gehad. De oorzaak van den brand is alsnog onbekend. Hedenmorgen om halfvjjf is aldaar ook de woning van L. Hemeyer totaal afgebrand. Yan den inboedel kon weinig gered worden. Het vee en een paard ontkwamen de vlammen. De spuit van Zegwaard en later ook die van Zoetermeer deden goeden dienst. In den nacht van Vrijdag op Zaferdag woedde in de Haarlemmermeer ten hnize van den heer K. Knip te Hoofddorp een belangrijke binnen brand. Eene benedenkamer is geheel uitgebrand. De meubelen die zich daarin bevonden, zijn èf ge heel verbrand of erg beschadigd. Eene daarnaast- grenzende kan er en het trapgat zijn geblakerd. De bewoners lagen allen te slapen; gelukkig dat een heer die daar dien nacht logeerde, door den rook en gloed bijtijds wakker werd. Hij maakte dadelijk alarm, en allen ontkwamen uit een bovenraam, want de trap af was geen denken aan èn door het vuur èn doordien de buitendeur gesloten was. "Wan neer men den toestand ziet, moet men onwillekeurig uitroepen: „hoe is 't mogelijk dat zulks in zoo'n korten tijd is kunnen gebluscht worden 1" En toch heel eenvoudig met den extincteur van het raadhuis met nog minder dan één lading van 40 liter. Men vermoedt dat de schade aan huis en inboedel onge veer 1000 zal bedragen. Een en ander was tegen brandschade verzekerd. Er waren maar weinig per sonen bij den brand, ongeveer 12 (wat zeer ge lukkig was: men liep elkander niet in den weg), maar allen hebben met beleid en vlug gewerkt. De kleine brandweer is men wel iets verplicht. Zekere C. H., bediende in Den Haag, was te Delft aangekomen om zijne verloofde, die bij den koifiehuishouder K. aan de Brabantsche Turfmarkt aldaar in dienst is, af te halen. Daar het meisje weigerde om met hem mede te gaan, sprong hij uit wanhoop in de gracht voor de woning van zijne geliefde. Nadat hij door eenige voorbijgangers was opgevischt, keerde hij met een nat pak en zonder zijn meisje naar de residentie terug. De dwaze neiging on zich door middel van een koud bad van de wereldsche zorgen te ontdoen, schijnt te Delft bepaald epidemisch te worden. Al thans den volgenden morgen had een soortgelijk voorval plaats als in bovenstaand bericht is mede gedeeld. Het was evenwel geen wanhopige minnaar, maar een milicien plaatsvervanger, die wegens insubordinatie in arrest genomen, zich uit de han. den zijner geleiders losrukte en na de Van der Mastenstraat te zijn doorgeloopen, zich in de gracht aan den Verversdijk wierp. De omstanders meenden evenwel een einde aan de comedie te moeten maken door den adspirant-zelfmoordenaar maar weder op den wal te helpen, waartegen hij zich niet het minst verzette. Te Utrecht kwam van de brug van Tivoli door de Nachtegaalstraat, alwaar juist door het uit gaan eener school zich eene menigte kinderen be vond, een rijtuig, met verbazende snelheid gestuurd door eene dame. Het rijtuig had zooveel vaart, dat een kind, hetwelk in de nabijheid stond, niet uit den weg kon, maar onder het paard raakte en daar deerlijk gekwetst onder uit kwam. Zonder zich over het ODgeval te bekommeren, logde de „dame" de zweep over het paard en reed door. Dezer dagen heeft te Zutfen voor de rechtbank terecht gestaan jhr. W. Yan Loon, be schuldigd van manslag door onvoorzichtigheid, ge pleegd op den avond van den 31sten Januari, toen de brand, op zijn kamer, ten huize van den slachter Greve ontstaan, don dood van een der knechts ten gevolge had. Het openb. min., waargenomen door mr. A. N. baron De Vos van Steenwjjk, achtte art. 319 van het strafwetboek van toepassing en eischte 45 dagen celstraf en f 8 boete. Woensdag a. s. zal de rechtbank uitspraak doen. Voor de twee bekende inbrekers en zil verdie ven Mohme en Jorwerda, die te Arnhem voor het Hof hebben terecht gestaan, is 20 en 12 jaar tuchthuisstraf geëischt. Bij de redactie der Arnh. Crt. zijn ont- vangen van mevrouw X. voor de Transvaalsche Boerentwaalf Indische kookboeken. Gedurende de maand Januari alleen hebben te Brussel dertien faillietverklaringen en niet minder dan 1024 wisselprotesten plaats gehad. Een huismoeder tede Wilp verwijderde zich voor een oogenblik uit de woonkamer, om water te halen uit de vaart vóór het huis. Toen ze plot seling daarbinnen hoort schreeuwen, ijlt ze in huis eu vindt haar jongste kind met brandende kleeren. Van schrik v'el ze in zwijm en de toeschietende buren doofJen het vuur. Het kind was echter deer lijk aan den hals en liet gezicht gebrand. Eenige dagen heeft het erg geleden, toen is het gestorven. Het was een aanvallig meisje van derdehalf jaar. Als een bewijs dat het Nederlandsch Beiersch-bier, met name uit Heinekens brouwerij, ook in Frankrijks hoofdstad tegenwoordig zeer ge wild is, kan dienen dat in de vorige week drie keeren eenige waggons met dubbele eimers geladen per spoor naar Parijs zijn vervoerd. Omtrent de gearresteerde Sofie Perowsky wordt nader gemeld dat zij eene dochter is van graaf Perowsky, lid van den Senaat en vroeger civiel gou verneur van St.