koloniën. I i den Rijn nabij de bad- en zwemin- ricl ing „Rhynzigt" is hedennamiddag een schuit me mest gezonken. De opvarende, zekere v. d. M., is 'or den warmoezier Segaar met veel moeite nog tijd V gered kunnen worden. I en schrijft ons uit Katwijk: In de afge- loo n week zijn er 32 schuiten met zuid-oosten sto 'iweer aangekomen, welke besomden van f 90 tot 225 in 5/10 dagen. De vischprijzen waren opm uw zeer hoog. Er werd besteed voor tarbot var 3 tot 14, tong van 0.20 a f 0.75, en benschol van f 0.40 a f 0.80 per stuk; levende ka»- schol 8 a f 14, scharren f 5 a f 1 en rog f A a f 5.50 per mand; zeesterren f 10 a 12 per kar. Een brutale diefstal met inbraak heeft te 'udshoorn plaats gehad bij den landbouwer K., die met zijne vrouw de woning verlaten had, om eld es den avond door te brengen. Bij zijne tehuis- kor 4 vond hij de chiffonnière met rmwe hand open gebroken. Verdwenen waren een gouden en zilveren horloge met dito kettingen en andere voorwerpen var waarde, benevens een bankbiljet van 60. Den vol enden dag werd in de nabijheid der woning een doo - je gevonden, inhoudende verscheidene der gestolen voo werpen. Het bankbiljet, de gouden ketting enz. zijr nog altijd zoek. De politie heeft een ijverig one -rzoek ingesteld. Niettegenstaande alle onderzoekingen, is og geen spoor van het op 15 Febr. te Zwam- mei lam plotseling verdwenen kind ontdekt. Men bljj.t zich dus verdiepen in allerlei gissingen. Ten gevolge van de gladheid en den hev gen wind zijn 's nachts onderscheidene mensclxen te Vmsterdam te water geraakt. Twee personen, o. a. een bediende uit „Die Port van Cleve", zijn verdronken. Een agent van politie, een lantaarnop steker en een werkman der stads-reinigingsdienst worden vermist. Het „Algemeen Handelsblad" van gis teren heeft als bijlage een afdruk van het eerste nommer van de „Staatscourant der Zaid-Afrikaan- sche Republiek", van 12 Januari 11. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 6 en 8 dezer storing in den dampkring verwacht worden op de Engelsche, Fransche en Noorweegsche kusten, vergezeld van sneeuw en regen en stormweder van het Z.-O. tot N.-W. In den Atlantischen Oceaan zal het op de breedte van 35° stormachtig weer zijn. Ook hier ter stede heeft men de uitkomst dier voorspelling maar al te goed ondervonden. Onweer, regen en storm wisselden elkander af. Op een vroolijke bruiloft in het Fran sche dorpje Kervihan kwam een der gasten op het nootlottige denkbeeld, een geweer, dat in een hoek van het vertrek stond, op te nemen en daarmee te walsen. Onder het dansen bleef de haan in zijn kleederen haken, het geweer ging af, en het meisje, dat de onvoorzichtige aan den arm had, een zustor van den bruidegom, stortte door don kogel in het hoofd getroffen Deder. De wond bleek doodelijk te zijn, het arme meisje overleed den volgendon dag. Haar onwillekeurige moordenaar, een twintigjarig jonkman, is in hechtenis genomen. Te Casamicciola, in Italië, zijn twee schokken van aardbeving gevoeld, die zeer groote verwoestingen hebben aangericht. Vooral het eiland Ischia heeft verschrikkelijk geleden. Het s.antal gevonden dooden is reeds vijftigzeventig menschen zijn verwond. BATAVIA, 28 en 31 Januari. Aan een rapport, botreffende den toestand in Atjeh en Onderhoorigheden, gedagteekend van 1 Januari, worden de volgende berichten ontleend: De reeds langs particulieren weg ontvangen tijding van de in den nacht van 17 op 18 December in de nabijheid onzer versterking te Analaboeh gepleegde ongeregeld heden werd bevestigd; bij die gelegenheid verloren twee personen bot leven. Behoudens kleine onge regeldheden, door maraudeurs bedreven, was de toe stand in Groot-Atjeh bevredigend. Een bende