zakken. Een hunner, die zich op de zesde verdie ping bevond en geen uitweg meer had dan het venster, waagde den sprong, maar werd als mis vormd lijk opgenomen. Tegen balfnegen stortte de bovenvoorgevel over eene lengte van 7 meter in. De pompiers, 13 in getal, die geen vasten grond meer onder de voeten hadden, sprongen uit de derde verdieping en kwamen als katten op hunne voeten terecht. Gaandeweg stortte het eene gedeelte voor, het andere na, in, zoodat de gevels en muren als dronken lieden tegen elkander leunden en men elk oogenblik kon verwachten dat zij zouden in storten. Te halftwaalf vatte een nabijgelegen maga zijn, bij de „Printemps in huur, mede vuur en stond weldra geheel in vlam. De omliggende huizen wer den, op last der politie, door de bewoners ontruimd. Omtrent do oorzaak van den brand wordt gezegd dat deze is ontstaan door de onvoorzichtigheid van een jongen, die bij het schoonmaken een gordijn in brand heeft gestoken. Anderen beweren dat het ongeval te wijten is aan eene gasontploffing. De heer Jaluzot hoopt in den volgenden zomer zjjne maga zijnen weer te openen. Latere berichten geven een totale schade van 12 milliocn franken op. De dage- Ijjksche omzet van het magazijn was 100,000 franken. Ook de aandeelen van den heer Jaluzot van 700,000 a 800,000 franken in de zaak zijn verbrand. Al zijne particuliere eigendommen heeft hij verloren. Prof. Billroth, de wereldberoemde ope rateur te Weenen, ontving dezer dagen in het gast huis bezoek van een zwaar gesluierde dame, die hem een couvert overhandigde met verzoek dit eerst te openen, wanneer zij zich verwijderd had. De dame weigerde haar naam te noemen en verdween. Billroth vond in het couvert 5000 gulden voor het lievelingsdenkbeeld van den hoogleeraar: het bouwen van een hospitaal tot opleiding van zieken oppassers. Do jury te Berlijn verklaarde denkloer- makersknecht Beyschinki en zijn beminde A. Schilka schuldig aan het vermoorden van de weduwe Patz- koff te Berljjn en veroordeelde hen tot de doodstraf. De behandeling heeft eenige dagen geduurdde be schuldigden verklaarden elkander voor schuldig, zich zeiven voor onschuldig. Yan verschillende zijden wordtgemeld dat in Maart 1883 te Teheran eene internationale tentoonstelling geopend zal worden. Daartoe moet den 5den Februari jl. besloten zijn in een ministerraad dien de schach van Perzië zelf presideerde. Te Antwerpen bracht de 23-jarige Adrien Kriek zijn moeder zeven messteken too, waarvan vier in de keel. De ongelukkige vrouw bad vergeten een hemd van haar zoon te stijven en daarover ontstak deze, die dronken thuis was gekomen, in woede. Na de misdaad te hebben ge pleegd, ging hjj zijne handen wasschen; de buren, die op het hulpgeschrei van zijn slachtoffer waren toegeschoten, vonden haar badende in het bloed. De moordenaar werd gearresteerd en bjj het ver hoor verklaarde hij dat het hem speet dat hij zijne moeder niet ta$ter had geraakt. Deze is naar het hospitaal overgebracht. BUITENLAND. Frankrijk. Mag men den Weener correspondent van de Parijscho „Temps" gelooven, dan is door Duitsch- land aan Turkije het voorstel gedaan, het eiland Candia in plaats van Epirus aan Griekenland af te staan. Dit voorstel zou thans bij de mogendheden in beraad zijn, en, als do onderhandelingen tot het gewenschto doel leiden, dan zullen zij bij eene inter nationale akte de besluiten der Berlijnscho conferentie intrekken. Biiïtsclilaiicl. De Rijksdag heeft gisteren het voorstel betref fende do invoering van tweejaarljjksche begrootingen en vierjarige zittingen des Rjjksdags en der Land dagen met 127 tegen 111 stemmen naar eene com missie verwezen. Bij de beraadslaging over de memorie betreffende de uitvoering der muntwet, verklaarde de staats secretaris Scholz in den Rijksdag dat de regeerin gen der Bondsstaten van den gegeven grondslag der munthervorming stellig niet willen afwijken. Het ophouden met den verkoop van zilver had geen bimetallistischo strekking. De rijkskanselier is, wat hem betreft, bepaald voor handhaving van het statu quo. De munthervorming zal slechts met volledig goedvinden van den rijkskanselier worden uitge voerd. De muntconferentie te Parijs moet geen proefneming zijn, waarbij