Daar alle spijzen natuurlijk geconserveerd of ver duurzaamd moeten zijn, is deze opdracht wel een bewijs, tot op welke hoogte men hot in de fabriek van onze Leidsche firma gebracht heeft in een industrie, waarvan de groote voordeelen, vooral in tropische landen, hoe langer hoe meer gewaardeerd worden. Twee leden der Ne d.-Her v o r m de ge meente te Spaarndam, die weigerden hun kerke- lijken omslag te voldoen, zijn door den kanton rechter te Haarlem veroordeeld tot betaling en in de kosten. Op de gisteren te Utrecht gehouden palmpaardenmarkt waren ruiui 1400 paarden en veulens aan de lijn. De paarden werden verkocht \an f 600 tot f 900de veulens van ƒ250 tot f 400. Spanpaarden werden verkocht voor f 2000. Er wa ren buitengewoon veel binnen- en buitenlandsche kooplieden. De handel was levendig, het weder goed. Door een zwaren brand zijn de twee kolossaalste boerderijen van den heer Ten Have, bij "Winschoten, met alle werktuigen, veel koren, stroo, 8 paarden, 18 koeien, 2 varkens, 11 biggen, 2 schapen, 3 lammeren en 2 geiten vernield. Te Fresnoy-la-Rivière maakte zekere vrouw Ruelle haar zoon verwijten over zijn onma tigheid in het gebruik van sterken drank. De zoon, die allesbehalve nuchter was, nam een stuk hout en sloeg daarmede op het hoofd zijner moeder, die weinige uren daarna bezweek. De toegebrachte slagen waren zóó geweldig geweest dat het hoofd haar met de huid verscheurd en van den schedel afgereten was. Bij Salonika is een Engelschman met zijne vrouw door roovers weggevoerd. Zijn naam is Suter; hij was vroeger Engelsch consul te Varna en thans ambtenaar bij eene Mijn-Compagnie te Kassandra, niet ver van Salonika. De roovers hebben mevr. Suter weder in vrijheid gesteld, maar eischen voor haren man een losgeld van f 180,000. De heer Goschen heeft bij de Porte op het nemen van de noodige maatregelen in het belang van den heer Suter aangedrongen. Op Chios doen zich nog schokken van aardbeving gevoelen; het aantal slachtoffers moet nog grooter zijn dan men aanvankelijk dacht. Men schat het aantal dooden en gewonden op 16,000. Twee derden der huizen zijn ingestort, de rest is onbewoonbaar geworden. De lijkon onder do puin- hoopen verkeeren reeds in staat van ontbinding, zoo dat het onmogelijk wordt ze tijdig te begraven. Midhat-pacha heeft, om het uitbreken van besmet telijke ziekten te voorkomen, bevolen dat de nog half staande gebleven muren omgetrokken en de geheele puinhoopen dan aan eene uitgebreide desin fectie onderworpen moeten worden. De Paus o. a. zond 5000 fr. om het lot der overgebleven onge- lukkigen te verzachten. Op twee treinen tusschen Parijs en Bor deaux zullen voortaan, bij wijze van proefneming, roizigers, die zulks verlangen, zich op bepaalde tijden kunnen laten wekken. Bij Yankton, in Dakota, is voor eenige dagen ten gevolge van eene ijsverstopping de Mis souri buiten hare oevers getreden, zoodat het land uren ver overstroomde. Meer dan 50 personen zijn op verschillende plaatsen verdronken. De bekende bankier Yon Bleichröder te Berlijn ontving dezer dagen een brandbrief, waarin hem werd meegedeeld dat, indien hij niet onder een opgegeven cijfer-adres aan een der hulpkantoren binnen drie dagen 3000 mark deed bezorgen - om daarmee iemand uit den nood te helpen - zijn leven of dat van een zijner nabestaanden op het spel stond. De bankier zond den brief - zonder 3000 mark - in overleg met de politie en toen de „moordenaar" dien kwam afhalen, werd hij terstond ingerekend. Uit Constantino wordt aan de „Franco" bericht: Een soldaat van het 59ste regiment, die sedert het gevecht van den SlsteD Maart vermist was, is Vrijdag teruggevonden. Do ongelukkige leefde nog, maar was afschuwelijk verminkt. Do Ivrumirs hadden hem de oogen uitgestoken, neus en ooren afgehouwen, on de nagels uitgerukt. Eenige uren na zijne opneming in het hospitaal, verloste de dood hem uit zijn vreeselijk lijden. Dit schandelijk feit herinnert aan een vroeger door dezelfde Krumirs gepleegde gruweldaad, bij het stranden van het transportschip „l'Auvergne" in 1878. De schipbreuke lingen werden toen, van al hunne kleederen beroofd, naakt het gebergte ingejaagd, na