1881. N°. 6470. andag £1 Blaart. A0. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.1.10. Franco per post.1-40. Afzonderlijke Nommors.a 0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.1.08. Iedere regel meer0.17$. Grootere letten naar plaatsruimte. LEIDEN, 19 Slaart. Vanwege den minister van marine is aan de gemeentebesturen tor konnis gebracht, dat, vermits de keuze uit de lotelingen, die zich voor de zee militie aanmelden, wordt overgelaten aan de officieren van marine, met de overneming der zeemiliciens be last, het voor 't vervolg overbodig is, verzoeken om inlijving bij de zeemilitie tot het departement van marine te richten, aangezien zoodanige verzoeken buiten beschikking zullen worden gehouden. De „Sophia-stichting" te 's-Gravenhage heeft haar eerste jaarverslag over 1880 het licht doen zien. Zooals men weet, beoogde deze vereeniging bij hare oprichting het tot stand komen van eene bljj- vende en waardige herinnering aan wijlen koningin Sophia. Men besloot daarom tot de stichting van eene zeebad-inrichting te Scheveningen voor kinderen van minvermogenden, en slaagde er in deze inrich ting den 17den Juni 1880 in werking te doen treden. Reeds een paar dagen later werden de eerste kin deren toegelaten en sedert heeft de inrichting in vele opzichten aan haar doel beantwoord, doordien menige milde hand bereid werd bevonden de ver- plegingskosten te dragen voor kinderen wier ouders of verwanten daartoe buiten staat waren. In den afgeloopen zomer werden in het geheel 76 kinderen verpleegd, namelijk 23 jongens en 53 meisjes. Yan deze 76 konden' 28 het gesticht geheel genezen en 38 zeer verbeterd verlaten. De meesten dezer kinde ren waren lijdende aan scrophulosis, waarvoor de zeebaden vooral heilzaam zijn. Tegenover de onbillijke aanvallen, waaraan de vroegere president der Transvaalsche Republiek, Burgers, tegenwoordig blootstaat, wordt in de Zut- fensche Crt. het volgende meegedeeld op gezag van iemand, die den geheelen loop der gebeurtenissen gevolgd en de campagne in de Transvaal met Bur gers meegemaakt heeft: „Burgers heeft tot het einde toe geprotesteerd tegen de annexatie, maar zonder vrucht. Toen hij, als presi dent afgezet, broodsgebrek leed, heeft hij een pensioen uit de Transvaalsche kas, natuurlijk door Engeland, toen heerscheresse in het land, uit te betalen, aan genomen als aflossing van het door hem voorge schoten geld en onder geen andere voorwaarden en tot geen hooger bedrag dan de voorgeschoten som van 3000 pond. Toen de Kaffers vee der Boeren roofden en besloten was hun dat met kracht te beletten, zijn de Boeren op eea gegeven oogenblik teruggetrokken en hebben zij de kraal van Secocoeni niet ingenomen. Burgers, die toen den Kafferkoning, uit vrees voor Engelands inmenging, voorgoed wilde straffen, richtte een eigen vrijcorps op, dat hij zelf voedde, kleedde en waarvoor hij 3000 pond bij een bankier voor zijn eigen rekening opnam. Dat hij nu, broodsgebrek lijdende, verlaten door zijn landgenoo- ten, niet opgewassen tegen Engelands intriges, ten slotte voor de overmacht bukkende, een deel van dat geld, niet van Engeland, maar van de Trans vaal zelf terugverlangt - is datvoor een pensioen zijn vaderland verkwanselen aan den vijand? „Nog eens: Burgers was idealist, zijn programma was te wijdsch, te grootsch, hij heeft Europeesche denkbeelden en toestanden in een land willen in voeren, dat er niet rijp voor was, het is' alles waar; maar daarom is hij geen laaghartige, wien het brand merk van „verrader" op den schouder moet worden gedrukt." Door de Nederlandsche Toonkunstenaars-Yer- eeniging zullen, evenals het vorig jaar, wederom examens worden gehouden voor degenen, die een diploma wenschen te verkrijgen tot het geven van degelijk muziekonderwijs. Aan het uitvoerige pror gramma ontleenen wij het volgende: 1*. Het examen wordt jaarlijks gehouden, omtrent half Juli, te Utrecht; zoowel dames als heeren kunnen er aan deelnemen. 