Donderdag 31 Maart. N\ 6479. A\ 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Eerste Blad. LEIDSCÏÏ DAIJBLA I). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posta 1A0. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De Voorzitter ran den Gemeenteraad van Leiden, Gezien art. 31 der wet van den 4den Juli 1850 (Staats blad n°. 37); Doet te weten dat de lijsten der kiezers van leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, de Provinciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn gesloten, opnieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente vooreen ieder ter inzage nedergelegd. Leiden, De Voorzitter voornoemd, 30 Maart 1881 DB KANTER. LEIBEN, 30 Maart. Eerstdaags zullen de zittingen van de Spaar kas - een instelling van het Nut - tot ontvangst der spaargelden weder aanvangen. Met het oog op het goede doel en de nuttige werking er van - over 1880 werd o. a. door 178 deelnemers 2330.151/, ingebracht en werd er aan premiën f 85.98 uitbe taald - achten we het niet overbodig hier een en ander omtrent haar in herinnering te brengen. De Spaarkas heeft ten doel om den vljjtigen arbeider eene gemakkelijke gelegenheid te ver schaffen - en alzoo behulpzaam te zijn - tot het hesparen van eenige weinige stuivers per week, gedurende de zomermaanden, wanneer de verdien sten het grootst en zoowel de behoeften als de prijs der levensmiddelen het geringste zijn, ten einde bij het naderen van den wintertijd van het bespaarde gebruik te kunnen maken tot het opdoen van eenige provisiën, ter tegemoetkoming bij het inkrimpen of geheel ophouden der verdiensten en bij het alsdan gewoonlijk stijgen van den prijs der eerste levens behoeften. Om de belangstelling in deze zaak bij den fabrieks- en handwerksman op te wekken en tot bezuiniging en spaarzaamheid als 't ware uit te lokken, worden daaraan premiën verhonden, evenredig aan het be drag der ingebrachte gelden. Het vereischte fonds hiertoe wordt gevonden uit vrjjwillige jaarljjksche bijdragen of contributiën, zoowel van leden van het departement als van andere ingezetenen der stad, die zich tijdens de oprichting der Spaarkas daartoe verhonden hebben. De aldus verzamelde gelden worden in de Spaar bank geplaatst, hetwelk ook met de wekelijksche ingebrachte gelden geschiedt, ten einde met de rente van een en ander het fonds daar te stellen waaruit de premiën en andere noodwendige uitga ven bestreden worden. Sedert de oprichting der Spaarkas, in het jaar 1850, heeft zich het verblijdend verschijnsel opge daan van toenemende belangstelling bij den arbei dersstand. Mag men zich alzoo terecht verheugen met het oog op het weldadige van spaarzaamheid voor den werkman over de gunstige werking der Spaarkas, daar toch in de laatste 10 jaren een som van 25,000 is bespaard, - des tq meer zou het te bejammeren zijn indien men zich genoodzaakt zou zien de zaak te moeten opgeven, iets, wat zonder medewerking van velen onvermijdelijk het geval zou moeten zijn. De oorzaak daarvan is gelegen in het van jaar tot jaar verminderen der contribu tiën ten gevolge van overlijden, het verlaten der stad, het bedanken enz. De korte openlegging van dezen toestand maakt elke nadere toelichting betreffende de instandhou ding der Spaarkas overbodig; immers, moét het uitreiken der premiën opgeheven worden, dan is er ook aan geene voortzetting der zaak meer te denken. Commissarissen, doordrongen van het nut dat door de Spaarkas gesticht wordt, zullen daarom een beroep op onze stadgenooten doen ten einde hare opheffing te voorkomen. Wie zal hiertoe niet gaarne zooveel in zijn vermogen is, willen medewerken Elk bedrag zal natuurlijk met erkentelijkheid worden aangenomen. Commissarissen zijn de heeren; H. J. Giezen, president, J. A. Loeher, secr.-penningmeester, G. H. Bertrand, J. Yan Lith, A. Verhoog, A. Boekwijt, P. J. Groen, P. Marks, B. Van Driel, W. Kok, J. P. J. Yan Ewijk en L. Maas. Gedurende de eerste helft der maand Februari zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Pronk en Staal, M. De Vries, G. Stelling, R. Yan Gerrevink, I. Yan Kurten, mej. A. Akkerman, J. Bink, Amsterdam; Gaal, Bergen-op-ZoomJ. P. Kouwonhoven, Boskoop; I. A. House, Breda; M. B. De Mesquita, Groningen; mej. A. Hoogebrug, (niet vermeld)Diederich, KatwijkI. Boosten, Maas tricht; A. A. Yan der Heiden, Nieuwediep; mevr. Kleynpenning, Oegstgeest; mej. Brijning, Rotterdam mevr. Schaay, Warmond; J. Turenhout, (niet ver meld). Briefkaarten: W. A. Witsen, mej. J. Ramak, G. J. Veldhorst, Amsterdam; J. F. Fack, Leiden. Bij jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blok land te 's-Hage is voor de Transvaalsche Boeren sedert de vorige opgaaf ontvangen: van de leer lingen van het Instituut van den heer Van der Brugh aldaar f 71, van een oud vriend van de Boe ren 10, door tusschonkomst van de Leidsche Courant 2.80 en door tusschenkomst van het Leidsch Dagblad 61.41. Door het departement Boskoop der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen is bij meerderheid van stemmen mr. A. Kerdjjk tot algemeen secretaris verkozen. Vooraf werd eene motie aangenomen, waarin de vergadering als hare meening uitspreekt, dat op grond der wet van de Maatschappij, mr. Kerdijk reeds bij de eerste stemming benoemd is; dat de door het hoofdbestuur uitgeschreven her stemming berust op eene willekeurige uitlegging der wet, en dat het departement aan de herstem ming slechts deelneemt onder protest. Ds. Japchen te Aarlanderveen heeft het beroep naar de Ned.