buitenland. likidf n. s3 maart. van Nicolaas, tweeden broeder van den vermoorden czaar. Ze gaan vergezeld van een korte beschrijving. Een gruwelijke moord is in den nacht tusschen Zondag en Maandag in het gehucht Smeer maas nabij Maastricht gepleegd. Men vond Maandag ochtend het lijk van de wed. Breuls,geb. Pauques, met schier geheel afgesneden hoofd onder het beddegoed vóór de bedstede liggen. De opengebroken kasten be wezen onmiddellijk dat diefstal de drijfveer van dien moord geweest was. De grensscheiding tusschen Nederland en België loopt dwars door de Smeer maas, en de moord had op het Belgisch gedeelte plaats. Niettemin was de vermoorde en zijn de vermoedelijke moordenaars Nederlandsche Limbur gers. De wed. Breuls dreef een ijzerhandel en tegelij kertijd eene herberg. Zondag-avond ontving zij nog laat het bezoek van drie landslieden, evenals zjj van het stadje Sittard herkomstig. Deze drie indi viduen van de slechtste reputatie hadden zich reeds in den namiddag op de Smeermaas vertoond. Een hunner had er een roggebrood gekocht, en een gedeelte van dergelijk brood werd Maandag ochtend in den tuin van de wed. B. gevonden. Die drie kerels - zekere A., gewezen soldaat, en de gebroeders R., vagebonden, zonder tehuis - verlieten achjjnbaar het huis der weduwe, na er lang in de gelagkamer gezeten te hebben. Zij schijnt de onvoor zichtigheid gehad te hebben zich niet te overtuigen dat zij werkelijk hare woning verlieten. Daar er verder geene gasten meer aanwezig waren, ging zij eenige oogenblikken daarna hare woning Bluiten en deelde aan een buur of voorbjjganger het ont vangen bezoek mede. Men vermoedt dat een van dat drietal zich heeft laten insluiten en daarna zjjne makkers den toegang heeft verschaft, en dat zij daarop hunne afschuwelijke daad hebben verricht toen de weduwe rustig sliep. De vrouw bewoonde alleen het ruime huis. De Maastrichtste en de Bel gische marechaussees zijn onmiddellijk uitgetrokken om de vermoedelijke daders in handen te krijgen. Een dezer, H. Alos, is gisteren opgespoord en gevan gengenomen. De schrik te Smeermaas is algemeen, te meer daar de moord in eene dichtbevolkte straat beeft plaats gehad. De vermoorde was algemeen geacht. Volgens de „Tribune" is te Berlijn eene vergadering van 25 vrouwen gehouden, waarin met groote meerderheid van stemmen is besloten, de rokken en japonnen af te schaffen en voortaan wijde pantalons te dragen. Dezer dagen had voor de rechtbank te Nantua, in het Fransche departement Ain, een op zienbarend tooneel plaats. De officier van justitie voerde het woord, toen eensklaps de rechter van instructie, de heer Chanal, op zijne plaats door een steen in de borst getroffen werd. Onmiddellijk daarop begon de man, die den steen geworpen had, tegen den president en een rechter de grofste be- leedigingen te uiten en hij was op het punt van deze door nieuwe steenworpen te laten volgen, toen men hem te lijf ging en na een hevigen tegenstand naar het huis van arrest voerde. In zijne zakken werden nog twaalf groote steenen gevonden. Het gebeurde moet eene soort van wraakneming geweest zijn wegens een verloren geding en eene daarop gevolgde onteigening. Frankryk. De meerderheid der ministers heeft zich verklaard voor onzijdigheid van het Kabinet bij do beraad slagingen over den „scrutin de liste." Dat besluit is in don ministerraad van gisterochtend aan president Grévy medegedeeld en de minister Ferry zal het ter kennis van de commissie brengen. Generaal Lecomte, gouverneur van Lyon, is tot gouverneur van Parjjs in de plaats van den overleden generaal Clinchant benoemd. Het rapport der enquête in de zaak van den oud minister Cissey ontheft hem van alle verantwoor delijkheid en rechtvaardigt hem tegenover de be schuldigingen van verraad en knevelarij. België. De Kamer van Afgevaardigden heeft den heer Descamps met 60 tegen 33 stemmen tot voorzitter gekozen; de heer Hardy De Beaulieu is tot lsten en de heer Couvreur tot 2den onder-voorzitter gekozen. Portugal. De Eerste Kamer heeft gisteren met 50 tegen 49 stemmen eene motie verworpen, waarbij do houding van het ministerie werd afgekeurd. Twee ministers behoorden onder die 50 leden. Men zegt dat eene ministeriëele crisis ophanden is. TransvaaL Yolgens een reeds gisteren