Oudkarspel) ontstond brand terwijl de bewoners te bed lagen. Nadat de man zijn vrouw en 5 kinderen had gered, wilde hij ook nog zjjn eenige koe redden, doch slaagde daarin niet en is jammerlijk in de vlammen omgekomen. Niets is gered. Bij Valthermond verraste voor eenige dagen de echtgenoote van zekeren landbouwer hem met twee welgeschapen kinderen, op hetzelfde oogen- blik dat eene koe den boer verblijdde met de ge boorte van twee kalveren. De verbazing der lieden steeg echter ten top toen het bleek dat ook het varken dit oogenblik had uitgekozen tot vermeerdering zjjner familie en zeven biggen ter wereld bracht. Te Parijs is een meisje van twee en twintig jaar in hechtenis genomen, dat in mansge waad vermomd eene menigte diefstallen had gepleegd. Zij werd verraden door eene fruitvrouw, aan wie zij, wat veel gebruikt hebbende, hare „methode" had toevertrouwd. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Een landbouwer te Havay, in het kanton Paturages (Henegouwen) had onlangs een kind en eene koe verloren. Dit aan hekserij toeschrijvende, raadpleegde hij eene slaapster, en deze ried hem, de eerste vrouw, die den volgenden dag ten zijnent komen zou, levend te verbranden. Zoo gezegd, zoo gedaan. Hij maakte midden in eene kamer een brand- stapol van takkenbossen gereed en, door zijne echt genoote bijgestaan, greep hij eene niets kwaads ver moedende vrouw, die hem eene boodschap kwam overbrengen, aan en legde haar op het vuur. Reeds waren hals, haren en beenen der ongelukkige deerlijk gebrand, teen zij door den pastoor verlost word. De wonden bleken niet doodelijk te zijn. - De „Tribune de Mons", waaraan het bericht ontleend is, staat voor do waarheid in. In het gehucht Lavilate, gemeenteLus- sac-les-Eglises, heeft een moeder haar zeer jeugdig kind in den haard verbrand. De overblijfselen der beenderen werden onder do asch teruggevonden. Aan het schandelijke feit is ook do grootmoeder van het arme wicht medeplichtig. Moeder en dochter zijn zwaar geboeid door do gendarmes naar Bellac gevoerd en ter beschikking van den officier van justitie gesteld. Te Heidelberg is de trein uit Mannheim, in hot station komende, met eenige goederenwagens in botsing gekomen, waardoor een waggon derde klasse verbrijzeld werd. Een der reizigers bleef op de plaats dood; twee werden licht gekwetst. Yan de Krumirs, op wie thans de aan dacht van geheel Europa gevestigd is, wordt de volgende persoonsbeschrijving gegeven: De mannen zijn stevig gebouwd, van middelmatige grootte. Zij hebben een bruine gelaatskleur, kort gekroest haar, kleino platte neuzen en kolossaal lange ooren. Hunne kleeding bestaat enkel en alleen uit een vuilwit laken van vier ellen lang en één el breed, dat hun tevens tot hoofddeksel dient. Het eene eind er van wordt vastgemaakt onder den linkerarm, daalt dan tot de voeten af, wordt daarop eenige malen om het lichaam heengeslingerd en eindelijk bij wijze van kap over het hoofd getrokken. De naam van dit universoele kleedingstuk is: sufficieli. De vrou wen wikkelen zich eveneens in een laken, van de zelfde kleur, dat echter een el korter is en mot een gordel om het middel vastgemaakt wordt. Zij dra gen daarbij een menigte ringen en armbanden van zilver of glas, en halssnoeren van groote glazen kralen. Zij tatoueeren zich het aangezicht, den hals en de borst, en verven zich het hoofdhaar, de wenk brauwen, nagels en handen geel met een afkooksel van kruiden. De Krumirs zijn nomadische bergbewoners, en ver- toonon zich alleen in beschaafde oorden, wanneer zij op plundertochten uitgaan. Het geheele gezin van een Krumir, met paarden en huisdieren incluis, is gehuisvest in tenten, die van grof doek en geite- vellen vervaardigd zijn. Hoewel de geheele stam slechts uit 15,000 zielen bestaat, zijn daaronder toch 7- a 8000 weerbare mannen, voortreffelijke schutters, en gewapend met vèrreikende geweren. Neemt men daarbij hunne zwervende levenswijze en hunne vertrouwdheid met het bij uitstek moeilijke terrein in aanmerking, dan is het niet te verwonderen, dat de Franschen zulk een troepenmacht op de been brengen om deze halve wilden voor hun moorden en plunderen te straffen. Uit Chios wordt gemeld dat volgens de laatste opgaven ten gevolge der schokken van aardbeving op het geheele eiland 8000 personen zijn overleden en 10,000 gewond. De meest ge teisterde plaats is Nevita, waar men 1200 slacht offers telt. Door den hevigen schok van Maandag zou het eiland eene verzakking van een meter ondergaan hebben. De bevolking wijkt, op groota schaal uit. LEIBSCH ?lSis DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1