van ongeveer 30 kwaadwilligen drong in den nacht van 24 Dec. de kampong Bakoi (Moekim Siroen, IH Moekim Kerkoen) binnen en plunderde er drie door een tiental Atjehers bewoonde huizen. De waarde van het geroofde werd op ruim 100 dollars gesohat. Een der kampongbewoners, die zich verzette, werd door een klewanghouw aan het hoofd gewond. De aan vallers waren meerendeels met achterlaadgeweren gewapend en bestonden gedeeltelijk uit volgelingen van den bekenden Njaq Hasan, die, naar het schijnt, van uit het zuid-oostelijk gedeelte der VII Moekim (26 Moekim) in den omtrek van Kroeng Anoi, hun stroop tochten thans in de Hl Moekim Kerkoen onder nemen. In den morgen van 28 December kwamen een tiental Atjehers uit de even voorbij Longbatta gelegen kampong Batoh aan den adsistent-resident te Kotta-Radja hulp vragen om vier kwaadwilligen, die hun kampong waren binnengedrongen, te verdrijven- Vóórdat echter door het bestuur eenige maat regelen konden worden genomen, waren de aanvallers reeds verjaagd. Een des namiddags uitgezonden kleine militaire patrouille, waarbij zich de schout te Kotta-Radja met eenige politie-oppassers had aan gesloten, vond alles, zoowel in do kampong Batoh als in den omtrek, rustig. De gouverneur vertrok in den avond van 22 December vergezeld van den controleur Van Swieten met den gouvernements- stoomer „Valk" naar de Noordkust, ten einde de hangende geschillen tusschen Pedir en Gigieng uit te maken. Van de Noord- en Oostkust werden geen verslagen ontvangen, betrekking hebbende op den politieleen toestand. De adsistent-resident ter Oostkust deelde mee dat de rust in Simpang Olim geheel hersteld was. Een bericht van den controleur van Samalangan bevat de mededeeling dat in den nacht van 28 op 29 Dec. jl. een veertigtal geweer schoten op onze versterking aldaar zjjn gelost, uit de richting van het zeestrand. Door den verren afstand, ruim 1300 pas, had dat vuur volstrekt geen effect; slechts eenige projectielen bereikten de benting. Om die reden word het dan ook niet beantwoord. Door den hevigen wind en de hooge zeeën zijn in de verloopen mailweek op de reede van Batavia verscheiden prauwen met man en muis vergaan. Ook te Samarang ging een prauw verloren. Uit de Preanger bericht men dat de koortsen onder de inlandsche bevolking aldaar zeer hevig zijn en even erg, zoo niet nog erger, dan in het Bantamsche. Ook uit het Samarangsche wordt bericht dat in enkele districten aldaar de bevolking door hevige koortsen wordt geteisterd. Te Wolahan in Japara heeft een Javaan een ander in drift doodgestoken. Volgens een telegram aan de „Locomotief", dato 21 dezer, werd de benting Samalangan toen weder hevig beschoten. De „Oostpost" bericht weder een geval van zee roof in Straat Madura, waarbij een djoekoeng-prauw geheel uitgeplunderd werd; de opvarenden werden aan handen en voeten gebonden in de prauw gelogd en aan hun lot overgelaten. Uit Atjeh meldt men dat daar zelfs gemarau- deerd wordt tot voor de poorten van den kraton. De veepest woedt nog steeds voortzelfs de ofti- ciëele verslagen daaromtrent in de „Jav.-Crt. zjjn allesbehalve rooskleurig. Door den gonverneur-generaal vau Ned.-Indië z(jn de vol gende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den ingen. 2de kl. bij den waterstaat en 'a lands burg. opcBb. werken G. Oostingeen 2-jarig ver lof naar Enropa aan den opzichter 1ste kl. bij den waterstaat enz. J. Pasman. Ontslagen: eervol uit 's lands dienst, de klerk op bet residentiekantoor te Kediri F. J. B. Bergamin; uit 's lands dienst, de hoofdopz. bij de in- en nitvoerr. en ace. te Kwala Deinak (Samarang), W. P. C. D. Watson; eervol uit 's lands dienst, de boekh. 