-Petersburg. Zij is verwant met den vroegeren minister Perowsky en met den tegenwoor- digen adjudant van grootvorst Alexis. Haar vader is krankzinnig geworden toen hij hoorde dat zijne dochter met Hartmann betrokken was in den moord aanslag te Moskou en met hem naar het buitenland gevlucht was. Reeds vroeger was zij in handen der politie en toen met Sheljaboff, thans haren mede beschuldigde, naar Siberië verbannen. Onderweg echter wisten beiden te ontvluchten en Sheljaboff organiseerde daarop den aanslag te Moskou. Toen deze mislukte, vluchtte zij met Hartmann naar Parijs en later naar Londen. Sheljaboff schijnt in Rusland gebleven te zijn, maar viel der politie eerst twee dagen vóór den aanslag van 13 Maart in handen. Sofie Perowsky nam daarop zelve de leiding van den aanslag in handen en, nadat deze gelukt was, schijnt zij geen prijs meer op hare vrijheid gesteld te hebben. Zjj vertoonde zich althans overal openljjk op straat en werd dan ook spoedig herkend en in hechtenis genomen. Zjj bekende onbewimpeld hare schuld. Het feit dat zij met Hartmann Londen ver liet, gaf aanleiding tot het gerucht dat ook deze naar St.-Petersburg was teruggekeerd. De politie schijnt geweten te hebben dat zij voornemens was terug to komen, maar heeft haar niettemin niet tijdig genoeg in handen kunnen krijgen. - Het huis van Russakoffs familie te Vintegri moet door de politie tegen de woede van het volk worden be schermd. Russakoffs vader heeft herhaaldelijk ge tracht zich het leven te benemen. De heer Jaluzot, de eigenaar van den „Printemps" te Parijs, heeft een middel gevonden om zjjne expeditiën naar het buitenland te hervatten, ook gedurende den tijd van den wederopbouw der uitgestrekte magazijnen, die onlangs door brand wer den vernield. Het zal geruime tijd duren eer men met dien bouw een aanvang kan maken. De muren, voor zoovor zjj nog overeind staan, zijn gestut en men is jjverig in de weer met het bergen der goe deren, welke door het vuur zijn gespaard gebleven. Eerst daarna kan met de slooping worden aange vangen. Een klein gedeelte van den „Printemps", aan den kant van den Boulevard Haussraann, is echter zoo goed als onbeschadigd gebleven, en daar zullen al de geredde goederen worden geliquideerd maar bovendien heeft de heer Jaluzot een groot lokaal ingericht om althans zjjne relatiën mot het buitenland te kunnen voortzetten. Daartoe zal hjj zich voorshands bepalen. Als gewoonljjk zjjn de cata logussen voor het zomerseizoen ook thans verzonden. Het adres van den heer Jaluzot bljjftGrands maga- sins „du Printemps". Te Saint-Gilles (bij Brussel) sloop ver leden Dinsdag een meisje van veertien jaar het huis uit om, buiten weten harer ouders, een bal bjj te wonen. Toen zij in den ochtend terugkwam en be rispt werd, snelde zjj, zonder iets te antwoorden, weder heen en wierp zich in de Senne. Een schoen maker zag haar weder boven water komen en stak haar eene handspaak toe, maar het kind schudde het hoofd, zonk weg in de diepte en werd eenige uren daarna dood opgehaald. BUITENLAND. Frank vij k. Vier inlanders van de missie van den heer Plahten, aan welke een onderzoek naar den aanleg van den spoorweg door de Sahara opgedragen was, zjjn op 28 Maart te Ouaryta aangekomen en melden dat de missie geheel vernietigd iszjj werd ten zuiden van Assimu aangevallen; kolonel Plahten en allen, die tot de missie behoorden, worden om gebracht. De onderofficieren Poberguin en Dianus ontsnapten met 63 man. Tot hen kwamen twee in- landsche hoofden, die hun verzekerden dat zij aan de slachting geen deelgenomen hadden en die hen dadels aanboden. Maar de dadels waren vergiftigd;Dianus en 28 man stierven. Poberguin zette den terugtocht voort met 30 man, maar zjj werden omsingeld; toen zond hjj de