N°. 6459. Dinsdag 8 Klaart. A*. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. itfSZT Aan de Abonné's buiten de stad wordt bericht dat binnen eenige dagen zal gedisponeerd worden over f 4.40, be nevens 10 Cents voor de toegezonden Akte van Beschuldiging. DE UITGEVER. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maandenf 1.1#. Franco per posta L40. Afzonderlijke Nommersa 0-05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.1.05. j Iedere regel meer0.17). Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt bij deze ter algemeene kennis dat door hem aan den ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld drie op den 28sten Februari 1881 invorderbaar verklaarde kohieren voor de personeele belasting dienst 1880/31, zijnde een ieder verplicht zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester van Leiden, 2 Maart 1881. DE KANTER. LEIDEN, 7 Maart. Yoor het maken van een gang bij het school gebouw in de Gortestraat met aanbehoorende wer ken, waarvan heden ten raadhuize de openbare aan besteding plaats had, waren 11 inschrijvingen inge komen, waarvan de hoogste 5565 bedroeg. Het werk is aan den laagsten inschrijver den heer S. Fakkel alhier gegund voor de som van f 319®. Te gelijk werd in het openbaar aanbesteed het plaatsen van een schoeiing nabij de Utrechtsche brug. Hiervan zjjn aannemers geworden de beeren J. Blansjaar en A. v. Engelenburg alhier voor 1991. Het hoogst was ingeschreven voor ƒ2398terwijl het leveren en plaatsen van 13 stuks stootpalen aange nomen is door denheer A. Planjer alhier voor 825. De hoogste inschrijving bedroeg 1075. In het gebouw der „Loge" op het Steenschuur had Zaterdag - zooals bereids met een enkel woord is gemeld - het feest plaats, dat den alhier wonen den minvermogenden oud-strijders van '30 en '31, die geen leden zijn van de bestaande vereeniging „Het metalen Kruis", uit de zuivere opbrengst van do door de beide onderoffieiers-vereenigingen „Door vriendschap vereenigd" der infanterie en „Pugno pro Patria" dor schutterij kon worden aangeboden. Dank zij der ruime deelneming van onze stadge- nooten had de commissie over betrekkelijk ruime middelen te beschikken, zóó zelfs dat er na afloop der feestviering nog een batig saldo was van 2.42, dat, uitsluitend voor de gewonde Transvaal- scbe Boeron bestemd, aan ons bureel bezorgd werd en door ons aan jhr. mr. Beelaerts Yan Blok land is overgemaakt. De benedenzaal der „Loge" was door de beeren Van Bemmelen De Graaff zeer netjes en toe passelijk gedecoreerd. Behalve de Nederlandsche en Oranje-kleuren, waren er ook de borstbeelden onzer drie Koningen, alsmede dat van prins Frederik, wapentropeeën en andere oorlogsattributen, waarvan enkele zelfs nog uit den tijd van den yeldtocht zeiven. Tegen drie uren kwamen de oud-strijders zich in het gebouw vereenigen, waar zij door den heer De Boer op hartelijke wijze werden verwelkomd en tevens aan de medewerkende leden der voorstelling, op 9 Februari in den Schouwburg, een woord van dank werd gebracht. Terwijl men onder het gebruik van het een en ander heel gezellig bijeenzat, werd men verrast door de komst van den kolonel-com mandant Leers van het 4de reg. infanterie, den luitenant-kolonel Holtius van het 4de reg. huzaren, den gepensioneerden kapitein Huygens van het Cde reg. infanterie, terwijl ook de eere-voorzitter, de heer jhr. Rammelman Elsevier, de president de heer Themps, en verdere bestuursleden der vereeniging „Het metalen Kruis" de feest vergadering met hunne tegenwoordigheid kwamen opluisteren. Door den heer De Rooy werd hun daarvoor in warme bewoordingen dank gezegd. Het behoeft natuurlijk nauwelijks gezegd, dat de dagen van een halve eeuw geleden in vele en velerlei toespraken werden in herinnering gebracht, zoowel door de heeren Leers en Themps als tal van andere aanwezigen. Dit geschiedde ook 'onder het goed ge kozen en uit verschillende gerechten bestaande diner, waarvan het inderdaad een genoegen was toeschouwer te mogen zijn. Koning, Vaderland en de grijze Prins vormden den grondtoon dier toespraken. Ook tijdens het dessert wisselden deze en voor die gelegenheid gedrukte feestliederen elkander af. Een tombola bracht eindelijk ook niet weinig opgewektheid teweeg. De feeststemming steeg steeds hooger en hooger van sommige oudjes gingen zelfs op de tenen der mnziek „de beenen nog van don vloer" en het was opmerkelijk, toen het oogenblik van scheiden aan brak - omstreeks elf uren - op hoe verschillende wijze elk zijne dankbaarheid voor het genotene en geschonken genoegen wenschte te toonen. In harte lijke woorden maakte do korporaal der invaliden H. J. Solkes zich bovendien tot tolk van allen te gelijk. Volmondig kunnen wij beamen dat bet feest uitstekend is geslaagd. Ieder was voldaan. Voorzeker is dat in de eerste plaats te wijten aan de uit stekende maatregelen door de regelings-commissie, bestaande uit de heeren W. De Rooy, H. De Boer en H. Meyeraan, genomen. Het mag voor hen een streelende zelfvoldoening genoemd worden hunne vele zorgen zóó beloond te hebben gezien. Het vertrouwen van de burgerij, door hare tegenwoor digheid bij de comedievoorstelling haar geschonken, heeft zij zich volkomen waardig getoond. Eenige onderofficieren van infanterie en schutterij boden bij de bediening op het feest zelf mede de behulp zame hand. Het aantal deelnemers bedroeg 102, verdeeld als volgt23 vérpleegden uit het Invalidenhuis, 4 uit het Protestantsche en 4 uit het Roomsch-Katho- lieke Oudeliedenhuis, 15 uit het Minnehuis, 2 uit het Evang. Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis en 54 uit den mingegoeden stand. In de reeds zoo deerlijk gedunde gelederen der oud-strijders van Waterloo heeft de dood wederom een opening gemaakt. Gisteren overleed nl. in den ouderdom van ruim 83 jaren onze geachte stad genoot de heer J. Van der Tas, ridder van het Zilveren Kruis, die den veldtocht van 1815 als pijper medemaakte. Op de zeer druk bezochte Transvaal-meeting, Zaterdag-avond in de groote zaal van „NaturaArtis Magistra" te Amsterdam gehouden, werd, nadat verschillende sprekers het woord gevoerd hadden; door prof. N. G. Pierson o. a. geconstateerd dat de meeting het karakter draagt van een beroep op de Nederlandsche regeeriog, tot wie men zegt: Wilt gij iets anders zijn dan het orgaan der Nederlandsche bureaucratie, spreek dan in uwe taal, in uwe vormen, maar met onze warmte, een woord ten gunste van de Transvaal. Met luid gejuich nam de vergadering de volgende drie resolutiën aan: 1°. De vergadering, in zake de Transvaal in Neerlands hoofdstad samengeroepen, betuigt hare warme sympathie voor den vrijheidsoorlog, door onze stamgenooten in Zuid-Afrika ter herwin ning van hunne nationale zelfstandigheid begoi-nen; gevoelt behoefte hare bewondering te doen blijken èn voor den heldenmoed, die in hun kloek verzet uitblonk, èn voer de humane wijze waarop zij tot dusverre den krijg voerden; en onderdrukt den hartgrondigen wensch niet dat het loon van zoo veel onverschrokkenheid geen minder moge zijn dan het herstel hunner onafhankelijkheid. 2°. De vergadering verklaart te hooge achting te keesteren voor den rechtschapen zin vau het Engelsehe volk, om te kunnen aannemen dat het protest, nn reeds allerwege in Groot-Britannië tegen de onderdrukking der Boeren opgaande, niet weerklank zou vinden bij heel de natie, zoodra zij slechts beter zal zijn ingelicht en de plicht om recht te doen weder hooger zal geacht worden dan eene onjuiste opvatting van prestige en eer. 3'. De vergadering spreekt het vertrouwen uit dat de Nederlandsche diplomatie verder geen enke len stap ongedaan zal laten, die strekken kan tot het verkrijgen van een èn voor de Boeren èn voor Engeland eervollen vrede, op den grondslag van het herstel der Transvaalscheonafhankelijkheid. Bij deze gelegenheid werd o. a. ook het woord gevoerd door ds. J. F. Lion Cachet te Valkenburg, bij Leiden, en den heer W. J. Van Gorkom alhier. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 38.00, 20.00, f 4.20 en f 2.00; de laagste 38.00, 20.00, 4.00 en f 2.00. De heeren Kr. Verloop en N. Haasnoot te Katwijk zijn aannemers geworden voor het bouwen van een paviljoen op het duin in de nabijheid van hot groot badhuis aldaar. Mr. C. Pijnacker Hordijk, thans hoogleeraar en rector-magnïficus bij de Amsterdamscho univer siteit, heeft de benoeming tot hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit der rijks-universiteit te Utrecht aangenomen. Als blijk hunner hooge tevredenheid met de wijze waarop mej. Christine Poolman hare rol ver vulde in Sardou's blijspel „Amerikaansch of niet", ontving deze talentvolle tooneelspeelster namens den Koning en de Koningin een fraaien gouden armband met brillanten en topazen, begeleid van een vleiend schrijven, met uitnoodiging hav mede werking te verleenen op de soiree die 14 dezer ten liove g houden wordt. Nadat wij Zaterdag-avond laat de Indische bladen per Hollandsche en Engelsehe mails van 28 en 31 Januari hadden ontvangen, ontvingen wij heden- namiddag ook die tot 3 Februari per Fransche mail. Het stoomschip „W. A. Scholten" is Zaterdag van Nieuw-York napr Rotterdam vertrokken; de „Celebes", van Amsterdam naar Batavia, vertrok dien dag van Suez. Gemengd Nieuws. Een schoorsteenbrandje, gistermorgen omstreeks halftwaalf in eon woning aan het Kort- Galgewater ontstaan, is spoedig door de hulp van buren en een agent van politie kunnen gestuit worden. In de daartoe bestemde bewaarplaats is voor den eigenaar afgezonderd een klein zwart hondje, met wit en bruin gevlekte pooten, zwarten staart en van het vrouwelijk geslacht.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1