6emeng;d Nieuw». Ter beschikking van don eigenaar is in de daartoe bestemde bewaarplaats afgezonderd een groote zwarte langharige smoushond (reu.) Even buiten den kring van het gebied onzer gemeente, op den Zoeterwoudschen straatweg, is gisteravond hevig gevochten. Meer dan een uur lang hebben twee personen elkander duchtig toege takeld, waarbij zelfs van het blanke staal gebruik werd gemaakt, zonder dat één van de talrijke toe schouwers lust of moed had de vechtersbazen van elkaar te scheiden, en hoewel er duchtig bloed stroomde. Eindelijk maakten een aantal werklieden een einde aan den strijd, en namen daarop een van de kampioenen, die door den svox populi" als de oorzaak van hot bloedig geschil aangewezen word, zoo onderhanden, dat hij in bewusteloozen toestaud naar zijne woning moost overgebracht worden. Ter civiele terechtzitting van het ge rechtshof te 's-Gravenhage is, gelijk gemeld, door den ady.-gen. nr. Gregory conclusie genomen in de zaak van den burgemeester der gemeente Leiden, appellant, togen den burgemeester der gemeente Alkemade, geïntimeerde. De adv.-gen. meende dat hier niet was een eenvoudig gunstbetoon van de zijde der gemeente Leiden, noch ook een publiek rechtelijke beschikking op een request, maar dat die gemeente wel degelijk, krachtens privaatrecht, aan de gemeente Alkemade, tot het geven der toe gezegde bijdrage verbonden was. "Voorts was deze ambtenaar van gevoelen dat met de opbrengst boven de f 700 van do pacht van het Zijlhek niet was bedoeld hetgeen de tolgelden alleen, maar het geen de gezamenlijke voordeelen van dat Zijlhek meer dan f 700 jaarljjks opleverden. Men schrijft ons uit Stompwjjk: Als oen bijzonderheid mag worden vermeld dat door den landbouwer J. Van den Bos in den Stompwijkschen polder een stuk land is verhuurd, groot één bunder, voor ruim f 1GG per jaar: een bewijs dat de lan derijen nog altijd in waarde stijgen. Do schrijver noemt dit een verblijdend teeken en trekt daaruit do conclusie dat de nijvere landbouwer het groene veld ver boven het blanke papier verkiest. Het gedeelte van de Haagse he kermis, dat vroeger steeds in hot Yoorhout werd opgesteld en in de laatste jaren nu eens hier dan daar is go- plaatst geweest, zal dit jaar op de paa gedempte Prinsengracht wordon gehouden. De kermis begint den 9den Mei. Yan de 497 kinderen tusschen 6 en 12 jaar zijn er 114, die om verschillende redenen de school te Aalsmeer niet bezoeken, dat is nage noeg 23 pet. De bekende toone el speler Henri Mor- rieu is wegens krankzinnigheid in het Buitengast huis te Amsterdam opgenomen. Aan boord van het opleidingsschip „Anna Paulowna", liggendo te Rotterdam, heeft zich een geval van mazelen voorgedaan. Gistermorgen is debleekerijvanSchrave in de Boolekade te Gouda in eenige minuten met de daarin hangende goederen een prooi der vlam men geworden. Een en ander was togen brand schade verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. In den circus Carré te Amsterdam ont stond Zondag-avond brand gedurende de voorstelling, doordien het scherm vlam vatte. Do daar aanwezige brandwacht blusehte het vuur onmiddellijk. De ver warring, welke dit voorval gaf, duurde slechts even, want spoedig geheel gerustgesteld, bleef men de voorstelling verder bijwonen. Evenals melk, is ook krijtwit een uit stekend middel om brand te blusschon, door petro leum ontstaan. Te Bergen-op-Zoom is een muzikant en liedjeszanger, ten gevolge van overmatig gebruik, in de jenever gestikt. Do tentoonstelling van vet voe en fok- dicren te Alkmaar op 8 April te houden, belooft zeer luisterrijk te wordon, daar het getal aangiften voor inzending dat van het vorige jaar verre over treft. Algemeon is de aandacht van veehouders op deze tentoonstelling gevestigd. Een keur van de fraaiste dieren uit Noord-Holland, waarvan het vee op vroegere tentoonstellingen to Schiedam of te Rotterdam bijna altijd de prijzen wegdroeg, zal er vorzameld zijn. Men rekent op een druk bezoek, wanneer het weer althans geen parten speelt. liet concours voor tramweglocomotie- veu, uitgeschreven door do Aruhemsche Tramweg- mfiafschappjj, heeft te Arnhem een aanvang genomen, terwijl de rij der talrijke mededingers geopend is met de tramweglocomotief van de heeren Merry- weather and Sons te Londen, welke firma door do heeren Crans Co als ee-iige agenten voor Neder land en de koloniën wordt vertegenwoordigd. De eerste proefnemingen werden gistermorgen te vijf uren begonnen en hadden te acht uren plaats in tegenwoordigheid van een aantal autoriteiten op ver schillend gebied. De proefnemingen zijn uitmuntend geslaagd, terwijl alle aanwezigen ten hoogste vol daan waron over het aanvankelijk succes. De ge regelde dienst over de ceintuurbaan, die anders met paarden plaats heeft, wordt nu met bovengenoemde machine voortgezet. Op den spoorweg onder de gemeente Hoeven (N.