64C9. Zaterdag 1® üaarfc A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. jV< 1 M EIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 8, 1ste alinea, der Wet van 2 Juni 1875 Staatsblad n". 95), tot regeling van het toezicht bij hel oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan G. G. VAN H1LTEN en zijne rechtverkrijgenden tot het oprichten van eene olie- en vemiskokerij op een gedeelte van den Vestwal bij de Heerenbrug. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Maart 1881. E. KIST, Secretaris. laËÏBlSN, 19 Maart. In de gisteravond alhier gehouden vergadering van het Nuts departement werd uit het door het hoofdbestuur aangeboden tweetal, dat bij de eerste stemming de meeste stemmen verkregen had, mr. A. Kerdijk tot algemeen secretaris gekozen met 31 van de 46 uitgebrachte stemmen. Yerder had den nog de volgende benoemingen plaatstot leden van het bestuur de heeren ds. R. Koopmans Yaa Boekeren en H. J. Booltot leden der commissie van de Spaarbank, de heeren mr. C. H. P. Klaver- wijden én H. J. Bool; tot idem der Leesbibliotheek, de heeren A. Koetser, B. Blankenberg, mr. N. L. J. Yan Buttingha Wichers en dr. C. J. Van Ket- wich; tot lid van de commisssie voor de Burger zangschool, de heer J. J. Yan Masijk Huiser Yan Reenen, van de Volkszangschool de heer C. G. Nieuw- veen en van de Bewaarschool, de heer P. De Haas tot leden van de commissie voor de Volksbijeen komsten, de heeren P. L. H. M. B. D. Kraal, G. Wilhelmy Damoi<5 on «at», 2T. Ij» Uuttiugua "Wichers; eindelijk nog tot leden van de commissie voor het nazien der boeken en effecten van de Spaarbank de heeren P. Van Ketwich en dr. J. Campert. De penningmeester van het departement, de heer P. Yan der Velden Erdbriuk, die aan de beurt van aftreding was, werd als zoodanig herkozen. De Pomologische Vereeniging te Boskoop heeft zich tot den gemeenteraad gewend met een adres, waarin de oprichting van een tuinbouwschool wordt verzocht en waarvoor, naar zij vermeent, de mede werking van het Rijk moet worden gevraagd. De gezamenlijke uitgaven worden begroot op ƒ35,000, de jaarlijksche onderhoudskosten op 630; de ver eeniging gelooft dat, als het schoolgeld op 40 gesteld wordt, bij een getal leerlingen van 30, de jaarlijksche uitgaaf voor de gemeente niet meer dan ongeveer 850 zou bedragen, onder voorwaarde nl. dat het Rijk de leeraren aanstelde en bezoldigde. Gisteren, 17 Maart, den sterfdag van koning Willem II, was het monument op het Buitenhof als naar gewoonte met een krans versierd. De bisschop van Haarlem is naar Rome ver trokken om zijn bisschoppelijk bezoek aan de graven der apostelen af te leggen. Hij is voornemens in de week vóór Palmzondag in zijn bisdom terug te keeren. Ter voortzetting van de feestelijke viering van den 300sten verjaardag van P. C. Hooft is's avonds in den Stadsschouwburg te Amsterdam een feest- voorstelling gegeven, bestaande in het door prof. Alberdingk Thijm naar de eischen van den tegen- woordigen tijd eenigszins gewijzigde kluchtspel van Hooft „Warenar met de Pot" en een gelegenheids stukje van den genoemden hoogleeraar, getiteld: „Susanne Bartelotti", waarin onderscheidene per sonen uit den bekenden Muiderkring ten tooneele verschijnen. Er was slechts een klein getal toe hoorders aanwezig, en ofschoon de tooneelisten hun rollen op uitstekende wijze vervulden, heeft de vertooning over het geheel slechts matig voldaan. - Tegelijkertijd droeg prof. M. De Vries, voor een insgelijks niet talrijk, maar uitgelezen