Titverkoop. HAARWATER «f VERF, Maandag 4 April. LICHTING 1881. TE KOOP 30 April sluiting van het magazijn. N°. 6482. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. ingezonden. Vervolg der Advcrtentiën. De 's-Gravenhaagsche Credietver- eeniging en Deposito-Kas, Wegens Liquidatie algeheele UIT VERKOOP, 20 percent onder de gewone prijzen. J. J. VAN BEETEN, Hoogstraat 3. jyie in twijfel mocht verkecren LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COUR AST: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per postt 1.40. Afzonderlijke Nommera0.05, PRIJS DER ADVERTENTIES: fan 16 regels1.03. Iedere regel meer Groolerc letters naar plaatsruimte. Gemengd Nieuwe. Uitslag der aanbesteding van eene boer derij te bouwen te Haarlemmermeer, aan den Hoofd weg, Q 23: M. Yan Daalen 19,675, W. P. v. d. Hoogen 17,100, A. Biemond f 20,100, G. Babberon 22,000, A. Langerees 22,000, C. Bos ƒ18,500, Mierloo 17,900, A. Vermist (de laagste inschrijver) 16,540, Hunebar 19,572, J. Kieviet 17,300, H. Kieviet 17,900, D. Roos 19,590, J. J. Ver- hage f 19,480, J. Den Ouden f 19,640 en M. Den Ouden 19,625. De wevers te Cahors hebben Woensdag het werk gestaakt. Toen Dinsd ag-avond, na afloop der les sen, de concierge van de broeders-school in de rue d' Assas te Parijs de ronde door het schoolgebouw deed, ontdekte hij in een lokaal, dat dien avond niet gebruikt was, een scherpe gaslucht, terwijl hem te gelijk een kleine vlam in het oog viel. Bij nader onderzoek bleek dat in een lessenaar zich een aan gestoken lont van 20 centimeters lengte bevond, omringd door een hoop licht papier, dat reeds in brand geraakt was. Bovendien waren alle gaskra nen in het vertrek wijd opengezet. - Waarschijnlijk moet hier gedacht worden aan een complot van leerlingen, die zich de aardigheid voorgenomen had den de school in de lucht te doen springen. De politie die een onderzoek geopend heeft, zal in deze nog vrij duistere zaak wel spoedig licht verschaffen. Te Bricquepost werd een oude vrouw door zekeren Lecomte vermoord. Hij hield het hoofd der ongelukkige 20 minuten in het vuur om het te doen voorkomen, alsof zij bij ongeluk zoo was omgekomen. Daarna ging hij met 8000 fr. uit de kas der weduwe op den loop, maar werd kort daarop gearresteerd. In het krankzinnigengesticht te Mar seille greep een zieke, gebruikmakende van de afwezigheid van den oppasser, een pook en sloeg daarmede 3 andere zieken op het hoofd. Een vierde, dien hij achternazat, sprong uit het raam; de gek sprong hem achterna en werd toen gepakt. Gelukkig is niemand gestorveD, maar één der zieken is ern stig gewond. Ook in Engeland begint men thans bang te worden voor zijn vorstin. De voorzorgen, die men nam bij de reis van koningin Yictoria van Windsor naar Londen, bestonden hierin, dat een kwartier voordat de koningin vertrok, een leege trein werd vooruitgezonden, terwijl de geheele weg van Wind sor naar Londen werd bewaakt. Ook het viaduct werd in het oog gehouden. Hetzelfde geschiedde hij de terugreis. Er gebeurde intusschen niets ver dachts en de koningin wist waarschijnlijk zelf niets van hetgeen er gaande was. Annexatie-plannen. Mijnheer de Redacteur Op gevaar af van uw blad eentonig te maken kom ik u een plaatsje verzoeken naar aanleiding van het ingezonden stuk van voorleden Maandag. Schrijver stelt op den voorgrond dat de dorpen die om de steden gelegen zijn het snelst in bevol king toenemen en de andere stationair blijven om dat zij niet meer menschen den kost kunnen geven dan de landbouw noodig heeft, doch vergeet geheel en al dat er veel dorpen zijn waar bij den land bouw de nijverheid bloeit en aan vele handen werk geeft. Onder deze behoort ook onze gemeente. Hare steenfabrieken, pannen- en pottenbakkerijen en kalk branderijen, oliefabrieken enz. zijn volmaakt onaf hankelijk van Leiden. Nu moge het waar zijn dat er om de stad eenige blokken huizen staan, dat er ook bewoners zijn die in de stad werken, maar deze behooren, op een enkele uitzondering na, tot den handwerksstand en betalen geen belasting. Als zij geannexeerd werden, zouden zij het evenmiu doen, om de eenvoudige reden dat zij niet aangeslagen worden of geen geld voor de belasting kunnen missen. Kwamen zij even wel bij Leiden, dan zou de inkomsten-belasting, die slechts een inkomen van 400 vrijstelt, hen treffen, voor zoover dit op hun goederen te verhalen was, en eene zeer geringe opbrengst geven. De gegoede stand, die in de belastingen wèl ge troffen zou worden en uit landbouwers, bloem- kweekers, bleekers, kleine renteniers enz. bestaat, heeft'met Leidens toestanden