N°. 6485. Donderdag 7 April. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Aan de Intcekenaars daarop zijn heden verzonden de Hos. 4244 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. LBIDSCH DAGBLAD. PEIJfS DEZEB COÜEAJTT: To or Leideu per 8 mean den.LUk Fiasco per post.....Lift AfeosAeriyke Nomraer*.®.<KK PRIJS DER ADYERTESTLKfi Tu 16 wgtto.LOS. Iedere regel meer8.17$. Groetere letters neer plaatsruimte. L», 1, 15 en 29 April, 13 en 27 Mei; laatste bnsl. te 12 nren nachts. Over Brindisi, met de Engelschepakketbooten 7 en 21 April, 5 en 19 Mei; laatste bnsl. te 12 nren 'b nachts. Gemengd NicuwS. BTADS-BEBIOHTE11;. Oprteplsg tbd de Brttscbe onderdutea, gevestigd Is deze gemeente. 1UBG1MBE8TBR IN WETHOUDERS tan LEIDEN; Ge zit n de cireelaire ras den Heer Commi«»»ri« de» K-niu^s ia de proriacie Zaid-Hollaud, ran den 5den Maart, A, N'. 420 (4de afd waarbij wordt verlangd eene epgare vaa het getal der Britsehe onderdanen, die in deze gemeente zijn gevestigd; Noodigea by deze alle BrltSchC Onderdanen uit, die op 4 Jfril ia deze gemeente gevestigd waren, om daarvan »<5ór of ap dei Mden dezer opgaaf te doen ter plaatselijke Secretarie. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Li idea, DB KANTER, Burgeaieeater. i April 1861. KI8T, SeoreUris. BUBGBMBBSTER en WETHOUDERS vai» LEIDEN her- iaaeren hg dete de belanghebbenden dat, ingevolge de verorde- aiog vaa dea 9dea Janaari 1868 (Gemeenteblad N*. 1), de Beestenmarkt, ia plaat» van op Vrijdag den loden April e. k., zal worden geheodea op Woensdag den 13Jen April tc voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 6 April 1681. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, April. Heden is aan de universiteit alhier de heer J. H. Fransen Van de Putte, geboren te Bezoeki, bevor derd tot doctor in de staatswetenschap, met acade misch proefschrift, get.„Beschouwingen over art. 3 der additioneel©artikelen der Grondwet", - en dezelfde, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met Stellingen. In een der laatste nummers van Harper's „Monthly Magazine" komt onder den titel „The university of Leiden" een geïllustreerd verhaal over onze academie voor, dat wel verdient gelezen te worden. Kort en duidelijk wordt het ontstaan der hoogeschool en de rede daarvoor geschetst, de voor naamste hoogleeraren, die in den loop der tijden de roem van Leiden door de geheele wereld ver breidden, worden daarna behandeld. Vervolgens vindt men eene uitstekende parallel tusschen de Hollandsche hoogescholen en die in Engeland en Duitschland, terwijl het eindigt met eenige mede- deelingen omtrent hoogleeraren, die thans nog in ons midden werkzaam zijn. Het geheel ii buitengewoon duidelijk en met zaakkennis geschreven; de heer W. T. Hewett, de auteur van het stuk, toont meer dan menig Neder lander op de hoogte te zijn van onze toestanden; vele der mededeelingen kan hij zelfs alleen aan intieme berichten danken. Des te meer waarde heeft de lofspraak, die hij aan het einde op Leiden hondt, waar hij zegt: „De geschiedenis van de herleving der studie en van den vooruitgang der wetenschap is voor een groot deel neergelegd in de annalen der Leidsche universiteitde invloed van een enkele universiteit blijkt uit het feit dat meer dan zeventig duizend studenten, waaronder tal van vreemdelingen, daar hunne opleiding genoten." De illustraties, die den tekst versieren, hadden beter kunnen zijn. Zeer goed geslaagd zijn: het academiegebouw, de senaatskamer en het praalgraf van den stichter der universiteit; minder gelukkig daarentegen de portretten van prins