gegaan. Hij was een gesprek met haar begonnen, waarover, dat weet hij niet meer. Zelfs na een derde verhoor, nadat hij reeds alles volledig bekend had, bleef hij bij zijn beweren, dat hij zich dit gesprek niet herinnert. Zijn tante zat in een leunstoel haar ontbijt te gebruikentoen het gesprok eenigen tijd geduurd had, haalde hij het mes (van huis meege nomen) te voorschijn en viel hiermede onverwachts op de oude vrouw aan. Yolgens zijn bekentenis heeft de ongelukkige vol strekt geen tegenstand gebodenhij heeft hare han den gegrepen en met één forsche snede haar het strottenhoofd doorgesneden, waarvan het gevolg was dat zij zeer spoedig overleed. Daarop heeft hij de zakken der verslagene onderzocht, de sleutels er uit genomen, en is er mede naar de voorkamer gegaan, waar hij de chiffonière geopend en er al de aan wezige gouden en zilveren voorwerpen uitgenomen heeft, benevens 20 rijksdaalders, zeven tien-gulden stukken en eenige guldens, alsmede een bankbiljet van f 25, alle welke voorwerpen bij zijn arrestatie op hem zijn gevonden. Eindelijk heeft hij zijne handen gewasschen en is met zijn bebloede kleederen naar zijn woning op het Leidscheplein gegaan. Hier vertelde hij dadelijk aan zijn vrouw, die niets van zijn voornemen had geweten, wat hij gedaan had. Do dader is onlangs, op eigen verzoek wegens zwak heid van geestvermogens, onder curateele gesteld; hij was voornemens naar Duiven bij Arnhem te ver trekken en daar een rustig leven te genieten. De justitie is van oordeel geweest, dat hij moest ge arresteerd worden, maar er zijn deskundigen be noemd, om een onderzoek in te stellen aangaande den zielstoestand van den dader. Een jongen en een meisje, oud 10 en 9 jaren, te Arnhem, kregen Zondag te zamen twist. De jonge heldin, die in woorden- en handenstrijd het onderspit moest delven, werd zoo woedend, dat zij eene bijl opnam en daarmede den knaap zulk een slag op het hoofd toebracht, dat hij met gespleten schedel op den grond viel. De wond is wel ernstig, maar de heelkundige hoopt den knaap te behouden. Te Schouwerzijl, in de nabijheid van Mensingeweer, heeft een allertreffendst ongeval plaats gehad. Een vader met twee zoons, die, naar men verneemt, met een schip of praam van Hartenshoek kwamen om een stoomketel te brengen naar Ulrum, bleven er ten gevolge van het invallen van den avond liggen. Den volgenden morgen zagen eenige per sonen rook uit den schoorsteen opstijgen, maar den geheelen dag geen der opvarenden. Den dag déarop echter nam men de vrjjheid de zaak eens te onder zoeken en vond toen drie lijken. De ongelukkigen waren denkelijk door kolendamp gestikt. Yerschillende personen hebben aan den vader van den koetsier van den heer Oosting fe Oranjewoud bijdragen aangeboden in de kosten zijner verdediging, die door mr. Moinesz gevoerd zal worden. De stad Ineboli, op de zuidkust der Zwarte Zee, is door een feilen brand geheel in de asch gelegd. Driehonderd en vijftien huizen, met inbe grip van het tolhuis, do consulaten en de stoomboot agentschappen liggen in asch. De Engelsche consul heeft hulp bij de regeering aangevraagd. Engelsche bladen melden uit Afrika een vreeselijk voorval, dat een afdeeling Engelsche troepen, die zich naaf het oorlogsterrein begaven, overkwam. Onderweg werden zij door een vreeselijk onweder overvallen en zeventien ruiters werden door den bliksem getroffen. Tien er van waren dadelijk dood, terwijl de zeven overigen gevaarlijk gewond werden. De stijgbeugels en het staal aan hunne tuigen was hun ongeluk geweest, daar deze geheel zwart waren geworden en den bliksem hadden aan getrokken. Men schrijft uit St.-Petersburg aan de „Voltaire" dat daar, tot zelfs in de hoogste kringen, de volgende omstandigheid een diepen indruk ge maakt heeft: De rechterhand van den keizer was op het oogen- blik van den moord gehandschoend; zij werd vreeselijk gescheurd, en toen men den keizer naar het paleis vervoerd had en den handschoen uittrok, bleek het dat de trouwring gebroken was, juist op de plaats waar de naam der overleden keizerin was ingegra veerd. De stukken van den ring vielen op het tapijt; men wilde ze als kostbare reliquieën zorgvuldig bijeen rapen, maar, hoe men ook zocht, het gedeelte met de initialen der czarin was niet te vinden. De bijgeloovige personen, waaronder vele uit do hoogste