N». 6463. Zaterdag 12 Maart. A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCÏÏ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeideD per 3 maanden1-10. Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommers.0-05. PRIJS DER ADYERTENTIEN Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor de Abonné's, die verhinderd waren het premie-boekwerk van Conscience: „Een 0 teveel'', heden te doen afhalen, wordt daartoe nog morgen, Zaterdag, tusschen 10 en 6 uren, de gelegenheid gegeven, althans voor zoover de voorraad strekt. STADS-BERICHTEN. T)E BURGEMEESTER van LEIDEN; Gezien de circulaire van den heer Commissaris des Konings in de provincie Znid-Holland, van den lsten Maart 1SS1, A N". 428 (2de afd Provinciaal Blad N°. IS; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op den 18den Maart a. s., des middags te 12 uren, zal worden overgegaan tot do openbare aanbesteding der levering van 136 remonte paarden, en wel voor het lste regiment veld artillerie te Utrecht 55 stuks. 2de 's-Hage 55 korps rijdende Arnhem 26 De voorwaarden van aanbesteding liggen ter lezing voor de gegadigden o. a in het gebouw van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland. Leiden, De Burgemeester van Leiden, 10 Maart 1881. DE KANTER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze de ingezetenen der gemeente aan de bepa ling van Art. 201 der Alvemeene Politieverordening van den Oden November 1879 (Gemeenteblad N°. 9), houdende dat ten minste tweemaal in bet jaar, en wel eenmaal in het voor- en eéomaal in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorstcenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 10 Maart 1881. E. KIST, Secretaris. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestnnr van Leiden, biengt bij deze ter algeraeene kennis dat door hem op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter haud gesteld een kohier van het patentrecht, dienstjaar 1S80/81, 3dekwartaal, en een kohi.r voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1S80/81, beide op den Oden Maart Invorderbaar verklaard, zijnde een ieder verplicht zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester van Leiden, 11 Maart 1881. 1)E KANTER. LEIBEN, 11 llanrt. Heden is aan de universiteit alhier de heer H. H. A. Neys, geb. te Toenloeng Agoeng, bevorderd tot doctor in do rechtswetenschap, met academisch proef schrift, get.: „Beschouwingen over de toepassing van het strafrecht op werk-contractbreuk." Ten behoeve van do Transvaal is aan ons bureel van „eenige studenten" voor het comité- Harting nog f 10.50 ontvangen. De luitenant ter zee 2de kl. P. H. Brocx wordt met 16 dezer gedetacheerd te Leiden, tijdelijk ter adsistentie van den verificateur van 's. Rijks zee-instrumentén. Bij jhr. nr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland te 's-Hage is voor de Transvaalsche Boeren sedert de laatste opgaaf ontvangen van R. f 100, N. N' f 45, Pf 10, V. O., met vriendelijk bijschrift, 25, K. 10, eenige Hollandsche jongens en meisjes ƒ8.50, gymnasium te Maastricht f 5, diversen 37.50, Arnold Hoithaus en anderen te Elberfeld 335 Reichs- mnrk. - H0e welkom en nuttig onze bijdragen voor de Transvalers zullen zijn, kan men reeds opmaken uit het ontvangen nommcr van do „Staatscourant der Zuid-Afrikaansche Republiek". Daarin toch lezen w|j bij de vermelding van twee der eerste gesneu velden in den strijd voor vrijheid en onafhankelijk heid (te weten Pieter Van Vuren en Jacobus Grund- ling), dat op last van den krijgsraad terstond voor ziening gemaakt is in de behoeften hunner nagelaten betrekkingen. Dit geschiedde op 17 Dec. en 1 Jan. 11. In do behoeften van hoevele weduwen en weezen zal men sedert nog hebben moeten voorzien! Er wordt gemeld