-B.) is, terwijl de wegwerkers aan het schaften waren, met boosaardig opzet een stuk rail dwars over aen weg gelegd. Do trein, die korten tijd daarna kwam aanstoomen, onderging wel een hevigen schok en bekwam eene kleine beschadiging aan de machine, maar kon gelukkig zonder ver traging in den dienst blijven doorstoomen. De daders zijn nog niet ontdekt. Als een staaltje van de onveiligheid te Parijs kan dienen dat een rustig burger op een avond in de vorige week, juist terwijl hij aan zijne woning op den „boulevard de la Chapelle" aan belde, door eon paar straatroovers, waarvan het tegenwoordig in de wereldstad wemelt, aangegrepen en in een oogwenk van zijn horloge en portemonnaie beroofd werd, nadat hij eerst half dood was gesla gen. Tot eer van de Parijsche politie moet echter gezegd worden dat de schelmen spoedig door eon tweetal agenten, die op de noodkreten van het slachtoffer waren komen toeschieten, gepakt werden. Uit \Voenen wordt bericht dat een Hon- gaarsclie vrouw aan keizer Frans Jozef twee fraaie beuquotton zond, die echter den vorst niet werden tor baud gesteld, omdat het bleek dat de bloemen vergiftigd waren. De vrouw is verdwenen en alle nasporingen zijn tot nog tee vergeofsch geweest. Te Quaregnon trad een mijnwerker, die de benoeming van den burgemeester wilde vieren, een herberg binnen en wierp gedachteloos een hoe veelheid dynamiet in de kachel. Door de ontplof fing werden do herbergier en de herbergierster go- dood, twee andere personen werden levensgevaarlijk gewond, de man zelf kwam er met een lichte wonde af. Mon verneemt de arrestatie van zekeren Pissarcff to St.-Petersburg, dien de politie reeds lang zocht. Te Ssphia en Bucharest zijn hooggeplaatste ambtenaren en professoren ontslagen, omdat ze van verstandhouding met nihilisten verdacht werden, en verscheidene studenten zijn huiswaarts gezonden. Een 50-jarige weduwe, die kort geleden haar echtvriend door den dood verloren had, is, uit verdriet daarover, des nachts uit het raam van hare kamer op de zesde verdieping in de rue do l'Entrepot te Parijs gesprongen. Hare kleindochtertje vond haar 's morgens vroeg dood op de binnenplaats liggen. De heer Laroehelle, directeur van het „Theatre de Ia Gaité" te Parijs, zal, naar men van daar meldt, in België en Holland, op nadrukkelijk verzoek van verscheidene schouwburgondernemingen in beide landen, met zijne troep de „Lucrèce Borgia" van Yictor Hugo komen opvoeren. Y er schil lende provincies van Spanje hebben door stormen en overstroomingen veel ge ledon. Telegraaflijnen, spoorwegen en bruggen zijn beschadigd on te Sevilla vooral is groote schade aangericht. TT I TT 33 N IL, A. 1ST T>. Franlirijli. In de Kamer heeft de heer Farre mededeeling gedaan van het gebeurde aan de Tunisesche grens. In een gevecht, dat elf uren duurde, werden 4 man gedood en 6 gekwetst. De regeering ver zamelt de noodige strijdkrachten, om tegen de plun deraars met alle kracht te kunnen handelen. Er worden te Toulon zeven oorlogsschepen uit gerust. Zij zullen kolen innemen voor eene maand en rantsoenen voor 25 dagon. Ook het 14de en 15de legercorps, te Marseille en Montpollier, zullen eerstdaags gemobiliseerd worden, om zoo noodig ter versterking naar Algerië te worden gezonden. Naar men uit Tunis meldt, doen de aankomst van den If.iiiaanschen kapitein Camperio te Ben ghazi en de onlangs door zijn landgenoot, kapi tein Bottiglio, gedane peilingen vermoeden dat do Italianen er ernstig aan denken zich aldaar te vestigen. De keizerin van Oostenrijk heeft, na eenige dagen ircegnito te Parijs te hebben doorgebracht, die stad verleden Yrijdag verlaten. Op ha»r daar toe te kennen gegeven verlangen hadden de pre