politie deed terstond den winkel, waarvoor een groote volksmenigte samenschoolde, sluiten en liet* den wijnhandelaar voorloopig ongemoeid, daar hij aantoonde dat hij alleen tot wettelijke zelfverde diging had gehandeld. De „Intrarsigeanf' geeft openbaarheid aan het volgend schrijven: Genève, 14 Maart 1881. Waarde heer Rochefort! In der haast zend ik u, door tusschenkomst van een reiziger in den sneltrein, eenige inlichtingen, welke gij nog hedenavond aan uw bureel kunt ontvangen hebben. Den Sden Maart ontving Alexander II een ge heimzinnig epistel van het revolutionaire comité. Bijwijze van adres, voorzien van de collectieve onderteekening van het uitvoerend comité, werd de tyran uitgenoodigd alsnog aan het Russische volk de. reeds zoolang en met zooveel recht hegeerde vrijheid te verschaffen. - De keizer antwoordde hierop door nieuwe verbanningen. - Na de aanslagen op den trein bij Moskou en op het Winterpaleis hield geheel Europa onze partij voer overwonnen. Het mislukken van den laatstgenoemden aanslag had ten gevolge dat 400,000 fr. in het verblijf van onzen vriend S., een hofbeambte, bij wien de politie een huiszoeking hield, in beslag genomen werden. Tus schen twee haakjes: nooit heeft men kunnen te weten kernen wat er van dat geld geworden isin geen enkel proces-verbaal wordt er melding van gemaakt, en men mag dus als zeker aannemen dat de politie zich dat geld eenvoudig toegeëigend heeft. Daar de nihilisten niets konden uitrichten voor zij hun kas weder gevuld hadden, dacht men een tijd lang dat de vereeniging sliep. Gij ziet dat het slechts een hazenslaap was. Wat de bladen ook schrijven mogen, nooit hebben de nihilisten opgehouden deD czaar schriftelijk eischen te stellen, en toen deze bemerkte dat aan de bedreigingen niet dadelijk gevolg gegeven werd, kreeg hij langzamerhand zjjn gerustheid weder. De granaten zijn niet, zooals men beweren wil, te Londen gefabriceerd, maar te St.-Petersburg zalf. Evenals om de arrestatie van Yera Zasoulitsch tegen te houden hare vrienden het gerucht daarvan ver spreidden, heeft het uitvoerend comité een menigte praatjes de wereld ingezonden, van een vervaardi- in het kwartier DalnhféVsfihVtfv£oh°ïaÏP daar dat de Russische politie in den loop van Februari, daardoor wakker geschud, aan de grenzen de hand legde op een partij gegoten en ongegoten ijzer, waaronder eenige halters voor eene gymnastiek- school. - Intusschen werd te St.-Petersburg het werk met allen ijver voortgezet. Ik mag er u niet meer van zeggen dan dat de bommen door vrouwen gevuld zijn. In de couranten lees ik dat het jonge mensch dat gevangengenomen is, Russakoff heetdie naam komt niet op de lijst der eedgenooten voor. D Het Trocadero-concer t voor de „Prin- temps"-geëmployeerden heeft 15,000 fr. opgebracht en een collecte gedurende het concert 1580 fr. BUITENLAND. Frankrijk. De tiende verjaring der Parijsche Commune zal heden, Vrijdag, behalve met banketten of „punchen", ook gevierd worden door eene bijeenkomst, waartoe men zender iets te betalen toegang hebben zal. „Komt dan" - zoo schrijft daarvan de „Prolétaire", - „gij allen, socialistische, anarchistische republikeinen, gij allen, die het moede zijt de maatschappij te zien worstelen met de ellende, die aan haar knaagt en haar onteert; allen, die het moede zijt de schande en het bederf op alle sporten van de maatschappe lijke ladder vol geslepenheid te zien prijken; ons doel is hetzelfde, laten wij te zamen die omwente ling van IS Maart 1871 herdenken, waardoor de eerste schok aan het vermolmde gebouw werd toe gebracht; voegen wij onze hulpmiddelen bijeen, spannen wij te zamen onze krachten in en laten wij steeds eensgezind zijn, zooals wij het wezen zullen op den dag, wanneer het voorgoed op han delen aankomt." Het genoemde blad zal ter eere van het feest op rood papier gedrukt worden. Tevens zal een nieuw socialistisch weekblad ver schijnen, de „Juvenal." Men verzekert dat de geheele nieuwe leeniag van één milliard fr., bestemd voor openbare en andere werken, gistermiddag te één uur reeds was volteekend. In een op het Elyseum gehouden minister raad is besloten de dagbladen „Intransigeant" en „Citoyen" te vervolgen wegens hunne verdediging van den moord op den keizer van