medegedeeld telegram hadden de Boeren al de Engelsche voorstellen aan genomen, behalve dat, volgens hetwelk zij, terwijl de voorgestelde commissie onderzoekt, de wapenen zouden nederleggen en van den Langsnek wegtrek ken. De correspondent van de „Standard" meende dat de hoofdreden van de bezwareu der Boeren tegen dit uiteengaan de vrees is, dat velen hunner onge negen zijn om aan de tegenwoordige Boerenregee- ring te gehoorzamen en zeer tevreden zijn met de Britsche heerschappij, die de waarde van land en vee deed toenemen. Laatstgenoemden bleven stil, om dat zij vertrouwden op Engelands gezagsherstel indien zij worden teleurgesteld, zullen zij, zegt de correspondent, vermoedelijk opstaan, waardoor een burgeroorlog zou ontstaan. De berichtgever geloofde dat ook Joubert dit gevaar ziet en dat bij hor- vatting der vijandelijkheden de wapenstilstand voor de Boeren nadeelig geweest is, daar hij de geestdrift van vele Boeren deed bekoelen. - De „Daily News" is van oordeel, dat de Boeren verstandig zullen doen met uiteen te gaan op voorwaarde, dat het militaire status quo gehandhaafd blijve en de Britsche troepen niet verder binnenslands rukken. Zij meent dat de Boeren moeten vertrouwen op de koninklijke com missie en verder op een Kabinet, waarvan Glad stone het hoofd is. - De correspondent vau de „Daily Telegraph" geloofde dat het hoofdgeschilpunt tus schen de Boeren en de Engelsche regeering gelegen was in den eisch der Boeren, dat de Engelsche troepen de Transvaal zouden verlaten. Aan hetzelfde blad wordt voorts gemeld, dat, volgens een bericht van de zijde der Boeren, verleden week de Engel- schen uit eene stelling bij Pretoria zjjn verdreven met een verlies van 3 officieren, 100 man en eene ambulance. De berichtgever van de „Times" beves tigt dit feit, maar gelooft dat het bericht der Boeren overdreven is en onnauwkeurig wat den datum be treft, omdat het strijdig is met den wapenstilstand. Nog meldt deze berichtgever dat generaal Wood aan de Natalsche contingenten last zou hebben gegeven tegen de Boeren op te rukken. Yan geheel anderen aard zijn de volgende be richten. Het zijn goede tijdingen! Dubbel goed: vooreerst omdat aan het bloedvergieten een einde komt; ten tweede omdat een klein, maar dapper volk, door met moed en vastberadenheid, en met vertrouwen op zijn recht te worstelen, zijn verzet tegen geweld met den gewenschten uitslag be kroond ziet. De minister Gladstone heeft gisteravond in het Lagerhuis onder algemeene toejuiching medegedeeld dat eene schikking met de Boeren getroffen is, die de hun aangeboden voorwaarden, welke de minister voorlas, in hoofdzaak hebben aangenomen. Die voorwaarden luiden als volgt: 1°. De suze- reiniteit van de Koningin over de Transvaal wordt erkend. 2°. Aan de Boeren wordt een volledig zelf- bewind verzekerd. 3°. Het toezicht over de buiten- landsche aangelegenheden van de Transvaal blijft aan Engeland. 4®. In de toekomstige hoofdplaats van de Transvaal wordt een Engelsch resident aangesteld. 5°. De koninklijke commissie bestaat uit Sir Hercules Robinson, Sir Evelyn Wood en Sir Henry de Villiers, opperrechter te Kaapstad. 6°. Deze commissie zal bepalingen opmaken tot be scherming van de belangen der inboorlingen, en schikkingen betreffende de grens-aangelegenheden. 7°. De commissie zal overwegen of wellicht eenig gedeelte, en welk, binnen eene zekere grenslijn oostelijk van de Transvaal zal worden afgescheiden. 8°. De Boeren trekken zich terug van den Langnek, en keeren naar hunne haardsteden. 9°. De Britsche garnizoenen blijven in de Transvaal tot na afloop der definitieve regeling. 10®. Daar de Boeren zich verbinden tot uiteengaan, belooft Wood dat hij noch avanceeren zal, noch oorlogsvoorraad zenden naar de garnizoenen. In antwoord op eene vraag van Lord Cranbrook verklaarde Lord Kimberley dat de 10de voorwaarde met de Boeren beteekent dat generaal Wood van zijne tegenwoordige stelling niet zal voorwaarts- rukken. De „Durban Advertiser" behelst een telegram uit Newcastle van gisteren, inhoudende, dat de verlenging van den wapenstilstand met 48 uren waarschijnlijk tot eene nieuwe verlenging van twee maanden zal leiden, om aan de koninklijke com missie gelegenheid te geven, bijeen te komen. Telegrammen. PARIJS. 