ken dat de aanslag op den lord-mayor Mc. Arthur was gemunt, omdat deze, hoewel een Ier, voor de dwangwet had gestemd. Woensdag-avond was Mc. Arthur zelf niet thuis. Anderen denken dat men een voudig van plan was te midden van de opschud ding die de ontploffing zou veroorzaken, het prach tige zilver uit Mansion House te kapen. (Het ge bouw werd in 1752 voltooid en kostte 43,000 pd. st.) Be Londensche Raad heeft 100 pd. st. uitgeloofd voor hem, die de misdadigers vindt. Te St.-Etienne is de vuurwerkfabriek van den heer Pacalet, in de rue Jacquart, in de lucht gevlogen. Twee werklieden zijn bij de ramp omgekomenhunne verminkte, lijken zijn van onder de pninhoopen te voorschjjn gehaald. De geheele inrichting is vernield. Te Cerro Azul, in Peru, zijn, volgens een bericht uit Panama van 17 dezer, twintig Chinee- zen door eene bende negers bij een oploop vermoord. De stoomketel in de groote weverij van den heer Chopin te Digoin (Saóne et Loire) is Vrij dag-morgen gesprongen. Twee werklieden zijn op de plaats gedood, verscheidene zwaar gekwetst. Een steen van het fabrieksgebouw kwam in het school lokaal terecht, en trof een paar kinderen, gelukkig niet ernstig. De uitbarsting was zoo geweldig dat men ieder oogenblik verwacht dat de geheele weverij zal instorten. BUITENLAND. Groot-Britannlë. Do prins van Wales zal zijne moeder bjj de be grafenis van den Czaar vertegenwoordigen. Zijne gemalin zal hem vergezellen. Op de receptie der koningin, die den 29sten plaats zal hebben, moet ieder in de rouw zijn, maar bruidjes en jonggehuwde vrouwen mogen in het wit verschijnen. Rusland. De „Herald" bevat het volgende keizerlijke be sluit betreffende Finland: „Wij, Alexander HI, bij Gods genade Keizer en Heer aller Rnssen, Czaar van Polen en Grootvorst van Finland, geven hierbij te verstaan en te kennen, dat wij, nu wij door de beschikking van het lot in het erfeljjk bezit zijn ge komen van het Grootvorstendom Finland, hierbij verzekeren dat wij den godsdienst, de grondwetten van het land zullen handhaven, alsmede de privi leges en rechten, die elke klasse in het grootvor stendom in het bijzonder en al zijne bewoners boven dien, zoowel de aanzienlijke als de mindere, tot hiertoe overeenkomstig de constitutie genoten. Wij beloven alle privileges en verordeningen onveranderd in hun volle kracht te handhaven. De bladeu deelen verschillende geruchten mede aangaande het arresteoren van verdachte personen öp verschillende plaatsen. De studenten zouden de mede-studenten, die de nihilistische proclamatie, waarbij ook do nieuwe keizer met den dood bedreigd werd, verspreidden, ontdekt en daarvan aan de regeering kennis gegeven hebben. Oni halfolf heeft Zaterdag de stoet het groote portaal van het paleis te St.-Petersburg verlaten. Voorop kwamen eenige paarden, de ridderorden van den overledene dragende, 57 buitenlandsche en 18 Russische, alsmede 9 kronen, waarvan de laatste de keizerlijke; vervolgens koorzangers in plechtgewaad van zwart fluweel met zilver; daarna de lijkkoets, bespannen mot acht paarden; daarachter de Keizer te voet, gevolgd van de ministers, het Hof, de aides- de-camp en de groothertogen. Daarna het gevolg des Keizers en de buitenlandsche Prinsen te paard de grenadiers van het Paleis; het Keizerlijk rijtuig met de Keizerin en hare kinderen; in een ander rijtuig de grootvorstinnen, waarbij de Hertogin van Edinburg was; in een derde rijtuig de Prinsessen. Al de rjjtuigen werden door zes paarden getrokken. De stoet ging langs de Engelsche kade over de Nicolaasbrug en verder naar de plaats zijner be stemming: de groote Peter-en-Paulskerk. De voorloopige instructie, ingesteld tegen de personen, betrokken in den jongsten moordaanslag tegen den keizer, is Zaterdag-avond laat ten einde gebracht. Het resultaat van dit onderzoek is in handen gesteld van den procureur-generaal Mura- jeff, die als zoodanig zal optreden bjj het speciaal gerechtshof, voor welke de zaak zal worden behan deld. Volgens het voorloopig onderzoek zjjn vier personen wegens den aanslag in staat van beschul diging gesteld, aan wie het bedrijven van vier mis daden wordt ten laste gelegd. De beschuldigden zijn: Nicolai Russakoff, die bekend heeft granaten naar den keizer te hebben geworpen; Andrei Jel- saboff, die op 11 Maart