6466. Woensdag I© Maart» A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Morgen zal van het Leidseh Dagblad eén buitengewoon nummer verschijnen, versierd met de portretten van wijlen den Keizer van Rusland en den troonopvolger. Advertentiën gelieve men dus zoo spoe dig mogelijk in te zenden. DE UITGEVER. IEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.1.10. franco per post.a 1.40. Alionderljjke Nommers.8.05. PRIJS DER ADVERTENTIE!*: Van 1—0 regels.1.0S. Iedere regel meer0.17|. Grootere letten naar plaatsrnimte. LEIBEN, 15 Maart. Door den heer R. Fuik, boekhandelaar alhier, is aan den burgemeester dezer gemeente ter hand gesteld een bedrag van 478.28, zijnde do opbrengst van e8n door genoemden boekhandelaar, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, uitge geven. boekwerk, getiteld„de Vluchtheuvel". Het bestuur verzoekt ons te melden dat in de aanstaande vergadering van het Nutsdeparte- ment, op Donderdag 17 Maart a. s., de herstem ming voor het algemeen secretariaat het eerst aan de orde zal gesteld worden. Naar men verneemt, zal Zondag a. s. de pre dikdienst bij de Evang.-Luth. gemeente alhier ver vuld worden door den heer Chantepie do la Saussaye, hoogleoraar te Amsterdam. O mteravond werd te Valkenburg een bidstond gehouden voor de Transvaal en de Transvalere. Ds. Lion Cachet deed eenige belangrijke mededeelingen omtrent dat land en zijne bewoners, terwijl ds. Unger te Katwijk aan den Rijn voorging in het gebed. Eene talrijke schaar, ook uit omliggende gemeenten saamgekomen, vulde het kleine kerkgebouw geheel. Dat ee> stgenoemde spreker ook hier de harten warm maak re voor het lot der Boeren, openbaarde zich wel het best in de opbrengst der collecte, die f 141.50 bedroeg. Voor eenigen tijd bracht eene inteekenlijst aldaar reeds ongeveer 80 op. Bij de stemming te Ter-Aar over do vraag f het kiescollege al dan niet behouden zou blijven, maakten ongeveer 100 stemgerechtigden geen gebruik van hun recht om ten deze van hun gevoelen te doen blijken. Slechts 36 personen kwamen op en van deze stemden 30 voor het behoud van een kiescollege. Tien jaar geleden kwamen 50 leden op en staakten de stemmen, zoodat het kiescollege, volgens het reglement, ook toen bleef. Bjj de faculteit der wis- en natuurkunde aan de universiteit van Amsterdam is met gunstig ge volg het theoretisch apothekers-examen afgelegd door mej. Chr. Jacobs, studente in de wis- en natuurkunde. De kamerheer-ceremoniemeester maakt bekend, ingevolge de bevelen des Konings, dat het hof voor den tijd van zes weken den rouw heeft aangenomen, wegens het overlijden van den keizer van Rusland, te weten: drie weken middelbaren en drie weken lichten rouw. Z. M. heeft tevens het dragen van zwarte handschoenen voorgeschreven, gedurende den middelbaren rouw. Uithoofde' van het overlijden van den keizer, van Rusland zullen de Koning en de Koningin geen gevolg geven aan het voornemen om heden avond de voorstelling in den Koninklijke Holl. Schouwburg bij te wonen. - De woning van den gezant van Rusland bij ons hof werd gisteren, kort na het verspreiden van het bericht van den nood- lottigen dood van den keizer, gesloten. Gedurende den middag hebben de verschillende leden van het corps diplomatique en vele hooggeplaatste personen rouwbezoeken afgelegd bjj den vertegenwoordiger van het Russische Rijk. 