Rusland. Groot-ï3rïConiiië. In Februari werden in Ierland 170 agrarische misdrijven gepleegd, waaronder 1 moord, 1 manslag en tweemalen schieten op iemand. De meeste der misdrijven hadden plaats in Kerry, Dalway en Mayo. In het Lagerhuis is gisteren, bij de behandeling der begrooting van het departement van oorlog, de post, waarbij de sterkte van het leger voor het volgend jaar bepaald wordt op 134,060 man, zonder discussie aangenomen. Het bericht dat Calderon voorloopig tot presi dent van Peru gekozen is, wordt bevestigd. Transvaal. Uit Durban wordt van gisteren gemeld dat de Boeren toegestemd hebben om inlichtingen in te winnen en over te brengen aangaande het aantal gewonden en gesneuvelden in de garnizoenen, welke ingesloten zijn. Wagens, met proviand voor twaalf dagen, zijn gezonden naar Rustenburg, Lydenburg en Marabastead. De andere garnizoenen zouden slechts proviand ontvangen voor vier dagen, uitgezonderd Pretoria, dat het niet noodig heeft. De heer Gladstone heeft gisteravond in het Engelsche Lagerhuis op eene vraag van den heer Northcote geantwoord dat het bericht der bladen, als zou er reeds eene overeenkomst tusschen gene raal Wood en de Boeren gesloten zijn, voorbarig is. De onderhandelingen duurden nog voort. De „Times" heeft een bericht nit Mount-Prospect van 16 dezer, meldende dat op dien dag een lang durig onderhoud heeft plaats gehad tusschen afge vaardigden der Engelschen en der Boeren. De Boeren nemen het meerendeel der voorstellen van de En gelschen aan, met voorbehoud van een paar punten, die zullen worden overwogen op een heden ®f morgen, Zaterdag, te houden conferentie. Rusland. Het wordt hoe langer hoe waarschijnlijker dat de eigenlijke moordenaar, de man, die Zondag jl. do tweede bom voor de voeten van den czaar slingerde, dezelfde persoon is, die kort daarop in het hospitaal overleed en weigerde zijn naam te noemen. Hij was goed gekleed, maar had zich in een boerenpels vermomd. De nihilistische procla matie, die in de woning van den op de plaats zelve in.^Jxeejhtenis.„genomen man Aio rfa wierp, gevonden werd, zegt dat de czaar door twee personen vermoord is, die een doodvonnis, den 7den September 1879 over hem uitgesproken, ten uitvoer legden. Deze proclamatie is aan verschillende cou ranten en hooggeplaatste personen door het „uit voerend comité der rovolutionaireu" toegezonden en waarschuwt Alexander III togen het volgen van zijns vaders voorbeeld. Zij begint met de woor den „Na twee jaren van ontzaglijke inspanning en opoffering is de daad der bevrjjding einde lijk gelukt." De persoon, die bij zijn gevangenneming in het huis van Nawratzky aan de politie gewapenden tegenstand bood, is genaamd Michaloff; hij was bij den moordaanslag betrokken. De bij hem gevonden geschriften wijzen het uit, dat er een aanslag èn aan het Katharina-Kanaal èn in de Kleine Tuinstraat was voorbereid. Immers, zooals reeds is gemeld, heeft de politie ook een mjjn ontdekt, die onder den weg gelegd was, welken de czaar bij het verlaten der manége, waar hij de parade had bijgewoond, even eens had kunnen volgen. Een thans verlaten melk- winkel was blijkbaar door de nihilisten gehuurd om die mijn te kunnen aanleggen. Zij hadden dus hunne maatregelen genomen om den czaar dien dag, welken weg hij van de manége naar het winter paleis ook koos, in elk geval te kunnen vermoorden. De bedoelde proclamatie was dan ook Zaterdag reeds gedrukt. Het „Regeeringsblad" deelt mede dat de over brenging van het lijk des Keizers van het winter paleis naar de Petrus- en Pauluskerk morgen, Zater dag, 's middags te 12 uren, zal plaats hebben. De „Golos" heeft een eerste en de „Strana" een tweede waarschuwing bekomen. Het officieuze „Journal de St.