publiek, in „Felix" de „Warenar" voor, slechts hier en daar iets verkort. Deze voordracht vond algemeen bijval. - Ten slotte ontving de heer C. Schöffer de leden der commissie en vele genoodigden teö zijnen huize. - In eene vergadering der hoofdcommissie zijn de kosten, aan de feestviering verbonden, vereffend en heeft zich de commissie voor het herstel der ridder zaal op het Muiderslot voorgoed gevormd. De minister van financiën bracht gisteren de volgende wijziging in liet wetsontwerp betref fende de heffing eener rentebelasting, waarvan de behandeling in de Tweede Kamer aan de orde was. Aan artikel 1 wordt toegevoegd een laatste lid, luidende: „Inkomen uit effecten en schuldvorderin gen in dit artikel bedoeld, welke de bestanddeelen uitmaken van het bedrijfskapitaal van kooplieden, volgens de bepaling van artikel 2 van het Wetboek van Koophandel, is niet aan de belasting krachtens deze wet onderhevig." Na goedkeuring dezer aan vulling vervallena. het vierde lid van art. 2b. het eerste lid van art. 5c. het laatste lid van art. 6. De „Conseil d'administration de la compagnie universelle du Canal Inter-Oeéanique" (Panama kanaal) heeft den hoofdingenieur van den water- slaat, den heer J. Dirks, benoemd tot „Membre de la commission consultative supérieure des travaux". Het stoomschip „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde Woensdag-namiddag te Suez; de „Prins van Oranje", van Batavia naar Amsterdam, is gisteren van Marseille vertrokken. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der regis tratie en domeinen van de eerste klasse in de divi sie van inspectie 's-Gravenhage (2de afd.) J. F. amneinerqn ïhspecne uWIÜgli* v&fl het buitengewoon zegel te 's-Gravenhage, tevens belast mèt de directie van het algemeen zegelkan toor, C. A. B. L. Yan Ghert, thans ontvanger dei- registratie en domeinen te Purmerend; tot boden bij het departement van financiën benoemd: J. L. Riedel, thans vaste knecht, en H. F. Kneijfer; aan C. M. Frijlinck, op verzoek, met 1 April a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Lith; bij het departement van marine bevorderd: tot hoofdcom mies, den commies F. C. Haanebeek; tot commies, de adjunct-commiezen C. F. Gravelotte en J. A. Sillevis, en tot adjunct-commies, de 1ste klerken J. P. 1*. Hartman en B. C. Ritzverleend de vol gende pensioenen, aan: P. L. H. Stenmans, com mies 2de kl. bij 's Rijks belastingen, 230; L. H, Collaert, idem, 330; mr. E. Yan Emden, zich ook noemende en schrijvende E. L. Van Emden, stenograaf bij de Staten-Generaal, 1058; mr. P. C. J. Yan Ghert, ontv. der dir. belast., 1600; A. Dohna, kamerbewaarder en concierge bij het kabinet des Konings, 778; E. G. K. Strengnaerst, zich ook schrijvende Strengnaerts, verificateur 1ste categorie bij 's Rijks belastingen, 889; A. C. Oltmans, referendaris bij het kabinet des Konings, 2067J. Kleinman, ontvanger der invoerrechten en accijnzen, 1816; M. I. A. Bannier, ontvanger der invoerrechten en accijnzen, 3623; - den heer G. A. De Pont, laatstelijk secretaris van het Fransch gezantschap te 's-Gravenhage, benoemd tot ridder der orde van don Nederlandschen Leeuw. Gemengd Nieuws. Ter zake van het toebrengen van sla gen aan twee burgers, waardoor verwonding is ontstaan, is tegen den student P. B. proces-verbaal opgemaakt. Hedenmorgen in de vroegte is aan de Oude Vest een vlet met maïs, waarschijnlijk door overlading, gedeeltelijk omgeslagen. Persoonlijke ongelukken hebben daarbij niet plaats gehad. Men