f Vrijdag 11 Maart N°. 6462. A". 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per S meenden1.16. Frenco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.0.03. PRIJS DER ADVERTENTIEN: J Van 1—6 regels...../1.05. 3 Iedere regel meero.i7i Grootere letters near plaatsruimte. Yoor de Abonné's, die verhinderd waren het premie-boekwerk van Conscience: „Een 0 teveel", heden te doen afhalen, wordt daartoe nog morgen, Vrijdag, tusschen 10 en 6 uren, de gelegenheid gegeven. LEIDEN, ÏO Klaart. Eene talrijke schare had zich hedenmorgen op de begraafplaats nabij de Warmonderbrug ver- eenigd, om getuige te zijn van de plechtige teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Van der Tas. Op het lijkkleed was het zil veren kruis van Waterloo bevestigd en naast de rouwkoets gingen de knechts, die, aan den dooden- akker gekomen, de kist naar de geopende groeve droegen, waar door de heeren Van der Sluys en Donuer, predikant en emeritus-predikant der Chris- telijk-Gereformeerde gemeente op de Hooigracht, waarvan de afgestorvene een der oprichters was, treffende woorden ter zijner nagedachtenis werden gesproken, herinnerende wat hij - ofschoon een een voudig burger, zonder hooge betrekking - als mensch en christen was geweest. Behalve dat hij te midden van een kogelenregen zijn bloed voor ons dierbaar Vaderland veil had, was hij ook een strijder voor God en zijn Koninkrijk. De rust, hem thans ge schonken, wordt hem niet misgund, want ze is een ruste met eere, verworven na den strijd des levens, Waarin hij eon voorboold voor io^o. woo HP/.+ Ho kinderen en kleinkinderen werden woorden van troost en opwekking bij het voor hen treffende verlies gesproken, waarna ook nog een der vrienden van den afgestorvene, de heer J. H. Meerburg, zijne ge voelens in woorden weergaf. Toen de zoon voor de laatste eer, zijn vader bewezen, bedankt had, werd de plechtigheid met het zingen van Psalm 68 vers 2 besloten. Met het stoomschip „Prinses Amalia" der maat schappij „Nederland", hetwelk den 12den Maart a. s. uit Amsterdam vertrekt, zal van daar rechtstreeks een brievenmaal worden verzonden naar Atjeh. Voorts zal op Dinsdag 22 Maart a. s., met den trein van 7 u. 's m. uit Amsterdam naar Emmerik, in aansluiting op het vertrek van het bedoelde stoom schip uit Napels, mede eene verzending naar Atjeh geschieden. De Vereeniging voor Noord-Nederlands Mu ziekgeschiedenis, een uitvloeisel van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, heeft eene circu laire verzonden, waarin zij o. a. zegt dat haar langdurig zwijgen deels een gevolg was van de omstandigheid, dat de Vereeniging den tijd tot het ontwerpen van nieuwe plannen niet gekomen achtte zoolang door het uitgeven der compositiën van Wanning en Obrecht niet was voldaan aan vroe gere beloften, maar dat vooral de gevoelige ver liezen, die het bestuur heeft geleden, op de werk zaamheden een storenden invloed hebben uitgeoefend. „Eerst ontviel der vereeniging - zoo lezen wij - in dr. J. P. Heye haar verdienstelijke en ijverige secretaris. In den hoogleeraar W. Moll verloor zij den man, die door zjjne verhandeling over „Het kerkgezang tijdens de opkomst en den bloei der oud-Nederlandsche Muziekschool'' den eersten stoot gaf tot de oprichting onzer vereeniging en tot aan zijn dood aan haar hoofd stond. Weinige maanden geleden rukte de dood den kundigen P. Leendertz uit ons midden weg. Ondanks het verlies van zulk eene rechterhand, zulk een hoofd en zulk een mede lid hebben de overgebleven leden van het bestuur toch den moed niet opgegeven om voort te werken aan eene zoo schoene taak, die op verre na nog niet voleindigd is. De opengevallen plaatsen zjjn weder aangevuld. De hoogleeraar dr. J. P. N. Land, te Leiden, en jhr. mr. J. C. M. Van Riems dijk, te Utrecht, hebben zich bereid verklaard met ons mede te werken. De overige leden zijn thans: W. F. Loman, voorzitter; mr. J. A. Sillem, pen ningmeester; dr. H. C. Rogge, secretaris, en J. C. Boers, te Delft. „In onze jongste vergadering zijn vele plannen overwogen, die echter alle nog niet tot rijpheid zijn gekomen en voor mededeeling geschikt zijn. Maar dit kunnen wij verzekerenmet de uitgave van onze oude muziekwerken zal worden voortgegaan. In de eerste plaats komen in aanmerking de vierstemmige Psalmen van Sweelinck en de senaten van Brunne- muller. Het verzamelen van bouwstoffen voor eene volledige muziekgeschiedenis wordt onafgebroken voortgezet en een derde stuk van de „Bouwsteenen", dat belangrijke bijzonderheden en mededeelingen zal bevatten, wordt ter perse gelegd. Voorts zullen ook weder in het voorjaar, evenals in 1878 en 1879, onder de leiding van den heer Dan. De Lange, werken van oude Hollandsche meesters ten gehoore worden gebracht". De circulaire eindigt met een beroep op de belang stelling van alle kunstvrienden. Het getal leden krimpt in. Nieuwe leden en beschermers gewenscht. Aue aanwijzingen, innemingen