jl. in verzekerde bewaring is genomen en die bekent aandeel te hebben gehad in de voorbereidingen voor den aanslag op 13 dezer gepleegd; Timofei Michailoff, die zich verzette bij de pogingen om hem te arresteeren, door het lossen van verscheiden revolverschoten op de agenten van politie, met die taak belast, en een vrouw, ge naamd Hosse Helfmann, als medeplichtige van Naffrotzky, die zich van het leven heeft beroofd. Er wordt een onderzoek ingesteld tegen den generaal-majoor Mravinski, ingenieur-technoloog bij de prefectuur van politie, wien door den prefect van politie werd gelast het eerste bezoek te bren gen in de melkinrichting van de kleine Sadowaja- straat, doch toen verklaarde niets verdachts gevon den te hebben. Met dit onderzoek is de tweede adjunct van den minister van binnenlandsche zaken, de heer Tscherevini, en de chef der rechterlijke afdeeling bij het departement van binnenlandsche zaken, de heer Kazanbek, belast. Volgens een ge rucht zou dit ook het ontslag van den prefect van politie ten gevolge kunnen hebben. Krachtens besluit van den gemeenteraad worden de huizen op den weg dien de lijkstoet volgde, door leden van den raad zeiven bewaakt. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 21 Maart. Groot is het aan tal personen die in hechtenis genomen worden. Onder hen bevinden zich velen van de 73 leden eener vergadering, die in eene bakkerij gehouden werd. De politie gelooft nu alle hoofdaanleggers in handen te hebben. Er zijn twee depots van dyna miet ontdekt. PARIJS, 21 Maart. De „Republique Fran^aise" zegt: „Indien de meening van den heer Ferry de bovenhand heeft, dan zal niet het bestaande kabinet, maar een nieuw en geheel ander kabinet zijn ge voelen over den „scrutin de liste" te kennen geven en dan ontstaat een kabinetscrisis van de gevaarlijkste soort." - De „Paix" betoogt dat het kabinet niet onzijdig blijven kan. De thans gestelde vraag is van dien aard, dat de geheele toekomst der republiek zoowel als hare vastheid op dezen oogenblik en de geregelde werking van hare instel lingen er van afhangen. Generaal Clinchant, gouverneur van Parijs, is overleden. ROME, 21 Maart. Generaal-majoor B. Milon, minister van oorlog, is overleden. LONDEN, 21 Maart. Een telegram uit Newcastle meldt.- Brand, president van den Vrijstaat, is Zaterdag avond hier aangekomen. In een gesprek, dat hij gehad heeft, gaf hij zijne meening te kennen dat de Transvaal-oorlog noodlottige gevolgen zal na zich sieepen, die zich vele jaren znllen doen gevoelen en een slechte uitwerking ep de inlandsche bevol king zullen hebben. Hij acht de oplossing van de moeilijkheid mogeljjk zonder dat de vijandelijkheden hervat worden, maar wil zijne meening over de ge schilpunten niet uitspreken totdat de partijen ze hem, als „Afrikaander", wien 's lands ontwikkeling ter harte gaat, zullen hebben voorgelegd. Hij zal alles wat in zijn vermogen is, doen om een vreed zame schikking te bevorderen. De bevolking van den Vrijstaat stelt zeer veel belang in den strijd, ver klaarde hij, maar - voegde hij er bij - het is onwaar dat sterke detachementen Vrijstaatsche Boeren deel nemen aan den oorlog. - Gisterochtend vertrok Brand naar Mount-Prospect om een onderhoud met generaal Wood te hebben. Vervolgens zal hij zich naar het kamp der Boeren begeven. Al de Engelsche troepen zijn over de rivier Incandu getrokken. De „Daily News" verneemt dat de voorwaar den, door de Engelsche regeering den Boeren aan geboden, inhouden: benoeming van een commissie van onderzoekterugkeer van de Boeren naar hunne woonplaatsen; handhaving van de Engelsche garni zoenen in de Transvaal. [Zooals men weet, loopt de wapenstilstand, indien deze inmiddels niet verlengd is, heden te middernacht ten einde.] PARIJS, 21 Maart. Het „Journal officiel" bevat een besluit van den heer Magnin, houdende dat 9/10 der gestorte sommen in de leening van 1 milliard zullen worden gerembourseerd van 22 dezer af voor alle inschrijvingen van 3000 francs rente en daarenboven. Volgens een bericht uit Weenen wil de Porte tot een grooter afstand van grondgebied in Thessalië overgaan en zal zij heden een definitief voorstel doen. LKIDKN, 31 Maart. De hooge raad heeft bij arrest van heden ver worpen het beroep in cassatie vanJ. J. S., brander te Leiden, door