dat de Koning en de Koningin ook heden, Vrijdag, en Dinsdag a. s., de voorstellingen in den Hollandschen schouwburg zullen bijwonen. Aan de hoogcrc burgerschool voor'meisjes te Amsterdam moet worden benoemd een onder wijzeres in do Hoogduitscbe taal en letterkunde, op een jaarwedde van f 1800. Aanmelding, met de vereischto stukken, ter gemeente-secretarie vóór of op 24 Maart a. s. Do „Federation artistique" zegt dat de heer De Vries, van de Haagsche opera, voor het vol gend seizoen als baryton aan de Brusselsche opera is geëngageerd. Den 15den Juni a. s. zullen de kadets der kon. milit. academie te Breda, evenals vorige jaren, weder een kamp op de Teteringsche heide betrekken. Het hoofdcomité van het „Roode Kruis", in aanmerking nemende de mogelijkheid dat uitzending van nog meer geneeskundigen noodzakelijk wordt geacht, verzoekt ongehuwde Nederlandsche genees kundigen tot het uitoefenen der genees- en. heel kunst bevoegd, die genogen zijn zich belangeloos voor rekening van het „Roode Kruis" beschikbaar te stellen tot het verleenen van hulp aan gekwetsten en zieken der strijdende partijen iD Zuid-Afrika, zich schriftelijk aan te melden, met opgaaf van leeftijd en bevoegdheid. Kaar het Vad. verneemt, zullen bij de Tweede Kamer weldra twee wetsontwerpen inkomen betref fende den Rotterdamschen Waterweg. Het ééne heeft ten doel om aan don minister een krediet te ver schaffen tot het verrichten van dringend noodige verbeteringen; het andere strekt om in beginsel in den geest van het rapport der Staatscommissie de uitvoering van het groote werk te verzekeren. Het stoomschip „Gelderland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gistervoormiddag van Aden. Do minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de lokalen van het Muiderslot, met name: de Ridderzaal, de Gijzel- kamer, het woonvertrek in den Westtoren, de Jacht- kamer (Noordtoren), de Kazernezaal en do Officiers- kamer (Noordtoren, boven), op 15 Maart a. s. wederom voor het publiek worden opengesteld. De minister van waterstaat breDgt ter kennis dat ter opleiding tot de betrekking van telegrafist der 2de klasse, na vergelijkend onderzoek, in Aug. a. s. leerlingen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van f 1. Nadere bijzonderheden be vat de Staatscourant van heden. Door den minister van koloniën is de hulp onderwijzeres mej. M. Burgdorffer gesteld ter be schikking van den gouverneur-generaal van Nod. Indië, om als zoodanig te worden benoemd voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft benoemd tot minister van Staat, mr. M. II. Godefroi, lid van de Tweede Kamertot commandeur der orde van den Nederlandschen Leeuw, mr. A. E. J.' Modderman, minister van justitie, en jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, voorzitter van de Eerste Kamer; tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw, mr. A. F. Vos Do Wael en mr. J. ThooP, leden van de Eerste Kamer; mr. J. G. Patijn, mr. W. Van der Ivaay, jhr. mr. A. F. De Savornin Loh- man en mr. H. A. Des Amorie Van der Hoeven, leden van de Tweede Kamer; mr. O. W. Star Nuraan, griffier van de Eerste Kamer, en mr. P. W. A. Gort Van der Linden, commies-griffier bij do Tweede Kamer. [Reeds in een gedeelte der oplaag van ons vorig nommer medegedeeld.] Gemengd Nieuws. De schouwburg was gisteravond bij gelegenheid der kindervoorstelling vi77j'ócd bezet. Op alle rangen zag men de verg Sfjogde gezichten der kleinen bij het aanschouwen v tn „De betooverde Prins", waarvan zij misschien bereids zoo dikwijls gelezen hadden. Blijkbaar amuseerden zij zich opper best. Men had er ook heel zorgvuldig voor gezorgd dat ze, ofschoon onder geleide, toch niet te laat thuis kwamen. Om zeven uren begonnen, was de voorstel ling