N". 6481. Zaterdag 2 A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH TA fiTtTAI PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S maanden1.10. Franco per post...,1.40. Afzonderlijke Nommers.°-05. PRIJS DER ADYEItTENTLEN: Van 1—0 regels.1.05. i Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BEBICHTEN. t weede zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 92 der wet van 19 Augustus 1861, betrekke lijk de nationale militie Staatsblad n". 72); Gelet op de missive van den Kolonel, Militie-Commis saris in het 3de district der provincie Zuid-Holland Doen te weton: dat de tweede zitting van den Militie raad voor deze gemeente wordt gehouden in een der vertrekken van het Raadhuis, op Maandag den llden en Woensdag den 13den April 1881, op eerstgemeld en dag des middags te twaalf uren, tot het doen van uitspraak omtrent Me in de eerste zitting met afgedane zaken, op laatstgemel- den dag des voorrniddags te elf uren, tot het doen van vittpraak omtrent hen, die als plaatsvervanger of nv.mmerver- vAsselaar verlangen op te tredenvoorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukken, van heden af, ter secretarie dezer gemeente, van des voormiddags negen tot des namiddags vier uren, de Zondag uitgezonderd, wordt gevaceerdwelke gelegenheid de belanghebbenden worden vermaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning niet dan in bijzondere gevallen het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling, omtrent wien de Militieraad in zijne eerste zitting reeds uitspraak heeft gedaan, NIET ih de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of een nvmmervertcisselaar mocht willen voorstellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 April 1881. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 1 April. Bij de ten raadhuize alhier gehouden openbare herverpachting der faecale stoffen verzameld in dat gedeelte der gemeente waar het Liernur-rioolatelsel is toegepast, is de heer J. Yan Ulden alhier paohter geworden voor de som van ƒ0.10 de 100 kilogram; terwijl het verrichten van diepwerken in de stads grachten aangenomen is door den heer W. H. Swets te Hardingsveld voor 1835. Hedenmorgen zjjn van de Kweekschool voor Zeevaart alhier 124 jongens vertrokken ter opvolging hui ner bestemming naar do opleidingsschepen te Rotterdam en Amsterdam. Per Fransche mail ontvingen we hedennamiddag de Indische bladen van 20 Februari tot en met 2 Maart, zoodat de bladen van 22 tot en met 25 Februari, per Hollandsche mail, nog ontbreken. De afdeeling Utrecht en Omstreken van de Nederlandsche Maatschappjj voor Tuinbouw en Plantkunde heeft heden eene tentoonstelling van planten enz. geopend, waarop aan de firma Ph. F. Yon Siebold, bloemist alhier, een 1ste diploma en tien gulden is toegewezen voor eene verzameling van vijf nieuwe planten. Door het classicaal bestuur van Leiden is de akte van bevoegdheid tot het geven van gods dienstonderwijs uitgereikt aan den heer D. Van der Togt te Leiderdorp. Het recht tot benoemen van ouderlingen en diakenen en het beroepen van predikanten is te Zwammerdam voor de tien eerstvolgende jaren weder aan don kerkeraad opgedragen. De Koning heeft den keizer aller Russen be noemd tot Grootkruis der Militaire Willemsorde, en den grootvorst-troonopvolger van Rusland tot Grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. De versierselen der beide ridderorden zijn in een bijzonder gehoor aan den keizer overhandigd door 'sKonings adjudant-generaal der marine en 2den chef van het Militaire Huis des Konings, den vice- admiraal jhr. J. H. Yan Capellen. Naar het Vad. nader verneemt, is door den heer F. Bogaardt de 10,000 aan de Zuid-Holland- sche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen te Rotterdam geschonken, met aanbeveling om de rente dezer som te bestemmen ter uitkeering aan weduwen en weezen van in de uitoefening van hun beroep noodlottig omgekomen zeelieden. Mr. P. M. G. Yan Hess is gisteren door de leden van het hoefdbestutu dc: Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, met eene hartelijke toespraak, een fraai geschenk aangeboden bij het nederleggen der betrekking van algemeen secretaris der Maatschappij. Bij de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit te Amsterdam is met gunstig gevolg het eerste natuurkundig examen afgelegd door de heeren W. J. Rakhorst en P. A. F. Maier, studenten in de geneeskunde. De gemeenteraad te Rotterdam heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming zich vereenigd met het voorstel van B. en Ws. om op de missive van den minister van waterstaat, voorstellende dat de ge meente 3 millioen zal bijdragen voor de voltooiing van dep waterweg, voorwaardelijk toestemmend te antwoorden. Een voorstel van den heer Yan Raalte om onvoorwaardelijk en gaaf toe te stemmen op de vraag des ministers, werd met 31 tegen 5 stemmen verworpen. De voorzitter o. a. wees er op dat bij aanneming van dit voorstel de bijdrage ook zou moeten gegeven worden als er geen open waterweg tot stand komt, omdat in de missive van den minister niets vaststaat omtrent de wijze van uitvoering van het werk. In eene langdurige dis cussie opperden sommige leden echter hunne be zwaren togen de bijdrage. De heeren Yan Gennep en Van Weel achtten o. a. eene bijdrage in rijks werken in strijd met onze staatsinrichting. Deze laatste vond het ook onbillijk, dat niet van de andere Maassteden eene evenredige bijdrage werd gevraagd. De staatsrechtelijke beschouwingen werden door mr. Roest bestreden. De Rotterdamsche opera lijdt een gevoelig verlies door het vertrek van den heer Muller, haar bekwamen orkestdirecteur, die een engagement te Weenen heeft aangenomen. Als zijn opvolger wordt de heer Preumayer, orkest-directeur te Keulen, genoemd. Ook frl. Beihl zal Rotterdam, volgens hetgeen mede gedeeld wordt, verlaten. Voor hot volgende seizoen zon zij namelijk een engagement te Hamburg hebben aangenomen. Do Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaatschappij had gisteren het voorrecht van jhr. W. Yan Loon gedurende 25 jaren onder hare commissarissen te mogen tellen. Het onderzoek van het lichtgas te Haarlem heeft in de afgeloopen maand het volgende resul taat opgeleverd. Het gemiddeld lichtgevend vermogen voor een vlam, welke 170 liters gas per uur ver brandt, bedroeg: 17.07 kaarsen. Hoogste licht- kracht 17.G9, laagste lichtkracht 16.22 kaarsen. Kaarsen en brander zooals bij contract voorgeschre ven. Het contract verlangt voor dezelfde hoeveel heid gas minstens 15 a 16 kaarsen. Zwavelgehalte 0.2042 gram; ammoniakgehalte 0.0237 liter; kool- znurgehalte 0.0042 liter; alles berekend op den H3. Het contract verlangt van een en ander slechts sporen. Zwavelwaterstof kwam, het contract in aan merking genomen, niet in het gas voor. (H. C.) Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Maandag Aden; do „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, is Woensdag van Southampton vertrokken en de „P. Caland" dienzelfden dag van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Pollux" vertrok mede dien dag van Nieuw-York, maar naar Amsterdam. De luit. ter zee lste kl. jhr. J. C. R. Westpalm Van Hoorn tot Bnrgh, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan H. Kleinhoonte, op verzoek, met 15 April a. s., ontslag verleend als notaris te Dalfsen en voorts bepaald dat de door dat ontslag ontstane vacature van notaris te Dalfsen niet zal worden vervnld; mr. F. M. baron