P. 6478. Woensdag 30 Maart. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Frauco per post...a 1*40. Afzonderlijke Nommers.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEiV. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien liet adres van J. .1. F. BUFFART, spekslager alhier, ho dende verzoek tot het houden van varhens voor de slachtbank bestemd, in het pakhuis in de Birbara- steeg No. 9; Gelet op art. 152 der Algemeene Politieverordening van 0 November 1879; Doen te weten dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naastbijgelegen en belendende panden, ten opzicht' der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 4dea April aanst., voormiddags te elf uren; zullende de belangheb benden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dieii tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daar van, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DE KANTER, Burgemeester. E. KIST Secretaris Leiden, 29 Maart 1281. LEIDEN, 89 Maart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van bet stoomschip „"W". A. Scholten", waarvan de laatste buslichtiüg aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op "Woensdag den 30sten Maart a. s., des rnorge. te half tien. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk heden Dinsdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Hedennamiddag ontvingen we per Engelscho mail de Indische bladen van 17 tot en met 21 Febr. Ia het jongste nommer van „Eigen Haard" komt een zeer fraai portret voor van den president van den Oranje-Vrijstaat J. H. Brand. Mr. H. A. Hamelberg schetst met enkele woorden de levens geschiedenis van Brand en do lotgevallen van de republiek, aan wier hoofd hij gesteld is. Johannes Hendrieus Brand werd den 6den December 1823 te Kaapstad geboren. Zijn vader, Sir Christoffel Brand, had vroeger te Leiden gestudeerd en was een zeer geacht advocaat in de Kaapstad; later werd hj door koningin Victoria in den adelstand verheven. De zoon genoot zijne eerste opleiding aan de Kaap en vertrok in 1813 naar Europa. Twee jaren lang studeerde hij te Leiden bij Thorbecko en Van Assen en promoveerde den 3den Juni 1845 tot doctor in het Romeinsche recht. In 1849 werd hij te Londen als advocaat toegelaten en vestigde zich als zoodanig in zijno geboortestad. Dezer dagen zal verschijnen „Onze Trans- vaalsche broeders" door prof. P. J. Veth. Het zal worden uitgegeven ten voordeele der Transvaal. De officieren, die voortaan bij het Indische leger gedetacheerd worden, zullen een premie van 1000 ontvangen. Omtrent do door de heeren C. De Ligt te Rotterdam en M. C. Wente te 's-Hage gevraagde concessie voor een tram van Delft naar Pijnacker enz., verneemt men nader dat de concessie gevraagd is voor het aanleggen van een stoomtram van hot station e Delft langs Delfgauw, de Laan, Pijnacker, Nieuwkoop, Katwijk, het station „Zegwaard", tot aan laatstgenoemd dorp. Daardoor zal Delft met de Rijnspoor en Gouda verhonden worden. 'Je leerlingen van de rijks hoogere burger school te Utrecht hebben zich tot den Koning gewend met het eerbiedig verzoek om kwijtschelding van de drie weken gevangenisstraf, waartoe onlangs een hunner makkers wegens manslag door onvoorzichtig heid werd veroordeeld. In een particuliere correspondentie uit Harris- mith (Zuid-Afrika) van 27 Jan. 11. lezen wij het vol gende;... „Ik kon een paar paarden duur aan het Engelsche gouvernement verkoopen, maar durf het niet te wagenwant hier is onder honderden anderen eene familie De J.9 broers, kerels als reuzen, die ieder Afrikaner, welke ossen en paarden aan het Engelscho leger verkoopt, dreigden dood te schieten, als hij op hunne plaatsen durfde te komen, en ik ben overtuigd dat zij het zullen doen. - Al die De J.hebben elk honderden paarden en zij hebben die 2 Engelsche paardenkoopers bericht gezonden, dat zij honderden paarden te koop haddenmaar de Engelschen durfden niet te gaan. „Yreeseljjk wordt de haat tusschen Afrikaner en Engelschman. In het laatst van November pas seerde hier een jonge Engelschman van Natal, welke van Pretoria kwam met ƒ6000 op zak. Yan Heidel- berg tot Heilbron, een afstand van 40 uur,.had hij alleen één medelijdonden Boer aangetroffen, welke hem een kan melk buiten de deur (gelijk als aau een Kaffer) gaf. - Al bood hij ook 25 of 50 voor een maal eten, dan werd hem ten antwoord gegeven, dat alle Engelschen maar moésten ver hongeren; dus op een mooi paard, met een schat van geld in zijn zak, kwam hij bijna dood van honger in Heilbron. En als ik bij diozelfde Boeren kom, dan wordt mij dadelijk gevraagd of ik wil eten en wordt ik door diezelfde menschen prachtig ontvangen. „Ik vrees dat het geen 2 jaar duurt of de Engel sche kooplieden, welke de TraDsvaalsche annexatie in de hand gewerkt hebben, zullen diezelfde annexatie vervloeken. Reeds nu hoort men dat vele groote handelshuizen zwak staan, en de haat zal later zoo groot worden, dat men niets meer met Engelschen to doen wil hebben. Er moet een gouden tijd voar Hollanders aanbreken, en het is te hopen dat dege lijke jonge Hollandscho kooplieden uitkomen, eerst om als bediende een jaar de behoefte te leeren kennen en om zich dan te vestigen. Ik verzeker u dat ik mijn best zal doen mijn aandeel in de winst te bekomen." Yoor zooveel noodig worden belanghebbenden in de Staatscourant er opmerkzaam op gemaakt, dat de aankondiging van het examen voor den rang van hoofdonderwijzer ook geldt voor het examen voor den rang van hoofdonderwijzeres. Het