de een zou kunnen win nen en de ander verliezen, maar een gemeenschap pelijke poging om zich te beveiligen voor gevaren in do toekomst. Bolgie. In de Kamer van Afgevaardigden verzocht de voorzitter gisteren den heer "Woeste eene uitdruk king terug te nemen, welke de tucht bjj het leger beoadeelen zou. De heer Woeste trok die woorden in en de voorzitter achtte dit voldoende; maar de minister van buitenlandsche zaken verlangde, onder de toejuichingen der meerderheid, dat de heer Woeste tot de orde zou worden geroepen. De voorzitter weigerde dit voorstel in stemming te brengen en nam zijn ontslag. Men zegt dat de heer De Guillery zjjn verzoek om ontslag niet zal terugnemen. Italië. Bjj de Italiaansche Kamer is een wetsontwerp ingediend om de stad Rome uit te breiden en te verfraaien. Daartoe wordt van den Staat 50 millioen franken aangevraagd. De koning van Italië heeft 10,000 fr. gezonden voor do noodlijdenden van Casamicciola. De Duitsche kroonprins heeft door tusschen- kojnst van den hertog van Aosta aan koning Humbert een eigenhandig geschreven brief gezon den, waarin de intieme betrekking tusschen de beide familiën en volken met veel ingenomenheid werd geconstateerd. Groot>Bi-i tannic. In het Lagerhuis zeide gisteren de min. Dilke dat do bewering niet juist is, alsof Rusland door het geheim verdrag van 31 Mei 1871 plechtig ver bonden was zijne grenzen in Klein-Azië niet uit te breiden. - Door sommigen wordt gemeend dat de uit- noodiging tot de muntconferentie in zich zou sluiten de invoering van den dubbelen standaard, zoodat de beraadslaging slechts den vorm en de wjjzedier invoering zou golden. De heer Gladstone zeide dat do regeering die veronderstelling niet kan deelen en geenerlei hoop kan geven op de invoering van den dubbelen standaard in Engeland. - Lord Har- tington zeide dat de Indische regeering don troepen te Kandahar bevel had gegeven Dinsdag terug te trekken. - Een voorstel om de beraadslaging over de wapenwet te tien uren te eindigen, werd met 317 tegen 30 stemmen aangenomen. Transvaal. In het Lagerhuis is de vraag, van wien het voor stel tot een wapenstilstand is uitgegaan, ook ter sprake gebracht, want de conservatieven vinden het eene voor Engeland onteerende zaak, dat van En- gelsche zjjde na de geleden nederlaag een wapen stilstand voorgesteld en vredesonderhandelingen aan geknoopt zouden zjjn. De minister Gladstone zeide daarop het volgende: „Ik breng in herinnering dat in antwoord op eene mededeeling van den heer Kruger, aan do Boeren eenige mededeelingen, eene mogelijke schikking betreffende, gedaan waren en dat aan generaal Colley werd gelast een redeljjken' tijd voor de opzending van deze mededeelingen en Yoor do ontvangst van het antwoord der Boeren te laten verloopen. De instructiën, die hii betreffende de door hem middelerwijl te volgen gedragsljjn had, zjjn reeds vroeger aan het Huis medegedeeld, maar daarbij was de opmerking gevoegd: dat, zoo de voorstellen der regeering werden aangenomen, hij in dat geval gemachtigd werd een wapenstilstand toe te staan. Wij hebben nooit onzen bevelhebbers last gegeven om een wapenstilstand te vragen of tot stand te brengen, maar wij keuren hetgeen generaal Wood in dezen gedaan heeft volkomon goed." Dit antwoord maakt de zaak nog niet veel be- grjjpeljjker, want zoo generaal Colley slechts dim een wapenstilstand sluiten mocht als de voorstellen der regcering door de Boeren waren aangenomen, dan doet zich de vraag voor, hoe generaal Wood zijn opvolger nu, zonder dat eenige voorstellen door do Boeren aangenomen zijn en na eene nederlaag, een wapenstilstand heeft kunnen voorstellen. De correspondent van de „Standard" seint dat Joubert Dinsdag een troep van driehonderd man naar Utrecht zond, die de stad en hot omliggend land geheel van inwoners hebben gezuiverd. De man nen zouden gedwongen zjjn zich naar hun kamp te begeven, terwijl de vrouwen wreedaardiglijk werden weggejaagd en onderkomen moesten zoeken waar zjj konden. - Ook de correspondent van de „Dailv News" maakt hier melding van. Men zegt - zóó seint lijj - dat 300 Boeren Utrecht hebben bezet, eenige huizen en goed van de Engelschen hebben verbrand, oenige levensmiddelen hebben