Maandag 4 April. N°. 6482. A0. 1881. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN, Eerste Blad. Een prozaïsch onderwerp. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COÜRART: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco per post.a 1-dO- Afzonderlijke Nommera.0.05. STADS-BERICHTEN BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leiden; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de passage voor rij- en voertuigen langs den Ouden Singel van den Oude llare- poortslrug tel de Janvossensteeg, op Dinsdag den aden April a. 3. by dag gesloten zal zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTBR, Burgemeester. 2 April 1881. E. KIST. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Leiden; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de coupure van liet Plantsoen, zijnde de doorvaart van den Zoeterwoudschen Singel naar het Levendaalwegens vernieuwing der daarover gelegen brug, op Dinsdag 5 en Woensdag 6 April a. s. voor de scheepvaart zal gesloten zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 2 April 1881. E. KIST, Secretaris. PRIJS DER ADYERTENTlENj Van 16 nph.1.08. Iedere regel meer0.17fc Grootere letten naar plaatsruimte. De verwijdering van afval en vuil uit de sterk bevolkte middelpunten, en de beste wijze van be schikbaarstelling dier stoffen daar waar zij belang rijke diensten kunnen bewijzen, moge geen „aan trekkelijk" onderwerp van bespreking zijn, - dat het zijn nut kan hebben soms de aandacht aan dat vraagstuk te wijden, zal niet licht betwist kunnen worden. Immers, tweeërlei ingrijpende belangen zijn er mede gemoeidaan de eene zijde de hygiënische die eischen dat stoffen, welker verspreiding in onze vloeibare en gasvormige voedingsmiddelen (water en lucht) nadeeüg is, zoo spoedig mogelijk worden verwijderdanderzijds de oeconomische, die door rui men en gemakkelijken aanvoer dierzelfde stoffen ten zeerste worden gebaat. De zoogenaamde „faecaliën-quaestie'zal ons thans niet bezighouden; alleen willen wij er op wijzen dat in de meeste groote gemeenten die stoffen een voudig worden verzameld in groote open, met water gevulde kanalen, waar zij op den bodem blijven liggen, soms in beroering worden gebracht door schuiten, schepen en stoombooten welke die gezegde kanalen bevaren, - dewijl diezelfde reservoirs ook gebezigd worden als communicatiemiddelen. Somtijds als de hoeveelheid vaste stoffen zoo groot wordt dat de vaartuigen gevaar loopen aan den grond te geraken, wordt er wat uitgebaggerd, insgelijks in open schuiten, die de kostbare lading eindelijk brengen waar zij thuis behoort, - naar buiten ter beschikking van den landbouw. En dan durft men soms nog beweren, dat de hooggeroemde Ho 11 and- sche" zindelijkheid in vele opzichten een fictie is! Maar - voor heden hebben wij een minder inge wikkeld onderdeel van het reinigings-vraagstuk ge kozen: de inzameling nameljjk van „huiselijken" afval, asch en dergelijken, zooals deze in Leiden geschiedt. We zouden er ook de straatreiniging bij kunnen halen, maar deze is er hier geheel van af gescheiden en heeft plaats door de gemeente in eigen beheer. Dat zjj op sommige bjden alles be halve voldoende blijkt, ligt niet aan het stelsel, dat we zeer toejuichen, - maar aan de beknoptheid vam het personeel met dezen tak van dienst belast. De verzameling van haardasch en vuilnis wordt verpacht, en is alzoo voor de gemeente een bron van inkomsten. De vraag is weieens bij ons gerezen, of de voordeelen niet grooter zouden zijn, indien ook hier het systeem van eigen beheer werd ge volgd; in elk geval zou het even gemakkelijk zijn, afnemers te vinden, als thans de pachter zijn eigen dom kwijt raakt. Wel zijn er vaak eigenaardige be zwaren aan verbonden: te