en mede deelingen, die van dienst kunnen zijn, worden gevraagd. Te Leiden telt de vereeniging II beschermers en 7 leden. Correspondent alhier is dr. C. Leemans. Voor de verkiezing van een lid van den ge meenteraad te Zegwaart, in plaats van wijlen den heer R. Van Alphen, moet eene herstemming plaats heb ben tusschen de heeren J. Lievaart en J. Uyterlinde. Door de geneeskundige staatscommissie te Utrecht is bevorderd tot arts: W. Pauw, med. docto randus, en M. Hymans; tot het geneeskundig ge deelte is toegelaten de heer W. J. Oosterhoff, off. van gez. 1ste kl. Bij het departement van oorlog bestaat het voornemen, in den aanstaanden zomer drie forten van de Utrechtsche linie te doen bezetten en geheel te doen inrichten zooals zij in den oorlogstoestand zouden moeten zijn. Waarschijnlijk zullen de bij Utrecht gelegen forten Voordorp, Biltstraat en Vosse- gat met de batterij op den Hoofddijk gekozen worden. Een zoodanige oefening op oordeelkundige wijze ge leid, kan zeker hoogst nuttig zijn voor officieren en minderen. Naar men met zekerheid verneemt, zal de dienst op Amerika door de Nederlandsch-Ameri- kaansche stoomvaartmaatschappij een groote uit breiding ondergaan. Voorloopig zullen twee nieuwe prachtig ingerichte stoomschepen in de vaart worden gebracht. Door den adjunct-inspecteur van het genees kundig staatstoezicht in Zuid-Holland is aan den burgemeester van Lexmond kennis gegeven, dat de mazelen aldaar epidemisch heerschen. In de gisteren gehouden gemeenteraadsver gadering van Amsterdam, is o. a. mededeeling gedaan dat de erfgenamen van prof. Van Geuns een be langrijk gedeelte van de bibliotheek van hun vader aan de universiteit ten geschenke afstaan. Voorts kwam in een verzoek van de „Vereeniging tot ver edeling van het volksvermaak" om afstand van grond aan de Marnixkade in bruikleen, tot stichting van een tweeden openbaren speeltuin. De raad besloot, den commandant der brandweer te belasten met de directie van den stadsreinigingsdien st, tegen eene toe lage van ten hoogste f 1500 's jaars, en hem ter zijde te stellen een deskundige voor de mestberei- ding, op eene belooning van 8 pet. 's jaars over de netto-ontvangsten tot f 100,000 en 10 pet. over het meerdere. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorwegmaat schappij moeten maatregelen genomen zijn, om het stelen uit beladen waggons tegen te gaan. Dit mid del zou hierin bestaan, om beladen waggons door het station van afzending te laten plombeeren mot het merk der Maatschappij en van het station van afzending. Het stoomschip „Wyberton", van Rotterdam, arriveerde Dinsdag te Batavia. Z. M. heeft den lsten luit. J. Hora Adema, van de 1ste afd. vest.-art., op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt; - 1°. de controle der directe belastingen en van het kadaster te Sneek opgeheven; 2° ingesteld controles der directe belastingen en van het kadaster te Eindhoven, Dordrecht en Heerenveen, met bepaling dat de kringen van de bestaande en nieuw ingestelde controles en standplaatsen van de controleurs zullen zijn als volgtstandplaats van den controleur's-Hertogenbosch, Breda, Eindhoven, Arn- Utrecht, Leeuwarden, Heerenveen, Zwolle, Almeloo, Groningen, Assen, Maastricht; 3®. den controleur der directe belastingen en van het kadaster J. S. P. Schneb- belie verplaatst van Sneek naar Dordrecht; - aan den met verlof hier te lande aanwezigen majoor der infanterie van het leger in Nederlandsch-Indië A. G. C. E. W. Von dem Bussche Ippenburg, op zijn verzoek, met ingang van 1 April a. s., wegen» finale ongeschiktheid om den activen dienst daar te lande te gaan hervatten, ten gevolge van lichaams gebreken in en door den dienst te velde ontstaan, eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. militairen dienst, onder toekenning van den titulairen rang van luit.- kolonel en van pensioen. Gemengd Nieuws. Hedennacht is te Noordwijk een schip gestrand, geladen met ijs. De opvarenden zijn allen verdronken. Het gerechtshof te Amsterdam heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen Abraham D'Oli- veyra, Izaak Mendes, Rebecce en Sophie D'Oli- veyra, beschuldigd van ontvoering van een minder jarige, in vereeniging met elkander met geweld gepleegd. Het hof heeft, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, alle beschuldigden schul dig verklaard en de beide eersten veroordeeld tot een celstraf van 2 maanden, de beide laatsten tot een dito van 45 dagen. Ze hebben cassatie aangeteekend. Volgens geruchten zou de pachter van het feestgebouw te Rotterdam voornemens zijn, bij expiratie van den huurtijd van het tegenwoordig terrein, het gebouw over te brengen naar den Bin nenweg onder Delfshaven, waar inderdaad bouw grond in overvloed is. Wat de ligging betreft, zou met het oog op den afstand en den in aanleg zijn- den stoomtramweg - de ruil voor de Rotterdammers

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1