-Hervormde gemeente te Kockengen aangenomen. Men schrijft ons: Maart blijft kond, tot aan het eindvooral 's nachts. De landbouwer werd eerst in zijn arbeid belemmerd door de groote voch tigheid. Nu wordt er dagelijks druk gewerkt om de zomergewassen in den grond te brengen. Het wintergraan komt aanvankelijk flink voor den dag. De regen, die den jjzel op 5 Maart volgde, heeft daarop uitmuntend gewerkt. Van de teelt van sui kerbieten hoort men nietshet schijnt dat de fabri kanten weinig lust tot het maken van contracten hebben. Ook de vlasbouw neemt jaarlijks af. Alge meen verlangen de landbouwers naar zachter weer; vooral hopen zij op gras, want de voedervoorraad is bij velen dezen winter tegengevallen. Ingevolge het verlangen van den Koning zal van 5 tot 20 Juni a. s. door het corps koninklijke scherpschutters van Rotterdam een nationale schiet wedstrijd worden gehouden voor zee- en landmacht, dienstdoende en rustende schutterijen en scherp- schutters-vereenigingen. Waarschijnlijk zal naast de schietbanen van het corps koninklijke scherp schutters een klein kamp worden ingericht, terwijl pogingen worden aangewend om van de verschil lende spoorwegdirectiën vermindering van vracht te verkrijgen voor de deelnemers aan dezen wedstrijd. Dr. A. Pekelharing te Delft is benoemd tot commies-redacteur op de gemeente-secretarie te Groningen. De gepensioneerde sckout-bjj-nacht A. J. Voet is in den Haag overleden. Naar het Vad. met zekerheid verneemt, is de premie van 10,000 gulden, welke door den heer Musquetier geweigerd is, door den heer F. Bogaardt bestemd voor een Maatschappij tot redding van schipbreukelingen hier te lande. Mr. Jules Pjjls is benoemd tot adjunct-com mies aan da prov. griffie van Zuid-Holland, in de plaats van jhr. mr. Falck, onlangs benoemd tot burgemeester van Meerkerk, Leerbroek en Nieuwland. De heer Dullert heeft aan de gemeente Arn hem zijne bibliotheek vermaakt. Te Winterswijk heeft zich een commissie ge vormd, met het doel een feestelijke viering van 26 Juli a. 8., den gedenkdag van de afzwering van Filips II, voor te bereiden. Het stoomschip „Voorwaarts", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren te Napels aangekomen en vertrok denzelfden dag; de „Utrecht", van Rot terdam naar Batavia, passeerde gisterochtend Sagres. De minister van koloniën maakt hekend dat nog één veearts tijdelijk, d. i. voor een jaar, bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië kan geplaatst worden. Gegadigden kunnen zich tot en met den lOden April tot het departement van koloniën wenden. Z. M. heeft H. B. Vollenhoven Van Daalen, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Schagen, benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Raalte; C. A. Penning Jr., ontvanger der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Terborg, benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Borculoo; - benoemd tot opzichter 2de kl. bij de rijkstelegraaf B. L. Vogels, thans adsp.- opzichter hij dien dienst; den 2den luit. J. Grooten huis, van het bataljon mineurs en sappeurs, voor don tijd van drie jaren gedetacheerd hij het wapen der genie van het leger in Ned.-Indië; bij hot dep. van waterstaat bevorderd: tot commies den adj.-comm. A. Van Poeteren en tot adj.-commies de 1ste klerken P. C. Kerssen en A. L. Parson; benoemd tot rijksopziener op de spoorwegdiensten 3de kl. J. J. Hoogehoom; aan J. G. J. Moll, op zijn verzoek, met 1 Mei a. s., eervol ontslag ver leend als notaris te Arnhem. Correspondentie naar Wederl. Oost-Iadlë, met aanwijzing der laatste buslichting te Leiden. Van Amsterdam, met de stoomschepen der Maatschappij ^Nederland", om de 14 dagen: 8 en 22 April, 6 en 20 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts, voor drukwerken en monsters des avonds te 9 uren. Over Napels, met de stoomschepen der Maat schappij „Nederland": 4 en 18 April, 2, 16 en 30 Mei; laatste busl. te 12 uren 'snachts. Over Marseille, met de Fransche pakketbooton, welke Riouw, Banka en Palemhang niet aandoen: 1, 15 en 29 April, 13 en 27 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts. Over Brindisi, met deEngelschepakketbooten 7 en 21 April, 5 en 19 Mei; laatste busl. te 12 uren 's nachts. Gemengd Nieuws. In den afgeloopen nacht werden de be woners in hunne nachtrust gestoord door het balddadig inwerpen eener spiegelruit bij den heer Coebergh op de Hoogewoerd. De politie echter arresteerde een der daders, een student, ten gevolge waarvan de berok kende schade ad f 54 werd vergoed. Door zekere weduwe Hoogkamer is gis teren aan het bureel van politie alhier een door haar gevonden horloge ter beschikking van den eigenaar gedeponeerd. Deze heeft de eerlijke vindster ƒ2.50 als belooning ter hand gesteld. Hoewel het portrej; van den gearres teerden A. Nieuwenhuizen overeenkomst heeft met den verkooper van het te 's-Gravenhage gestolen zilver, is lijj alhier toch niet voor den verkooper daarvan herkend. Van der M., werkzaam als kok in het stedelijk werkhuis alhier, had het ongeluk met een scherpsnjjdend werktuig zich zoodanig in de linker-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1