Groningen bijvoorbeeld kwam er een soort van revolutietje onder de koopers, maar dat kwam eenvoudig daardoor, dat de gemeen telijke ambtenaar de hoeveelheid niet wilde waar borgen, - hetgeen natuurlijk een bïPjiko eischwas. Dat is de financiëele zijde van het vraagstuk: ih gewicht moet zij onderdoen voor de technische en de sanitaire. Bij eigen beheer zou er voldoende zorggedragen kunnen worden dat de verwijdering met zorg ge schiedt, en met zoo min mogelijk hinder voor de ingezetenen. In beide opzichten is thans, naar het ons voorkomt, grond voor aanmerkingen. Een groot deel van bedoelde stoffen wordt thans eenvoudig in de grachten geworpen. Dat is wel in strijd met de plaatselijke verordening, maar de veel vuldige overtreding is een feit. Wie zich de moeite wil geven er een weinig op te letten, kan elk oogen- blik vrouwtjes uit de huizen zien te voorschijn tre den met een aschbak of vuilnisemmer in de hand, - er wordt even rechts en links geloerd of ook de uniform der politie zichtbaar is, - en daarna, - klets! Als het een poos dicht water is, dan ziet men langs de walkanten ontzaglijke hoopen, die niemand zich de moeite gunt weg te ruimen en die na den dooi zoo goed en zoo kwaad als het kan onder de wateroppervlakte wegduiken. Hét ophalen van de asch laat weinig te wenschen over: het geschiedt met karren, door een paard getrokken. Alleen zouden wij wenschen dat die voertuigen minder open waren, om het stuiven te vermindoren. Ook zien wij ze dikwijls rjjden op het midden van den dag, op plaatsen waar druk verkeer is. Daar kon, vooral door vermeerdering van het aantal, tegen gewaakt worden. Het ophalen van vuilnis gaat nog veel gebrekkiger. Dat gebeurt met open wagens, door een man go- trokken. Deze sorteert telkens dood op zijn gemak den ontvangen rommelhij heeft een zak voor papier, een anderen voor - ja, wie kan zeggen welke schatten hij aan haar vuile omgeving onttrekt. Of er al wol ken van stof opstijgen terwijl hij bezig is, komt er minder op aanen dat de verzamelings-operatie hijna den ganschen dag dnurt, terwijl zij, met gebruik making van geschikter middelen en zonder dien sor- teering8arbeid, in de morgenuren kon zijn afgeloopen, schijnt ook van weinig belang. Nu en dan is de wagen overladenwelnu, wat er te veel op is, valt niet lager dan de straat. De wagens worden inde stad in een schuit overgestort, wat hoogst aange naam moet zijn voor de daar wonenden. Waarom voor dien arbeid geen overdekte wagens, met een paard er voor, die den inhoud onmiddellijk brengen naar de verzamelplaats buiten de stad of dien ten minste overladen op plaatsen waar niemand er hinder van heeft? Waarom wordt er niet bevolen dat het „sorteeren" van den afval geschiedt op die verzamelplaats, en niet gedurendo het ophalen? Mocht er eens over gedacht worden, in het thans gevolgde stelsel verandering te brengen, dan zouden wij in bedenking geven: Of het verzamelen van asch en vuilnis in eigen beheer, door gemeentelijke werklieden, aan wie tevens wordt opgedragen het wegwerpen in grachten zoo veel mogelijk te beletten; Of aan de pachterij zoodanige voorwaarden te stellen, dat de inconveniënten, waarop wij, naar we meenen terecht, gewezen hebben, worden vermeden. LEIDEN, 2 April. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. C. A. Sichterman, geb. te Zwolle, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.