niet kwaad zijn, terwijl de ondernemer den kring zijner bezoekers met de Delfshavenaars zou zien uitgebreid. Gisternamidda g te balfdrie onstond er brand in de Rosestraat, einde Verlengde Kruiskade, te Rotterdam. Een aantal spuiten was er in wer king. De brand ontstond in een sigarenfabriek en had spoedig een ernstig aanzien. Kinderen op bed den gebonden, werden uit het raam geworpen. In een boerenhofstede te Overasselt is bij het laatste onweder de bliksem ingeslagen. Het geheele gebouw met inboedel en have werd eene prooi der vlammen. Bij een gisternacht gewoed hebbenden brand in de schuur van een bakker te Apeldoorn is een der spuitgasten onder eenige brandende balken bedolven en om het leven gekomen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn te Casamicciola op Ischia nieuwe aardschokken gevoeld. Men verzekert dat het aantal personen, bij de eerste aardbeving om het leven gekomen, tweehonderd beloopt. Het onheil overviel de inwoners op het onverwachtst. Men hoorde, schrijft de „Pun- golo", plotseling een schrikkelijk gedruis, en wie in de huizen waren, werden in een oogenblik onder het puin hunner woning begraven. De menschen op straat bleven ontzet en sprakeloos staan en toen rezen van alle kanten kreten van schrik en doods angst op. De eerste, meest verwoestende schok duurde slechts het vierde eener minuut. Geheele gezinnen werden levend begraven. Drieduizend van de vier duizend inwoners waren zonder dak. De grond was over eene lengte van vijftig meter gespleten tot eene kloof, uitloopende in een afgrond, waarin huizen, mannen, vrouwen en dieren verdwenen. Prof. Billroth te Veenen heeft thans wederom een vrouw van den maagkanker geope reerd, juist vier weken na de zoo goed geslaagde eerste operatie. Tot dusver - de tweede operatie had zes dagen geleden plaats - had de hoogleeraar alle hoop dat ook deze patiënte herstellen zou, hoewel het ditmaal meer tijd gekost had de gezonde deelen der maag, nadat het 11 centimeters lange zieke gedeelte uitgesneden was, weder te vereenigen en ook het stelpen van het bloed minder gemakke lijk ging dan bij de eerste patiënte. die sedert geruimen tijd sukkelde en die zich boven dien met werken had overspannen, zich in een vijver en verdronk. Verleden week verscheen, onder de per sonages, die in de Raphaels-Loggia op het Vaticaan bijeengekomen waren ter eere van de verjaring der kroning van Leo XHI, een onbekend kardinaal Men hield hem voor een buitenlander en sommige dames kusten hem de hand en ontvingen den zegen van hem. Spoedig echter merkte men op dat de vreemdeling een knevel droeg en zijne kleeding niet geheel in orde was. Bij onderzoek bleek dat men met een krankzinnige te doen had, die de Zwitsers had weten voorbij te komen en naar de vertrekken van kardinaal Jacobini geslopen was, waar hij een gewaad van den prelaat had aangelegd. Men vond twee verzoekschriften bij hem, een aan den Paus, om de heiligverklaring van zekeren Pietro, en een aan koning Humbert, om een kapel, voor den nieuwen heilige. De ongelukkige werd zonder op schudding door de wachten naar het gesticht gebracht. De bekende „Magasins du Printemps", onder directie van den heer Julus Jaluzot te Parijs, zijn gistermorgen geheel verbrand. Alles, behalve de kas, is een prooi der vlammen geworden. De magazjjnen bevinden zich in-het midden der stad, achter de Opera. Te Nizza werd dezer dagen een lucht ballon, genaamd de „Gabriel" met drie reizigers opgelaten. De ballon steeg tot een groote hoogte en werd door den sterken wind naar zee gedreven. Er heerschte natuurlijk groote ongerustheid omtrent het lot der reizigers; ze zijn evenwel behouden weer te Nizza aangekomen. Nadat zij eenige uren over de golven waren gesleept, werden zij eindelijk door een Italiaansch schip opgenomen. De ballon werd aan zjjn lot overgelaten. In de Saóne te L y on hebben twee sol daten drijvende gevonden de beenen van de vrouw, waarvan men reeds voor eenige weken het