3de kl. bij de in- en nitvoerr. en ace. A. W. Jacobsz., id. met behoud van reebt op pensioen, de 1ste klerk op het residentiekantoor te Palembang A. M. Samuels. Benoemd: tot secret, der residentie Bezoeki, de gew. secret, van bet gotiv. Atjfh en oud rhoorighedén H. G. Groeneveldt; tot griffier: bij den landraad te Cheribon, de grittier bij de landr. te Grissee en Sidsjoe (Soerabaia) J. M. Steevensz; bij de landr. te Grissee en Sidajoe, de ambten, voor de rechterl. macht mr. H. Fuchter; tot opziener 1ste kl. bij het boschw. op Java en Madura, de opz. 2de kl. bij dien tak van direst M. Hönig. Bij bet dep. van financiën: tot 2den commies, de 3dcn commies J. J. P. Dienhuizentot 3den commies, de klerk L. W. Mayer; tot opz. 1ste kl. bij 's lands waterstaat enz. P. Reepbij het binnen! bestuur op Java en Madura tot controleur late k'. L. Ph. Maver, tot id. 2de kl. J. F. N. Van Oosterzce; tot ingenieur 2de kl. bij 's lands waterstaat enz. J. Nnhout Van der Veen bij de wees- en boedelkamer te Samarang tot lid J. C Tascb, tot 2dm comm. J. F. Loudon, tot commies-boekhouder J H Hiert. T ij d e 1 ij k belast: met de waarneming der betrekking van adsp.-cnntr. bij het binueul. best, op Java en Madura, F. G. Netscher en E. L. M. Kuhn, thans gesteld ter berchisking, de eerste van den algemeenen secret., de tweede van den direct, van financiën. Departement van Oorlog. V e r g n n dAan den van het leger in Nederland bij dat in Ned.-Indië gedetacheerden Isten luit. thans kapt. der inf. J. M. Vervat, op zijn verzoek, na 15 Febr. 1881, naar Nederland terug te keeren; id. aan den lsten luit. der inf. F. J. R. Van Ernst, na 1 Maart 18S1id. aan den 2den thans lsten luit. der inf. J. Vos, wegens ziekte. O verge pl aatat: J)e off. van gez. 2de kl. L. Weiss en J. Sprnyt Landskroon, van Atjeh naar Batavia; de off. van gez. 2de kl. dr. A. Stein, van Batavia en L. P. Van der Spil, van Soerabaia, beiden naar Atjeh; de 1ste luit. der art. J. S. Wernas, van Atjeh naar Willem I, en de 2de luit. der art. C. L. Vinkhuyzen van Batavia naar Atjeh. Geplaatst: De onlangs uit Nederland aangekomen kapt. der art. J. C. Sohus te Batavia; door den comm. van het leger en chef van het dep. van oorlog in Ned.-Indië, bij het hospitaal te Samarang. de milit. apotheker 3de kl. M. H. J. De Wolff, onlangs uit Nederland aangekomen. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Zr. Ma. milit. dienst, wegens overgang ia civielen dienst, de tot lid der algemeene rekenkamer in Ned.-Indië benoemde onderintend. lste kl. bij de milit. adm. J. S. Diep- hnizen. Hersteld in activiteit: Bjj de inf. delateluits. G. A. Herklots en M. C. De Vos, zijnde eerstgenoemde in ver band biermede geplaatst bij het 7de bat. Departement van Marine. V e r 1 e e n dEen 2-jarig verlof naar Eucopa, wegens zi'kte, aan den baas-ijzergieter bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaia J. Tak. Benoemd: door den comm. der zeemacht en chef van het dep. van marine in Ned.-Indië: bij Jen dienst der knnstverlicb- ting in Ned.-Indië: tot lichtopz. 3de kl., de lichtopz. 4de kl. C. Doting, zijnde hij in verband daarmede geplaatst bij het kust licht op Noordwachter eiland. Tot lichtopz. 4de kl. P. J. Win terkamp, en geplaatst bij het havenlieht te Batavia, tot lsten stuurman bij de gonv.