Gemengd Nieuws. Hedenmorgen, omstreeks 9 uren, is een koe, die aan de Beestenmarkt haar geleider was ont snapt, over de afsluithekken der brug aan de Turf markt gesprongen, terwjjl die hekken gesloten waren om een vaartuig door te laten. Hier by wierp zij nog een jongetje van negen jaren om, dat er ech ter met een beblooden neus, veroorzaakt door den val, is afgekomen. De koe, behoorende aan den vleeschhouwer P. v. B., is kort daarop dooresnige personen gegrepen en weder vastgezet. De nieuwe eigenaar van „Rhynzigt" heeft, naar wij vernemen, voor het aanstaande sei zoen maatregelen genomen dat ook dames en meis jes van zijne inrichting tot zwemmen en baden kunnen gebruik maken. Het gerechtshof te 's-Grave nhage heeft tot 5 jaren tuchthuisstraf veroordeeld L. v. B. v. d. G., wegens diefstal van den inboedel eener weduwe in de Paulus-Potter-straat aldaar, tot wier kamer hij zich met een valschen sleutel toegang had verschaft. Daarna heeft het de Rotterdamsche modiste, die, om jonger te schjjnen dan zij was, ten einde met zeker iemand te kunnen trouwen, zich aan valschheid in een authentiek en publiek ge schrift had schuldig gemaakt, vrijgesproken, daar het hof niet bewezen oordeelde dat zij met bedrieg lijk oogmerk zou gehandeld hebben. Tusschen een kastelein en een briga dier der huzaren is eergisteren te Haarlem twist ontstaan. De huzaar trok daarbij zijn sabel, hakte den top van den neus van zijn tegenstander af en wondde hem ook nog aan het voorhoofd. Uit de woning van den consul van Bra zilië te Amsterdam wapperde gisteren de vlag ter eere van zijn souverein, keizer Pedro II, die op dien dag zijn 50-jarig jubilé als zoodanig herdacht. Op een leeftijd van vijf jaren werd hij, onder het be stuur van een regentschap, als keizer geproclameerd. De woning, koestal en schuur, bewoond door den landbouwer P. Schellekens, op den Lent onder Zundert, is met den geheel en inboedel een prooi der vlammen geworden. Ook 1 os, 2 koeien en 1 kalf zijn verbrand. De rechtbank van Zutfen heeft jhr. T. L., beschuldigd van manslag door onvoorzich tigheid, veroordeeld volgens den eisch van het openbaar ministerie, hetwelk luidde: 45 dagen cel straf en f 25 boete. Prinses Stephanie van België krijgt van het rijk een bruidschat van 250,000 fr. Colligny krijgt te Parijs een standbeeld, waarschijnlijk op de place du Louvre, tegenover de kerk Saint-Gormain-l'Auxerrois, waarvan de klok hot sein gaf tot den moord der Hugenooten. De regee ring heeft 33,000 fr. daarvoor toegestaan. De Guadalquivir staat nog 83/4 meter boven zijn gewonen stand. - In Hongarije hebben overstroomingen plaats gehad: Szegedin en Szentes verkeeren in gevaar. - Het aantal dooden op Chios is 5000; 30 dorpen zijn vernield. Te Zante heeft men schokken van aardbeving waargenomen. Volgens een telegram uit Nieuw-York zal een verstoring van den dampkring op den Atlanti- sehen Oceaan, in hevigheid toenemende, tusschen 8 en 10 dezer zich doen gevoelen op de Britsche en Fransche kusten en eenigszins op de kusten van Spanje en Noorwegen. Vóór en gedurende dien tijd zal men stormvlagen hebben uit het zuidoosten, krimpende tot het noordwesten, met regen en sneeuw, in het noordeljjkst gedeelte. Gedurende tal van dagen zal het weder ongestadig zijn. Op den Atlantisehen Oceaan is het stormachtig boven de 40° N.-Br. In de nabijheid van het station Luttre heeft weder een Yan die ernstige spoorwegongeluk ken plaats gehad, zooals tegenwoordig in België aan de orde van den dag zijn. Een goederentrein, met bestemming naai Antwerpen, liep bij het ver laten van het station Luttre in volle vaart op een doodloopend spoor, met het gevolg dat de machine zich geheel in een aarden hoogte, die den weg af sluit, vastwoelde, en door den tender en de vol gende wagens gedoeltelijk verbrijzeld werd. Yree- selijk was het lot van den machinist en den stoker. De eerste werd na lang zoeken teruggevonden, met verbrijzelden schedel, terwijl de linkerkaak en het bovengedeelte van het gelaat afgerukt waren. Hjj was natuurlijk een lijk. De stoker stond recht over eind tusschen de locomotief en den tender vastge klemd. Blootgesteld aan de stoom, die uit de ge scheurde stoompijp ontsnapte en de gloeiende hitte van den vuurhaard was de ongelukkige, die zich niet kon bewegen, letterlijk geheel en al gekookt. Daalcta van beschuldiging tegen Russa- koff, oud 19 jaar; Sheljaboff, oud 30 jaar; Sofie Perowska, oud 27 