theek ten geschenke heeft gegeven. De Raad heeft weer aan een aantal nieuwe straten namen gegeven, doch het voorstel om de Oudemanhuispoort te her- doopen in Universiteitsstraat, na langdurige beraad slaging, met 26 tegen 7 stemmen verworpen. De hoofdcommissie voor de geprojecteerde internationale visscherij-tentoonstelling te Scheve- ningen heeft, naar het Haagsche Dagblad meldt, moeten besluiten haar mandaat neder te leggen. De hooge kosten, waarmede de zaak gepaard zon gaan, terwijl men daarvoor geheel op eigen krachten scheen te zullen moeten drijven, terwijl de plannen ook niet die warme belangstelling ondervonden, waarop men gemeend had te mogen rekenen, heb ben tot dit besluit geleid. De hoofdcommissie heeft zich nochtans gaarne bereid verklaard om de taak, welke zjj slechts noode neerlegt, weder op te vatten, wanneer de omstandigheden later in verschillende opzichten gunstiger mochten worden. De minister van oorlog heeft benoemd: tot voorzitter der commissie, door 'welke, dit jaar, bet examen tot toelating als cadet aan de koninklijke militaire academie zal worden afgenomen, den luit.- kol. A. Pompe, belast met de leiding der studiën aan gemelde inrichting; tot leden dier commissie: de heeren: dr. V. A. Julius, K. F. L. Weber en R. F. Modderman, leeraren aan de koninklijke militaire academie; dr. P. Zeeman Gzn., leeraar der gemeentelijke hoogere burgerschool te 's-Gra- venhage; J. Yersluys, oud-leeraar bij het middel baar onderwijs; dr. H. Japikse, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg; H. A. Vethako, directeur der departementale school te Breda; J. Brals, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Assen; H. Van Raalten, onderwijzer te Hengeloo; H. W. Sanders, leeraar aan de rijks hoogere bur gerschool te Assen; tot secretaris der commissie: den lsten luit. J. Van den Berg, werkzaam aan de koninklijke militaire academie. Gemengd Nieuws. DeRotterdamscheDiergaarde heeft van den hoer T. P. Viruly alhier een Gelderschen vos ten geschenke ontvangen. Sedert 1 Januari 11. zijn er aangenomen 92 gewone en 18 buitengewone leden, 43 donateurs en 1 buiten-donatrice: te zamen 154. Eergisteren was geheel 's-Gravenzande in opschudding. Vóór eenige maanden was een weduwe met 3 kinderen hertrouwd en het jongste kind, een meisje van 7 jaar, werd daarna door hare moeder, haar stiefvader en .diens broeder, die bij hem inwoonde, herhaaldelijk mishandeld. Toen men eergisteren het kind weer aanhoudend hoorde schreeuwen, werd het door de buren uit het huis, waar het alleen was gelaten, gehaald en in een beklagon8waardigen toestand naar den burgemees ter gebracht. Door de buren werd het opgenomen en verpleegd, terwijl proces-verbaal van de zaak is opgemaakt. De drie beschuldigden werden door de politie mot moeite tegen de verontwaardigde menigte beschermd. In een der gebouwen op het Binnenhof, vroeger bet zoogenaamde Geldkantoor", werd bij het horstellen van den houten vloer in een der kamers, daaronder een gemetselde put ontdekt. Reeds is er een Jacoba-kannetje uit opgegraven. Spoedig zal het blijken of de put nog meerdere schatten bevat. - Men hoopt zooveel te vinden, dat daardoor de kosten van de restauratie van het Bin nenhof gedekt zullen worden. Te Haarlem is een 20-jarige milicien infanterist gearresteerd, die half beschonken een stuk zoetemelksche kaas had gestolen in een win kel op den Jansweg aldaar. Hij werd op heeter- daad betrapt. Twee kinderen van den werkman E. te Hoorn speelden dicht bij de ouderlijke woning in het plantsoen, waar men bezig was een boom te vellen. De vader, die niet ver van daar aan het werk was, zag dat er gevaar dreigde en snelde zijn kindoren te gemoet, doch kwam te laat. De boom viel op de kleinen neer. Van het meisje, twee en een half jaar oud, werd het hoofd gedeeltelijk ver brijzeld, zoodat het een paar uur later overleed. Het jongetje van drie en een half jaar ligt met gebroken arm en been en gewond hoofd ernstig ziek. Bij een brand, die op het gehucht „Het Schijf'' onder de gemeente Rucfen een kapitale landbouwerswoning met aanhoorigo schuur en stal in de asch legdo, zijn twee kinderen, een van 8 en een van 3 jaren, in do vlammen omgekomen. Do