.«♦m handel van menigen drukkenden band ontslagen en eene hervorming van het rechtswezen werd voor bereid. Aan verbetering van het finantiewezen des rijks werd mede gedacht en meerdere openbaarheid daaraan gegeven. Aan de Europeescbe verwikke lingen in Italië nam Alexander geen deel, maar zijne staatkunde verried eene minder gunstige gezindheid jegens Oostenrijk, en het koninkrijk Italië werd in 1862 erkend. In Middel-Azië werd Ruslands gezag uitgebreid, met China een gunstig verdrag gesloten en de Kaukasus-oorlog voortgezet, terwijl met de N.-Amerikaan sche Unie nauwere betrekking werd aangeknoopt. Sedert den opstand der Polen en vooral na den vergeefschen aanslag op het leven van den czaar, den 16den April 1866 door Karakosoff gepleegd, voerde hij het oude regeeringssysteem weder in, en werden alle hervormingen eensklaps gestaakt. Die reactie nam nog toe na de tweede poging tot moord door den Pool Berezowski tijdens Alexanders bezoek in 1867 te Parijs gedaan. Tal van aanslagen zijn in de laatste jaren op het loven van den onge- lnkkigen vorst gepleegdwij herinneren slechts het schot door Solojief den 14den April 1879 gelost en de helsche aanslagen op het Winterpaleis en den keizerlijken spoortrein. Dat alles was het werk van het jongere Rusland, dat na den politieken omkeer van den keizer een strijd op leven en dood tegen hem aanving, en daarbij, volgens nihilistische beginselen, tegen geen misdaad opzag. Een bloedig tijdperk uit zijne regeering is de oorlog met Turkije, waarvan de gevolgen zich nog altijd voor Rusland doen gevoelen al trad het ook als overwinnaar uit den strijd. Hoe men ook over den wreed vermoor den vorst, als mensch en staatsman, mag oordeelen, vriend en vijand zal het hem tot zijn eer moeten nageven dat hij bij al zjjne handelingen, al mochten die ook somtijds niet van zwakheid zjjn vrij te pleiten, het goede voor land en volk gewild heeft. L£IOËK, 16 Maart. De commissie der Volksbijeenkomsten voor de dit jaar te houden tentoonstelling van planten gekweekt door den handwerksman hield gisteravond in het Nutsgebouw hare eerste zitting, waarop zich onge veer 150 aanvragers aanmeldden, aan wie bons voor ongeveer 900 stekplanten werden uitgereikt. Wjj herinneren er aan dat dezelfde commissie ook heden- en Vrijdag-avond nog zitting zal houden. Nadat eerst de Maatschappij voor Toonkunst haar derde concert tegen Vrijdag a. s. had aange kondigd, blijkt uit een latere advertentie dat er. denzèlfden avond ook een opera-voorstelling zal plaats hebben. De Leidenaars worden dus weder voor het moeilijk geval geplaatst om te beslissen waarheen zij zullen gaan. Dit is niet voor de eerste maal. Beide ondernemingen zullen er ook nu onder moeten lijden. Wanneer zal men er toch toe over gaan om voor het bepalen der avonden met elkaar in gemeen overleg te treden! Of wie weet er iets beters op? Ter beschikking van den eigenaar is in de daartoe bestemde bewaarplaats afgezonderd een zwarte, krulachtige hond met lange ooren, bruine pooten en van het mannelijk geslacht. Tot predikant bij de Christ.-Geref. gemeente te Rijnsburg is beroepen ds. Greeve van Uithuizen. In de zitting der Tweede Kamer van heden is na uitvoerige discussie de motie-Van Houten tot uitstel van de behandeling der Rentewet ingetrok ken, maar overgenomen door den heer Schimmelpen- ninck Van der Ojje, doch verworpen met 52 tegen 29 stemmen, nadat ook de motie-Van Eek met 51 tegen 3# stemmen verworpen was. Morgen komt de Ren tewet zelf aan de orde. In de zitting der Tweede Kamer van gisteren herinnerde de heer Cremers, dat 15 jaren geleden, toen hier de tijding van den moord van den Presi dent der Vereenigde Staten van Noord-Amerika kwam, de heer Van Zuylen opstond met een voor stel, dat de Kamer haar leedwezen zou betuigen over dien laaghartigen, verraderlijken aanslag. Spre ker haalde de woorden aan, destijds door den heer Van Zuylen tot toelichting van dit voorstel gespro ken. Thans ontving men de tijding van een niet minder afsohuwelijken moord. Een der edelste Vor sten is gevallen op eene wijze, die de haren ten berge doet rijzen. Hij hoopte dat do Kamer aan de traditie getrouw zou blijven en stelde mitsdien eene motie in dezolfde bewoordingen voor, tevens strek kende dat de Kamer besluite, de regeering uit te noodigen, aan bet gouvernement