2®. Zij, die aan het examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 15 Juni schriftelijk aanmelden bij den secretaris der N. T.-Y., den heer W. F. G. Nicolaï, Veenkade 14, Den Haag. 3®. Het examen is gesplitst in zeven afdeelingen, als: a. onderwijskunst (instrumentaal); b. hoógere onderwijskunst (instrumentaal); c. onderwijs in de theorie der muziek; d. onderwijs in de compositie; e. onderwijs in het koorgezang; f. onderwijs in den solozang; g. hooger onderwijs in den solozang. Wij twijfelen geenszins of ook ditmaal zal de N. T.-Y. succes hebben op haar ernstig en kracht dadig streven, tot bevordering der toonkunst in Nederland. De aanmunting van 1-centstukken aan 's Rijks Munt is afgeloopen. Thans worden voor een belang rijk bedrag 10-centstukken gemunt. O men srd N icuws. Yelenzullen zeker met genoegen gezien hebben dat de heer Maju Woensdag a. s. eene voorstelling alhier zal geven in de Stadszaal, waarbij hij voornamelijk de nieuwste uitvindingen op het gebied der natuurkunde, electriciteit, lichteffecten, enz. zal toepassen. Yoor hen die den heer Maju vroeger reeds zagen werken, met zijne reuzen- microscoop of andere werktuigen, zal elke aanbe veling overbodig zijn. Wie hem eöhter nog niet gezien heeft, zal hem nu bepaald bezoeken, als hij de verschillende verslagen in de dagbladen over deze voorstelling leest. De voorstelling van den Sterrenhemel en de stereoscopische lichtbeelden worden om het zeerst geroemd niet alleen als schoon, maar ook als hoogst leerzaam, evenals de phonograaf, waarop de laatste door Edison gevon den verbeteringen zijn toegepast. Wij twijfelen dan ook niet, of de beer Maju zal hier denzelfden bijval ondervinden, die hem overal elders te beurt viel. In eene vergadering, door de finan- tiëele commissie voor de Duitsche opera te Rotter dam met belangstellenden gehouden, is medegedeeld dat de noodige inschrijvingen zijn volgeteekend, zoodat het bestaan voor het volgend seizoen ver zekerd is. Het paard voor het rijtuig van dr. D. te 's-IIage is gistermiddag op de Hooigracht aldaar aan den hol geraakt. Het rijtuig werd tegen een stoep geslingerd, waardoor de vooras brak. De koet sier viel van den bok; ook de dokter viel uit het rijtuig en bekwam dientengevolge een verwonding aan het hoofd; hij werd door een paar omstanders in een naastbij zijn de woning gedragen. In het huis bewoond door den kleer maker H. K. en do wed. H., in de buurtschap Wes- singen onder Doornspjjk (onmiddellijk grenzende aan Nieuw-Soerel onder Xunspeet), ontstond Donder dag-avond brand, die in korten tijd zoodanig toenam dat het huis en letterlijk de geheele inboedel een prooi der vlammen werden. De oude bijna 80-jarige weduwe, die bijna blind was, kwam mede jammerlijk in de vlammen om. De oorzaak van den brand is niet bekend; niets was tegen brandschade verzekerd. De heer Yan Eyk Sr., sedert tal van jaren med. doctor te Heusden, is aan het ziekbed van een zijner patiënten plotseling dood gebleven. Niettegenstaande zijn bijna 80-jarigen ouderdom, was de overledene een krachtig man, die ér nog altijd even frisch en gezond uitzag. Bij de werkzaamheden om de stoomboot „De Elzas", die onlangs te Opijnen in de Waal zonk, te lichten, is een der duikers in bewusteloozen toestand opgehaald. In de pijp, tot aanvoer van lucht, was een lek ontstaan. Door het aanwenden van ge