's Konings adjudant-generaal, de vice-admi- raa! jkr. Van Capellen, zal den Koning vertegen woordigen bij de begrafenis van keizer Alexander II. In hun thans verschenen rapport betreffende het voorstel van den minister van waterstaat, dat nl. Rotterdam drie millioen zal bijdragen in de kosten van haren waterweg naar zee, adviseeren B. en Ws. toestemmend, op voorwaarde dat alleen sprake zij van een open vaarweg als bij de wet van 1863 is bedoeld en ook nu weer door de staatscommissie is voorgesteld. Door de Koninklijke Academie van Weten schappen to Amsterdam is de gouden medaille voor het Latijnscho prijsvers (legaat Hoeufft) toegekend aan den heer J. Van Leeuwon, emeritus-predikant, secretaris van het bijbelgenootschap, voor zijn gedicht „Ad Bacchum". Eervolle vermelding is gegund aan „Tannereïs Elegia" en „Jac. Heur. Hoeufft," waarvan de naambriefjes eerst na bekomen vergunning der schrijvers worden geopend. De Vereoniging van en voor Ned. Industriee- len heeft een schrijven gericht aan den minister van waterstaat en daarin aangedrongen op het aanleg gen van onderaard sche telegraafverbindingen tusschen Amsterdam en de voornaamste steden van ons rijk. Do maatschappij „Nederland" keert over 1880 een dividend nit van 8t/t pet. Tot hoofdonderwijzeres aan de gemeentelijke Znider stads-bowaarschool te Groningen is benoemd mej. S. C. Van den Worm. Tot dusver was aan het hoofd dier school een onderwijzer geplaatst. De gewone audiëntie van don minister van marine zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft A. Verwey, majoor-commandant van de dd. schutterij te Zutfen, benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen LeeuwJ. A. A. Waldorp, hoofdingenieur van 's rijks waterstaat, be noemd tot staatsraad in buitengewonen dienst; bij de algemeeno rekenkamer benoemd tot commies J. Schlater, thans adjunct-commies; tot adjunct- commios A. L. Gerretsen, thans eerste klerk; met 31 Maart a. s., tot burgemeester van Eersel F. Aarts, en tot burgemeester van Aarlanderveen A. P. Zaalberg; met 1 April a. s., tot burgemeester van Krimpen a/d. Lek J. G. Van Mierop, secretaris dier gemeente. Gemensrd Nieuws. Door de politie is alhier ter zake van bedelarij aangehouden een manspersoon, genaamd G. d. J., in deze gemeente niet tehuis behoorende, en naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht. Te Rotterdam zijn twee politie-agenten gearresteerd, wegens het ontvreemden van een tasch met geldswaarden ten nadeele van een Dnitsch landverhuizer, terwijl zij hem wegens dronkenschap naar het politie-bureel overbrachten. Onder Maasland is een boerenwoning, beloond door D. De Jong, geheel verbrand. Veertig koeien en verscheiden paarden zijn er bij omgekomen. Een vierjarig kind is te Bredadoorden stoomtram overreden en aan de gevolgen overleden. Onvoorzichtigheid der ouders, om hun kind zonder toezicht te laten, is de oorzaak van dit ongeval. Met het oog op de pest te Bagdad, heeft de Egyptische regeering gelast dat alle schepen, die uit de Perzische Golf te Suez aankomen, aan zeven dagen quarantaine zullen worden onderworpen, en schepen, die men verdenkt van pestljjders aan boord te hebben, aan vijftien dagen quarantaine. Twee jongelieden reden Zaterdag-mid dag te paard door het bosch de Saignies bij Brussel, toen een der ruiters, de heer Grisar, eensklaps door zijn paard afgeworpen en met het hoofd tegen een boomstam geslingerd werd. Terwijl de ongelukkige daar hevig bloedende bewusteloos nederlag, naderde juist de koningin van België in een met vier ponies bespannen panier, slechts vergezeld door een hof dame en een koetsier. Vernemende wat er gebeurd was, steeg de koningin