S°. 6471. Dinsdag 222 Maart. ISSi Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 meenden.f 1.10. Franco per post.B 1.40. Alzonderlijke Nommers.a 0.0S. PRIJS DER ADVERTENTIES Ven 1—0 regefe......1.05. Iedere regel meer....a 0.171; Grootere lettere naar plaatsruimte. LEIBEN, 21 Haart. Yoor de Transvaalsche Boeren is aan ons bureel nog een bijdrage van f 5.91 ontvangen uit de laagste afdeeling van „M. S. G." Yoor het maken van een scbouwschuit ten dienste dezer gemeente zijn de heeren gebr. Yan Hoeken alhier aannemers geworden voor de som van f 184. Omtrent de verpachting van de faecale stoffen welke verzameld worden in dat gedeelte der gemeente waar het Liernnr-rioolstelsel is toegepast, hebben burgemeester en wetheuders besloten de pacht niet te gunnen maar tot eene herverpach ting over te gaan. Wij ontvingen hedennamiddag per Franschemail de Indische bladen van 12 tot en met 16 Februari. De heer W. H. Hasselbach alhier is benoemd tot onderwijzer te Gouda. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 38.00, f 20.00, f 4.10 en f 2.00; de laagste f 38.00, f 20.00, f 4.00 en f 2.00. De bloemententoonstelling te Lisse is naar wensch geslaagd, niet alleen om het geheel, dat door de smaakvolle en nette regeling de vele be zoekers verraste, maar ook om de onderdeelen, daar zoowel de inzending van bloemen, op zich zelf, en de groote verscheidenheid als de uitmun tende qualiteit, de verwachting van kenners en vakgenooten overtrof, zoodat een woord van dank toekomt aan allen die tot het welslagen van deze eerBte tentoonstelling medewerkten. Op de bestuursvergadering der Hollandsche Maatschappij van Landbonw, afdeeling Alphen, is besloten dat de Tentoonstelling van vee zal gehou den worden Dinsdag 24 Mei op het terrein van het café Toor, hiervoor uitmuntend vlak aan het station gelegen. Eene collecte voor de Transvalers, in eene vergadering van de vereeniging „Concordia" te Hoofddorp (Haarlemmermeer) gehouden, heeft na genoeg f 34 opgebracht. Eene aan de huizen der ingezetenen van Kampen gehouden schaalcollecte voor gelijk doel heeft f 808.75 opgebracht. Burg. en weths. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad voorgesteld om den weg, toegang gevende tot de gemeente-universiteit, voortaan den naam te geven van „Universiteitsstraat". Tot dusver was die genaamd Oudemanhuispoort, ontleend aan de vroegere bestemming van het sedert tot univer siteit ingerichte Oudemanhuis. Tot directeur der Tooneelschool is benoemd de heer S. J. Bouberg Wilson, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam. Het stoomschip „Koning der Nederlanden", van Amsterdam naar Batavia, is Zaterdag te Port- Said aangekomen en weder van daar vertrokken; de „Drente" vertrok dien dag van Batavia naar Rotterdam. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië de 2de luits. K. R. L. Koene van het 1ste en E. P. Yan Thiel, van het 2de reg. inf.; bij het leger hier te lande: bij het lste reg. inf., den lsten luit. J. A. Vorst, van het wapen der inf. van het leger in Ned.-Indië; bij het 2de reg. inf. den lsten luitenant D. La Feber, mede van het wapen der inf. van laatstgenoemd leger; - benoemd met 1 April a. s. 1°. tot commies bij het dep. van oorlog, de adj.- commiezen bij dat dep. W. D. De Jager en G. P. Dietz; en 2°. tot adj.