Willem I, van Arminius, Hemsterhuis, Boerhaave, prof. M. De Vries, Kuenen en Cobet. De eind-examens der hoogere burgerscholen met vijfjarigen cursus zullen dit jaar voor Zuid- Holland te Delft worden afgenomen. Uit het verslag omtrent den toestand en de werking der gemeente-gasfabriek te Leiden over 1880 blijkt, dat er 2031 meters in gebruik waren, die in ?t geheel 1,978,726 M3 gas registreerden. Het verbruik nam met 71/, pet. toe. Voor de illu minatie bij gelegenheid der Juni-feesten werd naar schatting pl. m. 2500 M3. afgeleverd. Het gasvsr- lies bedroeg 12.42 pet. der productie en was dus zeer groot. Voor de gasproductie werden gebruikt 128,942 beet. kolen, die 2,734,061 M3. gas gaven, en 181,190 heet. cokes, die gemiddeld 40.69 cent per heet. opbrachten. De uitgaven bedroegen ƒ177,246, de inkomsten 245,962 en het batig saldo ƒ68,717. In zjjne jongste zitting heeft de gemeenteraad van Zoeterwoude besloten zich per adres tot Gede puteerde Staten te wenden ter verkrjjging van de Singels, die tot Leiden behooren, terwijl de daar aan gelegen panden deel van Zoeterwoude uitma ken. Mocht dit annexatieplan aangenomen worden, dan verbindt zich de gemeente Zoeterwoude voor behoorlijke verlichting te zullen zorgdragen. - Het beslnit is zeker niet van een eigenaardig gewicht ontbloot: Leiden wil een gedeelte van Zoeterwoude, en Zoeterwoude daarentegen een gedeelte van Lei den annexeeren. Mooier kan het al niet! Na afgelegd examen is ook als onderwijzer toe gelaten de heer O. Van Oostrum, uit Zwammerdam. De adjudant-generaal van den Koning, de schout-bij-nacht jhr. J. H. Van Capellen, en de lste luit. ordonnans-officier R. baron Van Heecke- ren Van Molencate zijn door den keizer van Rus land benoemd tot ridder der orde van St. Anna, eerstgenoemde in de eerste, laatstgenoemde in de derde klasse. Prof. Buys Ballot meldt in het Utr. Dbl. dat de directeuren van de „Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen" te Haarlem hem tot ondersteu ning der internationale Pool-expeditie 1000 heb ben toegelegd en daardoor van hnnne zijde het votnm van Koninklijke Academie van Wetenschap pen en van het Nederlandsch Aardrijkskundig Ge nootschap bekrachtigden. „Dank zij hun daarvoor openlijk toegebracht, navolging zij dringend aanbe volen. Ook zal in deze week eene circulaire rond gezonden worden om bijdragen voor den Neder- landschen tocht met de „Willem Barendsz" in 1881. Moge die vierde tocht mogelijk gemaakt worden, en door de kunde en het beleid van zijne wakkere aanvoerders ook daaruit, als uit de drie vorige rei zen, voor wetenschap en practijk goede aanwinst verkregen worden." Van het Nederlandsche „Roode Kruis" is bericht ontvangen dat de expeditie don 12den April weder naar Europa zal terngkeeren. Maandag jl. heeft de tijdelijke zaakgelastigde van Rumenië bij het Nederlandsche hof aan Zr. Ms. regeering officieel mededeeling gedaan van de ver heffing van het vorstendom Rumenie tot koninkrijk. De gewone audiënties van den minister van koloniën op Vrijdag en die van den minister van binnenlandsche zaken op Zaterdag a. s. zullen niet plaats hebben. Z. M. heeft bij het [personeel van den ge neeskundigen dienst bij het leger in Ned.