-Pétersbourg"' wijst op de algemeeno betuiging van sympathie en be wondering voor den overleden czaar en zegt dan: „Nu die bewondering overal in het buitenland wordt uitgesproken, is het ons eene behoefte te verzekeren dat Rusland en zijne regeering daaruit niet dan eene reden te meer kunnen putten om voort te gaan op den weg van wjjze hervormingen, vrede en een dracht, dien de doorluchte martelaar had ingeslagen. Hot is genoeg de onbegrensde liefde van keizer Alexander III voor zijn overleden vader te kennen om de vaste overtuiging te koesteren, dat die staat kunde van algemeenen vrede, sociaal behoud en voortgaande ontwikkeling zal worden voortgezet met al de vastberadenheid, oprechtheid en veerkracht, die van den vader op den zoon is overgegaan. Zelfs voordat dienaangaande eenige officiëele uiting is ge daan, heeft men dat begrepen, zoowel in Rusland als in den vreemde. De betuigingen van rouw en eerbied, van alle zijden ontvangen, zijn tevens een getuigenis van vertrouwen in do toekomst en van het algemeen verlangen om de goede verstandhou ding, die keizer Alexander II met alle mogendheden had weten te vestigen, behouden en ontwikkeld te zien. Wij weten, dat dit vertrouwen niet bedrogen zal worden en de keizerlijke regeering zal niet dralen om de bedoelingen van den nieuwen Monarch te dien aanzien te leeren kennen in woorden, het groote Russische rijk even waardig als der nagedachtenis van hem, voor wien de voorspoed, eer en waar digheid van Rusland de eenige en voortdurende zorg was". De keizer en do keizerin hebben gisteren voor loopig het winterpaleis betrokken. Telegrammen. LONDEN, 17 Maart. Onder de Iersche soldaten in het kamp van Aldershot zijn bij de viering van het feest van den H. Patrik ongeregeldheden voorge vallen. Verscheidene der manschappen zijn gevan gengenomen. ST.-PETERSBURG, 17 Maart. Woensdag-avond is het lijk des keizers gekist en een uur later naar de gi'oote kerk van het keizerlijk paleis overgebracht. De kist werd gedragen, aan het hoofdeneinde door keizer Alexander IH en grootvorst Wladimir, en aan do zijden door de andere grootvorsten en de prinsen van Leuchtenberg en van Oldenburg. De personen, die zich in de zalen bevonden waardoor de stoet ging, knielden. In de kerk werd een lijkmis gelezen. In den afgeloopen nacht werd de mijn in de Kleine Tuinstraat gelukkig blootgelegd. Men vond eene hoe veelheid dynamiet, voldoende om de geheele straat in de lucht te doen springen. Zooeven is het dynamiet behoedzaam rut de mijn verwijderd; mineurs heb ben daaraan den ganschen nacht gearbeid. Tot dusver is de straat afgezet. De mijn was in ver binding gebracht met een galvanische batterij, welke i„ a"i-i-J molVvorl-Qopers stond. Op straat worden afbeeldingen verkocht van den overleden keizer eo kleine brochures, onder den titel: „De laatste vijf minuten uit het leven van Alexander II." De dagbladen en hunne talrijke buitengewone nommers worden tot zelfs met 60 kopeken per exemplaar betaald. LONDEN, 18 Maart. De „Daily Telegraph" meldt uit Mount-Prospect van gisteren, dat de wa penstilstand opnieuw is verlengd met het doel «m de vredesonderhandelingen ten einde te brengen. De „Times" verneemt dat met de ontruiming van Candahar den 15den April a. s. een einde zou gemaakt worden, doch dat Abdurrahman uitstel verzocht heeft totdat de maatregelen betreffende de overgave getroffen waren. PARIJS, 18 Maart. De uitslag der leening is nog niet bekend. Volgens schatting is alleen te Parijs voor tienmaal het bedrag ingeschreven. (Tweede telegram.) Te twee uren hedennacht was het bekend dat de inschrijvingen meer dan dertig maal het cijfer der leening bedragen. LEIDEN, 18 Maart. Na verwerping met 34 tegen 29 stemmen der motie-De Bruyn om, wegens de jongste wijzigingen van den minister, de Rentewet opnieuw aan een onder zoek in de sectiën te onderwerpen, werd in de Tweede Kamer heden de discussie daarover voortgezet. De Rentewet werd bestreden, vooral wegens de eeds- quaestie, door de hh. Van der Hoeven, Van Nispen, Lambrechts, De Bruyn, en, wegens de zucht om den handel vrij te stellen, door den heer Van der Hoop. - De heer Gleichman verdedigde de belasting als noodig en als een eersten stap tot belastingher vorming. - Maandag voortzetting der discussie, doch vooraf de interpellation over de Indische spoor wegen en den watertoestand in Noord-Brabant. PRINSDOn MONACO. Mokte-Carlo, 14 Maart 1881. Binnen weinige dagen deze door de natuur fan tastisch gevormde en door kunst zoo rjjk en smaakvol versierde rotsen zullende verlaten, zal ik u van hier een afscheidsbrief schrijven, die bestemd is om van de lachende Sirene den karaktertrek te toonen waar door zij eene verscheurende Hydra worden kan, als men haar al te familiaar bejegent.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2