Volgens telegram uit Nieuw-York kan heden of morgen stormweder van het Z.-O. opkrim pen .le tot N.W., vergezeld van regen of sneeuw, spoedig door eeHen anderen storm opgevolgd, op de üritsche, Fransche en Noordsche kusten verwacht worden. Benoorden veertig graden breedte zal het weder stormachtig zijn. De koning van Zweden en Noorwegen is sedert Zondag-avond ongesteld; hij had Maandag en Dinsdag eene matige koorts en heeft den laat- sten nacht slecht geslapen. Er doen zich verschijn selen voor van een begin van ontsteking van de linkorlong. Te Geraeaux, bij Dijjon, is een 73-jarige grijsaard doodgeschoten; de moordenaar trachtte hierop zijn slachtoffer te verbranden, maar hij slaagde hierin niet. De justitie doet ijverig onderzoek. De regeering te Kopenhagen heeft den uitvoer van levend vee uit Seeland en het eiland Amsger en den invoer van vee uit Zweden en Dene marken verboden wegens longziekte onder het vee. Eone Franscbe dame, mevrouw Brame, schoondochter van den minister van dien naam onder het keizerrijk, had de gewoonte van tijd tot tijd aan een fleschje met ether te ruiken. Te bed liggende, nam zij bij vergissing een fleschje met chloroform en rook zoolang, totdat zij voorgoed insliep. Mme X. te Parijs merkte onlangs opdat haai kleine schoothondje alle voedsel weigerde. Een dag of tien geleden, deed zij een poging om het beestje door aanhalen wat op te vroolijken, maar het week brommende terug en bracht zijne meesteres die het den kop wilde streelen, een geweldigen beet in do hand toe. Zonder aan eenig gevaar te denken, nam de dame volstrekt niet de voorzorg van de wonde te doen uitbranden en nam het hondje, waar aan zij bijzonder gehecht was, zelfs een paar dagen later mede op een wandeling. In de rue do Mon- treuil vfrierp het dier zich ep alle honden, die voorbij kwamen, en beet een 5-jarig kind in den arm, ter wijl ook de echtgenoot der dame, die het meer en meer woedende dier in den rug wilde grijpen, een duchtigen beet ontving. Do heer X., te recht bevreesd voor .ernstige gevolgen, nam het' kind op en begaf zich onmiddellijk naar een geneesheer die de wonden uitbrandde, terwijl op last der politie het verdachte dier, benevens 24 honden en 2 katten, die er door gebeten waron, afgemaakt werden. Men kan zich voorstellen in welken gemoedstoestand de arme vrouw en hare familie zich bevinden, te meer daar bij onderzoek gebleken is dat het hondje in het laatste stadium van dolheid verkeerde. Dit geval staat, helaas, niet op zich zelf. Zoo word eergisteren op liet kerkhof te Montmartre een lief 5-jarig meisje begraven, dat den 27sten Januari, door een klein hondje, waarmede zij altijd gewoon was te spelen, in den neus werd gebeten, en al spoedig daarop de symptomen der vreeselijke ziekte vertoonde, waaraan zij in het laatst der vorige week bezweek. Met het oog op deze treurige feiten brengt de heer Houssin, veearts te Parijs, door middel van het „Petit Journal" onder de aandacht van hot publiek, dat de dolheid bij honden, ééns ontstaan, voor alle diersoorten en ook voor den mensch besmettelijk is, dat zij in allo jaargetijden, maar vooral des winters, In de maanden Januari en Februari, voorkomt; dat de gevallen dat menschen er door aangetast wor den, bijna altijd hot gevolg zjjn van do onwetend heid of zorgeloosheid van den eigenaar; dat men iederen hond, die zijn voedsel weigert en somber 13, als verdacht moet beschouwen en stevig vast leggen, en hem nooit met geweld geneesmiddelen moot ingeven, voor men zich van den aard der ziekte overtuigd heeft. BUITENLAND. Frankryk. De geruchten omtrent toebereidselen in Algiers ter bezetting van Tunis of het zenden van een kor vet naar Tunis worden tegengesproken. De spoor weg-maatschappij te Algiers eischt van Tunis eene schadeloosstelling van 2000 fr. por dag wegens het doen staken van ondernomen werken. België. Na de gisteren gehouden zitting der Kamer heeft de linkerzijde een vergadering gehouden en besloten den heer Descamps, vroeger eersten vice-president, tot president der Kamer te kiezen. De heer Descamps nam dit aan. Daarop word besloten den heer Hardy Do Beaulieu tot eersten en den heer Couvreur tot tweeden vice-voorzitfer te kiezen. De „Njord" gelooft niet aan de verwezenlij king van het vermoeden bij een groot getal bladen, dat do aanslag van 13 Maart het signaal zal zijn tot een reactie van Rusland, en een streep zal halen door de hervorminsplannen, die bewerkt werden. DuitsoblandL De kroonprins zou gisteren met de gistermiddag te Berlijn aankomende grootvorsten Sergius en Paul naar St.