Yan der Duyn, wethouder van 's-Gravenhage, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw; C. Jiskoot ontslagen uit zjjne betrekking van ontvanger der registratie en domeinen te Alkmaar. Gemengd Nieuws. Een der gebroeders Klein, die gisteren voor het gerechtshof te 's-Gravenhage is vrijgespro ken, scheen hierover zoo tevreden, dat hij al heel spoedig beschonken raakte, in welken toestand hij een aan den Ouden Singel werkzaam zijnden ver versknecht eene verwonding aan den neus heeft toegebracht, zeodat hij zich kort daarna weder in. arrest bevond. Mochten de aanhondende nachtvorsten en het voortdurend schrale weder wellicht van eenigen invloed zijn op enkele gewassen, toch schijnt het dat zij aan de bloembolgewassen tot nog toe geen bepaald nadeel berokkend hebben. Zooals men van bevoegde zijde verneemt, zullen de bollen wel wat later dan gewoonlijk bloeien en is het te ver wachten dat de hyacinten enz. te Haarlem, Bloemen- daal, Overveen, Heemstede, Hillegom, Lisse, Sassen- heim, Oegstgeest enz. niet vóór medio April in al haar bloemenpracht te velde te aanschouwen zullen zijn. Gisternacht heeft iemand op het Kor- tenbosch te 's-Hage, die daar als kostganger woonde, getracht zich den pols af te snijden. Badende in zijn bloed werd hij gevonden en naar het gasthuis gebracht. Minnie Hanck, wier bezoek aan ens land reeds gernimen tijd geleden is aangekondigd, zal Maandag 18 en Woensdag 27 April in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Hage opera voorstellingen geven met medewerking van het koor en van verschillende artisten der Rotterdamsche opera. De fruithandelaar J. H. Holste te Am sterdam heeft gisteren den Koning een korfje ver- sche aardbeziën ten geschenke aangeboden. Bij koninklijk besluit zijn 6 gevangenen uit het tuchthuis te Leeuwarden ontslagen en is aan 7 gevangenen afslag verleend, ieder voor 6 maanden, en aan 30 ieder voor 3 maanden, wegens gver in hunnen arbeid, hun goed gedrag en andere redenen. Men schrijft uit Groningen: De zucht naar Jandverhuizing werkt aanstekelijk, en niet alleen onder den arbeidenden stand. In de Prov. Gron. Comrant staat eene advertentie, waarbij zij, die lust hebben eene pleizierreis naar en door Amerika te doen, uitgenoodigd worden zich aan te sluiten bij den heer Bronsema, hier uit den omtrek, die 4 Mei derwaarts denkt te vertrekkenreeds tien zoons van landbouwers moeten zich daartoe hebben aanr gemeld. Uit Steggerda, in Friesland, vertrekt de zoon van den landbouwer Kuipers 13 April a. s. op kondschap naar het westen, op kosten van een aantal jonge gezeten boeren, die, als de gunstige berichten, welke geregeld uit Amerika worden aan gebracht, gegrond blijken te zijn, nog in dit jaar hunne boerderijen denken te verlaten en ginds zich te vestigen. Op de nieuwe 3de klasse-waggons, sinds eenigen tijd bij de Holl. Spoorweg-maatschappij in gebruik, heeft de directie thans bordjes met de woorden „ingang" en „uitgang" geplaatst. De duur van den rouw over keizer Alexander II is te St.-Petorsburg van zes tot op twaalf maanden verlengd. Een Fransch blad deelt mede dat prin ses Dolgoroucki, die dezer dagen te Yenetië aankwam, zich te Florence wil vestigen, en wel op de bekende villa Oppenheim. Zij wordt vergezeld door den heer Bonard, ex-directeur van financiën. De 140 millioen franken, die zij had gedeponeerd bij de ge broeders Mendelssohn te Berlijn, zullen aan de bank Fenzi worden toevertrouwd. In de Russische stad L*utzk zal dezer dagen een proces beginnen dat nogal opzien baart. Een gewezen student is aangeklaagd, wegens het vermoorden van zijn vader. Deze was een rijke grondbezitter, die zijp zoon geheel onterfd had en

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1