niets te maken; zij komen er, besteden hun geld, doch trekken van de stad geen winsten en daarom juist zou het onbillijk zijn, dezen stand, waarom het Leiden juist te doen is, te annexeeren. Bovendien zouden zij, die aan geen bepaalde woning gebonden zijn, weer verhui zen als zij te zwaar in do belasting getroffen werden, en Leiden zou er niet bij winnen. De manier waarop de Leidenaars hun goed recht trachten te verdedigen, is niet onaardig. Heette het vroeger dat de stad het binnen hare grenzen te benauwd kreeg, na het fiasco van de Bin nenvestgracht heeft dit argument uitgediend en nu worden er andere motieven gezocht, die evenmin den toets der critiek kunnen doorstaan. Men scheldt ons voor egoïsten en parasieten, blijk baar zonder de woorden juist te verstaan of de toe standen van beide gemeenten te kennen; tracht personen, die de algemeene achting verdienen en genieten in een bespottelijk daglicht te stellen of van onedele gevoelens te betichten; verdraait het geen hier gesproken werd, klaagt over een vuile sloot (waar?), doch vergeet dat Leidens grachten open riolen zijn en het opgestapelde vuil er in brand vliegt; jammert over slechte toegangswegen, wier onderhoud bij het Rijk en de stad behoort; verheer lijkt de Leidsche orakels, waaraan men hoogere eischen stelt dan wij aan de onze - ("Welke zijn die eischen Zeker de wetenschap van annexeeren P) -, doch die altijd nog een Ruïne-, spoorweg- enjaag- pad-quaestie hebben, die hen loodzwaar drukken, en denkt met dergelijke banaliteiten eene armoede aan deugdelijke gronden te bedekken. Leiden is ten opzichte van omliggende gemeenten zeer vrijgevig, b. v. met het onderwijs. Het getal jopgens en meisjes van den bezittenden stand, dat daar ter school gaat, bedraagt nog niet eens tien; van de minvermogenden, dat zeker de parasietjes van weggeloopen schutters zijn, is dit getal grooter en voor dezen betaalt onze gemeente jaarlijks oDge- veer 300 gulden, die, werd het betrokken gedeelte waar zij wonen geannexeerd, niet meer ontvangen zouden worden. Het vrijgevig bestuur van Leiden weigert, volgens de wet, ons begrafenis van kinderen die aan be smettelijke ziekte gestorven zijn, maar mag men dan kleederen en voorwerpen, insgelijks afkomstig van besmette zieken, overbrengen bij ons in de Zijlwijk om aldaar te vernietigen, - handelingen welke ik gaarne aan het oordeel van het hooge gezag wenschte te onderwerpen? Ten slotte eindigt de ongeletterde schrijver met den wensch tot het vinden van een onderling vergelijk van de betrokkene partijen en wil nadat hij rijp en groen heeft nedergeschreven, geen hoofden meer warm maken, een middel, dat, hoe prijzenswaardig ook, totaal door hem uit het oog verloren is. Ge lukkig voor ons, dat de Leidsche woordvoerders slechts te vragen en niet te beslissen hebben. LeiderdorpT. T. 25 Maart 1881. J. Büys, a. d. Zijl. Op zeer aannemelijke voorwaarde wordt nog een Plaatsvervanger en een Nommerverwis selaar aangeboden. Franco brieven aan het Bureel van het Leidsch Dagblad onder de letters P N. een goed onderhonden RIJN-SCHUIT, groot 14 ton, en tevens een in aanbouw zijnde nieuwe SCHUIT, groot 20 a 21 ton. Te bevragen bij C. VAN HENSBERGEN, Mr. Scheepmaker te Warmond. wat hoegenaamd geen schadelijke bestanddeelen be vat, hoofd en linnengoed niet vuilmaakt, maar aan de grijze haren op hoofd en baard de natuurlijke kleur weergeeft, in flacons van 2.verkrijgbaar in het bekende depot voor Leiden en Omstreken bij de Wed. L. G. DIRKS, Langebrug hoek Diefsteeg, waar tevens het depot gevestigd blijft van de echte Urbanus-Plllen. gevestigd te s-GravenhagePrinsengracht 14. Verleent krediet onder verschillende vormen. Neemt gelden a deposito. Met 3 dagen opzegginga 2 pCt 10 v a 2'/, d v 1 maand n a 3 77 77 a 3'/, n Ti 3 a4 n Correspondent voor Leiden is W. A. VAN LIT1I, Papengracht 18, alwaar de noodige inlich tingen te verkrijgen zijn. De Directie, Mr. J. B. VAN BERCKEL. J. L. DIETZ. of en in welke van de in de bladen aan geprezen geneesmiddelen hij vertrouwen mag stellen, dien raden wij aan van Richter's Boek handel te Rotterdam te ontbieden„Gratis- I Ittrekscl", want in deze brochure worden de meest beproefde geneesmiddelen uitvoerig en zaakkundig besproken, zoodat men geheel op zijn gemak onderzoeken en het beste kiezen kan. Geen zieke moest derhalve tegen de moeite opzien een briefkaart aan bovenge noemden Boekhandel te schrijven, te meer daar hij per omgaande gratis en franco be doelde brochure ontvangt, en hij dan geen verdere onkosten te maken heeft.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1