-Indië benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. dr. R. H. Saltet, arts; - benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Tessel, Z. Middelkoop, thans surnumerair. Correspondentie naar INedèrl. Oost-Indlc, met aanwijzing der laatste buslichting te Leiden. Van Amsterdam, met de stoomschepen der Maatschappij „Nederland", om de 14 dagen: 8 en 22 April, 6 en 20 Mei; laatste husl. te 12 uren 's nachts, voor drukwerken en mousters des avonds te 9 uren. Over Napels, met de stoomschepen der Maat schappij „Nederland": 4 en 18 April, 2, 16 en 30 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts. Over Marseille, met de Fransche pakketbooten, welke Riouw, Banka en Palembaug niet aandoen: De maand April heeft ons, behalve de Rijkspostspaarbank ook nieuwe Briefkaarten bezergd, welke, blijkens een door ons heden uit Voorschoten ontvangene, door do rosé-achtige kleur aan de voor zijde, door gladder en dientengevolge beter te be schrijven karton en door het grooter formaat netter, doelmatiger en - al is 't dan ook weinig - voor deel iger zijn. Ze is evenals de Fransche postkaarten aan de achterzijde wit en heeft ook hetzelfde for maat als deze. Het rijkswapen links em het 21/,- cents-postzegel rechts van boven, in het midden van beide met een moderne letter het woord brief kaart staat, zijn met een frisscher violet-kleur gedrukt. Eene vrouw had hedenmorgen, bij het •ptreden eener stoep voor een winkel aan de Visch- markt alhier, het ongelnk dat haar rechterbeen zwikte, en wel zoo ernstig dat de pees brak. De heer Desertine, wiens hulp onmiddelljjk ingeroepen werd, verleende deze ten huize van den heer v. K. aan de Hoogstraat, en zorgde dat de vrouw, die veel pijn leed, per rijtuig naar de woning barer dochter in de Clarensteeg werd overgebracht. Een in het Buitengasthuis te Amster dam tijdelijk opgenomen krankzinnig persoon wist Maandag-morgen op het dak van het gebouw te komen, waar hij zich op een schoorsteen zetelde. De bewakers riepen de hulp der politie in, die op haar beurt om de medewerking vroeg van eenige brandwachts. Deze laatsten wisten den man van het hooge standpunt dat hij had ingenomen, en waar van hij voortdurend dreigde zich naar beneden te storten, veilig af te brengen. Aan de Weesperzijde aldaar werden gisternacht de bewoners van een schuit plotseling gewekt door het angstig gegil van hun kind. Naderbij komende, zagen zij tot ban grooten schrik, dat een kolossale waterrat bezig was aan den arm van het kind te knagen. Met groote moeite konden de ouders het vraatzuchtige dier verjagen. Het kind moet, dank zij de ijverig aangebrachte geneeskundige hulp, gelukkig redelijk wel zijn. Te Moordrecht is de kolossale boeren woning „Altena" afgebrand; een hengst, een var ken, eenige kalveren en een drietal koeien kwamen in de vlammen om. Het overige vee werd gered. Een landbouwer in de buurtschap Lin- teloo, onder Aalten, is uit de balken van den hooi zolder gevallen. Hij kwam met den nek op een ladder terecht en was een uur daarna een lijk. Volgens het plan, door het comité tot voorbereiding van de stichting eener zwem- en bad inrichting te 's-Hage overgelegd, zou eene derge lijke inrichting verrijzen op een terrein bij de Zee straat achter het Panoramagebouw. De zwemplaats is overdekt, terwijl ook in den winter de gelegen heid wordt opengesteld zoowel tot zwemmen als tot baden. De kosten der oprichting worden geraamd op 120,000, te vinden door plaats'ng van aandeelen. Het water voor de zwemkom en badkamers zou moeten worden verkregen door middel van de water leiding. Het gevecht tusschen de politie en een volkshoop te Coeslairn, in het Ierscho graafschap Mayo, waarvan de telegraaf reeds melding maakte, is ontstaan doordat Zaterdag de politie, welke een deurwaarder vergezelde, die een bevel tot uitzetting nit eene pachthoeve moest afgeven, met stokken en steenen is aangevallen. Een constahol, die doorzijn

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1