Maandag 21 Maart. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit nomnier bestaat uit DRIE BLADEN. Eerste Blad. Publiciteit. i\°. 6470. LEID DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franc© per post1*^0« Afzonderlijke Nommersn 0.05. PB1JS DEB ADYERTENTIEN: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer...,0.11\. Grootere letters naar plaatsruimte. In een onzer groote dagbladen vonden wij onlangs een ingezonden artikel met het opschriftde publieke zaak dient publiek behandeld te worden en waarvan de eerste zinsneden aldus luidden: „De pers heeft sedert eenige jaren een rubriek geopend voor een statistiek der rechtzaken. Ook de geschillen voor den Baad van State deelen in dat voorrecht. Maar in gemeenten, waar geen publiciteit door de pers aan de debatten noch aan zeer vele raadsbesluiten wordt gegeven, blijven deze, ook wanneer ze voer de vier schaar van Gedeputeerde Staten komen, als met een geheimzinnig waas omtogen." Dat artikeltje was onderteekend door „een bewoner eener plattelands gemeente, waar meer licht hoogst wenschelijk is." Ziedaar alweer een voorrecht voor bewoners van grootere gemeenten. Daar toch kan men, zonder ooit eön voet te zetten op de voor het publiek bestemde tribune der raadszaal, zich gemakkelijk op de hoogte stellen van de debatten, in de raadsvergaderingen gevoerd. Immers ieder, die belang heeft bij de publieke aangelegenbeden dor gemeente - en dat hebben alle ontwikkelde ingezetenen - kan door middel van de officiëele, door den druk verkrijgbaar gestelde ge meenteraadsverslagen op de hoogte komen van het geen er zoo al in den boezem der gemeentevertegen woordiging omgaat. Men moet ten plattelande hebben gewoond en al het ongerief van dat gemis aan publiciteit hebben gevoeld om de verzuchting naar meer licht door bo ven genoemden „bewoner eener plattelandsgemeente" ge uit, ten volle te begrijpen. Doch voor zulke klachten bestaat in gemeenten als de onze, waar geregeld officiëele verslagen verschijnen, niet de minste grond. Toch worden er nu en dan klaagtonen aange heven, dan over dit, dan weer over wat anders; doch zij, die ze uitbrengen, vergeten maar al te vaak dat zij eigenlijk zich zelf beschuldigen van onver schilligheid. In een gemeente, waar officiëele publi citeit door middel der pers bestaat, hebben de ont wikkelde burgers zelf het bestuur in handen. Zij hebben slechts geregeld kennis te nemen van de ge drukte gemeenteraadsverslagen om precies te weten welke der door hen ter raadszaal afgevaardigde ver tegenwoordigers in hun geest de gemeentebelangen behartigen, welke daarentegen in dat opzicht in be ginsel met hen verschillen. Met die uit de gemeente verslagen geputte kennis gewapend, zullen de inge zetenen in staat zijn bij de periodieke gemeenteraads verkiezingen diegenen als hunne vertegenwoordigers af te vaardigen, die hun „uit de stukken" - die woorden schrijven wij hier in den letterlijken zin neder - gebleken zijn mannen naar hun hart te wezen, terwijl zij aan de anderen slechts hun stem hebben te onthouden. Zóó zal het in een gemeente gaan gelijk het be hoort, nl. dat de gemeentebelangen worden behartigd en beheerd in overeenstemming met de wenschen van de meerderheid der ingezetenen. De vraag of dat hier ter stede thans werkelijk het geval is, willen wij voor het oogenblik buiten bespreking laten, maar zooveel is zeker, dat, wanneer die benijdenswaardige toestand zich hier werkelijk voordoet, dat niet te danken is aan de zoo nuttige kennis, uit de officiëele gemeenteraadsverslagen geput. En voor die bewering hebben wij goede gronden. Dezer dagen nl. had een openbare aanbesteding van de levering van het „Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad" plaats. Het aantal