reeds om kwart voor negenen afgeloopen! De stoomtram Leiden-Haarlom heeft gisteren voor het eerst den weg van hier tot Hille- gom bereden; alleen een machine werd daartoe ge bezigd, ten einde de baan te keuren. Op enkele punten derailleerde de machinedit geschiedde voor namelijk door de bestrating langs de rails, waardoor op sommige plaatsen de wielen met de steenen in aanraking kwamen of met de omheining der machine wolke zeer laag langs den grond gaat. Do machine was met dommekrachten weer spoedig in de rails gezet. Deze gebreken zijn echter gemakkelijk te ver helpen. - De baan van Bennebroek tot Haarlem is op sommige punten nog niet gereed, zoodat vooralsnog de onderneming niet voor het publiek geopend kan worden, tenzij van Hillegom naar Leiden alleen, doch dit zal waar3chijnljjk niet in de bedoeling der directie liggen. Door de politie alhier zijn wederom aan gehouden de bekende J., "W. D. K. on J. F., die verdacht worden verschillende diefstallen bij inslui ping te hebben gepleegd. Blijkens hetgeen er tot nog toe is aan gespoeld, moet het bij Noordwijk gestrande schip zeer oud en van klein kaliber zijn. Negen mijlpalen benoorden het dorp is ook een lijk aangespoeld, waarschijnlijk van een der verongelukte schepelingen, naar gissing 18 a 20 jaren oud. De naam van den kapitein blijkt te zijn J. B. Johnsen. Heden gedenkt A. Schaap, veldwachter te Zoetermeer, den dag waarop hij vóór 23 jaren die betrekking aldaar aanvaardde. In verband met het gebeurde te Oranje woud meldt het Heerenv. Adv.-blad dat in de ge vangenis te Heerenveen een kogel gesneden is uit de hand van Rienk Agoma, gewezen koetsier van den heer Oosting, die slechts gering gewond is. In den cellulairen vleugel der gevange nis te 's-Bosch moet zekere Das, die, hoewel rijk zijnde, liever eeno cellulaire gevangenisstraf onder ging dan de boete waartoe hij veroordeeld was te betalen, doordien een gevangenbewaarder de gas kraan gedurende den goheelen nacht had openge laten, in zijne cel gestikt zijn. Alle geneeskundige hulp was vruchteloos, en de man is eenige uren na de ontdekking overleden. Bij den brand van de „Printeinps" te Parijs zijn twee dooden te betreuren35 personen zijn ernstig geblesseerd; 250 geëmployeerden, die in het huis tegenwoordig waren, hebben zich door de vensters weten te redden; 13 assurantie-maatschap pijen hebben het etablissement tegen brandschade verzekerd, voor eene som van 7'/2 millioen franken. De woedende vlammen breidden zich zoo snel uit dat de eigenaar Jaluzot, die ziek te bod lag, zijne vrouw en de beambten slechts met moeite ontkwamen. Jaluzot had alleen den tijd zijn pantalon aan te trekken; hij moest kleeren koopen in de „Belle Jardinière." Ook de spuitgast Havard is aan ergo brandwonden overle den; een andere spuitgast en Jaluzots groom verkee- ren in levensgevaar. Do muren van de „Printemps"- gebouwen, die tusschen den boulevard Haussmann, de ruo du Havre, de rue de Provence en de ruo Caumartin zijn gelogen, bleven staan. De brand, die te halfzes in den morgen was uitgebroken, was eerst te twaalf uren geheel bedwongen. De schade is nog niet met zekerheid te bepalen, de voorraad stoffen in do magazijnen was zeer aanzienlijk met het oog op den voorjaarsverkoop. Twee dagen ge leden was er voor 800,000 fr. aan zijden stoffen ontvangenmen raamt den geheelen voorraad op 9 millioen fr., terwijl het verbrande pand zelf 1 millioen waard was. Het meest zijn nog de geëm ployeerden te beklagen ten getale van 800, mannen en vrouwen, het aantal werksters en knechts niet medegerekend, die van do „Printemps" leefden. Sommigen der inwonenden, de meeste half gekleed, moesten zich langs touwen uit de vensters laten

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1