standen, meest dames, en zelfs eenige ambte naren en officieren, zien daarin een geheimzinnige aanwijzing, en beschouwen het ongeluk van den czaar als een straf voor de lichtvaardige wijze waarop hij ten tweeden male in het huwelijk trad, weinige weken nadat zijn eerste gemalin was ter aarde besteld. De gouden en zilveren tafolserviozon in het koninklijk paleis te Windsor zijn onlangs getaxeerd op eene waarde van 3,000,000 pd. st., d. i. 36,000,000 Holl. guldens. Te Krassou, in Hongarije, vierde men onlangs niet minder dan tien gouden bruiloften op één dag. Te Ctrenoble heeft zekere Bernière zijne vrouw, van wie hij gescheiden leefde, in hare woning met revolverschoten gedood. Terwijl de politie druk in de weer was met het opsporen van den moordenaar, ontving het parket van hem een brief, waarin hij de misdaad bekende en het bierhuis op gaf waar hij op het oogenblik, onder het genot van een glas bier, bedaard zijne arrestatie zat af te wachten. Het blijkt dat van de 4888 hulppredi kanten in Engeland en Wales meer dan 2000 slechts 110 of 150 pd. st. jaarlijks verdienen; 242 slechts hebben meer dan 200 pd. st. Een paar krijgen slechts 20 of 30 pd. st. BUITENLAND. Frankryk. De Bonapartistische leden Dréolle en Haentjens hebben den minister van financiën geïnterpelleerd over den anti-democratischen aard der 3-pcts.-leening. Met algemeene stemmen is eene motie van vertrou wen in den minister aangenomen. De minister-president Ferry heeft een onder houd gehad met den president der Republiek. Tegen het einde der Kamerzitting bleek deindruk in de „couloirs", dat de toestand minder ge spannen was. Duitschland. Het wetsontwerp regelende de beperking van het vervoer van goederen per vreemde vaartuigen langs de kusten is gisteren aangenomen. Enkele amende menten, ten doel hebbende de strekking te ver zachten, werden verworpen. Ook in Nederland ver dient de aanneming van dit ontwerp zeer de aandacht, daar het ook zijne belangen raakt. Groot-Britannlê. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone voor gesteld de begrooting te behandelen op 4 April, de Iersche Land-bill den 7den en wegens het Paasch- feest den 8sten daaraanvolgende vacantie te nemen tot den 25sten. - Lord Hartington deelde mede dat Abdurrahman Engelands aanbod om hem Kan dahar terug te geven, dankbaar heeft aangenomen. De Engelsche troepen zijn reeds van Kaboel ver trokken. De te Kandahar getroffen toebereidselen voor het aftrekken van de in het begin van April te Kandahar aankomende troepen zijn reeds voltooid. De heer O'Donnell vestigde gisteren de aandacht van het Huis op het besluit van den voorzitter in de zitting op 8 dezer, waarbij hij, O'Donnell, ge schorst werd. Hij stelde een resolutie voor, waarbij verklaard wordt dat de voorzitter gehandeld hoeft onder een verkeerden indruk. De heeren Gladstone en Northcote erkenden dat de resolutie gematigd was van vorm, en dat de heer O'Donnell heeft willen toonen dat hij den voorzitter de verschuldigde ach ting niet onthield; maar zij konden met dit al niet voor de resolutie stemmen, omdat zij het gezag van den voorzitter zou verzwakken. De heeV Gladstone verklaarde voorts te zullen overwegen, hoe het be sluit der schorsing uit het proces-verbaal der zitting weggenomen kon worden. De heer O'Donnell trok toen de resolutie in. Het Huis heeft hierop de beraad slaging geopend over een suppletoir krediet voor den oorlog in de Transvaal. Rusland. De bladen melden dat tal van personen gevan gengenomen zijn. Bij een zou een groote som geld, 700,000 roebels, in twee koffers gevonden zijn. Gisternacht is o. a. een individu gearresteerd, bij wien men twee revolvers, een dolk en vergiftigde pillen, benevens 20,000 roebels vond. In de kathedraal is de vloer met een kleed bedekt. Te midden van bloemen en planten is het deksel der lijkkist geplaatst, waarop de helm en degen van den overledene en eene menigte kransen liggen. In een katafalk met 4 zuilen staat de lijk kist op eene estrade met trappen ter hoogte van acht treden. Alles is daar gedrapeerd in rood flu weel, afgezet met goud. Het baldaquin is met goud afgezet en van witte vederbossen voorzien. In een halven cirkel aan het voeteneinde zijn de kussens gerangschikt, waarop de ridderorden liggen. kJP I generaals, adjudanten, kamerheerenen dienstdosqe| pages wordt dag en