-marine J. Visser. Overgeplaatst: van Zr. Ms. wachtschip te Soeraba'a op Zr. Ms. St. „Soerabaia" de lnit. ter zee 2de kl. H. J. F. Michelhoff; van Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia op Zr. Ms. et. „Oenarang" de lnit. ter zee 2de kl. F. C. V. Zwaanshals; van Zr. Ms. st. „Curacao" op Zr. Ms. St. „Soerabaia" de luit. ter zee 2de kl. P. J. L. De Gijzelaar, van Zr. Ms. at. „Watergeus" op Zr. Ms. wacht schip te Batavia de off. van administr. lste kl. F. Bamberg; van Zr. Ms. wachtschip te Soerabaia op Zr. Ms stoomschip „Soera baia" de off. van adm. 3de kl. B. P. W. lmmink; van Zr. Ms. wachtschip to Batavia op Zr. Ms. stoomschip „Watergeus" de scheepsklerk P. P. De Eerens. Vergunning verleend: om te repatrieeren aan de luits. ter zee lste kl. J. C. R. West- palm Van Hoorn tot Burgh, en aan deu lnit. ter zee 2de kl. J. G. Snethlage, en aan den off. van adm. 3de kl. W. A. H. Doorman. BATAYIA, 3 Februari. In den nacht van Zondag op Maandag is del brievenpost tusschen Modjokerto en Kediri over-l vallen en geplunderd. Volgens de „Soerabaia-Courant" zou de residentl van Timor aan de regeering hebben voorgesteld I een kleine expeditie uit te zenden tegen den bru-I talen en wetteloozen radja op Soemba, die de daarl onlangs plaats gehad hebbende ongeregeldheden! bedreven heeft. - Volgens hetzelfde blad bestaat er I een dreigend geschil tusschen den huurder van het! land Pandan en de Spoorwegmaatschappij. Door! kwaadwillige indijking eener rivier zou de spoorbaan I gevaar loopen. Op de reede van Anjer is een inlandsche prauw, I van Telok Betong komende, verongelukt. Van del 20 opvarenden zijn er 18 verdronken. De heer Der Kinderen, lid in den Raad van Ned.-I Indië, keerde gisteren uit Atjeh terug. Civiel Departement. Verleend: Een 2jatig verlof naarl Enropa, "wegens ziekte, aan den pakhuismeester te ProbolingoH J. P. Schuier en aan de onderwijzeres 3de kl. bij het o. 1. o.l voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden F. A. Heynemanl een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den aspiran -I controleur bij het bianenl. best, op Java en Madura K. W. G.j Watson. Ontslagen: Eervol uit zijne betrekking, wegerl ziekte, de controleur der 2de kl. bij het binnenl. best. op de bezitt Ij buiten Java en Madura W. N. P. R. Van Bensichem; eervol van dc waarn. van den civ. en geneesk. JieDst en bet opzicht! over de vaccine in de afd. Soekaboemi (Preaiigei Regentschappen]! dc civiele geneesheer aldaar A. M. I. Bolsius. Tijdelijk b ol last: Met de waarneming van deu civ. geneesk. dienst en hetl opzicht over de vaccine in de afd. Soekaboemi, de civiele genees-l heer te Tjiandjoer (Preanger Regcn'schappen) J. L. G. Le Rutte.-I Benoemd: Bij het binnenl. best, op Java en Madnra: toll contr. der lste kl. J. N. Lnbaar; tot contr. der 2de kl. R. A.l Maurenbrecher; tot aspirant-contr. H. Kuyp en J. H. Van de! Zweep. Tijdelijk belast: met de waarn. der betr. van contrl der 2de kl. Ch. P. J. Blok; id van aspirant-controleur A. J.l J. C. Schmidt. Benoemd: Op de bezittingen buiten Java esl Madura: tot contr. der 2de kl. A. Meilink. Departement van Oorlog. Overgeplaatst: De lste luit! der inf. H. W. Mortier, van Atjeh afgelost, naar de 2de milil.K afd., in stgde van naar de Z/O. afd. van Borneo; de 2de luit-H kwartierm. C. L. Pfeiffer, van Soerabaia naar Palembang. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van Zr. MiB wachtschip te Batavia op Zr. Ms. ramtorensebip „PriDS HendrilM der Nederlanden" de 2de luit. der mariniers C. N. Cazam VaiB Staphorstvan Zr. Ms. wachtschip te Batavia op Zr. Ms. stooul schip „horneo" de oflF. van gez. 2de kl. dr. J. E. L. Kraft Opgedragea de betrekking van oudst aanwezend off der marinier» bij het eskader in O.-I. aan den kapt. der mariniers J. H. VaoB Wely. Vergunning verleend: om te repatrieeren, asil den kapt. der mariniers P. Spanjaard. BUITENLAND. Frankrijk. In de Zaterdag door de Kamer van Afgevaardig den gehouden zitting heeft de heer Clémenceau! de regeering geïnterpelleerd over het verkoopesl van kruit aan zekeren Roeths, een Oostenrijker!

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2