Het Deventer Zondagsblad maakt de treurige tijding bekend dat dr. Kan, vroeger te Deventer, die vóór eenigen tijd naar den Oranje- Vrijstaat vertrok, het offer geworden is van zijne menschlievendheid. Onder de banier van het „Roode Kruis" geschaard, trof hem ongelukkigerwijze een kogel, die oogenbükkelijk een einde maakte aan zijn werkzaam leven. Kaar men mededeelt, zijn de storingen op de telegraaflijnen voor een groot deel opgeheven. Alleen in het noorden des lands blijven zij voort- duron. Daar, waar zij zijn opgeheven, ondervindt de overkomst der telegrammen nochtans vertraging. De pastoor van het Heike, zuidwaarts van Roosendaal, heeft een vijftigtal noodlijdenden door den watersnood gedurende twee maanden ge voed en verpleegd, doch elk geldelijk subsidie, hem door de watersnood-commissie aangeboden, afgewezen. Volgens opgaaf van het bureau „Veri tas" zijn in de maand Januari 11. vergaan 187 zeil schepen, waaronder 8 Nederlandschevoorts 23 stoomschepen, waaronder 1 Nederlandsch. Te Belfays, in het Fransche departe ment Doubs, is vóór oenige dagen zekere Salnetti, een straatkunstenraaker, op afgrjjselijke wijze om het leven gekomen. Een zijner kunststukken be stond in het al buitelende overspringen van ver scheidene met de punten omhoog in den grond ge stoken degens. Toen hij dit weder eens wilde doen, vergiste hij zich in de berekening van zijn afstand en sloeg op de degens neer, welke zijn lichaam doorboor den, zoodat hij binnen eenige oogenblikken eem lijk was. Dinsdag hadden te Lissabon eenige samenscholingen plaats, die een vijandig karakter tegen het Portugeesche ministerie droegen. De menigte werd uiteengedreven zonder dat er een ernstig inci dent bij voorgevallen is. In de geschutgieterij van Krupps-fabriek te Essen wordt zeer ijverig gewerkt. Rumenië heeft 100, Griekenland 700 kanonnen besteld, en verder zijn nog bestellingen ontvangen uit Zweden, Neder land en Italië. Daar de meeste van die bestellingen spoedig uitgevoerd moeten worden, komen er handen te kort en gaat de arbeid dag en nacht door. Te Casamicciola zijn reeds 102 lijken voor den dag gebracht. Te Ameno werden ook door een aardbeving 5 personen gedood, 10 huizen vie len in. Men schat de schade, aan de huizen toege bracht, op meer dan 1 millioen fr. De stad Ischia zelf heeft niets geleden. Uit Rome en Napels zijn dadelijk geld en beddelakens gezonden voor hen die in de open lucht moeten slapen, en in. hot Italiaansche Parlement zal een krediet worden aan gevraagd om de noodlijdenden te helpen. De barkas van de „Cerberus", het te Melbourne gestationneerde wachtschip, is door een torpedo vernield. "Vijf man van de equipage wer den gedood. BUITENLAND. Frankryk. Gelijk reeds gisteren per telegraaf is gemeld, kondigt het „Journal officiel" aan dat de nieuwe amortisabele rente zal worden uitgegeven op 17 dezer en rente zal dragen van 16 April af. Het minimum van inschrijving, dat wordt aangenomen, ïs voor 15 fr. rente. Er moet onmiddellijk gestort worden 16.55 fr. per 3 fr. rente, uitmakende het eerste vijfde. De storting kan geschieden in rente of in andere waarden door de schatkist uitgegeven. De andere stortingen moeten geschieden 16 April, 16 Juli, 16 October 1881 en 16 Januari 1812. De Senaat heeft een recht van 30 fr. op alco hol aangenomen. Duitschland. De Rijksdag heeft gisteren de eerste lezing be gonnen der wet betreffende de invoering van twee- jaarlijksohe begrootingen en zal haar heden voort zetten. Namons den Rijkskanselier, die door eene lichte ongesteldheid verhinderd was tegenwoordig te zijn, verklaarde de minister Bötticher dat het ontwerp geene politieke beteekenis hadde verbon den regeeringen wilden de rechten van den Rijks dag in geen enkel opzicht verkorten, maar door het ontwerp alleen voorkomen, dat de Rijksdag en de Landdagen der verschillende Staten te ge lijk bijeenkwamen. Groot-Britannlë. Het „British Museum" is