„Eenige opmerkingen over het recht van aanwas bij legaten en erfenissen." Gedurende de afgeloopen maand werden per Leidschen tramweg vervoerd 28,824 personen. Het zal ongetwijfeld velen stadgenooten ge noegen doen te vernemen dat de heer M. De Vries, oud-voorzitter en tot de annexatie lid van den Volks raad der Zuid-Afrikaansche Republiek, ook hier ter stede zal ontreden, ea wel Honderd Doe tri en Vrjjdag in het Nutsgebouw. Iu andere plaatsen zijn, volgens de daar verschijnende bladen, zijne mededeelingen over de Transvaalsche Boeren steeds met ingenomenheid ontvangen. -Die Eige Boere sijn taal," waarin -de voordrachten plaats hebben, moet ze zeer' karakteristiek maken, maar ook aan de duidelijkheid volstrekt geen schade doen. Den lOden April a. s. is het 25 jaar geleden dat de heer M. Van Wezel aan de Israëlietische gemeente alhier verhonden werd als secretari-, en loeraar san de Isr. school, en veie andere corpo ration. Moge het den geachten jubilaris op dien dag niet ontbreken aan belangstelling zoowel van zijne gemeenteleden als van zijne oude en jonge leerlingen. Door den minister van oorlog is bestemd om aan den inspeoteur van het militair onderwijs te worden toegevoegd de kapt. van het 4de reg. inf. J. H. Engelbregtweder bij het leger hier te lande ingedeeld, bij het 4de reg. inf., de lste luit. der inf. J. W. Van Bergen, gedetacheerd geweest bij het leger in Ned.-Indië. Bij hot 4de reg. infanterie zijn bij koninklijk beslnit benoemd en aangesteld: tot lsten luitenant de 2de luitenants R. Froger, van het corps; .T. J. A. Verbrugge, van het 6de rog. inf., en J. H. De Wildt, van het corps.; - bij het 2de reg. veldartil lerie, .tot kolonel de luitenant-kolonel jhr. O. J. A. ridder baronet Speelman, commandant van het corps';- bij het wapen der infanterie tot lsten luit. de 2de luitenants F. O. J. Bossehart, F. H. Donner, O. A- De Jongh, J. S. Koolemans Beynen, P. G. Weu- ringh en L. G. A. H. Feber, van het waper», allen gedetacheerd hij .het leger in Ned.-Indië. Tot de verbintenis om, na het verkrijgen van den titel van arts, eene benoeming tot off. van gez. 2de kl. bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht aan te nemen, zjjn toegelaten de nagonoemde acht studenten in de geneeskunde, als: van de universiteit te Utrecht: D. Snoeck Henkemans, J. E. Van Persijn, G. J. Teljer en W. F. Verhoeff; van de universiteit te Leiden: J. W. Bergansius, T. J. H. Snijders en C. A. J. Krolvan de universiteit te Groningen J. D. C. Koch. Lang na het afdrukken van ons vorig nommer ontvingen wo eerst gisteravond per Hollandsche mail de Indische bladen van 22 tot en met 25 Februari. De Fransche mail, vijf dagen later van Batavia vertrokken, doch reeds gistermiddag hier gearriveerd, verdient dus een complimentje: 8 Maart van Batavia en 1 April reeds hier is toch wel vlug. Het voornaamste nieuws vindt men hierachter. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5570 volwassen personen en van 712 kinderen. Eerstdaags mag men de aankondiging der openbare aanbesteding van het bouwen van de twee te stichten nieuwe schoolgebouwen en woningen te Noordwijk-binnen en te Noordwijk aan Zee te ge- moet zien. - Uit zeer vertrouwbare bron vernemen wij tevens dat het plan tot het bouwen van eene R.-K. Parochiale school te Noordwijk-binnen zal ver wezenlijkt worden; reeds moet men bezig zijn de plannen voor school en woning te ontwerpen; de gehouwen zullen in den pastorie-tuin worden ge plaatst. - Spoedig, zoo schrijft men ons verder, zal de tijd daar zijn om in do vacature van raadslid, ontstaan door het overly den van den heer D. Wasse naar, te voorzien. Tot heden hoorde men nog geen candidaten noemen. De directeur van het post- en rijkstelegraaf kantoor te Boskoop, de heer P. J. F. Du Bois, wordt met 19 April a. s. eervol van zijn tegenwoordig beheer ontheven en met behoud van titel voor vijf jaren gedetacheerd bij de afdeeling telegraphic van het departement van waterstaat. Door den minister van koloniën is de heer ch\ W. Mure!. 1. - °"n de kon. hooeere burger-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1