van Rusland het loedwezen en de verontwaardiging der Kamer ken baar te maken bij jhet vernemen van den verrader lijken en laaghartigen aanslag, waarvan de edele Keiler het slachtoffer werd. Spreker zeide dat de minister van buitenlandsche zaken niet tegenwoordig was wegens zijne tegenwoordigheid bij de lijkmis. Spreker verzocht den aanwezigen ministers het be sluit der Kamer aan hunnen ambtgenoot over te brengen. De Kamer vereenigde zich zonder hoofde lijke stemming met deze motie. De minister van financiën deelde namens den Raad van ministers mede, dat de regeering grootendeels instemt met de bedoeling der motie, zooeven aangenomen, en strek kende om hulde te brengen aan den overleden Keizer, die voor de vrijheid en de welvaart zijner natie ge waakt heeft, en afschuw uit te spreken tegen de gruweldaad. De minister zal het besluit der Kamer aan den minister van buitenlandsche zaken overbrengen. Te Vianen is overleden de heer W. Roose boom, sedert 1853 lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland, dijkgraaf van de Vjjf-Heerenlanden, in welk djjkscollege hjj in verschillende betrekkin gen meer dan 40 jaren zitting had, wethouder van Yianen enz. Bjj de herstemming voor het lidmaatschap van den gemeenteraad te Rotterdam, is gekozen de heer Philippi, met 894 stemmen. De heer Hoboken kreeg 730 stemmen. De gemeenteraad van Den Haag heeft het verzoek van mr. J. E. Banck c. s. om afstand van grond in erfpacht aan de Wassenaarsehe straat te Scheveningen, teneinde daar ter plaatse een casino te bouwen, toegestaan. Prinses Hendrik is in de residentie teruggekeerd. Het Nederlandsch eskader, bestaande uit de stoomschepen „Van Galen", „Leeuwarden" en „Mar- nix", onder bevel van den kapitein ter zee J. W. Binkes, kwam Vrjjdag-avond te elf uren ter reede van Algiers aan. Den volgenden morgen werd het verwelkomd door den Franschen admiraal en den Nederlandschen consul, bij wieH zich aangesloten had onze landgenoot mr. W. C. M. De Jonge Van Ellemeet en zijne ^ochter. die zich tijdelijk te Algiers bevinden. Een ruiker van roode anjelieren, witte madeliefjes en blauwe viooltjes gaven, evenals de driekleur aan de vensters van hun hotel, uitdruk king aan de gevoelens, waarmede het verschijnen der Nederlandsche vlag in die wateren begroet werd. Bij koninklijk besluit is bepaald dat met in gang van 1 April a. s. het aantal scherpschutters (korporaals en soldaten) bij iedere compagnie van het regiment grenadiers en jagers en van de overige regimenten infanterie hoogstens tien mag bedragen: alzoo slechts veertig per bataljon, tegen vijf en negentig volgens de tegenwoordige regeling. - De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. - Z. M. heeft aan C. Broedelet, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van landmeter le kl. van het kadaster, behoudens aan spraak op pensioen; den 2den luït.-kwartierm. C. Broeksma, van het 6e reg. inf., voor den tijd van 5 jaren gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië; den duur der detacheering bij het wapen der infan terie van het leger in Indië van den sedert tot lsten luit. bevorderden 2den luit. J. J. P. Buhlman, van het wapen der infanterie van het leger hier te lande, verlengd met één jaar. BUITENLAND. Frankrijk. In de Maandag gehouden zitting des Senaats heeft de voorzitter, de heer Léon Say, een woord gewijd aan de nagedachtenis van den Czaar, dien hij, onder levendige toejuichingen, een van de grootste hervormers dezer eeuw noemde, een keizer, die millioenen slaven de vrijheid schonk. De hertog D'Audiffret Pasquier, zich met het gesprokene vol komen vereenigende, sprak den wensch uit dat er geene zitting zou gehouden worden op den dag dat een lijkdienst zou plaats hebben. Frankrijk, zeide hij, vergeet bewezen diensten nietkeizer Alexander was van den aanvang zijner regeering af onze vriend Frankrijk zal hem niet vergeten. - Daarop begon men met de behandeling van de interpellatie des heeren Batbie over de uitvoering der „Maartsche decreten" tegen de niet erkende geestelijke orden, maar al spoedig bleek, dat men daarvoor niet in eene stemming was en werd de zitting, op aandrang van een aantal leden, verdaagd. Hetzelfde had in de Kamer van Afgevaardigden plaats, en wel op voorstel van het lid der rechter zijde Du Bodan. De voorzitter kwam, met het oog op den teederen aard der zaak, welke met Frank rijke buitenlandsche botrekkingen in verband stond, er tegen op dat het voorstel in stemming zou wor den gebracht. Zonder stemming werd daarop be sloten de zitting te verdagen, waartegen de heer Talandier, van de uiterste linkerzijde, protesteorde Oostenr.