hand te snijden, dat hij behalve eene groote wond te bekomen een slagader afsneed. Na eerst onder bonden te hebben, kon tot de hechting der wond worden overgegaan. - De jeugdige vrouw H. in de Groenesteeg alhier bad het.ongelub, op hare binnen plaats zijnde, een dakpan op haar hoofd te krijgen van oen huis nevens hare woning, waar metselaars aan het dak werkzaam waren. Zij kreeg daardoor eene belangrijk gapende wond op het voorhoofd. Beide personen werden door den heer Kimmel heel kundig behandeld. Als een eigenaardig staaltje van Oos- tersche weelde kan worden meegedeeld dat de be kende firma Van Hoogenstraaten alhier in do volgende maand een diner heeft te leveren naar Indië. De hier gereedgemaakte spijzen en puddings, dessertversie ringen en ragouts zullen in Mei bij den Vorst van Solo aan een uitgelezen kring van Europeesche en andere gasten worden voorgezet. Wat zulk een „dinertje" wel kosten zal. Omstreeks halftwaalf is gisteravond een hevige brand ontstaan in een houtzaagmolen van de heeren Van Stolk aan de Schie, onder Hille- gersberg. De molen en eene aangrenzende loods zijn geheel afgebrand. Ook eenige handspuiten uit Botter dam hebben water gegeven. Als eene bijzonderheid deelt men mede dat in 2 dagen (Zaterdag en Zondag 11.) door de Hoornsche visschers pl. m. 3000 tal haring zijn ge vangen. De prijzen waren f 1 a f 1.25 het tal. Verleden week heeft het hof te Lyon een vonnis bevestigd, waarbjj een achttienjarig dienst meisje, Amélie Thiollet, tot anderhalf jaar gevange nisstraf was veroordeeld, omdat zij een knecht, die in hetzelfde huis diende en op wïen zij verliefd was, maar die met een ander zou gaan trouwen, terwijl hij in zjjn kamertje lag te slapen het rechteroor had afgesneden. Uit Nizza wordt bericht dat het aantal der slachtoffers van den brand 62 is. Er had den vorigen dag geen gasontploffing plaats gehad en er was geen lek in de buizen gevonden. Ten behoeve der slachtoffers is onder de leden der Kamer te Kome een inschrijving geopend. De Koning zond 5000 fr. Uit Berlijn wordt gemeld dat de kroon prinses een door het nihilistisch comité geteekenden brief heeft ontvangen, waarin men haar aankon digde dat de kroonprins op zijne terugreis van St.- Petersburg het slachtoffer van een aanslag zou wor den. De politie wist echter den briefschrijver op te sporen en het blijkt dat men hier met een kwajon gensstreek te doen heeft. Aan de Intransigeant" wordt uit Ge neve bericht dat het nihilistisch comité te St.-Peters- burg besloten heeft den Czaar te dooden wanneer Sophie Perowsky ter dood wordt veroordeeld. BUITENLAND. Fx*ankrij k. De gemeenteraad van Parijs heeft met eene motie eenstemmig zijn levendig leedwezen uitgedrukt, dat de verhouding tusschen den raad en den prefect van politie moeiljjk geworden is, zoodat het goede bestuur van de stad Parijs er onder lijdt; tevens brengt het lichaam aan de regeering de onmogelijk heid onder hot oog «m dezen schadelijken toestand langer te doen voortduren. Naar men verzekert, heeft de ministerraad be. sloten de drie prefecten van Algerië op non-activiteit te stellen en te vervangen. Duitschland. Op het initiatief van graaf Theodor Von Stolberg- Wernigerode is gisteren te Berlijn, onder voorzitting van den staats-minister Friedenthal, eene bijeen komst gehouden van leden van alle fraction, be halve de sociaal-democraten, ter bespreking van de vraag of het thans niet wenschelijk zou zijn, de rijks-regeering uit te noodigen tot het nemen van maatregelen tegen de gevaren, waarmede de alge- meene veiligheid door het gebruik maken van ontplof bare stoffen wordt bedreigd. Bij de discussie hier over kwam ook de vraag te berde, of niet wellicht, met het oog op de gebeurtenissen, het asylrecht van eenige Staten door internationale verdragen dermate kan beperkt worden, dat het niet misbruikt kan worden tot voor de openbare orde en veiligheid in andere Staten gevaarlijke Vereenigingen en samen spanningen. Groot-Britannië. De prins van "Wales heeft in naam van koningin Victoria de orde van den Kouseband aan den nieuwen Czaar overhandigd. Uit Bombay wordt gemeld dat er een gerucht loopt dat Mohammed-Kban met troepen uit Kanda har-zich vereenigd heeft met Mohammed-Hassim- Khan, om op te staan tegen Ayoub-Khan, die te Herat -belegerd zou zitten. Luidens het bulletin van gisteravond te tien uren waren Beaconsfield's pijnen toen minder hevig. Hij kon eenig voedsel gebruiken. De ge neesheer heeft den ganschen nacht bij den lijder doorgebracht. In het Hoogerhuis deelde lord Spencer, voor zitter van den Privy-Council, mede dat lord Gran ville tot de buitenlandsche regeeringen het verzoek heeft gericht om het verzenden van ziek vee naar Engeland te verhinderen. Oostonr.