van plan een catalogus van de gedrukte werken uit te geven. De regeering geeft daarvoor jaarlijks 19,000 gulden, elk jaar zullen 5 deelen verschijnen. De catalogus zal 3 millioen titels bevatten en de drukkosten worden op 70,000 pd. st. geraamd. De catalogus zal bij inschrijving voor 200 pd. st. verkrijgbaar zijn. Een koopje! Het departement vqn buitenlandsche zaken ontving gisteren berichten van den consul te Mozam bique, den dood bevestigende der kapiteins Phipson en Wybrant en der heeren Carr en Mears. De heer Mayer, mede tot de expeditie behoorende, moet te Umzellas zjjn en de heer Owen met de overigen naar Inhanehane zijn gegaan. Het Britsche oorlogs schip „Ruby" is onmiddellijk naar laatstgenoemde plaats vertrokken. De eerste arrestatie krachtens de dwangwet voor Ierland heeft gisteren plaats gehadeen koop man, "Walshde genaamd, een voornaam lid der Land-liga, is te Castlebar in hechtenis genomen. Des namiddags nam men nog verscheidene personen in het graafschap Cork en elders in verzekerde be waring. In het geheel zijn een twintigtal gevangenen op weg naar Dublin. In den loop der beraadslagingen heeft de heer O'Donnell gisteren de zitting van het Lagerhuis moe ten verlaten wegens onbehoorlijk gedrag tegenover den voorzitter. Het incident veroorzaakte veel op schudding. Belg-ië. De Kamer van Afgevaardigden heeft bij de dis cussie over de begrooting van eeredienst een amen dement van de heeren Goblet c. s., waarbij voor gesteld wordt de bezoldiging van den aartsbisschop en de bisschoppen te verminderen, verworpen met 95 tegen 26 stemmen. De Kamer heeft daarentegen een voorstel van den minister van justitie aange nomen, volgens hetwelk de beurzen voor de semi- nariën ingetrokken worden. De begrooting is ver volgens in haar geheel aangenomen met 68 tegen 50 stemmen. Transvaal. Het Am8t. Handelsblad ontving gisteren onder staand briefje: Een 911111 oen. Iedereen heeft in de „Eerste Staats-Courant van Transvaal" kunnen lezen, dat de burgers aldaar opgeroepen werden tot het spoedig storten hunner belastingen en achterstallige schulden aan het Gou- vernemont. Die oproeping heeft beteekenis. De jonge Republiek heeft geld noodig. Zonder geld geen Zwitsers. Ik stel dus voor, dat de Nederlandsche natie onmiddellijk aan hare stamgenooten een millioen leent tegen 4 pet. en Paul Kruger per draad kennis daarvan geeft, opdat hij direct een wissel tot een bedrag als hij voorloopig zal noodig hebben op de commissie voor die leening, die zich te Amsterdam zal vestigen, kan trekken. Er zullen wel kloeke mannen worden gevonden, die de zorg voor deze zaak op zich willen nemen. Minister Yan Lijnden blijft diligent, maar intusschen moet voor de Boeren door particulieren worden gehandeld. Ik teeken voor mijn portie voor honderd gulden in de leening voor Transvaalwie volgt mijn voorbeeld H. H. Timmer. Het Hbl. brengt gaarne dit denkbeeld onder de algemeene aandacht en verklaart zich voorloopig bereid om brieven betreffende deze zaak in ontvangst te nemenliefst natuurlijk, waarin de onderteekenaars zich bereid verklaren tot deelneming. Na verloop van eenige dagen zullen dan de inzenders van zulke brieven uitgenoodigd worden tot eene bijeenkomst en dan kan de zaak door hen worden geconstitueerd. Dit schrijvende, ontving de red. van het Hbl. van een toevallig bezoeker de mededeeling dat zij op hem voor duizend gulden kan rekenen. Dat het aan generaal Wood hoogst welkom moet zijn, dat hij nu in de gelegenheid is den in de Transvaal opgesloten garnizoenen leeftocht te doen toekomen, is natuurlijk. Hij kan nu gerust de versterkingen afwachten en behoeft geen van die voorbarige aanvallen te doen, die aan generaal Colley twee nederlagen en den dood berokkend hebben. In hoever de Boeren hier verschalkt zijn en het den Engelschen met de vredesonderhandelingen, zender dat zij den Boeren eene nederlaag hebben toegebracht, waarlijk ernst is, zal