vier inlanders naar Ouaryta om hulp, die terstond gezonden werd, ofschoon er wei nig hoop was dat zjj intijds kwam. Zoo wordt uit Algiers gemeld. Van daar wordt verder bericht dat zeer krach tige maatregelen zjjn genomen ter bescherming van den spoorweg in de nabjjheid der grenzen van Tunis te Merace, ten einde de aanvallen te keer te gaan, die van den kant van Tunesische stammen, o. a. van de Krumirs binnenkort te gemoet mogen worden gezien. Men acht het waarschjjnlijk ,;lat de Fransehe troepen verplicht zullen zjjn de aanvallers tot over de grenzen te vervolgen om hen naar be- hooren te tuchtigen. De Kamer heeft de wet op de vrijheid van Vereenigingen aangenomen met de paragraaf waarbij kiezersvergaderingen ontslagen zjjn van de verplich ting tot het toelaten vau politietoezicht. De „Memorial Diplomatique" verzekert dat er bij het Fransehe gouvernement nog geen offi- ciëele stappen gedaan zjjn om het uit te noodigen tot deelneming aan gemeenschappeljjke roautregelen ter bestrijding van het misbruik, dat van het asyl- recht wordt gemaakt. Het blad voegt er bij dat het in beginsel zeker is, dat geen enkel Europeesch gouvernement zijne verplichting kan ontkennen om te verhinderen dat zjjn grondgebied tot wjjkplaats strekt voor vorstenmoordenaars en hunne mede plichtigen. Dul tschland. In den Rjjksdag verklaarde Bismarck bjj het voort zetten der beraadslagingen over het wetsontwerp tot verzekering der arbeiders tegen ongelukken, dat hij ondanks de groote moeiljjkheid, daaraan ver bonden, uitbreiding tot het landbouwbedrijf niet onuit voerbaar achtte. Het wetsontwerp is niet socialis tisch gekleurd, doch als een eisch van practisch Christendom te beschouwen. Men moet de wet niet van partjj-standpunt beoordeelen en dan zal men be vinden, dat hot ontwerp de groot-industrie niet be schermt. Italië. De „Italia Militare" geeft mededeelingen omtrent proeven, dezer dagen te Spezzia genomen mot een te Turijn naar de planneD van generaal Rosset ge goten „honderd-tons-kanon", bestemd voor de kust verdediging. Met eene normale lading van 220 kilo gram en eene eerste snelheid van 453 meter werd 101-maal geschoten op een beweeglijk wit op zee, bewegende met eene snelheid van tusschen de 13 en 14 kilometer in het uur, op afstanden van twee tot zesduizend meter. Daarbjj bleek dat de helft der schoten een vaartuig van gemiddelde grootte zoude hebben getroffen. Tusschen de schoten ver liepen telkens zes minuten. De lading geschiedde in vier minuten tjjds. Het laatste schot werd, op een afstand van 400 meter, gelost op een rots, waarin het projectiel zes meter ver doordrong zon der iets te lijden. Den volgenden dag door de offi cieren, die de proeven hadden bjjgewoond, zoo nauw keurig mogelijk onderzocht, bleek het stuk in den hesten toestand te zjjn, en zjj hielden het er voor dat het, zonder iets in nauwkeurigheid te verliezen, nogmaals honderd schoten zou kunnen doen. Wat het weerstandsvermogen betrof, zou het veilig ette- ljjke honderd keeren kunnen gelost worden. Kortom: de verwachtingen waren alleszins overtroffen. Groot-Britannië. Het Londensche hof van appèl heeft het beroep van Bradlaugh verworpen. De zetel van Northampton wordt dus vacant verklaard, maar Bradlaugh zal zich opnieuw candidaat stellen en in appèl komen bij het Hoogerhuis. Men zegt dat kolonel Burnaby zich tegen Bradlaugh candidaat zal stellen. In antwoord op vragen, hem in het Lagerhuis gedaan, heeft Gladstone verklaard dat op do door Engeland gekochte Suez-kanaal-aandeelen tot nog toe 4,750,000 pd. st. winst was. De aandeelen werden in 1875 gekocht voor ruim 23 pd. st. In het Kaapsche Parlement zal den 6den April een motie in behandeling komen, waarin de regeering om haar gedragsljjn ten opzichte van het Basutoland en de Transvaal wordt gegispt. Te Goa loopt het gerucht dat de Engelsche regeering aan Portugal zou hebben voorgesteld haar in huur Goa af te staan tegen betaling van 270,000 pd. st. jaarlijks, de kosten niet medegerekend. Oostonr.-Hong. Monarchie. In het Hnis van Afgevaardigden is het ontwerp behandeld betreffende de uitgifte van 50 millioen florijnen a 5 pet. papierrente; het werd aangeno men zooals het door de commissie gewjjzigd was. Volgens mededeelingen uit Weenen heeft de beer Koumondouros het voornemen opgevat zjjn ont-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2