-TIonjf. Monarchie. In het Huis van Afgevaardigden heeft de minis ter van financiën gisteren een wetsontwerp inge diend, waarbij machtiging verleend wordt om 50 millioen 5 pets. papierrente uit te geven, bestemd om het tekort over 1881 te dekken. In het Heerenhuis heeft de voorzitter naar aan leiding van den op den Czaar gepleegden moord een woord van deelneming gesproken. Uit deze droevige gebeurtenis, zeide hij, bleek het bestaan eener uitgestrekte, in het duister werkende samen zwering, dreigende de grondslagen der maatschappij te ondermijnen, over welke het Heerenhuis mede geroepen was te waken. De voorzitter noodigde voorts de leden uit van hunne zitplaatsen op. te staan en op die wijze hunne deelneming en hunne instemming met de smartelijke gevoelens aan den dag te leggen, welke het hart van den Oosten- rijkschen Monarch moesten vervullen, die in den Czaar een getrouw vriend verloren had. - De Kamer heeft vervolgens de voorloopige begrooting voorde maanden April en Mei goedgekeurd. Transvaal. Bij de heeren Blikman en Sartorius (Rokin), El- lerman, Harms Co. (Rokin), Caarelsen Co. (Paleisstraat), Laurens Jansz. Koster (hoek Oude- burgsteeg), J. Casparus Dreckmeier (Vijgendam) en J. C. Wolhoff (29 Lange Niezel), te Amsterdam, is een adres ter teekening gelegd, om bij de Eerste Kamer in Portugal aan te dringen op verwerping van het Lurenzo-Marquez-tractaat. Daar het voor de Zuïd-Afrikaansche republiek van het hoogste belang is, dat niet door een hoog tarief de vrije uitweg naar zee worde belemmerd, als de spoor lijn naar Delagoabaai zal zijn gelegd, zullen alle vrienden der Transvaalsche onafhankelijkheid wel doen, dit adres te teekenen of er hunne adhaesie aan te schenken. Het bericht van de overgave van Potehefstroom op 21 Maart is door generaal "Wood bevestigd. Do voorwaarden der capitulatie zijn: eervolle af trekking der troepen met behoud van de privaat wapens en anderen eigendom, maar de kanonnen en geweren worden overgegeven. De ammunitie beiderzijds wordt aan president Brand overhandigd, die haar bewaart tot het einde van den oorlog. Daarna volgt de teruggaaf. Het Engelsche garnizoen mar cheert naar Natal. Het totale verlies, gedurende het beleg geleden, heeft 18 dooden en 90 gekwet sten bedragen. De verliezen waren groot, omdat de troepen verschansingen hadden aan te leggen onder een sterk geweervuur der Boeren. De over gave werd veroorzaakt door gebrek aan levens middelen, want de ezelwagens, die den 7den Maart Mount-Prospect verlieten, konden den afstand van 200 mijlen niet tijdig genoeg afleggen. De Eigelschen in Natal zijn onbeschrijflijk woe dend over den vrede met de Boeren. Gladstones beeld b. v. is in het openbaar door de bewoners van Newcastle verbrand. Telegrammen. LONDEN, 30 Maart. In het Lagerhuis heeft de heer Gorst, conservatief, aangekondigd dat hij een motie zal voorstellen, houdende verklaring dat de regeering niet gerechtigd is geweest aan de Boeren den oorlog te verldaren om de nu gemaakte schik king te verkrijgen. Mac Cabe, aartsbisschop van Dublin, is tot pauselijk legaat voor Ierland benoemd. Sedert den dood van Cullen bleef deze betrekking onvervuld. Mac Cabe is een tegenstander van de Landligu. De Engelsche regeering heeft besloten een ge rechtelijke vervolging in te stellen tegen het hier verschijnend Duitsche socialistisch blad „dieFreiheit", wegens het daarin opgenomen artikel tot verheer lijking van den moord op den czaar gepleegd. ST.