Donderdag 10 Maart. A". 1881. N°. 6461. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. leidsch dagblad; PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post...........1.40. Afzonderlijke Nommers.0.03. PRIJS DER 'ADYERTENTIEN Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17fJ Grootere letten naar plaatsruimte. W. Conradtot hoofdingenieurs van den waterstaat lste kl., de hoofdingenieurs 2de kl. L. H. J. J. Mazel en A. L. De Bruyn Kops; - met ingang van 1 April a. s., aan D. A. M. Doublet, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als rijksopziener der 3de kl. op de spoorwegdienstenbif bet koloniaal milit. invalidenhuis op Bronbeek, met 1 April a. s., be noemd tot betaalmeester, tevens administrateur van kleeding, den gepensioneerden Isteri luit. der inf. van het leger in Ned.-Indië H. C. Consemulder; - agreatie verleend: 1#. aan de onderlinge opklim mingen van de leden van het kapittel derDuitsche orde, Balye van Utrecht; 2*. aan de admissie van den eersten kapittelridder J. F. "W". A. baron Yan Spaen, tot jongsten commandeur, en van den oudsten edel-expectant T. M. W. baron Collot d'Escnry, tot tweeden kapittelridder. O emeugd Nieuws. In dit nommer bevindt zich de bon, waarmede morgen, Donderdag, tusschen 10 en 6 uren, het premie-boekwerk vaq Conscience: „Een 0 teveel", volgens de voorwaarden, kan worden afgehaald. LEIREN, 9 Staart. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 12den Maart a. s., des morgens te negen uren. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. In de maand Februari zijn binnen deze ge meente geboren 152 kinderen, als: 74 zoons en 78 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelingge boorte; overleden 98 personen, als: 19 mannen, 27 vrouwen, 31 zoons en 21 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 9; gehuwd 32 paren. Aan ons bureel is nog ontvangen voor de Transvaalsche Boeren 0.56 van een verjaardag en ƒ0.10 als quadrilleer winst, letters E H. Wij zien met genoegen verdere bjjdragen te gemoet, om ze, ter vermijding van kosten, inééns aan jhr. mr. Beelaerts Yan Blokland te kunnen remitteeren. - Voor het „Roodo Kruis" ontvingen we bovendien nog 4 als opbrengst eener collecte gehouden op een 25-jarige bruiloft. De heer C. F. A. Hoefftcke alhier heeft aan het bestuur van het „Roode Kruis" een prachtige kist met chirurgische instrumenten ten geschenke gezonden. Stemgerechtigde lidmaten der Ned.-Hervormde gemeente alhier hebben met 917 tegen 29 stemmen besloten het beroepen van predikanten en de be noeming van ouderlingen en diakenen weder voor tien jaren aan, een kiescollege te blijven opdragen; de 29 stemmen waren vóór den kerkeraad; 3 bil jetten werden van onwaarde verklaard. Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg dus 949. Op uitnoodiging van den Spaanschen gezant hebben de heeren Dozy en De Vries, professoren te Leiden, en Putman te Utrecht, zich bereid ver klaard, de jury uit te maken ter beoordeeling van de Nederlandsche dichtwerken, die mochten inkomen ter herdenking van Calderon. Deze moeten vóór den 31sten Maart aan de jury worden ingezonden. Voor elk land is een gelijke prijs voor het best gekeurd werk uitgeloofd, bestaande uit een gouden medaille ter zwaarte van 100 gram met het portret van Calderon, 500 exemplaren van het bekroonde werk en een diploma. Tot onderwijzer te Osdorp is benoemd de heer A. Kuyt te Katwijk aan Zee. In eene druk bezochte vergadering van leden der afdeeling Hazerswoude-Koudekerk van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw is de beer K. N. Hengeveld benoemd tot afgevaardigde ter algemeene vergadering, in Amsterdam te houden ep den 15den Maart a. s., en hem de speciale last opgedragen, het voorstel van het hoofdbestuur om 3000 uit te trekken voor eene Nederlandsche inzending van vee en zuivel op de internationale tentoonstelling, in 1881 te Birmingham te houden, met nadruk te ondersteunen. De 16 lijsten, bevattende de opgaven der bjj de algemeene watersnood-commissie ingekomen giften, wijzen een totaal cijfer aan van 420,000. Voegt men daarbij wat de algemeene watersnood commissie nog op het Grootboek had staan en wat het watersnoodfeest te Amsterdam nog in haar kas zal storten, dan komt men tot een bedrag van ruim 7 ton, waarover de commissie te beschikken had. Naar het N. v. d. D. verneemt, hebben de onderhandelingen wegens de overname door hot Rijk van de werken der Amsterdamsche Kanaal maatschappij, tusschen de directie en de betrokken ministers gevoerd, tot volkomen overeenstemming geleid, zoodat de aanbieding van bet wetsontwerp tot bekrachtiging der nu vastgestelde overeenkomst te dezer zake spoedig kan worden