nacht de wacht bij het I gehouden, dat tot aan de borst bedekt is met g^j I laken, waarop de hand voor het brengen van I handkus is uitgestrekt. Het gelaat, geheel waskleui» I en bedekt met een licht gaas, is zeer vervallen. I Men zegt dat in het paleis van den heii|,| van Leuchtenberg een laboratorium is ontdekt, I de revolutionairen hun dynamiet vervaardigd I Het paleis is gelegen nabij de Blauwe Brug, teg®. I over de Isaac-kathedraal. Het behoorde aan y grootvorstin Maria Nicolajewna (zuster van Aloxa;.! der n), die gehuwd was met den hertog van Leuty tenberg. Het werd weinig bewoond door wijlen ^1 hertog, die een groot liefhebber was van scheiknj I dige proeven en in het paleis een laboratorium vojl zijn bijzonder gebruik liet inrichten. Dit laboratory I hetwelk in den laatsten tijd niet werd gebruitj werd bewaakt door een oudgediende der gardi I Eenige studenten kregen er kennis van en vei-l zochten den ouden man hun het laboratorium t[l te staan, om er hunne scheikundige studiën vooiil te zetten. De man gaf zijne toestemming en ltyl zonder toezicht te houden, de studenten dynamiell vervaardigen. De oude man bevond zich gedurendtl den laatsten tijd in Finland. Ook zegt men dat generaal Mravinski, die het bekende huis in dd kleine Tuinstraat zoo slordig heeft onderzocht, ei wienshandelswijzedientengevolgeaan een gerechtelijk onderzoek is onderworpen, vergift heeft ingenomen, Transvaal. De Leidsche hoogleeraar dr. R. Fruin - wiet! naam ook in Engeland zulk een goeden klank heeft- heeft de Transvaalsche quaestie voor het Engelscli volk nogmaals toegelicht in een vlugschrift, waarii hij de voorstelling van sir Bartle Frere weerlegt, In deze in het Engelseh vertaalde brochure zet prof. Fruin met de hem eigene zeggenskracht de geschiedenis der annexatie uiteen en wijst hij op het begane onrecht. De schrijver - wiens grootouden onderdanen waren van George III - zegt, dat de eer van Engeland hem nauwelijks minder dierbaai is dan die van zijn geboorteland. Engelands eer nu acht hij in de Transvaal-quaestie gemoeid, doch op een andere wijze dan de Engelsche conservatieven. Als Engeland den Transvalers hun onafhankelijkheid niet teruggeeft, dan is geen vrede mogelijk dan die bestaat in vernietiging van het volk. De „Times" meldt uit Durban dat daar het ge rucht liep dat Brand zich bij de onderhandelingen had teruggetrokken, omdat z. i. de voorstellen der Boe ren onaanneembaar waren. Het gerucht eischte ech ter bevestiging, want zooals daarentegen aan de „Standard" uit Mount-Prospeet geseind werd, ge loofde men dat de Boeren de door Engeland gestelde voorwaarden zouden aannemen. Uit Newcastle wordt van gisteren geseind dat, naar men verzekerde, de Boeren alle voorwaarden van En geland reeds aangenomen hadden, uitgezonderd die betreffende het neerleggen der wapens. Er zijn vele zieken in het kamp der Boeren. Daar do wapen schorsing gisteren zou eindigen, waren alle Engel sche troepen, indien het noodig was, gereed om op te rukken. Te Newcastle verzekerde men echter dat de wapenstilstand met 14 dagen verlengd was. De bekende schrijfster mevr. de wed. W. Storm Yan der Chijs heeft namens vele Nederlandsche vrou wen aan koningin Yictoria een brief gezonden, waarin, ten gunste van het herstel des vredes in de Transvaal, in welsprekende woorden een be roep wordt gedaan op de „éénige vrouw in een geheel werelddeel aan wie als regeerende koningin het geluk van duizenden en millioenen stervelingen is toevertrouwd." Telegrammen. BERLIJN, 21 Maart. (R. N.) Naar ik verneem, weigerde de Nederlandsche regeering haar zegel te hechten aan de conventie die in den zomer van het vorige jaar werd vastgesteld gedurende eene conferentie van vertegenwoordigers der Duitsche Rijnoeverstaten, welke tot stand kwam als gevolg van het streven om paal en perk te stellen aan het nadeel, door de Nederlandsche zalmvisschers hunnen collega's toegebracht. De Nederlandsche regeering gaf in antwoord op de gedane uitnoodi- ging te verstaan, dat zij zich niet kon schikken naar een conferentie bij welke Nederland niet was vertegenwoordigd. Voor zoodanige conferentie zon dan ook naar hare meening geen genoegzame steun, ingeval van indiening bij de Kamers, door de regee ring gevonden kunnen worden. Evenwel zal aan

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2