-commies bij gemeld dep., de eerste klerken bij dat dep. W. A. Yan Heel en A. F. Yan Tienhoven; - benoemd tot hoogheemra den iu het bestuur van hot hoogheemraadschap de Alblasserwaard met Arkel, beneden de Zouwö, prov. Zuid-Holland, K. Yerlek en T. Hagendijktot heem raad in den polder het Land van Essche, Uiterdijk en Nieuw-Strijen, prov. Zuid-Holland, C. Schelling; tot hoogheemraad in het Hoogheemraadschap de Yijf-Heerenlanden, prov. Zuid-Holland, W. Scherpen- zeel- tot ontvanger der directe belastingen en acc. te Nijmegen jhr. F. J. J. Van Rijckevorsel Yan Kessel, thans in dezelfde betrekking te Waalwijk; aan P. De Graaf, gewezen cipier vau het opgehe ven passantenhuis te Klundert, verleend een pen sioen ten laste van den Staat van f 10 's jaars; jhr. mr. A. L. E. De Stuers, raad van legatie bij het gezantschap te Parijs, benoemd tot minister resident te Madrid; mr. A. L. P. baron De Con stant Rebecque, secr. van legatie bij het Ned. ge zantschap te Berljjn, benoemd tot raad van legatie, en in die hoedanigheid overgeplaatst bij het gezant schap te Parjjs. Gemengd Nieuws. Mejuffrouw H. J. Van den Dop, geb. Zit man, alhier, heeft van den hofmaarschalk desKonings per missive bericht ontvangen dat Z. M. met welge vallen de door haar aangeboden kievitseieren heeft aangenomen en hem heeft opgedragen haar daarvoor te bedanken. - Het behoeft natuurlijk niet vermeld dat de kievitseieren nog zóó tot de zeldzaamheden behooren, dat zij zelfs hier ter stede nog niet eens verkrijgbaar zijn. Verleden week zjjn te Oudshoorn door mazelen aangetast 11 personen, waarvan er één aan die ziekte overleden is. De Burgemeester en een aantal raads leden van Amsterdam vertrokken heden naar Gent om de gasfabriek aldaar te bezichtigen. Zaterdag-avond te halftwaalf ontstond brand in het in aanbouw zijnde rechthuis te Diemen. De burgemeester de heer A. L. Van Tienen, die te Amsterdam woont, was wol dra tegenwoordig, maar nauwelijks was hij na het blusschen weder tehuis gekomen of opnieuw moest hij er uit, thans naar de Watergraafsmeer waar om halfvier in de drukkerij der heeren Albracht en Co. een brand uitbarstte, die zoo hevig werd dat het gebouw tot den grond afbrandde. Persoonlijke ongelukken zijn niet te be treuren. De drukkerij en de magazijnen stonden op eenigen afstand van het woonhuis en andore per- ceelen. De oorzaak van de ramp is onbekendreeds te zeven uren 's avonds was de haard der stoom machine uitgedoofd. Ofschoon alles, zoo voorraad als machinerie, enz., vernield is, zal de firma zich inspannen om ten spoedigste een nieuwe fabriekte doen verrijzen, om daardoor een nijverheidstak, die in den korten tijd van zijn bestaan het reeds tot een aanmerkelijke hoogte had gebracht en met Weenen in concurrentie was getreden, niet te doen sterven. Een 17-jarig jongeling, in de stroop- fabriek te Steenbergen werkzaam, raakte Vrijdag avond met het linkerbeen in den riem van eene in vollen gang zijnde machine, waardoor dat been als het ware tot aan de heup van het lichaam geschei den en verbrijzeld werd. Een uur daarna is de jon geling overleden. A*an de „Gazette de Lausanne" is de volgende correspondentie ontleend: „België. - Prins Boudewijn en prinses Wilhelmina der Nederlanden. Men seint ons uit Brussel, den loden October: Yan al de antwoorden der buitenlandsche regeerin gen op den brief, waardoor koning Leopold II kennis heeft gegeven van het huwelijk van prins Boudewijn met prinses Wilhelmina van Holland, is, zooals trouwens te begrijpen is, dat van Engeland het meest hartelijke. - Behalve dat koningin Victoria op verzoek van prins Leopold, den schoonbroeder en vertrouwde van prins Boudewijn, zich voer deze vereeniging veel moeite gegeven heeft, gevoelt het Engelsche gouvernement zich van hèt schrikbeeld verlost, van eenmaal Holland met zjjne rijke kolo niën te zien ingeslokt