-Hong. Monarchie. Het Huis van Afgevaardigden heeft den heer Lobkowitz met 163 stemmen tot eersten vice-voor- zitter gekozen. De heer Demel verkreeg 149 stemmen Rusland. De minister van binnenlandsche zaken heeft be kendgemaakt dat een der hoofdaanleggers van den aanslag op den Czaar, Vrijdag 11. gearresteerd, be kend heeft, voornemens te zjjn geweest aan de uitvoering der daad deel te nemen. Ook Russakoff behoorde tot de hoofdaanleggers. Deze heeft in het lijk van een ander persoon, van wien men beweorde dat hij de tweede bom geworpen had en daarbij gewond was, zijn medeplichtige herkend. Gisternacht is de woning ontdekt, waar de bom men waren afgeleverd. De bewoner heeft zich bjj de komst der openbare autoriteiten doodgeschoten De bjj hem inwonende vrouw werd gearresteerd Men vond er ontplofbare projectielen en eene pro clamatie, betreffende de uitvoering van den aanslag door twee personen. Des voormiddags te elf uren verscheen in diezelfde- woning een jonkman, die dadeljjk werd gearresteerd en bjj zjjne aanhouding zes revolverschoten loste, waardoor drie politie-agenten werden gewond. Eene keizerljjke ukase herinnert het van den 19den Februari 1861 gedagteekende manifest van den overleden Czaar, waarbjj de boeren, die vroe ger als ljjfeigenen den eed van trouw niet hadden afgelegd, vrijgemaakt worden en zjj noodigt de boeren uit om, overeenkomstig de wetten, welke voor alle burgers gelijk zjjn, den eed af te leggen. De Senaat is met de uitvoering der ukase belast. Er iB eene nihilistische proclamatie uitge vaardigd, waarin wordt medegedeeld dat het vonnis, uitgesproken over den Czaar, ten uitvoer is gebracht en dat over den nieuwen souverein zal worden ge oordeeld naar zjjne werken. Transvaal. In het Engelsche Lagerhuis heeft de heer Glad stone, in antwoord op eene tot hem gerichte vraag, het volgende medegedeeld omtrent de verlenging van den wapenstilstand. Volgens de oorspronkeljjke overeenkomst liep de wapenstilstand ten einde te middernacht tusschen Maandag en Dinsdag. Zater dag 11. heeft de regeering aan generaal Wood mede- deelingen gedaan, met last deze aan de hoofden der Boeren over te brengen, onder opmerking dat daarop een antwoord werd vereischt. De regeering ton onmogelijk aannemen, dat hjj daarop in den loop van den dag van Zondag reeds antwoord van hen kon hebben ontvangen. Terwjjl hij reeds mach tiging had om den wapenstilstand, zoo noodig, te verlengen, werd hem Zaterdag nog opgedragen, eene verlenging toe te staan, ingeval de Boeren uitstel verlangden teneinde tjjd te hebben om het ant woord gereed te maken. Hiertoe is nu evenwel een termjjn gesteld, en wel tot aanstaanden Vrijdag 18 dezer; doch ook niet langer. Onder deze omstan digheden heeft de regeering gemeend, hem geen last te moeten geven om in de voorwaarden van den wapenstilstand eenige wjjziging te brengen, daar dit weer nieuwe onderhandelingen en daardoor opont houd zou veroorzaken. De correspondent van de „Daily Telegraph" heeft een onderhoud met Joubert gehad, die zeide: „Wjj hebben slechts één wensch: geef ons onze vrjjheid weer! Niets meer verlangen wjj, maar ook niets anders zal ons bevredigen. Beloften hebben wij genoeg gehad, maar alle waren ijdel." Joubert stemde in de verlenging van den ter mjjn van wapenstilstand toe, maar slechts op voor waarde dat de Engelschen alle troepenbewegingen zullen staken; anders zouden de Boeren vechten tot het einde. Latere berichten uit de Transvaal melden dat de beslissende conferentie Maandag in den namid dag plaats had tusschen Wood, Joubert en Kruger. De uitslag is nog onbekend, doch men vreest thans vrjj algemeen voor eene hervatting der vjjandeljjk- heden. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 15 Maart. Een der moorde naars, die reeds overleden is, werd niet door het volk verscheurd, maar door kozakken doodgestoken een ander, die gewond naar het hospitaal werd gebracht, maakte zich zeiven met vergif van kant.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2