Dinsdag 5 April. 6483. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 nuanden..1.10. Franco per post1M. Atzonderlyke Nommers.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES s Van 1—0 regel*.1.05. Iedere regel meer0.17 J. urootere lettere naar plaatsruimte. STADS-BERICHTF1»:. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 7 April 1881, des namiddags te twee uren. Punten Ier behandeling: 1°. Benoeming van eene derde onderwijzeres aan de Meisjesschool 2de klasse. (41) 2°. Verzoek van Prof. A E Simon Thomas, om continuatie als Praelector in de verloskunde. (39) 3". Idem van J. M. Sobels, tot demping en inneming van een gedeelte sloot langs het Utrechtscbe Jaagpad (35 en 43) 4°. Idem van A. A. Owel, om eene nitluozing te maken. (36) 5°. Idem als voren van T. H Holsteyn (36) 6°. Ideaa van H. A. De Ruyter, ter bekoming van grond in erfpacht. (37 en 48) 7". Voorstel tot het doen rooien van boomen aan den Stations- weg. (38) 8®. Suppletoire staat van begrooting en staat van af- en over schrijving op de begrooting van het Werkhuis, dienst 1880 (40) 9®. Verzoek van Mej. C. J. G. Van der Upwich, om ontslag als derde onderwijzeres aan de school der 3de klasse No. 2. (42) LEIDEN, A April. Heden is aan de universiteit alhier de heer B. H. Carp, geb. te Middelburg, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, getiteld: „Schaking". Gisteren mocht de heer mr. P. Du Rieu den dag herdenken waarop hij voor 25 jaren geïnstal leerd werd als lid van den Raad dezer gemeente. Het college van dagelijksch bestuur maakte heden zijne opwachting bij genoemd raadslid om hem met die heuglijke gebeurtenis geluk te wenschen. Men meldt ons dat de universiteits-bibliotheek tegenwoordig reeds van tien uren des morgens ge opend is voor het publiek. Ook in de vacanties zal zij op eiken werkdag openstaan, maar slechts van twee tot drie uren. Yroeger hebben wij reeds melding gemaakt van de ophefing van het Munt- en Penningkabinet der hoogeschool. Raar wij vernemen, is dit besluit door de regeering aldus gewijzigd dat slechts die munten en penningen, welke door aankoop zijn verkregen, zullen overgebracht worden naar het Koninklijk Kabinet van munten en gesneden steenen te 's-Gra- venhage; de stukken, die aan het Leidsche Kabinet zijn geschonken en welke uit het Legaat Pilaar werden aangekocht, blijven voor de universiteit behouden; zjj worden dezer dagen naar de Bibliotheek over gebracht. Onze universiteit behoudt dus een gedeelte, terwijl het Koninklijk Kabinet wordt verrijkt met voorwerpen, die betaald zijn met het geld, dat aan de hoogeschool voor dat doel was toegelegd. Mogen de andere musea en kabinetten, welke onder de voor lichting der mannen van de universiteit worden ver rijkt en uitgebreid, niet op dergelijke wijze worden ontdaan van een deel hunner schatten Eenige dagen geleden is alhier door de ver- eeniging „Volksonderwijs" een correspondentschap gevestigd, aanvankeljjk met zeven leden, doch waar van vermeerdering te verwachten is. Uit de intreerede van prof. Symons te Gro ningen („Jacob Grimm, de schepper der Historische Spraakkunst"; Groningen bij Wolters) stippen wjj den volgenden volzin aan„Het besluit (tot de aan stelling van een privaat-docent in de Indo-germaan- sche talen) is de eerste stap geweest tot een hoogst noodzakelijke aanvulling van een hoogst noodlottige leemte in de inrichting van ons hooger onderwijs, wier voortbestaan met name het middelbaar onder wijs ten zeerste zou benadeelen." Goéd voorgaan doet goed volgen, zegt het Vad.; we hopen dat Leiden en Utrecht zich aan het voorbeeld van Gro ningen zullen spiegelen. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 38.00, f 20.00, 4.10 en 2.00; de laagste f 38.00, f 20.00, f 4.00 en f 2.00. Van 1 April af worden alle porten, door de geadresseerden van brieven, briefkaarten, ge drukte stukken, monsters en koopwaren verschuldigd, wegens niet- of nietvoldoende frankeeringof om welke andere redenen ook, op die stukken aangewezen door middel van postzegels, voorzien van een cijfer, aanwijzende het verschuldigde port. De heer R. H. Th. Van Leeuwen is door den kerkeraad der Ned.-Hervormde gemeente te Warmond als organist aangesteld. Nadat het gemeentebestuur van Nieuwveen, onder eenig voorbehoud, goedgekeurd heeft het besluit van de landbouw-afdeeling aldaar, om ook in het voorjaar een veemarkt te houden, is bepaald dat deze op Woensdag 20 April zal plaatshebben. Gedep. Staten van Z.-H. hebben ten opzichte eener reclame van heeren Dijkgraaf en Hoogheem raden van Amstelland, tegen den legger der wegen en voetpaden der gemeente Leimuiden, besloten: den legger der wegen en voetpaden der gemeente Leimuiden in dier voege te wijzigen, dat daarop als eigenaar, onderhoudplichtige en beheerder van den jaag- en rijweg langs de Nieuwe Vaart en Drecht en van de daarom gelegen kunstwerken, zijnde een tol met sluiswachters- of tolwachterswo- ning, alsmede een houten brug met vleugels, hoof den en leuningen worde aangewezen het college van Dijkgraaf en Heemraden van den Amstel en Nieuwer- Amstel. Bij het in Den Haag gehouden examen voor de betrekking van commies bij de posterijen zijn geslaagd: B. J. Lantink, G. W. W. C. Diest Lorgion, J. Van Waas, M. J. De Jongh, D. Snij der, J. Gorter, P. J. F. Coolhaas en jhr. L. J. A. Van Spengler. Het „Beiblatt znr Zeitschrift für bildende Kunst" meldt dat koningin Emma der Nederlanden zich dezer dagen als stichteres heeft aangesloten bij de „Gesellschaft für vervielfaltigendo Kunst" en dat zij, evenals de keizer van Duitschland en de groothertogin van Oldenburg, heeft gewild dat hare toetreding tot dat genootschap van 1879 zou dagteekenen toen de afdeeling „Graphische Kiinste" ontstaan is. De kamerheer-ceremoniemeester maakt bekend, ingevolge de bevelen des Konings, dat het hof den 4den dezer den lichten rouw zal aannemen voor een week, wejens het overlijden van de koningin-weduwe van Denemarken. Bij den hoogleeraar Harting is het bericht ont vangen dat door tusschenkomst van de Nederlandsch- Indisehe Handelsbank de belangrijke gift van 4000 uit Ned.-Indië voor de noodlijdenden in de Trans vaal ter beschikking van het hoofdcomité is gesteld. - Bij het „Groene Kruis" is aan verschillende giften ingekomen een som van f 191.65. Tot inwonende directrice der Tooneelsehool te Amsterdam is benoemd mevrouw de weduwe Rennefeld, die reeds tijdens het leven van haar echtgenoot zeer nuttig in die betrekking werkzaam was. Gelijk men weet is de heer Bouberg Wilson aangesteld als uitwonend directeur. De Koning en de Koningin zijn uitgenoodigd om bij het bezoek, na Paschen aan Amsterdam te brengen, ook de Tooneelsehool te komen bezichtigen en HH. MM. moeten verklaard hebben, aan die uitnoodiging te zullen voldoen. De strijd der Transvaalsche Boeren heeft de Amsterdamsche studenten opgewekt om een schiet- vereeniging op te richten onder den naam: „Amster damsche Studenten-schietvereeniging." Het bescherm heerschap zal aan den Koning worden opgedragen. De bisschop te Reermond heeft de priester wijding toegediend aan de heeren P. Coolen, J. Geurts, H. Greymans, W. Erkens, W. Jasper, E. Krips, G. Oliviers, M. Verbeek, F. Vonken, H. Wagemans, allen uit het seminarie, en M. Hermann, professor te Rolduc. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Suez; de „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, is Vrijdag te Gibraltar aangekomen. De gewone andientie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft in hun rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, de 1ste luits. H. L. V. E. Salomon, van het 2de, en J. W. Van Bergen, van het 4de reg. infanterie; aan den Oost-Indisehenambte naar F. H. Wouters, laatstelijk opzichter 3de kl. bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare wer ken in Ned.-Indië, thans met verlof hier te lande, wegens ziekte, met 1 April 11., eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst; - benoemdtot hoogheem raad van het hoogheemraadschap Voorne, provincie Zuid-Holland, P. Van der Poel; tot heemraden in het bestuur van de polders Nieuw-Bonaventura, Mookhoek en Trekdam, prov. Zuid-Holland, J. Van de Griend Wz. en S. Herweijen; tot hoogheemraad van het Groot Waterschap van Woerden, prov. Zuid-Holland, fl. Van der Lee; tot dijkgraaf van de polders- Oud en Nieuw Westerloo en den N. Oost- dijk, prov. Zuid-Holland, M. Breen; tot dijkgraaf van den polder de Rooklaasplaat, prov. Zuid-Hol land, M. Breentot dijkgraaf van den Bokkepolder, prov. Zuid-Holland, M. Breen; tot dijkgraaf van den kleinen Zuiderpolder, prov. Zuid-Holland, M. Breen; tot dijkgraaf van den grooten Zuiderpolder, prov. Zuid-Holland, M. Breen. Gemengd Nieuws. Zaterdag-avond is door den trein, welke om 10.23 van Woerden hier aankomt, aan den Roomburgerpolder een schaap, dat op den spoorweg liep, doormidden gereden, doch zonder dat er verdere ongelukken bij plaats hadden. Een beschonken persoon sprong den zelfden avond omstreeks halftien in de Groenha- zengracht. Spoedig echter kreeg hij berouw van zijne daad en begon hij uit al zjjne macht om hulp te roepen. Eenige burgers, geholpen door een drie tal buurvrouwen van den spartelaar, slaagden er in hem met veel moeite op het droge en vervol gens naar zjjne woning te brengen. Omstreeks zeven uren is gistermorgen een veerschuit, liggende in de Derde Binnenvest- achtergracht, door een onbekende oorzaak gezonken. De bewoners waren juist afwezig, zoodat. er gelukkig geen menschenlevens zijn te betreuren. Twee honden, die zich in het vaartuig bevonden, zijn zelfs ook nog bijtijds gered. In de vorige week zijn te Katwijk 62 schuiten aangekomen, waarvan eenige binnenlek- visschers met mooie vangst; ze besomden van ƒ150 tot 203 in 5 dagen. De vangst der buitenlekkers was schaars, van 60 tot ƒ140, in 5 a 12 dagen reis. Er werd besteed voor tarbot 2.50 a 10, groote tong 0.50 a 0.75, klein soort idem 0.15 a 0.25, kabeljauw 1.25 a 3 en rog 0.25 a 0.60, alles per stuk; idem 3 a 5, binnenlek schol 6 a 8, buitenlekschol 5 a 6.50 en scharren 4 a 5.50, alles per mandzeesterren 8 a 10.50 per kar. Verleden week zijn te Oudshoorn door mazelen aangetast 7 personengeen echter is er aan die ziekte bezweken. Gisternacht ongeveer te twee uren barstte een brand uit bij den smid W. Maas aan den zoogenaamden Hoorn te Zegwaard, welke zich bij den hevigen wind zeer dreigend liet aanzien; dank do gunstige windrichting bleven de smederij en belendende gebouwen bewaard, terwijl woonhuis en inboedel totaal werden vernield. Bij het geflik ker der vlammen maakten eenige spuitgasten geen onaardig effect, daar zij door de felle vorst als wandelende ijsklompen zich door de menigte be wogen. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1