onmiddellijk af en hielp zelve den gekwetste in het rijtuigje tillen, waarna zij zich op de achterbank zette, terwijl de hofdame en de koetsier ieder op een trede plaats namen. Stapvoets ging het nu naar een woning op de avenue de Lorraine, waar de gekwetste opgenomen en verder liefdevol verpleegd werd. Te Saint-Marselin heeft eene onge huwde moeder op schandelijke manier haar kind om het leven gebracht. Voortdurend wierp zij in het voedsel van het kind eenige spelden en gaf het dit te eten. De dokter, die den dood moest constateeren, kon de ziekte niet ontdekken en gaf er de politie kennis van, die een onderzoek instelde. In de maag van het kind vond men een groot aantal spelden en volgens verklaring van de geneesheeren moet het kind vreeselijk geleden hebben. De moeder is gevat, maar ontkent de misdaad en geeft voor dat die spelden bij toeval in het voedsel zijn geraakt. In hot geheel zijn 440 huizen te Casa- micciola vernield of onbewoonbaar geworden. Zij wer den door 2200 personen bewoond. 440 gezinnen leven nu tijdelijk in tenten. 23 mannen, 40 vrouwen en 53 kindoren zijn omgekomen. 2 personen worden vermist. - Te Lausanne en te Zurich zijn wederom aardbevingen waargenomen. Bij Bern werden twee raenschen door het vallen van rotsblokken gedood. De min. Const an s heeft 5000 fr. beschik baar gesteld voor de „Printemps"-geëmployeerden. De „Ropublique franc ai se" heeft reeds ruim 6000, de „Temps" ruim 4000 fr. ontvangen. Gainbetta on Victor Hugo zonden elk 500 fr. De voornaamste artisten van Parjjs gaven Zondag in het Trocadero een concert, waarvan de opbrengst voor hetzelfde doel zal worden gebruikt. Te Londen viel een rijtuig om, de ruiten van een goudsmidswinkel verbrijzelendvan de ge legenheid gebruik makend werd ter waarde van 125,000 gulden aan kostbare voorwerpen gestolen. Het huis Rushton Brothers te Calcutta heeft zijne betalingen gestaakt, en dienvolgens ook Edwards Rushton, te Londen. Het passief der beide huizen bedraagt 1,800,000 gulden. Deze catastrophe had ten gevolge dat ook het huis Williamson te Londen zijne betalingen staakte; het passief bedraagt 1,200,000 gulden. KOLONIE N. BATAVLV, 7 Februari. Het klooster der Urselinen op Noordwijk, "waar aan de bekende zusterschool verbonden is, viert op Maandag zijn vijfentwintigjarig jubilé. Daar het de oudste stichting van dien aard in geheel Ned.-Indië is, en de zusters Urselinen zich steeds gewijd hebben aan het, vroeger vooral hier zoo gebrekkige onder wijs der jeugd, verdient dit feit wel de aandacht. Bij de groote sluis in kampong Boegies is het lijk gevonden van een schoone, zeer jonge vrouw, ge kleed in een dubbele kabaya en dubbele sarong. Het had verscheidene steekwonden aan den hals en aan het bovenlijf. Uit een deskundjg onderzoek blijkt dat de vrouw aan de wondon niet had kunnen ster ven, maar dat de dood is ingetreden door verstikking in het water. De vrouw moet dus gewelddadig om het leven zijn gebracht. Weder is een lijk van een onbekenden inlander in de Benedenstad gevonden, en ditmaal aan den weg voor de toko van de firma John Pryce Co. De man scheen aan uitputting gestorven te zjjn. Het lijk is door de politie ter begraving naar het stads verband gezonden. Naar de „Locomotief" verneemt, is door den heer Van der Smissen te Samarang bij den officier van justitie een aanklaoht ingediend tegen den persoon van Bouwman te 's-Gravenhage, wegens het afleggen van valsche getuigen! (zaak De Tongh.)

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1