heeft onmiddellijk een aanvang gemaakt met het hergen van de door het water beschadigde lading. Vrouw P., op het Levendaal, had te halfnegen het ongeluk aldaar te water te geraken. Zekere B., die onmiddellijk er bij sprong, mocht niet de voldoening smaken de drenkelinge te redden. Eerst nadat men haken en touwen had aangebracht, slaagde men er in daarmede de vrouw op het droge te brengen. Omstreeks zes uren in den avond van gisteren ont stond bij den heer B. buiten de voormalige Koepoort brand in den schoorsteen, waarvan de uitbreiding echter door den eigenaar, met medewerking van eenige behulpzame lieden, gelukkig is kunnen voor komen worde». De boerderij van mej. de wed. Rietdijk te Haarlemmermeer, sectie O O, groot ongeveer 44 hectares, Woensdag 9 Maart ingezet op 43,300, heeft Woensdag jl. in afslag opgebracht ongeveer 48,740. In de Kattenburgerstraat te Amster dam is hedenmorgen een vrouw, die bezig was de glazen te wasschen, uit de tweede verdieping ge vallen; zij was onmiddellijk dood. Het tweejarig kind van den vracht rijder Engel, te Egmond aan Zee, is dezer dagen op ongelukkige wijze om het leven gekomen. Het viel in een ijzeren pot met kokend water, en is 24 uren daarna overleden. Op de reede van Tessel is een halve wijnflesch gevonden, waarin een briefje van den volgenden inhoud: „11 Maart 81. Schoener „Juno". „Hedennacht is nieuwe fok overhoord. Toestand viéesfiliil^ Q&^victalifi: ffenoes- AgSijJl? ivHsfis.' Te Yarsseveld is dr. Ar entzen, die den 2den Maart het ongeluk had bij een bezoek in den omtrek uit zijn tilbury te vallen, ten gevolge van dien val thans overleden. Dr. A. was aldaar 33 jaar geneesheer geweest. Te St.-Ouen, in Frankrijk, is een knecht in een suikerrafineerderij in een ketel met kokende suiker gevallen en daarin jammerlijk omgekomen. In de steenkolenmijn tusschen Ham- mersleben en Ortleben, koninkrijk Saksen, zijn 11 mijn werkers door instorting van een der gangen bedolven. De overblijfselen van de te Munchen verbrande schilders hadden zulk een afschuwelijk voorkomen, dat de procureur-generaal, de heer Barsch, die ambtshalve bij de lijkschouwing tegen woordig moest zijn, op het gezicht er van krank zinnig is geworden. Woensdag-avond is de ontdekking ge daan van eene doos, veertig pond buskruit bevattende, en voorzien van een brandende lont, in eene muurnis van Mansion House te Londen, de woning van den lord-mayor. De lont werd door een agent van politie nog tijdig genoeg gebluscht, om eene ont ploffing te voorkomen. In Mansion House zou dien avond een diner gegeven worden, hetwelk echter wegens den gewelddadigen dood van den czaar werd afbesteld. Omtrent de bedrijvers van dezen aanslag is nog niets bekend. Er zijn echter natuurlijk groote voorzorgsmaatregelen genomen; de politie macht is versterkt en de kelders zijn onderzocht. Kort recht. - Des avonds tien uren drongen vijf beschonken personen een wijnhuis in de rue Montorgueil te Parijs binnen, doch toen de eigenaar met het oog op hun toestand weigerde hun te schenken, verwijderden zij zich onder hevige bedreigingen. Een uur later keerden zij met een tiental anderen terug en wilden den herbergier dwingen hun te tappen. Daar de man zag dat zij op zijne weigering tot gewelddadigheden wilden overgaan, nam hij zijn revolver en schoot daar mee eerst naar den grond, doch toen de bende niettemin op hem indrong, trof hij twee der bald- dadigen, waarop de overigen de vlucht namen. De

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1