-PETERSBURG, 30 Maart. De „Ageucerusse" meldt dat de gezanten te Konstantinopel tot eenstem migheid zijn geraakt. Het door hen goedgekeurde regelingsontwerp moet nu nog door de twee partijen aangenomen worden, en alles doet gelooven dat dit geschieden zal. Het ministeriëel departement van post- en tele graafdienst is opgeheven en met het departement van binnenlandsche zaken vereenigd. Makoff is tot lid van den Rijksraad benoemd. KONSTANTINOPEL, 30 Maart. Naar men onder het personeel der legatiën verzekert, zjjn de gezanten het eens geworden de grensregeling aan te nemen, welke laatstelijk door de Porte is voorgesteld. WEENEN, 30 Maart. De bekende Noordpool- vaarder Weyprecht (ontdekker van het Frans-Jozef eiland) is overleden. PARIJS, 30 Maart. Het „Journal officiel" bevat een besluit tot verdeeling der leening van 1 mil liard. Aan eiken inschrijver van 15 franken rente wordt dat bedrag bij de ponds-pondsgewijze verdeeling toegewezen, ook wanneer zijne inschrijving daar beneden is, d. w. z.de inschrijvers krijgen iets meer dan 6 pet. van de door hen ingeschreven sommen. LEIDEN, 30 Maart, Volgens eene aankondiging in het „Nieuwsblad voor den Boekhandel" wordt een ieder opmerkzaam gemaakt zich te wachten voor een jeugdig persoon, omstreeks 20 jaar oud, zwart uiterlijk, met zwarte snor, zich noemende Scheefhals en voorgevende te zijn de zoon van den vroegeren boekhandelaar Scheef hals te Antwerpen. Deze persoon heeft in de vorige week met valsche quitantiën en met nagebootste handteekening van den heer C. L. Brinkman te Am sterdam, getracht een paar boekhandelaren te Leiden op te lichten. De politie is daarvan in kennis gesteld en zoo hij opnieuw pogingen mocht aanwenden, wordt men verzocht daarvan onmiddellijk kennis te geven. Ter Tweede Kamer nam de heer Yan der Sleyden heden zitting. - Art. 2 der Rentewet is aangenomen met 52 tegen 30 stemmen, na aan neming van het amendement-Yan Delden met 54 tegen 29 stemmen, waarbij de patentplichtige naam- looze vennootschappen worden vrijgestold van de rentebelasting om ze in het patentrecht te laten bljjven betalen. Het debat over art. 3 is aangevangen. Morgen voortzetting. De commissie voor het geneeskundig staats examen heeft heden toegelaten voor het late ge deelte, den heer P. F. Huizenga, doctorandus. De jaarlijksche belooning, verbonden aan het vacante deurwaardersdistrict Bergen-op-Zoom, kan, na aftrek der kosten wegens reizen, drukwerk enz., geraamd worden op f 700. Bij den aanstaanden tocht van de „Willem Barendsz" zal ook een zoöloog de reis medemaken, namelijk dr. Max Weber, thans lector aan de uni versiteit te Utrecht, die ook den dienst van arts zal waarnemen. In de eerste helft van Mei hoopt de expeditie te vertrekken. Door een belangstel lende is een levend varken ten geschenke aangeboden. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Maandag Aden. CORRESPONDENTIE. - Men maakt er ons op merkzaam op dat er boven de hulp-brievenbussen hier ter stede iets gedrukts is aangeplakt, maar dat belangstellenden vanwege de kleine letters niet kun nen lezen. BURGERLIJKE STAND YAN LEUJEN, van 24 tot en met 30 Maart. BEVALLEN. W. M. Pfijffer geb. Boot Z. Z. (tweel.) C. v. Duuren geb. Heymans Z. M. M. v. d. Pot geb. v. Weer- lee Z. I. BlaDsjaar geb. Franken Z. M. E. v. d. Kolk geb. Ammerlaan D. M. Verstraaten geb. Aiier D. C. v. d. Keek geb. Delmeer Z. H. M. Oowerkerk geb. De Winter Z. 1. M. Sliggers geb. Fontein Z. T. Ketel geb. Bnnrman Z. M. C. Honsbeek geb. v. d. Kwartel Z. C. v. Weeren geb. Tegelaar D. E. W. Oort geb. De Goeje D. A. M. Jagel geb. Haarlem D. I. S. Limpers geb. v. d. Waals Z. M. J. Biegelaar geb. Bernard D. E. Kreftgeb. v. d. Nat D. S. M. C. Regeer geb. Slegtenhorat Z. Z. (tweel.) A. M. Neuteboom geb. v. E(jk Z. C. v. d. Berg geb. Ouwerkerk Z. G. Siljee geb. Bijleveld Z. N. M. C. Beuzemaker gebi v. d. Vlist D. C. Singerling geb. Vavier Z. H. G. Gnlikera geb. Van Loou D. A. H. Hansen geb. Langezaal D. GEHUWD. K. B. Schier jm. en H. S. J. De Gelder jd. J. Bavclaar jm. en S. Gulay jd. J. H. Wijnbeek jm. en M. J. Cornelisse jd. OVERLEDEN. W. De Bonte D. 22 j. A. A. C. Schou ten D. 7 m. A. A. Bink Z. 11 m. M. Mulder geb. Van der Zeeuw W. 70 j. H. Poit geb. Opgeenendt W. 78 j. M. Van der Leeuw geb. Knoora V. 37 j. H. Sacksini W. 73 j. J. Verhoogt D. 64 j. J. M. G. Verhoeven D. 8 ra. P. J. Brussee W. 83 j H. J. N. Vlek Z. 39 j. J. Van Bicraen D. 22 m. E. M. Van Barneveld D. 2 ra. S. R. Van der Keur D. 7 m. A. Vos D. 3 tv. H. Zwa- Dcnburg Z. 4 j. J. Kessenaar geb. Marsteller V. 42 j. J. Ressenaar geb. Marsteller Z. leven!. A. Bronwer geb. De Boer Z. levenl. J. A. Eietmeyer Z. 2. m. L. D. Visser D. 14 d. M. Boogaards D. 3 m.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2