ouders hebben do onvoorzichtigheid gehad hun 5 kindoren, van welke het oudste 8 en het jongste 2 jaren telt, alleen in huis achter te latendrie der kleinen zijn met moeite gered. Yan de meubelen is niets behouden gebleven en van bet vee hebben een koe en een geit in het vuur den dood gevonden. Slechts de gebouwen waren verzekerd. Vermoedelijk is het onheil ontstaan bij het spelen met lucifers door een der kinderen. Een stoomboot, dienstdoende tusschen Harlingen en Leeuwarden, onderging vertraging in hare vaart. Bij onderzoek bleek dat een lijk zich tusschen de schepraderen bevond. Een kindje van drie jaren geraakte te '8-Bosch in een ketel met kokend water. Deerlijk gebrand er uitgehaald, overleed het kort daarna. Een gevangene in het tuchthuis teLeeu- warden heeft den adjunct-commandant en een der bewaarders eene belangrijke verwonding met een schaar toegebracht. De eerstgenoemde ontving een steek in den rug, laatstgemelde een ter zijde bij den buik. In de vorige week zijn te Li verpool niet minder dan tien officiëole onderzoekingen ingesteld naar de oorzaken van den dood van even zoovele in het bed gestikte kinderen beneden een jaar oud. Uit de delverjjen in Suriname is weder om per "West-Indische mail voor ruim 46,000 aan stofgoud te Amsterdam aangebracht. Men bericht dat de vader vanRussakoff op zijn verzoek met den schuldige werd geconfron teerd. De moordeuaar wilde eerst zijn vader niet herkennende vader vervloekte hem, waarop de zoon antwoordde: „Ga, ge kunt het niet begrijpen. Gjj zjjt slechts een boer!" In Pest heeft een meisje zich op vree- seljjke wijze op haar ontrouwen minnaar gewroken. Ruim twee jaar had zij een jongeling bemind, die haar plotseling verliet en een andere huwde. Met behulp van de dienstmaagd, die bij de ouders der nieuwe bruid diende, kreeg de verlaten vrouw toe gang tot de slaapkamer waar de jonggehuwden en do moeder der bruid sliepen. Zij stopte eenige lom pen in de kachelpijp en de drie slapende personen verstikten door de kolendampen. Toen men hen den volgenden morgen kwam roepen, was de kamer vol gas en kon men de personen niet meer redden. De schuldige en de dienstmaagd, die haar geholpen had, zijn aangehouden. BUITENLAND. Duitschland. De Rijksdag beraadslaagde gisteren over do me morie betreffende de uitvoering van de socialistenwet. De minister Puttkammer wees op de vermetelheid, waarmede de socialist Auer ongegronde onderstel lingen als feiten heeft voorgesteld. De minister deed verder uitkomen dat tegenover de socialisten met evenveel verschooning als energie gehandeld is. Inzamelingen voor de betrekkingen van verbannen personen zijn nooit verboden, wanneer er zekerheid bestond dat het geld uitsluitend voor dit doel be steed zou worden. Krachtige tenuitvoerlegging werd geboden door de met eiken dag meer in het licht tredende zekerheid, dat de socialisten een atheïs tische partij vormen, welke geen vaderland erkent. De fractie Most-Hasselmann predikt moord; de meer gematigde partjj tracht het doel niet zoozeer door geweld en opstand te bereiken, doch ondermijnt stelselmatig het bestaand gezag; beide richtingen beoogen een zelfde doel, doch langs verschillende wegen. De minister haalde de uitdrukkingen aan, door Most en Hasselmann gebezigd omtrent den moord op den Russischen keizer, den godsdienst en den Bijbel, welke het Huis met afschuw hebben vervuld. Ten slotte verklaarde de minister dat dit aan de Pruisische regeering aanleiding zal geven den staat van beleg ook op Leipzig toe te passen. Groot-BritanniA Het bulletin, gisteravond te halfelf omtrent den toestand van lord Beaconsfield uitgegeven, zegt dat zich in den loop van den dag telkens koortsver heffing openbaarde en de toestand van den zieke minder gunstig was dan 's ochtends. Zooals reeds gemeld is, achtte de geneesheer het zelfs noodig den gansehen nacht aan het ziekbed te blijven. Yolgens een officiëel bericht uit Simla belegeren de opgestane troepen van Herat en Kandahar met den Aimak-stam Ayoeb-khan in Herat. - Een ge rucht wil dat laatstgenoemde is gevangengenomen. Rusland. Het blijkt dat thans nihilistische agenten het binnenland van Rusland doortrekken en den boeren wijsmaken dat keizer Alexander HI hen weder tot lijfeigenen wil maken. Onder de lichtgeloovige landelijke bevolking heerscht er dientengevolge reeds groote agitatie. Te St.