later moeten blijken. Alles hangt natuurlijk af van de vredesvoorwaarden, die aan de Boeren door Engeland worden aangeboden. Het voorstel tot het houden eener bijeenkomst tusschen de generaals Woed en Joubert was gedaan door president, Brand van den Vrijstaat, die nu ook verder werkzaam is in het belang van den vrede. De voorwaarden van den wapenstilstand houden, behalve hetgeen reeds gemeld is, het volgende in Het is den Engelschen troepen veroorloofd elke be weging van Newcastle naar Prospect Hill en omge keerd te makende Buffalo-rivier mogen zij echter niet overtrekken. In het brengen van versterkingen zijn hun geen perken gesteld. Hetzelfde geldt voor de Boeren. Deze mogen aan gene zijde van den Langsnek niet verder oprukken, en van weerszijden mag men niet uitgaan op verkenning. Nadat de wapenstilstand gesloten was, hebben beide partjjen te zamen een luncheon gebruikt. De beste verstandhouding heeft hierbij tusschen haar geheerscht. Het gesprek werd gevoerd op een toon, die getuigde dat de beide vijanden eerbied voor elkander koesteren. Te Newcastle zijn Maandag 11. versterkingen aan gekomen, bestaande uit het 83ste regiment infan terie, twee escadrons dragonders en drie stukken geschut. Mevrouw Colley zal weldra naar Engeland terug- keeren. Haar echtgenoot moet den wensch te kennen hebben gegeven om, als hij sneuvelen mocht, te midden zijner gevallen soldaten begraven te worden. Yolgens de „Standard" is in officiëele kringen de verwachting niet groot, dat het met de Boeren tot eene schikking zal komen. De regeering, gelooft men, stelt voor om het gedeelte van de Transvaal dat in bezitting is van de inboorlingen onder recht- streeksch bestuur te laten van de Engelsche regee ring en men gelooft niet dat de Boeren dit voor stel zullen aannemen. Telegrammen. ABERDEEN, 7 Maart. Bij het verongelukken van het schip „Ben Rhydding", van Calcutta naar Dundee, werd de geheele equipage, bestaande uit dertig koppen, met het land in het gezicht, een prooi der golven. LONDEN, 8 Maart. Op de kust van Aberdeen zijn niet minder dan negen schepen verongelukt, waarbij ongeveer honderd menschenlevens te be treuren zijn. BERLIJN, 8 Maart. Het comité dat hier onder voorzitterschap der voornaamste personen is ge vormd om de gewonde Transvaal sche Boeren te hulp te komen, vindt hier veel steun en bijval. De sympathie voor de Boeren is hier zeer groot ea de hulp zal stellig doeltreffend zjjn. NAPELS, 8 Maart. Te Casamicciola is weder een schok van aardbeving gevoeld. Nog elf lijken heeft men gevonden. Het aantal dooden is nu 126, dat der gewonden 177. Twee vrouwen werden levend onder het puin ontdekt. Een van haar stierf onmid dellijk toen zij de lucht inademde. KONSTANTINOPEL, 8 Maart. De conferentie over het Turksch-Grieksche geschil heeft tot geen uitslag geleid, daar Server-pacha bij den sultan ten paleize ontboden en het gesprek van de ge zanten met Ali Nizami-pacha louter vormelijk van aard was. BUDAPEST, 8 Maart. Een paardenkooper alhier heeft van de Grieksche regeering in last gekregen haar nog duizend paarden te leveren. Vrijdag jl. werd reeds een door Grieksche officieren hier ge kocht groot aantal paarden verzonden. DUBLIN, 9 Maart. Nog twee leden der Land Liga zijn gearresteerd; een hunner is Michael Boyton, de voornaamste oprichter van het Bond. Hij protesteerde uit naam der republiek. LEIUHiN, 9 Maart. De therm. Fahr. toekende gisteravond om 5 u. 52°, 8 u. 50°, 10 u. 48°hedenmorgen om 5 u. 48°, 8 u. 48°, 12 u. 50° en 's nam. 4 u. 48°. WindZ.-W. De Koning en de Koningin vereerden gister avond wederom de voorstelling in den Kon. Holl. Schouwburg met hunne tegenwoordigheid. Voor eene flink bezette zaal werd door de vcreeniging het Nederlandsch Tooneel opgevoerd het blijspel van Henri Meilhac„het Albumblad", gevolgd door Sardou's blijspel: „het Kattebelletje." Zoo-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2