door Duitschlaud. - Zonder te ver te willen gaan op den weg der onderstel lingen, en zelfs aannemende dat koning Alexander, die thans ongeveer 50 jaar is, huwt en kinderen krijgt, zon men niet kunnen ontkennen dat de vereeni ging, die weldra gesloten zal wordeil. met goed keuring der Staten-Geueraal (zooals de Nederland- sche grondwet vereischt) en onder de geestdriftige toejuichingen van de Belgische Kamers, een grooten invloed zal uitoefenen op beide volken, die elkander wederkeerig achten, en wier stoffelijke hulpbron nen en verschillende neigingen elkander zoo ge lukkig aanvullen. In 1880, tijdens de feesten die luisterrijke tentoonstelling doorloopende, waar zoo vele rijkdommen waren opeengestapeld, was men ge neigd tot de Belgen te zeggen„Maar wat wilt gij toch met al die productie doen? Uw land is te klein daarvoor, en gij hebt geene koloniën om ze te spuien of om ze te ruilen." - „Eene innige handelsvereeniging met Holland, en de quaestie is opgelost, gij hebt dóbouchós en koloniën, dat wil zeggen rijkdom en voorspoed. Wat al zaken door één huwelijk. - De verloving van het vorstelijke paar heeft verleden week in Den Haag plaats gehad, vol gens den protestantschen ritus; daar zal insgelijks het huwelijk worden ingezegend, wat onze clericalen woedend maakt." Men moet weten dat de „Gazette de Lausanne" het eonig nommer is van eene courant, die gedateerd is 19 October 1900. Yan het politiek overzicht tot op de advertenties is alles in denzelfden trant. Frankrijk heeft revanche genomen; Pruisen is tot de grootste ellende gebracht en Gambetta voert den titel van „Grand Protecteur de France." Hij is op weg om keizer te worden, en de heer Paul De Cas- sagnac beweegt hemel en aarde voor de „libert nécessaires." - Men verzekert, dat van dit 1 waarvan hier sprake is, een buitengewoon -^ad, getal exemplaren gedrukt is en dat het er groot saai succes heeft behaald; dit kan men jn holos- looven, want 't is werkelijk eene curir oaarne ge- het wetenschappelijk gedeelte is in Zelfs tijden, die komen zullen. D^ar;D y ien &eest der »n bericht omtast e.- tranVJS„«X °p£ die een w^fKelijk6 vondst ma', Aeeten. Het spreekt van «elf dat de tunnel ondrjr iJet karlaal reeJg gereed is en dat de Britste eilanden aan het vaste land zijn verbonden. Verleden Maandag werd bij het graven van oen welwaterpub voor een fabriek te Lucern een werkman, die op den bodem stond, Mattmann genaamd, door het vallen van een groote hoeveel heid steenen en aarde levend begraven. Hoewel de waarschijnlijkheid gering was, dat hij in leven was gebleven, werden pogingen in het werk gesteld om hem uit den put te halen. Vrijdag-morgen slaafde men er iu den bodem te bereiken; men hoorde een flauw gesteun en men vond Mattmann no» levend en niet ernstig gewond, maar zoo vast ingesloten tusschen aarde en steenen, dat men zes uren noodig had om hem op te hjjschen. Mattmann is redelijk wel, hoewel zeer zwak. Omtrent den aanslag in Mansion House doelen de Engelsche bladen weinig nieuws mede De po itie-agent Samuel Cowell zag Woensdag-avond te halftwaalf rook en vuur opstijgen uit een inham van een venster onder de Egyptian Hall. De rook kwam van een stuk bruin papier, waarin een pak was ge wikkeld. Het pak bleek een houten doos met kruit te ^vatten; m het midden was een gat waaruit een lont stak. Het brandend bruine papier was geen duim meer van de lont af, toen Cowell den rook zag. Was hy een oogenblik later gekomen dan was do ont ploffing dus onvermijdelijk geweest. Sómmigen dan*

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1