-Petersburg wordt algemeen verwacht dat die hoofdstad, na het vertrek der vreemde vorstelijke gasten, in staat van beleg zal verklaard worden. Tui'iilje. De ambassadeurs hebben een protocol vastgesteld waarbij zij erkennen dat de grenslijn, door de Porte voorgesteld, getuigt van den wezenlijken wensch om den vrede te handhaven. Zij beschouwen den af stand van Epirus als bijna onmogelijk en geven hun regeeringen in overweging, Griekenland aan te raden dé grenslijn aan te nemen. Gr riekenl and. Van vertrouwbare zijde wordt uit Athene gemeld dat de Engelsche gezant aldaar, op last zijner regeering, de officiëele verklaring heeft gedaan dat Engeland zich in de Grieksche quaestie van de andere Europeesche mogendheden niet zal scheiden De door den afgevaardigde Tricoupis in de Grieksche Kamer gedane uitdrukking, dat Griekenland in geval van het uitbarsten van een oorlog tegen Turkije, op de ondersteuning van Engeland kon rekenen, is derhalve onwaar. Een koninklijk besluit verklaart de zitting der Kamer gesloten. Het samentrekken van troepen op de grenzen duurt voort. De dagbladen voeren een oorlogzuchtige taal. De algeraeene verkiezingen op 13 April brongen de gemoederen in gisting. Men vreest dat nog vóór de verkiezingen een opstand zal uitbreken. 1 Transvaal. Ook al ten voordeele van de Transvaal. - Bij den muziekhandelaar Albert Roothaan te Amsterdam is verschenen een Transvaalsch Vrijheidslied (refrein: „Ons wil weer vrij"), volkslied met pianobegeleiding van Henry F. B. Brandts Buys. Het bevat een titel in kleurendruk, kost slechts 50 cents en werd reeds gezongen door „Amstels Mannenkoor" op het Trans- vaal-concert in het Paleis voor Volksvlijt. Vanwege de afdeeling Rotterdam van het „Roode Kruis" zijn de volgende artikelen naar de Transvaal verzonden: 50/2 flesschen limonade, 100 blikjes melk, 50 blikjes koffie, 50 bussen chocolade, 50 bussen consommé, 50 mesjes om blikjes te openen, 100 doosjes pastilles Dethan, 50 bussen suiker, 10 kistjes Eau de Cologne, 1 anker Bordeauxwijn, 50/2 flesschen portwijn, 50/2 flesschen cognac, 50 blikjes karnemelk, 200 pijpen, 50 spellen Game of fifteen, 200 a 300 '/2 kilo's tabak; verder salicilwatten 51 °/0 en Brunsche watten. De ontevredenheid over den vrede met de Boeren duurt te Kaapstad en te Natal voort; er is eene oproeping aan de ontevredenen in de Transvaal gericht om zich met de wapenen in de hand tegen de regeling te verzetten. Op een vergadering werd o. a. besloten aan de Koningin een adres te zenden, waarin adressanten zeggen dat zjj, vertrouwende op Wolseley's en Frère's plechtige verklaringen dat de annexatie onherroepelijk is, in de Transvaal land hebben gekocht, dat hun eigendom thans waardeloos en hun kapitaal verloren is, alleen om dat zij vertrouwen stelden in de verzekeringen van de vertegenwoordigers de? koningin. Een der aan wezigen gaf de toezegging 1000 pd. st. beschikbaar te stellen voor het stichten van een fonds van verzet. Velen gaven den wensch te kennen de Zwasis en Zoeloes mede tegen de Boeren op te roepen. De berichtgever van de „Standard" deelt mede dat de Hollanders te Newcastle in de herborgen ronduit aan de Engelsche kolonisten verklaren, dat deze met hen gemeene zaak moeten maken om geheel onafhankelijk van Engeland te worden. Te Pietermaritzburg sleurde het gepeupel de Engel sche vlag door het slijk en heesch de nationale vlag. Reuters Office meldt uit Newcastle, dat Krüger gisteren met zjjne volgelingen naar de Transvaal is vertrokken. Men gelooft dat generaal Wood nog deze week naar Pretoria zal gaan. Uit Kaapstad meldt Reuter dat generaal Roberts Dinsdag-avond aldaar is aangekomen, maar gisteren zich weder, met bestemming naar Engeland terug, heeft ingescheept. Telegrammen. LISSABON, 30 Maart. De zitting der Kamers is tot den SOsten Mei verdaagd. LONDEN, 30 Maart. (N. R. C.). President Brand van den Vrijstaat heeft 25 Maart aan Kimberley geseind dat generaal Wood hem uitnoodigde de vergaderingen der koninklijke commissie bij te

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2