lichaam had opgevischt. Zij waren in een zak gedaan, die met dezelfde soort ijzerdraad was dichtgemaakt als de zak waarin zich het lichaam bevond. Wiss en zijne vrouwen bevinden zich als de vermoedelijke daders nog steeds in de gevangenis. Een vreeselijke brand heeft in hot dorp Pierrefitte, in Frankrijk, gewoed. Van het geheele dorp zijn slechts de school en het kerkgebouw ge spaard geblevenalle overige huizen werden in een klein uur door de vlammen verteerd. Persoonlijke ongelukken hadden gelukkig niet plaats, maar van het vee heeft men slechts enkele stuks kunnen redden. De toestand der bevolking is treurig. Aan alles heeft men gebrek en het grootste deel der inwoners is tijdelijk: in de school en de kerk ge huisvest. De naburige dorpen zorgen onderling zoo veel mogelijk voor levensmiddelen en kleederen, terwijl zich een commissie gevormd heeft om de ongelukkigen bij te staan. Het onheil is veroor zaakt door iemand, die met gloeiende kolen over straat liep, waaruit de vonken in een stroodak waaiden. De gemeenteraad van Unterhallen, in het kanton Schaffhausen, heeft het rooken verbode* aan jongelieden onder de 15 jaar, niet alleen op straat, maar ook binnenshuis, en tevens verordend dat zij zonder geleide niet in herbergen mogen komen. BUITENLAND. Frankrijk. De indirecte belastingen en inkomsten in Frankrijk overtroffen in Februari de raming met 18,882,000 fr. Naar men uit Parijs meldt, hebben volgens een te Weenen ontvangen bericht uit Pera de ambas sadeurs zich vereenigd met het gevoelen der heeren Goschen en Hatzfeld, en eenstemmig beslist dat zij er zich toe behooren te bepalen de voorstellen der Porte zonder discussie in ontvangst te nemen en aan hunne respectieve regeeringen op te zenden. Indien de mogendheden die onaannemelijk keuren, zullen zij terstond in overleg treden over tegen voorstellen. Portugal. In de Kamer is voorgesteld de behandeling van het Delagoa-verdrag met Engeland te verdagen, totdat de Engelsche vloot de Taag had verlaten, Jnla aaw Vv^naiifincr tflTl WHTflftTl rtPffOVflf Terwijl de Kamer voortging met in geheime zitting over het Lorenzo-Marques-tractaat te beraad slagen, werd Zondag 11. eene volksvergadering te Lissabon gehouden en daarin een comité benoemd, om bij de Kamer tegen de bekrachtiging van het tractaat te protesteeren. Dit comité heeft zich dan ook Maandag 11. naar de Kamer begeven, derwaarts door een groot aantal personen vergezeld, die echter genoodzaakt werden om den terugkeer der gedele geerden buiten het paleis der wetgevende macht af te wachten. De tribunes in de vergaderzaal waren vol van eene luidruchtige menigte, die voortdurend de redenaars met teekenen van goed- of afkeuring stoorde. Herhaaldelijk dreigde de voorzitter ze te doen ontruimen. Na eene levendige discussie besloot de Kamer over te gaan tot de orde van den dag en voor de zesde maal eene geheime zitting te hou den, ten einde over het tractaat te beraadslagen. Toen dit besluit bekend werd, ging het volk rustig uiteen. In de bedoelde zitting is het voorts tot geen beslissing gekomen. Groot-Britanniê. Het Lagerhuis heeft gisteren met 263 tegen 17 stemmen een voorstel van den heer Gladstone goedgekeurd om, indien de discussie over de wet op het dragen en verkoopen van wapenen in Ier land te drie uren niet afgeloopen was, over al de overige artikelen zonder beraadslaging te stemmen. Die stemming duurden niet minder dan 23/4 uur. Yolgens berichten uit Elmina van den 18den Februari, over Madera ontvangen, heeft de koning der Ashantijnen zijne afgezanten verloochend, zich een vriend der Engelschen verklaard en volstrekt geen plan om oorlog te voeren. De dwangwet voor Ierland is ook op het graaf schap Westmeath toegepast. De „Daily Telegraph" verneemt dat lord Dufferin eerlang den heer Goschen zal vervangen. Het getal inhechtenisnemingen volgens de nieuwe dwangwet voor Ierland werd gisteren be groot op 30, onder welke Nally, een der advocaten in 't proces