-Petersburg vertrekken. Bljjkens den offi- cieëlen „Reichs-Anzeiger" echter heeft hij, wegens zware verkoudheid, op advies der geneeskundigen die reis tot de volgende week moeten uitstellen. Hij zal dus niet reeds bij het overbrengen van het lijk van den Czaar naar de St. Petrus-en-Paulus-vesting aanwezig kunnen zjjn, maar eerst tegen den tijd der begrafenis te St.-Petersburg aankomen. Men verzekert dat keizer "Wilhelm, die natuur lijk éoor het jongst gebeurde te St.-Petersburg zeer terneergedrukt is, aanvankelijk voornemens was zich persoonlijk uit Berlijn naar St.-Petersburg te begeven, om de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van keizer Alexander II bij te wonen, doch ten slotte, op dringend verlangen zijner ge- neesheeren, van dat voornemen heeft afgezien. De viering van keizer Wilhelms geboortedag op 22 dezer zal, niettegenstaande den op den Czaar gepleegden móórd, te Berlijn als naar gewoonte plaats hebben. Onder anderen zal daaraan deel nemen de kleindochter des Keizers met haren ver looide, den kroonprins van Zweden en meer andere vorstelijke personen. Itusland. Eenige personen, die goed kunnen zijn ingelicht, verzekeren dat Rusland onder den nieuwen Keizer dezelfde buiten!andsche politiek zal volgen als onder Alexander II. - Do St.-Petersburgsche politie heeft van Londen bericht ontvangen, dat binnenkort een aanslag zal worden gepleegd op het leven van den nieuwen Keizer. Gisteren heeft de politie in do kleine Sadovaja- straat, die van het Newski leidt naar de manége, waar de Keizer Zondag de revue hield, een mijn ontdekt. Daze mijn ging uit van het tweede huis van het Newski af, onder een Russische restauratie, waar een soort van kelder was, die onlangs verhuurd werd om er een winkel te vestigen, aan twee individuen, die verdwenen zijn. De Keizer nam dikwijlR do kleine Sadovajastraat, om Zondags naar de manoge te gaan. De mijn was gegraven tot in het midden der straat. De huurders zouden studenten geweest zijn. De kleine Sadovajastraat komt uit op vijftig meter van het paleis Anitchkoff, de residentie van den troon opvolger, die bewaakt wordt door een sterke politie macht. Het lijk van den Czaar is, met al zijn orden versierd, gephotographeerd. Het onderlijf is ver schrikkelijk verminkt en vaneengescheurdhet ge laat echter vrij onbeschadigd, behalve het linkeroog. Ook is uitgemaakt dat de Czaar ongewond gebleven zou zijn, wanneer hij niet stilgestaan had om den aanrander te ondervragen, maar terstond wegge reden was. Het overbrengen van het stoffelijk overschot van keizer Alexander II uit het winterpaleis naar de Peter- en Paulskerk zal op 18 Maart plaats hebben. Er wordt gemeld dat de moordenaar Rus- sakoff gepoogd heeft, toen hij gevangengenomen werd, vergift in te nemen. De op gisteren bepaalde uitspraak van het vonnis over Russakoff is uitge steld ten gevolge van het ontdekken van het huis, waaruit de bommen afkomstig zijn. De bewoner daarvan heet Nawrotzki en is dertig jaar oud. Transvaal. In de „Times" komt een bericht voor uit Durban van 15 Maart, dat do Boeren vasthouden aan den eisch van het nietig verklaren der proclamatie van Shepstone, waarbjj de Transvaal voor geannexeerd werd verklaard en aan den eisch van geheele onaf hankelijkheid zonder bemoeiing van Engeland met hunne binnenlandsche aangelegenheden. Maar zij zouden een Engelschen resident toelaten, wien opge dragen zou zijn de belangen der Engelschen en der inlanders in de Transvaal. Zij verklaren zich bereid om den wapenstilstand te vérlengen en de onder handelingen voort te zetten, zoo het aanrukken der versterkingen van Engelsche zijde gestaakt wordt. Naar wordt gemeld, loopt de vraag over de erken ning der Engelsche souvereiniteit door het ophijschen der vlag en het toelaten van een resident in Pretoria. Eerst hadden de Boeren daar niets tegen in te bren gen thans echter verzetten zij er zich tegen en Enge