genomen en de inge zetenen hebben gedwongen te vluchten of zich met hen te vereenigen. Die vertrokken, worden onder steld genoodzaakt te zjjn geweest de Yaalrivier over te trekken. - De correspondent van de „Times" echter zwijgt. Yermoedeljjk hebben de Boeren om een of andere strategische reden begrepen dat zij Utrecht moesten bezetten, waartoe zij alle recht had den, daar die plaats op hun grondgebied ligt, - of het is een praatje, maar dat wel een grond zal hebben. In berichten van veel vroeger dagteekening toch is gemeld dat de Boeren, met het oog op een inval der Engelsche troepen, al wat waarde had in veiligheid hebben gebracht van de hoeven, die het eerst onder het bereik der troepen komen, en verder maatregelen haddon genomen om de gebouwen bij nadering der troepen onmiddellijk te kunnen ver nietigen. Dit pastte in hun verdedigingsplan. Der gelijke maatregelen kunnen nu ook voor het district Utrecht genomen zjjn, maar dan natuurlijk met mede werking van de Boeren zeiven, die hier zjjn ge vestigd. In het Engelsche Lagerhuis heeft Gladstone ver klaard dat de regoering hare toestemming verleende tot het verlengen van den wapenstilstand met de Boeren, zoo dit noodig mocht bevonden worden. Hij kon geen voorspelling geven van den uitslag der thans gevoerde onderhandelingen, maar hjj verliest de belangen, die beschermd moeten worden, niet uit het oog. Onder anderen is door de aanvoerders der Boeren het voorstel gedaan tot benoeming eener commissie, aan welke het onderzoek der verschil lende vraagpunten zou opgedragen worden. Telegrammen. ROME, 10 Maart (R. N.). De Paus moet voor nemens zjjn bjj het eerstvolgend consistorium uit zjjne omgeving te verbannen alle kardinalen die niet ophouden hunne ontevredenheid te kennen te geven over de geneigdheid van den Paus om met de wereldlijke machten in vredelievende stemming te leven. Onder anderen zou de groot-aalmoezenier daartoe behooron. KOPENHAGEN, 10 Maart. Gisteravond is hier overleden koningin Carolina Amalia, sedert 1848 weduwe van koning Christiaan VIII, wiens tweede gemalin zij sedert 1815 was geweest. Zjj was geboren in 1796 en dochter van hertog Frederik Christiaan van Sleeswijk-Holstein-Sonderburg-Augustenburg. KAAPSTAD, 10 Maart. De Basutos hebben de vijandelijkheden hervat en aan de koloniale troepen, die in aanzienlijko sterkte oprukten, weerstand geboden. PARIJS, 11 Maart. De „République frangaise" bestrijdt de beschouwingen van „La Paix" ten gunste van den „scrutin d'arrondissement" en zegt: Het zal niemand verwonderen dat wij zelfs geene toespeling maken op het zoogenaamde proces-ver baal, gisteren door „La Paix" medegedeeld en tot welks' opname het blad verklaart gemachtigd te zijn. Om redenen van welvoeglijkheid, welke ieder zal begrijpen, hebben wjj hier geen verslag willen geven van een bezoek, dat van louter bij zonderen aard was. Maar wjj zjjn in staat gesteld om de echtheid van bedoeld stuk te ontkennen en dus ook de gevolgtrekkingen, welke door vernuftige s'aatslieden daaruit gemaakt zijn. De ministerraad heeft gisteren besloten de buitengewone begrooting af te schaffen en do daarop voorkomende posten onder de gewone uitgaven te brengen. LONDEN, 11 Maart. De „Daily News" weer spreekt het bericht dat de heer Goschen, gezant te Konstantinopel, verzocht heeft teruggeroepen te worden. Ook is het gerucht betreffende de aanstaande optreding van lord Derby als lid van hot kabinet een verzinsel. Naar men zegt, zal de heer Robinson generaal Wood bjj het voeren van de onderhandelingen bijstaan. LONDEN, 11 Maart. Het Lagerhuis heeft aan genomen het door de regeering voorgestelde nieuwe artikel der wapenwet, krachtens hetwelk schade loosstelling wordt gegeven aan hen die vrijwillig de wapenen inleveren. - Heden is de derde lezing van de wet aan de orde. liKIDKN, 11 Maart. De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 48°, 8 u. 48°, 10 u. 48°; hedenmorgen om 5 u. 48°, 8 u. 48°, 12 u. 54° en 's nam. 4 n. 52°. WindZ.-W. Ter 77ste algemeene vergadering der ver- eeniging van en voor Nederlandsche Industriëclen, is o. a. tot lid van het bestuur benoemd do heer J. Zaalberg J.C.zn. te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2