jaar; Michaïloff, oud 20 jaar, en Jesse Helfmann, oud 26 jaar, wordt door de „Köl- nische Zeitung" openbaar gemaakt, van welk blad de akte twee volle pagina's fijnen druk beslaat. De vijf genoemden worden beschuldigd van: „1°.deel neming aan een geheim genootschap, dat zich „Rus sische sociaal-revolutionaire partij" noemt en ten doel heeft, door gewelddadige handelingen de in het Rijk bestaande staats- en maatschappelijke orde omver to werpen, waarbij de misdadige werkzaam heid van dat genootschap zich uitte in eene reeks van aanslagen tegen het geheiligde leven des Keizers, moord en aanslagen tegen dienaren van den Staat en in gewapend verzet tegen de overheid; 2°. dat zij, tot dat genootschap behoorende en voor zijn doel werkende, onder elkander besloten, met behulp van anderen, den Keizer het leven te ontnemen, tot welk einde: a. uit de kelderwoning van het huis van graaf Mengden in de Kleine Tuinstraat een mijn onder die straat gegraven werd, gevuld met dynamiet, dat bij het voorbjjrjjden des Keizers ont ploffen moest; b. Ryssakofif den 13den Maart jl. aan het Katharinakanaal eene bom onder het rijtuig des Keizers wierp, die ontplofte, waarna eene tweede bom, door een anderen deelnemer nedergeslingerd, den Keizer zoo zware kwetsuren toebracht, dat zij den dood van Z. M. ten gevolge hadden; - dat Sheljaboflf de daad bedacht en voorbereidde en de uitvoering aan Russakoff opdroeg; Perowska na Sheljaboffs arrestatie op 11 Maart de verdere lei ding op zich nam; Michaïloff aan de toebereidselen der met vereende krachten volbrachte daad deel nam en gewapend met een derde bom zich op de plaats van den aanslag bevond om daaraan deel te nemen, - dat de vrouw Helfmann als gastvrouw aan het hoofd stond van het kwartier der samen zwering, waar over de toebereidselen voor de samenzwering beraadslaagd en tot hare uitvoering besloten werd." - Sheljaboflf wordt verder nog be schuldigd van deelneming aan den moordaanslag op 30 November 1879 bij Alexandrowsk, waar de spoorweg ondermijnd was, maar de mijn bij het voorbijrijden van den keizerlijken trein door eene toevallige beschadiging der leidingsdraden niet ont plofte; Perowska van deelneming aan den aanslag op 1 December 1879 bij Moskou, waar de mijn wel ontplofte, maar niemand in den trein letsel bekwam Michaïloff van het kwetsen der gerechtsdienaren, die hem den löden Maart jl. in hechtenis namen, met zes schoten uit zijn revolver. De akte deelt geene zeer merkwaardige bijzonder heden mede, die niet reeds uit de af en toe sedert 13 Maart medegedeelde berichten bekend waren, welke in hoofdzaak juist bleken te zijn of in de bovengemelde punten van beschuldiging vervat zijn. Wel kan men er uit zien dat de justitie inderdaad de hoofdschuldigen aan den aanslag in handen heeft gekregen, terwijl bovendien nog een zesde (Sablin genaamd, die met vrouw Helfmann samenwoonde) zich bij de arrestatie van laatstgenoemde door het hoofd geschoten heeft, en een zevende (de eerst onlangs in hechtenis genomen zoon van een priester, wiens ware naam Orloflf is) bekend heeft, mede bij de zaak betrokken te zijn. Maar tevens blijkt uit de akte dat niet alle hoofdschuldigen gevat zijn, o. a. niet de zoogenaamde kaas- en melkhandelaar Koboseff en zijne vrouw, die de woning in de Kleine Tuin straat, waar de mijn was aangelegd, gehuurd hadden. Mag men verder de verklaringen der beschuldigden gelooven, dan was zelfs Sheljaboff, hoewel hun hoofd man, toch nog ondergeschikt aan anderen, die tot het eigenlijk gezegde „Comité" der nihilisten be- hooren. Er ontstond eene „groep van agitatie" om aanhangers der nihilisten onder de arbeidende klasse te winnen en oproer voor te bereiden; voorts eene „terroristische afdeeling", welker leden o. a. in het begin van Maart op zich genomen hadden den Keizer te vermoorden. Sheljaboflf had daartoe op last van -het Comité" z. g. vrijwilligers opgeroepen, waarop zich 47 man hadden aangemeld, waaruit hij de bruikbaarste gekozen had. Onder dezen bevond zich Russakoff, die echter eerst nog niet juist geweten had wat hij moest doen. Sheljaboff had hem tot „helper" gekozen, om later een „zelfstandig strijder" van hem te maken. Het speet hem dat hjj zelf niet bij den aanslag van 13 Maart rechtstreeks had kunnen medewerken, maar hij verzocht den rechter te handelen alsof hij den moord had medegepleegd. Sofie Perowska verklaarde dat de hardnekkig volgehouden moordaanslagen op den