het gerechtshof te 's-Gravenhage ver oordeeld tot twee maanden celstraf, wegens het slaan i— van een bedienend beambte. Tevens deed het gerechts hof uitspraak in de zaak van J. J. S., brander, F. W. V. en J. H. B., distillateurs te Leiden, be treffende het frauduleus vervoeren en opnemen van twee vaten gedistilleerdhet hof heeft het vonnis der Haagsche rechtbank, waarbjj S. en B. ieder in eene boete van f 3628.80 zijn verwezen en V. werd ontslagen van rechtsvervolging, in alle deelen be vestigd. Het blijkt thans dat er bij de directie der Leid- sche Tramweg-maatschappij wel degelijk een ernstig voornemen bestaat tot het aanleggen van eene nieuwe lijn van af de Plantage, langs Plantsoen, Vestwal, Boisotkade, Kaiserstraat en Rapenburg in aansluiting met de lijn Breestraat, zoodra de werken langs het Plantsoen voltooid zijn. Heden- namiddag toch bevond zich de heer Crans uit 's-Hage met eenige heeren op het .terrein bij de Plantage en Plantsoen tot het doen van voorloopige opnemingen. De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 44°, 8 u. 42°, 10 u. 40°hedenmorgen om 5 u. 38°, 8 u. 42°, 12 u. 44° en 's nam. 4 u. 40°. WindN.-O. In de gisteren te Warmond gehouden gods dienstoefeningen bij de Ned.-Hervormde gemeente, is door ds. Osti de s»m van f 48 ten behoeve der Transvalere gecollecteerd. Prinses Hendrik bracht gisteren een bezoek aan den Koning en de Koningin. De Koning en de Koningin, alsmede Prins Frederik, brachten gisteren het eerste bezoek aan de tentoonstelling van schilderijen van oude Hol- landsche meesters ten behoeve van de watersnood lijdenden. In de zitting der Tweede Kamer van heden verklaarde de minister van koloniën op de inter pellatie van den heer De Casembroot, dat hij geen ver mindering der Indische spoorwegtarieven kan toe zeggen. De zaak zou zeker door den nieuwen gouverneur-generaal ernstig overwogen worden. - Op de interpellatie van den heerjBahlmann antwoordde de minister van waterstaat jdat van kwaadwillig heid bij dijkbreuk niets gebleken is en geen grond bestaat iemand van plichtverzuim te beschuldigen. De voorbereidende arbeid voor een verbetering van den waterstaatstoestand in Noord-Brabant is gereed. ZEx. vleit zich met spoedige indiening van het ontwerp. - De heer Keuchenius heeft verlof beko men tot eene interpellatie over het bericht der invoering van een civiel bestuur in Atjeh. De minister verzocht een langdurig uitstel, daar hij schriftelijke toe lichting wacht. - De Rentewet werd heden verdedigd door den heer De Beaufort en bestreden door den heer Oorver Hooft. Morgen is de minister aan het woord. KOLONIËN. BATAVIA, 16 Februari. De veeziekte in het Cheribonsche woedt hevig. De regeering heeft bevelen gegeven tot het stellen van paggers, om een veelooze streek door Java op zijn smalst aan te leggen. Met de westelijke af sluiting is reeds begonnen. Troepen worden voor de bewaking aangewezen. Twee assistent-residenten en eenige controleurs houden toezicht op de wer ken. In de Preanger was, volgens officiëele be richten, de toestand in de eerste dagen van Febr. zeer gunstig. De laatste rapporten van de officieren van ge zondheid Lindman en Koch, over de residentie Ban tam, over de maand Januari, constateeren een be langrijke vermindering der epidemie, vergeleken bij Augustus en September. Tevens wordt door hen gewezen op de groote onreinheid der bevolking, de vuilheid der woningen, den te zwaren arbeid wegens gebrek aan ploegvee en de veroordeelen tegen Euro- peesche geneesmiddelen. Al deze oorzaken werken ziekte en sterfte zeer in de hand. Een gruwelijke moord is onlangs in het Buiten- zorgsche geschied. Een karvoerder, wanende een bij hem logeerende Chineesche vrouw te vermoorden op welker bagage hij belust was, bracht bij vergissing zijn eigen vrouw om het leven. Hij stelde zich zeiven in handen der justitie. Op 21 dezer zal waarschijnlijk, volgens het „Ind. Vaderl.", de spoorweglijn tot Sembong wor den geopend. De werving voor het leger gaat hier voorspoe dig. In iy2 maand werden op Middel-Java 500 Javanen aangeworven. De gezondheidstoestand ter hoofdplaats Batavia laat, bepaaldelijk in de kampongs, nog te wenschen over. Koorts, buikziekten en keelziekten komen vrij talrijk voor.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2