voor het meerendeel wreedaardig verminkt te zijn. Bij H eideJberg zijn een personen-en een goedereutrein op elkaar geloopen; twee personen zjjn gedood; velen werden verwond. Te Krögelstein, bij Hollfeld (Beieren), is dezer dagen een rotsblok nedergestort van onge- veer 25 kubieke meters en het verpletterde een vrij hecht huis, waarin een gezin van zeven personen woonde. De moeder en een kind waren onmiddellijk i dood, vier kinderen waren sterk gekwetst; alleen de vader bleef ongedeerd. Het kostte veel moeite hen onder de puinhoopen weg te balen. Te Brussel is een jongetje van acht jaar, met straf op school bedreigd omdat hij zijne boeken in de modder had laten vallen, zich regel recht in het water gaan werpen. Hij werd dood opgehaald. De groote katoenspinner ij te Anehy- les-Hessin is door brand vernield. Men schat de schade op 1 millioen fr. EUITENI. AN I>. Frankrijk. Op Belgisch gebied hebben Rogat, redacteur van de „Pays", en Tavernier, redacteur van de „Evene ment", samen geduelleerd. Tavernier werd licht ge wond aan den voorarm, Rogat kreeg een vrij ern stige wond aan den arm, die hem belette het ge vecht voort te zetten. Het ontwerp tot reorganisatie der prefectuur van politie te Parijs is bij de Kamer ingekomen. Nadat de indiening door den heer Andrieux was gerechtvaardigd, is eene gemotiveerde orde van den dag mot 374 tegen 72 stemmen verworpen. - Na de interpellatie over de zaak van Tunis is een votum van vertrouwen aangenomen met 339 tegen 131 stemmen. De toon der dagbladen ten aanzien van de expeditie tegen de Tunesische grensstammen wordt steeds scherper. De bekende staathuishoudkundige Leroy-Beaulieu b. v. verklaart zich in de „Econo- miste Francais" zeer nadrukkelijk voor eene onver wijlde inlijving van het geheele „Regentschap" Tunis. De oorlog met de Krumirs en de overige Arabische stammen kan een zeer bloedige worden. De roofstammen zijn in het bezit van goede gewe- x-en, daarbij dapper en volkomen met elk voordeel van het terrein bekend. De Fransche bevelhebbers schijnen in de eerste plaats het bezetten te beoogen van Beja, een stad met 10,000 inwoners aan de Wadi Zaine, 10 kilometer van den spoorweg. Beja is de hoofdmarkt der Krumirs. Overste Elonili is de Tunesische gouverneur van Beja. Italië. De „Popoio Romano" en de „Capitano Tracassa" ontkennen ten stelligste dat de consul te Tunis den bey tot tegenstand zou ophitsen. De officieuze bla den ontkennen dat de rogeering een vloot naar Tunis wilde zenden. Duit solilnml. De „National-Zeitung" deelt onder reserve mede dat vorst Yon Bismarck de onderhandelingen zal openen ter aanneming van internationale maatregelen tegen den moord of poging tot moord van gekroonde hoofden, met het voorstellen van de herziening van de bestaande uitleveringstractaten en het sluiten van nieuwe overeenkomsten, op den grondslag der reso lutie, kortelings door den Duitschen rijksdag aan genomen. Oostcnr.-I-Ion{;. Monarohio. De te Weenen ontvangen inlichtingen uit Athene luiden volstrekt niet gunstig; de regeering moet wel aan het wankelen zijn gebracht, maar uit vrees voor het volk geen kans zien om de voorstellen der mogendheden aan te nemen. Het gerucht der aftreding van den minister van koophandel wordt louter een verzinsel genoemd. Rusland. Yolgens particuliere berichten zou czaar Alexan der III tegen het Russische Paaschfeest, 30 April, zijn volk met een constitutie begiftigen. De nieuwe czaar is van plan de uitgaven van zijn huishouding aanzienlijk te verminderenvan 11 op 3 millioen roebels, zegt een der Petersburgsche bladen. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 11 April. Het doodvonnis over de zes nihilisten is bekrachtigd. Yier en twintig uren zijn hun gegeven om zich in hooger beroep te voorzien. Allen zullen hiervan gebruik maken. CHIOS, 11 April. (7 uren 's avonds). Een hevige schok, die drie a vier seconden met steeds toene mende kracht aanhield, heeft het eiland opnieuw geteisterd. De nog overeind staande huizen stortten allerwegen in. LONDEN, 12 April. Lord Ilartington, minister voor Indië, is naar het vasteland vertrokken. Men zegt dat hij eenigen tijd te Parijs zal doorbrengen. Te Sunderland is do heer Storey, eandidaat der liberale partij, tot parlementslid gekozen. De ochtendbladen melden uit Durban van gis teren: „De capitulatie van Potchefstroom is ver nietigd, omdat de bevelhebber der belegerden be kend heeft het sluiten van den wapenstilstand te hebben geheim gehouden." PARIJS, 12 April. Uit Rome wordt bericht dat het Kabinet gewijzigd is samengesteld. De heer Depretis is president en de ministers van financiën, van oorlog, van openbaar onderwijs en van open bare werken behouden hunne portefeuilles. [Luidens een ander hericht worden de onderhandelingen nog voortgezet.] ALGIERS, 12 April. Volgens gerucht hebben twee scherpschutters, behoorende tot het eskorte der zending van kolonel Flatters, die te Ouargla zijn aangekomen, bericht dat het detachement aange voerd door Pébouguin gered zou zijn. Yolgens een ander minder geloofwaardig gerucht zou Flatters door de Touaregs gevangengehouden worden. MOSKOU, 12 April. Van 17 dezer af zal het strengste toezicht worden gehouden op alle hier aankomende, doortrekkende] i-eizigers en op hen die deze hoofdstad verlaten. ROME, 12 April. Uit Athene wordt gemeld dat de koning en zijn ministers al het mogelijke gedaan hebben om andere voorwaarden te verkrijgen, maar dat zij voor den vasten wil der mogendheden moes ten zwichten. LEIDEN, 13 April. De studenten der Leidsche universiteit hebhen voor den nieuwen tocht van de „Willem Barendsz" naar het Noorden, f 500 geschonken. De Amst. Crt. en het Hbl. melden dat door de aandeelhouders in den tramweg Haarlem-Leiden aan den ingenieur Schotel opgedragen is een onderzoek in te stellen naar den toestand van do lijn, daar over verslag uit te brengen en tevens de oorzaken op te geven waarom de weg, die reeds 1 Novem ber jl. zou moeten geopend zijn, tot heden nog niet in exploitatie is. Z. M. heeft aan den luit.-generaal K. Yan der Heyden, opperbevelhebber in Atjeh, het grootkruis van den Gouden Leeuw van Nassau verleend. Het stoomschip „Koning der Nedei-landen", van Amsterdam, arriveerde gisteren te Batavia; de „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, pas seerde dien dag Aden. KOLOMEN. BATAVIA, 7 Maart. (Vervolg.) Naar men verneemt is - hoewel de heer F. B. s' Jacob, die zijn vader, den nieuwen gouverneur- generaal, hierheen vergezelt als particulier secretaris, geheel buiten het kader der ambtenaren staat en ook geene bezoldiging uit 's lands schatkist ontvangt - hem toch met het oog op de rangorde bij officiëele ge legenheden een plaats in de Indische hiërarchie aange wezen, en is hem bij besluit de rang van gewestelijk secretaris en het recht om daarvan het kostuum te di-agen, toegekend. In den namiddag van den 26sten Februari werd de waterprauw van den heer Ankringa alhier, halver wege Soerabaia en deze plaats, door een 30-tal zee schuimers aangeklampt, die, waarschijnlijk woedend omdat zij niets dan bronwater als lading aantroffen, al de opvarenden naakt hebben uitgekleed. Gedu rende deze maand hadden daarenboven nog drie ge vallen van dien aard plaats in de door aanhouden den zeeroof berucht wordende Straat Madura. Alle drie werden ter hoogte der dessa Paketingan, Sidho- ardjo, van alles wat zij bij zich hadden, beroofd. De „Java-Bode" verneemt dat de gevraagde con cessie van de heeren Elout Yan Soeterwoude, Giebert (die optreedt voor de bankiersfirma Landry te 's-Hage) en H. Hope Loudon door de regeering verleend is. Men herinnert zich dat deze heeren met den sultan van Batjan een overeenkomst hebben gesloten, waarbij hun het geheele rijk Batjan, bestaande uit ongeveer 30 eilanden, gelegen in de residentie Ternate, voor 75 jaren in pacht wordt gegeven. Het doel is op Batjan landbouw, wijnbouw, industrie en handel te drijven, en ook zoo mogelijk die landen door Javanen of andere geschikte inlanders uit de kolonie te laten koloniseeren. De regeering heeft thans hare goed keuring aan de overeenkomst geschonken. De sergeant-majoor-stafschrijver Soeters te Gle- Kambing Atjeh, die het paard van den militairen commandant aldaar afstapte, had zich daarmede,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2