Parnell. Turkije. Op voorstel van den Internationalen Gezondheids raad heeft de Porte verordend, dat een dubbel cordon zal getrokken worden rondom de door de pest aangetaste plaatsen, namelijk één rondom elk dorp en één rondom elk district, en dat de besmette dorpen zullen verbrand worden. - Te Nedzeff zijn van 28 Februari tot 2 Maart 18 sterfgevallen ten gevolge van de epidemie voorgekomen, en te Djagra van 15 tot 18 Februari 30. Het aantal der sterf gevallen te Kerbela is nog onbekend. Dr. Kabiades, wegens zijne kennis aangaande deze ziekte eene autoriteit, is naar het aangetaste district vertrokken. Te Konstantinopel is een patronenfabriek op gericht van Amerikaansche machines voorzien, en die in staat is dagelijks 30,000 Martini- en 20,000 Winchester-patronen te leveren. Vcreenlgde Staten. De bladen publiceeren berichten uit Mexico, over Havana aangekomen, dat het comité voor de nati onale schuld aanraadt 145 millioen dollars der schuld te erkennen, en die te consolideeren in 3-pcts.- obligatiën, die ingewisseld kunnen worden tegen de oude, en in betaling kunnen worden aangenomen bij het koopen van staatslanderijen. Transvaal. De berichtgever van de „Standard" zegt verno men te hebben, dat onder de Boeren eene sterke meerderheid is voor hardnekkig verzet, totdat het Hollandsche element in Zuid-Afrika zich geheel zal hebben vrijgemaakt van het Britsche gezag. De minderheid zou meenen, dat verder verzet ijdel was, nu door het uitzenden van versterkingen is gebleken, dat Engeland besloten is zijn gezag te handhaven. Eene deputatie der Nederlandsch Protestantsche Kerk te Durban heeft, naar de correspondent van de „Times" mededeelt, een adres gericht aan den gouverneur sir Hercules Robinson, waarin wordt aangedrongen op het sluiten van den vrede op den grondslag van de volledige onafhankelijkheid der Boeren. Dat acht zij het eenige middel om het Hollandsche element in de kolonie niet te vervreem den van de Eugoloche beTolking en een nieuwen uittocht der Boeren en hun optrekken naar het binnenland te voorkomen. Inmiddels is men te Woolwich nog altijd druk bezig met generaal Roberts van het noodige te voorzien. Zoo spoedig mogelijk zal o. a. eene bat terij veldstukken worden uitgezonden (zevenponders schroefstukken van 400 pond) „waarvan hij zoo veel nut gehad heeft in den oorlog tegen Afgha nistan" en waarom sir Frederick Roberts dan ook heeft gevraagd. Hij had er twee kunnen krijgen, maar vond één voldoende en een tweede van ge wone negenponders. De eerste batterij echter van zes stukken zal 250 muilezels of paarden verei- schen en de tweede 200. Aan muilezels geeft men de voorkeur wegens het klimaat. Yerder komen bij iedere batterij 180 kanonniers en stukrijders. De muilezels scheen men nog niet te hebben. De „Times" zegt er niets tegen te hebben, dat aan den oorlog met de Boeren zonder verderen strijd een einde komt, zoo er maar waarborgen gegeven worden tegen mishandeling der inlanders en tegen geheel Zuid-Afrika bedreigende twisten met de Kaffers. De conservatieve bladen, vooral de „Standard", keuren het af dat met de Boeren een wapenstilstand gesloten is en onderhandeld wordt voordat de nederlagen der Engelschen zijn gewroken. Een particulier telegram van president Brand meldt zijn vertrek op 7 dezer van Bloemfontein naai de grenzen om zijn hulp aan te bieden tot het sluiten van den vrede. Hij meende 13 Maart te zullen aan komen en schreef aan Joubert om een bijeenkomst te bepalen. Hij vertrouwt op een vreedzame schik king vóór het einde van den wapenstilstand. Uit nadere bijzonderheden omtrent het mondge sprek tusschen generaal Wood en de Boeren blijkt dat de samenkomst anderhalf uur duurde, gedurende welken tijd Wood bijna onafgebroken aan 't woord was. De Boeren zeiden weinig. Zij gaven in beden king de versterkingen, die voor Wood op weg waren, gedurende den wapenstilstand halt te laten houden,

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2