inschrij vers was één. Nu begrijpt men licht, dat, behoorde het verslag tot die lectuur, welke talrijke lezers vindt, het aan mededingers niet zou hebben ont breken. Toch was de som, waarvoor ditmaal werd ingeschreven, meer dan het dubbele van het bedrag, dat daarvoor op de gemeentebegrooting werd uitge trokken. Voorwaar een treurig bewijs voor het alge heel gebrek aan belangstelling, dat tot dusver hier ter stede heerschte ten opzichte van de vergaderin gen, waarin de algemeene belangen worden behan deld en zoo menige beslissing wordt genomen, die een gewichtigen invloed kan hebben op den gang van zaken binnen de gemeente, waarvoor geen enkel ingezetene onverschillig mag zijn- een gebrek aan belangstelling, dat ook allesbehalve vleiend mag heeten voor de gemeentelijke vertegenwoordigers zelf, die hun tijd en krachten ten beste geven ter bevordering van den bloei en de welvaart van de plaats hunner inwoning. Men beschuldige ons hier niet van overdrijving. Wie dien tijd en die moeite wilde afmeten naar den duur der gemeenteraadszittingen, zou zich deerlijk vergissen. Een enkele blik in de eveneens tot het officiëel verslag behoorende „ingekomen stukken" zou voldoende zijn om hem te overtuigen dat de woordvoerders, die bij de openbare debatten met kennis van zaken blijken te spreken, zich vooraf niet zelden een langdurig en moeilijk onderzoek hebben moeten getroosten. Het nalezen van het ver slag der gemeenteraadszittingen is dan ook het beste middel om te weten te komen, welke gemeenteraads leden de hun door het vertrouwen hunner mede ingezetenen opgedragen taak met den meesten ernst vervullen. Neemt men dat alles in aanmerking, dan zal men instemmen met de gevolgtrekking, dat hoe grooter de belangstelling der ingezetenen in de openbare aangelegenheden zal zijn, hoe sterker ook het aan tal lezers van het officiëel verslag zal toenemen. Dat aantal lezers kan in zekeren zin de thermometer worden genoemd, die den meer of minder hoogen graad van openbaar leven in de gemeente aanwijst. Yan harte hopen wij daarom, dat het in zoo sterke mate moge toenemen, dat bij een volgende aanbe steding - die echter eerst na verloop van vijfjaren zal plaats hebben - de mededinging heel wat grooter moge zijn en de aannemingssom heel wat lager, dank zij de belangstelling der ingezetenen in het officiëel verslag. LEIDEK, 19 Maart. Yoor de Transvaalsche Boeren is aan ons bureel nog ontvangen: van de leerlingen der Hoogere Burgerschool alhier f 68.27 ]/2 en als winst van een quadrille-partijtje N E 12 1.26, te zamen f 69.53y2, welk bedrag wij aan jhr. mr. Beolaerts Van Blokland te 's-Hage hebben overgemaakt. De openbare overgangsexamens van de leer lingen der scholen van het Genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix", in het gebouw op de Pie- terskerkgracht, zullen de volgende week Maandag, Dinsdag en Woensdag, des avonds, plaats hebben. Tijd en plaats van de tentoonstelling der teekeningen en werkstukken zullen later bekendgemaakt worden. Aan het einde der zittingen van de commissie voor Volksbijeenkomsten, tot het uitreiken van bons voor stekplanten, door het volk te kweeken, is gebleken dat door 456 aanvragers 2400 planten worden verlangd, welke in de maand Mei zullen worden afgegeven. Om den lust tot kweeken te bevorderen, zijn de plantjes voor gering bedrag verkrijgbaar gesteld; de uitkomst heeft de verwachtingen niet beschaamd. Bij den bloemist moet men ze echter met meer dan het dubbele betalen. Daartoe, en tot dekking van de verdere kosten der onderneming: tentoon stelling, bekroningen enz., hoopt de commissie niet tevergeefs op de finantiëele hulp van hare stad- genooten te mogen rekenen. Zij zal daartoe dezer dagen de inteekenlijsten rondzenden. Een onzer industriëelen heeft op eigen kosten aan 80 zijner werklieden 400 planten toegezegd, onder beding dat zjj ze zoo mogelijk allen op de tentoonstelling zullen aanbieden. Ook heeft de com missie met blijdschap voldaan aan de aanvrage van een tweetal hoofden van openbare scholen en aan eene aanvraag vanwege den huismeester van het H. Geest- of Arme- Wees- en Kinderhuis om planten ter opkweeking te mogen ontvangen. Het buffet aan het station alhier is verpacht aan den heer E. K. Hollmann, thans ook buffet- houder, voor f 5100 'sjaars. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5773 volwassen personen en van 812 kinderen. De stemgerechtigden der Ned.-Herv. gemeente te Warmond hebben het beroepingswerk den kerke- raad blijven opdragen. - Door ds. N. Osti aldaar is gecollecteerd f 43.87'/, voor de gewonde Trans- valers en de weduwen en weezen der verslagenen, welk bedrag aan ds. F. Lion Cachet is overgemaakt. De gemeenteraad van Gouda heeft op verzoek van den heer A. Kaptein te Woerden den termijn, binnen welken hij zich omtrent de aanvaarding moest verklaren van de hem verleende concessie tot aanleg en exploitatie van den stoomtram tusschen Gouda en Bodegraven, tot 10 Juni a. s. verlengd. Men schrijft ons uit Oudewater: Naar men verneemt, zal iD de maand April alhier een concert worden gegeven, waarop zich zal doen hooren de talentvolle violist de heer C. Coenen te Utrecht, die voor eenigen tijd op het studenten-concert „Sempre Crescendo" te Leiden door zijn geache veerd spel zich zeer heeft onderscheiden en wien tevens voor de viering van het 50-jarig bestaan daarvan is opgedragen een feestouverture te com- poneeren, - alsmede met vei-eerende medewerking van de heeren J. E. Bekker, viool, A. C. Schenkel, alt, B. J. Eehl, violoncel, allen te Utrecht, en J. H. Neu, piano, alhier. Naar men verneemt, zal de tentoonstelling van schilderijen van oude meesters ten behoeve der watersnoodlijdenden te 's-Hage aanst. Maandag te tien uren voor het publiek geopend worden. De toe gangsprijzen zullen zijndes Zondags 25 cents, des Woensdags één gulden, en de overige dagen 50 cents. Aan de inzenders, die de schoone kunstgalerij door hunne bereidwilligheid als 't ware mogelijk maakten, zal de commissie a. s. Zondag te drie uren gelegen heid aanbieden, het geheel in oogenschouw te nemen. Gedurende de eerste zes dagen zal de beeltenis van de Koningin en van de jeugdige prinses, door mej. Schwartze geschilderd, ter bezichtiging zjjn gesteld. Yan den gouverneur-generaal van Ned.-Indie is het telegraphisch bericht ontvangen dat, ingevolge de koninklijke machtiging, verleend in Oct. 1879, het burgerlijk bestuur in Atjeh is ingevoerd, dat onder nadere goedkeuring van het opperbestuur een volledige gewestelijke organisatie en een regeling van het rechtswezen zijn vastgesteld, en dat tot gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden is be noemd de heer Pruys Yan der Hoeven. Naar men meldt, zijn door onze regeering als gedelegeerden ter Munt-Conferentie te Parijs aan gewezen dr. Vrolik te 's-Gravenhage en mr. N. G. Pierson te Amsterdam. Zr. Ms. vertegenwoordiger bij de plechtige begrafenis van den keizer van Rusland, de adju dant-generaal en vice-admiraal jhr. Yan Capellen, zal den 228ten a. s. de reis naar St.-Petersburg aannemen. Bij de regeering is in onderzoek een aanvraag van de Hollandsche Spoorwegmaatschappij om con cessie tot het aanleggen en exploiteeren van een stoomtram van het station in Den Haag naar Scho- veningen en het Badhuis. De lijn moet zich in een zuidwestelijke richting om de stad heenbuigen, langs de nieuwe gasfabriek door de duinen naar Scheveningen gaan en daar langs de naald, het

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1