sident der Republiek en de minister van buiten- landscbo zaken haar den vorigen dag een be zoek gebracht. Du! txeh lmitl. De Rijksdag heeft liet wetsontwerp betreffend# de verzekering van werklieden tegen ongelukken na eerste lezing naar eene commissie van 28 ledeH verzonden. Daarop lichtte de heer Windthorst het vroeger vermeld voorstel betreffende het asylrecht toe. Het moest slechts de grondslag zijn voor eene overeenkomst tusschen de regeeringen. Het Duitsche Strafwetboek had daartoe geene verandering noodig en ook de strafrechtsgeleerden waren tot de over tuiging gekomen dat moordenaars geene bescher ming verdienden. Het voorstel beoogde geene be perking van het asylrecht in het algemeen; allee* moord en poging tot. moord zonden daardoor niet langer binnen de bescherming van dat recht vallen. Tegenover de afschuwelijke voorbeelden van moord in een naburig Rijk werd het tijd tegen zulke aanslagen iets te doen en het betaamde der Duitsche natie hare rechtsovertuiging te uiten. Het votnta van den Rijksdag zou des te grooter gewicht be zitten omdat het niet door de regeering was uit gelokt, maar van de Volksvertegenwoordigers zei ven uitging. Het zou een schoon getuigenis zij* van het diepe rechtsge.oel der Duitsche natie e* bovendien doen uitkomen, dat het Duitsche volk zich bij zjjne vorsten nauw aansluit, waar het levensbelangen geldt van het land. [Levendige toe juichingen volgden op deze woorden.] - Dr. Hiinel gaf vervolgens de redenen op, waarom ook de Fortschritts-partij met. dit voorstel instemde. Prins Radziwill verklaarde dat de Polen mede voor het voorstel waren, hoewel zij tegen eene uitbreiding der beperking van het asylrecht zouden zijn. De afgevaardigde Kayser legde namens de sociaal democraten do verklaring af, dat deze zich buitea stemming zouden houden. Daarop werd het voor stel met bijna algemeene stemmen aangenomenal leen drie loden der Fortschritts-partij stemden tegen. Het voorstel tot beperking van het asylrecht is door den Rijksdag mot algemeene stommen op 3 na aangenomen. De socialisten stemden niet. Door aankoop van een viertal boerderijen heeft Von Bismarck den omtrek van zijn landgoed Schön- hausen op ongeveer 1000 morgen gebracht. Italië. De heer Ferrero is tot minister van oorlog benoemd. Nicotera en Biancberi hebben in de zitting der Italiaansche Kamer een collecte gehouden voor de slachtoffers door den brand te Nizza; de collect# bracht 3300 fr. op. <3rK*oot/-Dï~it»l»nïë. In antwoord op een vraag van lord Braboume in het Hoogerhuis zeide de minister Kimberlcy, dat hij het hoogst onbillijk zou vinden, van de Boeren een deel der kosten van don Zoeloe-oorlog te vragen. Yan slavernij in de Transvaal was geen sprake meer en van den aanval op Pretoria was aan de regeering niets bekend. In het Lagerhuis legde de heer Gladstone gisteren do begrooting ter tafel. Over het afgeloopen jaar beliepen de ontvaugsten 84,041,000 pd. st., de uitgaven 83,108,000 pd. st. Over het loopendejaar worden de uitgaven op 84,705,000 pd. st., de ont vangsten op 85,990,000 pd. st. geraamd, latende een overschot van 1,285,000 pd. st. Hij stelt voor eene vermindering van de inkomsten-belastingen met één penny; de geleidelijke afschaffing van het inkomend recht op zilverwerk door middel eener jaarlijksche vermindering van 3 d. per ons, totdat het tegenwoordige recht van 18 d. geheel zal ver vallen zijn; voor eene surtaxo op buitenlandsch ge distilleerd, van 5 d. per gallon op spiritus en 2 d. op rum, en in het algemeen van 4 d. per gallon op gedistilleerd van het normale gehaltebovendien eene vermindering van het inkomend recht op buiten landsch bier van 7 8. 1 p. tot 6 s. 6 d. Eindelijk stelt hij ook nog eene hervorming van het successie recht voor. De uitslag van dit alles zou zijn dat het geraamde overschot tot 295,000 pd. st. slinken zou. - De heer Gladstone stelde ook voor de con versie van korte in lange annuïteiten, waardoor hij 6,000,000 pd. st. van de staatsschuld binnen 25 jaren denkt af te lossen. Een derde dokter is bij Beaconsfielu geroepen. Het bulletin van gistermorgen 10 uren zegt dat da nacht onrustig werd doorgebracht; tegen den m rgen kwam eenige slaap den zieke verkwikken. Het asthma is minder.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2