tegemoetgezien. Het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde gisteren Lezard. De minister van waterstaat heeft aan de Tweede Kamer toegezonden zijne memorie van beantwoor ding over het wetsontwerp nopens de zeevissche- rijen waarbij een gewijzigd ontwerp is gevoegd. Hij houdt zjjn voorstel om de vrije uitoefening van de visscherij in de Zuiderzee te beperken, vol. Ten gevolge van een nader onderzoek over deze zaak gehouden, blijft hij, in overeenstemming met het oordeel van het college der zeevisscherijen, de voorgestelde verbodsbepaling met nadruk aanbe velen. Intnsschen heeft hij er niets tegen aan de verbodsbepaling een tijdelijk karakter toe te kennen en is alzoo in het ontwerp een nieuw artikel opge nomen, bepalende dat artikel 8 vóór 1885 zal wor den herzien. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de examens tot verkrjjging der akte, vermeld in art. 56, onder b, der wet op het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 en in bet kon. besluit van 28 Mei 1879, dit jaar in den loop der maand Juni zullen worden afgenomen. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, gelieven vóór 1 April a. s. aan het departement van binnenlandsche zaken voor- loopig hiervan te doen blijken bjj schrjjven op on gezegeld papier, tevens vermeldende de woonplaats, doch zonder overlegging van akten of getuigschriften. Bij beschikking van den minister van marine zijn benoemd tot klerk bjj de directie der marine, respectievelijk te Amsterdam, Willemsoord en Helle- voetsluis, A. H. De Hart, L. Boon en J. Ph. Poelman, de eerste met ingang van 1 April en de beide anderen van 1 Mei a. s. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Bij den burgerlijken dienst in Ned.-Indië kun nen tijdelijk, d. w. z. voor den tijd van één jaar, worden geplaatst zes veeartsen. Z. M. heeft de aanstellingen bekrachtigd van dr. H. De VrieS, buitengewoon hoogleeraar in de botanie, tot hoogleeraar in dat vak, en van dr. G. H. Van der Mey Jr., thans privaat docent, tot hoogleeraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten, beiden aan de universiteit te Am sterdam; - met 1 April a. s. aan den inspecteur van den waterstaat jhr. J. R. T. Ortt, op verzoek, een eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de vele en trouwe diensten den lande bewezen, en met toekenning van den titel van hoofdinspecteur van den waterstaaten voorts benoemdtot hoofd inspecteur van den waterstaat, den inspecteur P. Caland; tot inspecteur van den waterstaat, de hoofdingenieurs lste kl. H. S. J. Rose en J. F. In den afgeloopen nacht omstreeks half- drie ontstond bij den heer K., aan de Haarlemmer straat, een schoorsteenbrand, welke door de inmid dels daarbijkomende agenten van politie is gobluscht ge word eD. Hedenmorgen omstreeks zeven uren is in de Heerengracht eene met hout beladen schuit gezonken, echter zonder verdere ongelukken te veroorzaken. Aaltje Huisman te Haarlemmermeer, inwonende bij K. Borias, is in de Ringvaart bij Halfweg gevallen en verdronken. Naar men zegt, leed zjj aan toevallen. Tijdens het zware onwe-der is te Sassen- heim de bliksem in den toren der roomsch-katho- lieke kerk geslagen; ofschoon de spits erg geha vend werd, is er gelukkig toch geen brand ontstaan. Gisternacht had weder een inbraak in Den Haag plaats. In de Sunda-straat, ten huize van mevrouw v. R., is men aan de tninzijde door middel van een ladder het huis binnengedrongen en heeft men een som van ongeveer f 30 aan con tanten, benevens eenige gouden en zilveren voor werpen, ontvreemd. 't Vad. verneemt dat met 1 Mei a. s. een brigade van 35 maréebaussées onder bevel van een officier in den Haag zal gevestigd worden. De voor malige koninklijke stallen op het „Valkenhof" zul len waarschijnlijk voorloopig als kazerne voor die brigade worden aangewezen. Bij een smid in de Damstraat te Amster dam is Maandag-avond de hand van 6en leerling in de boormachine verbrijzeld. In 't Oranjewoud bij Heerenveen heeft binnenskamers een bloedig gevecht met revolvers plaats gehad tusschen een heer en zijn knecht. De knecht is in hechtenis. Beiden zijn onder genees kundige behandeling. De rechtbank te Middelburg heeft een diaken uit Hoek wegens diefstal van gelden uit een armenbus veroordeeld tot een cellulaire gevan genisstraf van 2 maanden, .benevens in de kosten van het geding. Te Nieuwerkerk aan den IJsel is een schuitje omgeslagen, waarin zich eene vrouw en twee kinderen bevonden, die alle jammerlijk zijn verdronken. Te St.-Oedenrode is gistermiddag in de rivier de Dommel, in een inham, het lijk gevon den van den vermisten notaris J. De J. aldaar.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1