czaar hun grond \onden in de overtuiging dat de overleden Keizer zijne meeningen omtrent de nihilisten en zijne biunenlandsche staatkunde nooit veranderd zo« hebben. Hare verdere verklaringen waren hel derder dan die van Russakoff. Zij zeide, blijkens de akte: „Ten einde de economische welvaart des volks te verheffen, alsmede zijne zedelijke en we tenschappelijke ontwikkeling, hadden zich de leden der nihilistisohe partij inverschillende deelen des Rijks gevestigd onder het volk en maakten zij propaganda voor hunne leer; zij trachtten onder het volk de zucht naar burgerlijke rechten en een maatschappelijk leven te doen ontstaan. Maar toen de regeering daarop antwoordde met allerlei strenge maatregelen e* de stille werkzaam heid dor partij alzoo onmogelijk maakte, werd deze na lang aarzelen gedwongen om den strijd tegen den bestaanden staatsvorm te aanvaarden, dien zij als het voornaamste beletsel tegen het bereiken van haar doel beschouwde. Het grootste deel der partij was dien strijd niet gunstig gezind en keurde hem af, maar de terroristen hadden hem niette min besloten. De prinses Dolgoroucki leeft; terugge trokken van de wereld, van het groot vermogen, dat de czaar haar in zijn testament naliet. Ze heeft haar zeldzaam prachtig haar afgesneden en dat eigenhandig in de lijkkist gelegd. Dit geschiedde overeenkomstig den wensch van den overledene. De schouwburg van Montpellier is door brand vernield. De braod-brak te één uur 's nachts uit na een opvoering van „Hamlet". Menscheulevens had men niet te betreuren. Het „Journal de Charleroi" deelt n og de volgende treffende episode uit de jongste mijn ramp te Marcinelle medeHet was 's avonds tien uren van den droevigen dag. Behalve de negen ge vonden lijken bleek uit het register dat nog negen mijnwerkers vermist werden. Den geheelen dag was het door de directie verboden geweest in de putten Nos. 6 en 12 af te dalen wegens de hoe veelheid aldaar samengepakte gassen en het drei gend gevaar voor nieuwe uitbarstingen. Nu echter verzamelden zich eenige stoutmoedige mannende mijn-ingenieurs Marbais, Depoitier en Malisoux, vergezeld van een uitgelezen troepje werklieden, aan den ingang van put N®. 12, om tot een onderzoe kingstocht naar de vermisten in de dreigende diepte af te dalen. Gevaarlijk en moeilijk was deze tocht in de hoogste mate. Verscheidene malen waren de dapperen, half verstikt door het mijngas, op het punt van terug te keeren en hunne pogingen op te geven, doch, elkander bemoedigende, hielden zij vol, totdat zij hunne opofferingen ten laatste met den schoonsten uitslag bekroond zagen. Midden tus schen negen doode mijnpaarden vonden zij twee levende menschen bewusteloos op den bodem uit gestrekt. Wel bleek het, toen de ongelukkigen met de grootste zorg op de oppervlakte waren terugge bracht, dat hun gelaat deerlijk verbrand was, maar hun leven zal, volgens de verklaring der genees- heeren, gered zjjn. - Aan redding van de zeven overige vermisten valt niet meer te denken, zoodat men het getal der omgekomenen veilig op zestien kan stellen. BUITENLAND. Frankrijk. In den Senaat antwoordde de heer Magnin Pa- rieu gisteren dat Frankrijk, de Vereenigde Staten, Italië en Nederland het eens zijn over het beginsel van den dubbelen standaard. De toetreding van Engeland wordt nog verwacht en dan zijn alle be zwaren uit den weg geruimd. Uit Toulon wordt verzekerd dat het smaldeel der Middellandsche Zee, bestaande uit acht schepen, heden naar de Algiersche kust zal vertrekken. De Kamer heeft gisteren eenstemmig aange nomen het krediet van zes millioen, door den minister Ferry gevraagd voor de expeditie naar Tunis. Met 379 tegen 136 stemmen werd besloten over te gaan tot de beraadslaging over de artikelen van de wet op de dienstplichtigheid der congreganisten. Italië. In de Kamer van Afgevaardigden stelde de heer Zanardelli gisteren voor om het debat over de motie van wantrouwen aangaande de buitenlandsche staat kunde van het Kabinet te verdagen. Dit voorstel werd aangenomen door het Kabinet, maar door de Kamer verworpen met 192 tegen 171 stemmen. De minister Cairoli verzocht toen de zitting te schorsen, daar het ministerie 's konings bevelen wenschte te vernemen. Yolgens een te Parijs ontvangen particulier be richt uit Rome is de val van het Kabinet Cairoli waarschjjnlijk. De heer Depretis zou een nieuw ministerie vormen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2