schikte middelen kwam hij weder tot zich zelf. Van de lading, bestaande uit pianino's, verfstoffen, klok ken, salpeter, soda, enz., zal het grootste gedeelte onbruikbaar zijn. Een der lotelingen der vereenigde ge meenten Loenen, Loenersloot en Ruwiel is in ver zet gekomen tegen fde loting voor de nationale militie, die dit jaar voor die gemeenten is gehouden, op grond dat de militie-commissaris het eerst de meest bevolkte gemeente Loenen met 1292 zielen, daarna de minst bevolkte gemeente Loenersloot met 493 zielen en eindelijk de derde gemeente Ruwiel met 496 zielen, heeft doen loten. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben zich met deze zienswijze ver- eenigd en de loting nietig verklaard. Een landbouwer te Mantua had een zak kruit, dien hij in een blikken bus wilde storten. Een zijner kinderen, bemerkende dat Yader niet ge noeg kon zien, kwam met de lamp te dicht bij hem, waardoor een hevige ontploffing ontstond. De buren kwamen dadelijk te hulp, maar konden het huis niet binnengaan, daar zij bevreesd voor instorting waren. Toen zij eindelijk, na de noodige voorzorgen ge nomen te hebben, binnenkwamen, vonden zij slechts vijf zwaar verminkte lijken. Twee vischvrouwon kregen gistermor gen in de rue de Vannes te Parijs hevige onaan genaamheden. Na elkander een reeks van liefelijk heden toegevoegd te hebben, grepen zij gelijktijdig den bak met afval van visch, dien zij onder het kijven neergezet hadden, en slingerden den inhoud daarvan met kracht elkander naar het hoofd. De uitslag van het vreemdsoortig duel was dat een der kampioenen zoo duchtig tegen het hoofd geraakt werd, dat zij, onder het uiten van een vreeseljjke verwensching, tegen de straatsteenen sloeg. De over wonnene werd in bewusteloozen toestand een apotheek binnengedragen, en verkeert niet buiten gevaar. Mile. Ambre's benefiet-voorstelling te New-Orleans (in „Roméo et Juliette") bracht 13,000 fr. op; Juliette ontving bovendien een aantal ge schenken in zilver. Indien een der Londensche correspon denten goed is ingelicht, dan is het aan de politie gelukt de daders op het spoor te komen, die onder het „Mansion House" een mijn met buskruit hebben aangelegd. Keizer Wilhelm maakte Maandag zijn gewoon ritje in een open rijtuig en zonder eskorte. „Wat heeft keizer Alexander zijn eskorte gebaat?'' moet hij gezegd hébben, toen men hierover vertoo- gen tot hem richtte. Een advertentie uit een courant van Nieuw-York: „iffijn vrouw Mary-Anne is verdwaald of geschaakt. Ik beloof hem, die haar mij terug brengt, dood te slaan. Wat betreft haar krediet te geven, dat moet ieder zelf weten; maar aangezien ik nooit mijn eigen schulden betaalde, is het niet waarschijnlijk dat ik de hare zal voldoen." De tweede dag van den Wilson-verkoop te Parijs bracht 704,785 franken op; twee stukken van Frans Hals (portretten van Scriverius en zijn vrouw) werden voor 80,000, een Cuyp voor 73,000, een Rubens voor 48,000, een Ruysdael voor 32,000, een Codde voor 34,900 fr. verkocht. Op den derden dag bracht een mansportret van Rembrandt (1658) 200,000 fr. op (het was afkom stig uit de collectie-Lissingen, en Wilson had er 175,000 fr. voor betaald)Holbeins portret van Gar diner vond een kooper voor 66,700 fr., een keuken van Teniers voor 23,000 fr., een Watteau voor 20,000 fr. De totale opbrengst der 199 schilderijen van Wilson was 2,028,335 fr. Bij den brand der „Printemps"-maga- zijnen is voor ongeveer 1 millioen fr. aan koopwaren gespaard gebleven. Prof. Billroth teWeenenheeftweer maagoperatie gedaan; de 36-jarige vrouw stierf 12 uren na de operatie aan uitputting.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1