land staat er toch stellig op. Men begrijpt dat die plichtpleging moet dienen om de nederlaag der Engelschen in de oogen der inboorlingen te ver kleinen en hen niet op het denkbeeld te doen komen, dat oorlog maken het middel is om onafhankelijk te worden. Het voorbeeld der Boeren mochten de zwarten eens willen volgenom dat te voorkomen, moet hun wat zand in de oogen worden gestrooid. Yoor Enge land is dit van het hoogste belang en het zou zoo vreemd niet zijn dathet zich door het weigeren dier enkele formaliteit gedrongen gevoelde den oorlog te hervatten. Uit Londen wordt gemeld dat gisteren een brief van Krüger en Bok aan president Brand van den Ssten dezer in het licht is gegeven. Na het geschied kundig overzicht der annexatie, wordt in dien brief onomwonden verklaard dat de Boeren nog bereid zijn de Engelsche bescherming aan te nemen ondanks Colley's verraderlijk gedrag. Als de vredesonder handelingen aangeknoopt zijn, willen de Boeren den Britschen troepen wel vergunnen te blijven waar zjj zijn, maar dan mogen geen verdere versterkingen uit Engeland worden aangevoerd. De voorwaarden van de verlenging van den wapen stilstand zjjn dezelfde gebleven als voor den eersten termijn. De Engelschen mochten voor vier dagen proviand zenden aan de door de Boeren belegerde forten. Telegrammen. KON STAN TIN OPEL, 16 Maart. De pest blijft heerschen in de omstreken van Bagdad, voorname lijk te Hedjef. Militaire cordons houden do besmette plaatsen afgezonderd. Alle voorwerpen, die van daar komen, zijn aan een quarantaine van vijftien dagen onderworpen. ATHENE, 16 Maart. De Kamer heeft bij de derde lezing do wet betreffende de organisatie der landmacht voor 1881 aangenomen, met een door den minister van oorlog voorgestelde wjjziging, volgens welke het effectief is bepaald op 82,008 man, onder welk cijfer niet begrepen zijn de voor- loopig vrijgestolden, die, wanneer zij worden opge roepen, de getalsterkte tot meer dan 100,000 zul len opvoeren. LONDEN, 16 Maart. De vijandelijkheden met de Basutos zijn opnieuw begonnen. Zij vielen de Engelschen aan, die de vijandelijke positie bestorm den en den vijand dwongen zich terug te trekken. BERLIJN, 17 Maart. Keizer Alexander III heeft aan keizer Wilhelm een brief geschreven, houdende verzekering dat Ruslands oude vriendschap voor Duitschland onveranderd zal blijven. LONDEN, 17 Maart. Uit Newcastle wordt van gisteren gemeld dat er de operation zijn hervat. Engelsche troepen zijn over de rivier getrokken. Een schipbrug wordt gelegd. [In eene latere depeche wordt gemeld dat de bovengemelde verrichtingen betrekking hebben op de approviandeering, overeenkomstig den wapen stilstand, van de door de Boeren belegerde plaatsen.] URIDffiN, V7 Maart. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Librecht Lezwijn, Goudsmit, Bredius, Juta, Wilhelmy Damsté, Yan der Zweep, Dercksen, Le Poole, Yerster, Du Rieu, Zaal berg, De Goeje, Yan Heukelom, Driessen en Van Wensen. Afwezig met kennisgeving de heeren De Clercq en Yan der Lith. Door den Voorzitter werd o. a. medegedeeld dat de rijksbijdrage in de kosten van het lager onder wijs voor 1881 is vastgesteld op f 43,167.98, als mede dat van de directio van den stoomtram Leiden- Noordwijk een verzoek is ingekomen tot het mogen leggen van rails op den berm langs de Haarlemmer- trekvaart. Tot leden van de commissie in zake de assurantie dor gemeente-eigendommen werden benoemd de heeren Librecht Lezwijn met 13, Driessen met 16 en Yerster met 13 stemmen; tot geneeskundige belast met het geneeskundig onderzoek der openbare vrouwen de heer J. A. Longepee met 10 stemmen. Op den heer A. J. Schretlen waren 4 en den heer S. A. Andre- son 2 stemmen uitgekomen, terwijl 2 biljetten in blanco waren. Op de voordracht van B. en Ws. om de levering van het verslag van het verhandelde in den gemeente raad te gunnen aan den heer A. W. Sijthoff, die bij de onlangs gehouden aanbesteding voor f 1550 per jaar de eenige inschrijver was, was van de commissie van financiën een rapport ingekomen, strekkende om, met het oog op het groote verschil van f 900 met de som waarvoor thans het werk geleverd wordt, B. en Ws. te machtigen met den

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2