22 Maart. In het rapport der commissie van enquête in de zaak vau generaal Cissey wordt de oud-minister van oorlog van alle verantwoor delijkheid ontheven en verklaart de commissie dat al de tegen hem ingebrachte beschuldigingen van verraad en knevelarij ongegrond zijn. MADRID, 22 Maart. In het paleis van den Her tog van Ossuna is een bom met uitgedoofde lont gevonden, die in handen van de politie is gesteld. LONDEN, 23 Maart. De „Times" gelooft dat het land met een gevoe! van verlichting de tijding vernemen zal dat de Boeren de Engelsche voor waarden hebben aangenomen. Algemeen wordt thans erkend dat de inlijving van de Transvaal van den beginne af een mis- slag is geweest, welke ongetwijfeld met de beste bedoeling was gepleegd, maar hoogst onaangename gevolgen gehad heeft. De begane dwaling moet thans goedgemaakt worden op een wijze, vast te stellen, niet met hot oog op de overwinning der Boeren, maar op deD grondslag van een verstan dige overweging van het rechtvaardigheidsbeginsel, en lettende op de noodzakelijkheid waarin men verkeert. De koninklijke commissie, bedoeld bij punt 5, zal, naar men uit Newcastle meldt, te Heidelberg bijeenkomen, waarheen generaal Wood zich weldra zal begeven. Heden zal hij met de aanvoerders der Boeren een laatste bijeenkomst hebben om zekere punten te regelen. - President Brand bevindt zich in het kamp der Boeren. BUDAPEST, 23 Maart. Het gerechtshof heeft uitspraak gedaan in het proces tegen Pietracu c. s., wegens den moordaanslag 14 December 1880 op den heer Bratiano, minister-president, gepleegd. Yeroordeeld zijn: Pietracu tot twintig jaren dwang arbeid, Patescu en de priester Carlova, voor welke verzachtende omstandigheden waren aangenomen, ieder tot negen jaren dwangarbeid. LISSABON, 23 Maart. Het Kabinet heeft zijn ontslag bij den koning ingediend. Door den heer J. Scheltema Janszn. alhier zijn weder, evenals voorgaande jaren, de benoodigde wollen dekens voor de uitrusting der „Willem Barendsz" ten geschenke gegeven. Gedep. Staten van Zuid-Holland bobben be paald dat het aandeel van Leiden in| de te leveren manschappen voor de lichting der nationale militie van 1881 bedraagt 105. Tusschen de gemeenten Leiden en Alkemade is sedert eenigen tijd een proces aanhangig, dat heden in hooger beroep voor het Haagscbo gerechts hof werd bepleit. In 1868 wilde Alketaade een kunstweg maken naar Leiden en op haar verzoek kreeg Alkemade van de gemeente Leiden bij raads besluit een subsidie, zoowel voor den aanleg als voor het onderhoud. Daarbij werd volgens de ge meente Leiden aan Alkemade afgestaan hetgeen de tol op den Zijldijk meer zou opbrengen, dan vóór den aanleg van den weg. Intusschen werd bovendien tot 1877 door Leiden aan Alkemade uitgekeerd de meerdere opbrengst van het grasgewas en de jaaggelden op den Zjjl- djjk. In 1877 bemerkte Leiden dit en hield daar mede op, doch Alkemade berustte hier niet in en dagvaardde Leiden voor de Haagsche rechtbank tot betaling ook van de meerdere opbrengst der jaag gelden en vau het grasgewas. Die vordering werd door de rechtbank toegewezen. Het hooger beroep tegen dit vonnis werd namens de gemeente Leiden bepleit door den advocaat mr. F. Was, terwijl het vonnis namens de gemeente Alkemade werd verdedigd door den advocaat mr. W. Thorbecke. Als grieven voerde do appellant aan dat er tusschen de beide gemeenten geene wederkeerige overeenkomst was gesloten en dat, indien dit wel het geval was, de uitlegging daar aan door Leiden gegeven de juiste was. De recht bank had, en, gelijk namens de geintimeerden werd betoogd, terecht het tegendeel uitgemaakt. De con clusie van het Openb. Min. en de uitspraak in deze vermelden wij nader. De therm. Fahr. toekende gisteravond om 5 h. 38°, 8 u. 34°, 10 u. 34°hedenmorgen om 5 u. 34®, 8 u. 36°, 12 u. 46° en 's nam. 4 u. 46°. WindZ.-W. Ter verkiezing van een lid der Tweede Kamer voor het hoofdkiesdistrict Arnhem, in de plaats van mr. W. H. Dullert, zijn uitgebracht 1607 stemmen, waarvan er van onwaarde werden verklaard 13, zoodat het aantal geldige bedroeg 1594. Gekozen werd de heer Ph. W. Van der Sleyden met 865 stemmen. Mr. A. P. R. C. baron Yan der Bofch Yan Vcrwolde verkreeg 380 en de heer H. J. Ln- derlein 300 stemmen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2