stoomschip „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok Zaterdag van Marseille; de „Prinses Marie", van Amsterdam naar Batavia, arriveerde Zondag te Southampton; de „Celebes", van Amsterdam, arriveerde gisteren te Batavia; de „Rotterdam", van Rotterdam, is Zondag te Nieuw- York aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag en die van den minister van marine op Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nieuws. Tot sluiting van het seizoen der Volks bijeenkomsten gaven de oudere leerlingen der Volks zangschool van het „Nut" gisteravond in de Stadszaal een uitvoering, en wel op een wijze die het bestaan van deze instelling opnieuw rechtvaardigde. De ver schillende liederen toch, door de kinderen uit de „Zangvogeltjes" enz. voorgedragen - met pianobe geleiding - gaven blijk van het goede onderwijs hun gegeven. Het woord van dank tot den directeur, den heer K. De Jong, door den heer Riimke, was dan ook alleszins verdiend. Dat do aanwezigen dezen avond wisten op prijs te stellen, bewezen do her haalde toejuichingen. Heden zijn door de politie alhier eenige jongens in bewaring gesteld, di9 zich gisternamiddag hebben schuldig gemaakt aan het werpen met steenen, nabij den molen de „Oranjeboom" aan het Plantsoen. Zondag-avond is te Delft aangehouden Albert Nieuwenhuizen, geb. 29 Aug. 1847 te 's-Gra- venhage, verdacht van herhaalde inbraken in laatst genoemde gemeente gepleegd. Te Leiden, alwaar hij gestolen zilver had verkocht, is zijn portret door opkoopers herkend. Eene 26-jarige dienstbode te Haarlem heeft zich schuldig gemaakt aan verschillende dief stallen ten nadeele van haren meester. Ten huize baars vaders zijn een aantal voorwerpen in beslag genomen. Door den krijgsraad te 's-Bosch zijn T. D. en A. H. B., huzaren bij het 2de reg. huzaren, veroordeeld ieder tot 6 maanden cellulaire gevange nis, wegens moedwillig, door middel van hunne sabels, slaan en verwonden van een persoon, zonder dat daardoor ziekte of beletsel om te werken van meer dau twintig dagen is ontstaan, gepaard aan verzachtende omstandigheden. Sedert een paar dagen werd vermist de eerst sinds kort te Breda in garnizoen zijnde officier van gez. lste kl. H. Hij was het laatst ge zien wandelende met een kaartje van Breda en om streken, in de nabijheid dier stad. Na gedane onder zoekingen heeft men Zaterdag-avond zijn lijk in het water nabij de kloosterkazerne opgevischt. Men ver moedt dat do ongelukkige, door de invallende duis ternis misleid, op het licht der kazerne is afgegaan en zoo in het water is geraakt. Yolgens een telegram uit Nieuw-York is de dampkring in den Atlantischen Oceaan weder verstoord en kan de storm heden of morgen de Engelsche en Noordsche kusten bereiken, vergezeld van vlagen, uit het Oosten krimpende tot Noord- Westen, van sneeuw of van ijzel. Op den Atlan tischen Oceaan zal het zeer stormachtig zijn. Clotilde Juge, die véér eenige maanden te Nizza haar vroegcren beminde, een officier, in den schouwburg, terwijl hij met twee andere dames in de loge zat, vitriool in het aangezicht wierp, is tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. Op den St.-Götthard is een postwagen van een hoogte van 300 voet in de Reusz geval len; de postiljon had hij het afdalen vergeten de remmen aan do wielen uit te slaan. Het getal dooden bij den schouwburg brand te Nizza is reeds geklommen tot zestig, maar een aantal personen wordt nog vermist. Onder de omgekomenen behooren twee Engelsche jonge dames, zusters, van 18 en 22 jaar. Haar lijken zijn gevonden, dat van hun broeder, die mede in den schouwburg was, niet. Ook heeft men vier lijken gevonden, die zoo verkoold waren, dat men ze niet kon herkennen. Reeds Woensdag schijnt er zulk een gasstank in de opera te zjjn geweest, dat de directeur het gemeentebestuur daarvan ver wittigde en in bedenking gaf geen voorstelling te geven, maar hij kreeg last die te doen doorgaan. Onder de lijken is mede herkend dat van een Duitsch dokter. Tot nog toe konden o. a. 6 lijken niet worden herkend, 21 zijn door de familie opgeëischt. Men heeft reeds 100,000 fr. bijeenge bracht. Als curiositeit wordt bericht dat de ltaliaan- sche volksalmanak voor 1881 voor 23 Maart de vol gende voorspelling bevatte: „Koud en regenachtig weer. Een ongelooflijk feit zal de bewoners eener aan zienlijke stad in rouw dompelen." - Bij de uitvaart werden de lijken, waarvan toen vijftig herkend waren, in eikenhouten kisten op vijf artilleriefour- gons - twaalf kisten in elke fourgon - vervoerd. De met zwart hekleede katafalken waren onzichtbaar van de bloemen. De geheole stad was in rouw. Nagenoeg alle winkels waren gesloten. De schepen vlagden halverstok. De straten waren met troepen afgezet, waarvan ook een gedeelte aan het hoofd van den stoet ging. De rouwdragende familieleden, de burge meester en verdere gemeentelijke autoriteiten, gene raal Carré De Bellenave, admiraal Garnault, de bevelhebber van het smaldeel ter reede, welks be manning zich bij don brand zoozeer onderscheidde, deputatiën van rechtbanken, kamers van koophandel enz. volgden de kisten. Bij de haven was voor de kerk een .altaar opgericht. Aan alle kanten hingen van de huizen zwarte draperieën en vlaggen. De lijk dienst werd, in de open lucht, onder een stortregen gehouden en de burgemeester sprak eene rede uit, waarin hij o. a. met lof gewaagde van de troe pen, de zeelieden en allen die hij der brand zich

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1