ellendig moet de toestand dan wel zijn, als de regeer)ng tot de noodzakelijkheid zal besluiten? De Leidsche Alma Mater heeft wel eenige goede bijge bouwen voor enkele deelen harer huishouding, maar geen behoorlijk verblijf voor de leden van haar ge zin. Gehoorzalen, faculteitskamers, localiteiten voor colleges voldoen zelfs niet aan ds meest bescheiden eischen. En dat, terwijl het kostbare paleis voor het Departement van Justitie werd gebouwd en het Rijk zooveel tonnén voor andere gebouwen uitgeeft. Bjj de behandeling der Hooger-Onderwijswet heetto het dat drie universiteiten voor ons land nief te veel zjjn. En wij zouden niet eens de oudste, grootste en roemrijkste dier drie behoorljjk onder dak kannen brengen! De heer C. Coenen te Utrecht is uitgenoo- digd voor het feest van „Sempre Crescendo" alhier, log gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, in Mei 8., een ouverture te componeeren. Bjj gehouden stemming van de stemgerech tigde leden der Waalsche gemeente alhier is besloten voer de volgende tien jaren opnieuw het kiescol lege te machtigen tot het benoemen van ouderlingen en diakenen en het beroepen van predikanten. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 6078 volwassen personen en van 513 kinderen. In den toestand van mejuffrouw Beersmans is een zeer gunstige verandering te bespeuren. De zieke wordt met eiken dag merkbaar beter, zoodat alle reden tot bezorgdheid verdwenen is. Het heeft H. M. de Koningin behaagd de firma E. Do Wind Zoon, magazijn „De Matador" in mantels voor dames en kinderen, te 's-Hage, ver gunning te verleenen tot het voeren van lid. wapen. Prins Frederik heeft aan de algemeene ver- eenigde commissie voor den watersnood de aanzien lijke gift van f 3000 doen toekomen. De viering van den Dies Natalis door het Delftsch studentencorps zal plaats hebben op den 22sten Maart a. s. Naar wij vernemen, hebben de commandanten der 5de compagnieën van de bataljons infanterie ter wille der administratie reeds wenken ontvangen, dat het hunne compagnieën zullen zijn, die bij de eerstdaags in te voeren reorganisatie zullen wor den ontbonden. Dat in de laatste jaren het aantal gemeenten waar strafbepalingen tegen openbare dronkenschap bestaan, aanmerkelijk is toegenomen, blijkt uit de door het departement van financiën medegedeelde staten. In zeven gemeenten slechts heeft men bepa lingen omtrent de uitsluiting der tapperijen van of hara beperking tot bepaalde buurtenin Zuid-Holland te 's-Gravendeel, te Katwijk en te Krimpen a/d. IJsel; in Noord-Holland te Heemskerk en Hoorn; in Zeeland te Koudekerke; in Overijsel te Steemvijk. Het 34ste Nederlandsch Landhuishoudkundig Congres zal iu Juni a. s. te Enschedee gehouden worden. Het hoofddoel van het Congres bestaat in het wissalen van gedachten over bepaalde, vooraf vast te stellen vraagpunten betreffende den land bouw in zijne uitgestrektste beteekenis. Het bestuur roept de medewerking van alle belangstellenden in tot het verkrijgen van zoodanige vraagpunten en verzoekt deze uiterlijk op 25 Maart a. s. franco aan het adres van den eersten secretaris, dr. C. P. Ter Kuile te Enschedee, te willen inzenden. Door particuliere berichten van Atjeh verneemt men dat een invloedrijk Atjeher, Toekoe Sheich Marabahan, hoofdpanghoeloe der 3 Sagi, aan gene raal Tan der Hoyden zijne onderwerping heeft aan geboden. Marabahan wil een bedevaart naar Mekka doen, doch verlangde vóór zijn vertrek den vrede met het Nederlandscho gouvernement te sluiten. In Atjeh ziet men in deze onderworping een nieuwen stap naar het groote, door generaal Van der Heyden beoogde doel: onderwerping der sultansfamilie. Op de voordracht voor hoofd der Zuider bewaarschool te Groningen staan mej. S. C. Van den Warm te Groningen, J. A. E. Ilülleman te Sneek en C. Van der Sluis te Leeuwarden. Het stoomschip „Schiedam" is Donderdag van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen. De adelborst 3de kl., 4de afdeeling, bij het Koninklijk Instituut voor de marine te Willemsoord J. C. Matthes, wordt wegens lichaamsgebreken met den lOden dezer eervol uit den zeedienst ontslagen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis dat de pokken in de gemeente Ameido epidemisch verbreid zijn. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat in de maand Mei a. s. bjj de directie der marine te Hellevoetsluis een vergelijkend examen zal plaats hebben van jongelingen, die als machinist-leerling 2de kl. wenschen te worden aan genomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot 20 bepalen. Z. M. heeft aan A. K. Daneels Van Wijkhuise, inspecteur der registratie en domeinen van de 2de kl. in de divisie van inspectie Deventer, met ingang van 1 Maart 11. benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen van de lste kl. in de divisie van inspectie 's-Gravenhage (2de afdeeling), op zijn ver zoek eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend; aan K. W. Van Gorkom, oud-hoofdinspecteur der cultures in Ned.-Indië, te Baarn, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs in den kolonialen land- en boschbouw aan de rijkslandbouwschool te Wageningen; benoemd tot commissaris van politie te Roermond J. Rauch, thans commissaris van politie te Culenborg. BUITENLAND. Groot-Britannië. De minister Childers deelde gisteren in het Lager huis mede dat generaal Wood is benoemd tot gene- raal-majoor. Gladstone zeide te gelooven dat de wapenstilstand met de Basntos verlengd is. Min. Dilke verklaarde geen bericht ontvangen te hebben dat Merw door de Russen is bezet of weldra bezet zal worden. Lord Hartington deelde mede dat het bevel tot den terugtocht uit Kandahar nog niet ge geven is. Door het Huis is na verdere beraadslaging de tweede lezing van de wet op het bezit van wapenen in Ierland goedgekeurd met 145 tegen 34 stemmen. Berichten van de Goudkust melden dat het gevaar voor een vijandige beweging onder de Ashan- tijnen door de houding der regeering voor het oogen- blik afgewend is. Alles is overigens in voldoenden staat van verdediging. In het Lagerhuis bevestigde Ilarcourt het be richt dat hij een dreigend telegram had ontvangen van John Devoy. Hij was niet van plan de Ameri- kaansche regeering in deze zaak te betrekken. John Devoy was vroeger bewoner van een Eng'elsche ge vangenis, thans Amerikaan8ch burger, en in zoover, zeide de minister, had Engeland zich niet te beklagen. Rusland. Men spreekt van een huwelijk van den groot vorst Nicolaas, oudsten zoon van den grootvorst Michel, met prinses Victoria van Baden. De „Agence russe" spreekt op stelligen toon het telegram tegen, dat de „Times of India" uit Kandahar kreeg, volgens hetwelk de Russen Merw zouden bozet hebben ten gevolge van eene schik king met de hoofden. De Russische troepen zijn niet verder getrokken daa Askhaba ea kregen vol-- strekt geen uitnoodigingen van de bewoners van Merw. Transvaal. Wie van de vele heeren in ons land, die in de Engelsche taal doorkneed zijn, wil een goed werk verrichten? Wie van hen heeft niet wat tijd, wat moeite over voor de heilige zaak onzer dappere Transvaalsche broeders - Hij vertale netjes en vlug het uitmuntende werkje van dr. J. ARoordaSmit: „Het goed recht der Taansvaalsche Boeren." De Parijsche bladen leveren over de nederlaag der Engelschen opstellen, waari* belangrijke op merkingen en wenken voorkomen. Zoo b. v. betoogt de „Télégraph" dat, zelfs wanneer Engeland een materieele zege behaalt, deze niet kan wegnemen den voor het Britsche gezag nadeeligen moreelen invloed vau het geleden verlies, welke gevolgen niet kunnen uitblijven. „Geheel Europa aanschouwt met aandoening en in toenemende spanning den van zooveel dapperheid en heldenmoed getuigenden worstelstrijd van den kleinen Transvaalstaat voor zijne onafhankelijkheid", zegt het blad. „Overal worden de beste wenschen voor de Boeren geuit. Gladstone verkeert in een haehelijken toestand, en moet thans in de eerste plaats zorgen de koloniale be langen van het Britsche rijk niet in gevaar te brengen. Het is te hopen dat hij in staat zij eene billijke schikking te maken met een volk, dat gedurende een eeuw in het bezit van volkomen onafhanke lijkheid fis geweest, welke het nu weet te verde digen, en dat van parlementaire instellingen weet gebruik temaken." Tal van Engelsche officieren en manschappen, die eerst als vermist waren opgegeven, zijn later in het kreupelhout als lijken gevonden, zoodat het ge tal buiten gevecht gestelden belangrijk stijgt. Er waren ook reeds tijdens den slag 30 manschappe» naar een ambulance overgebracht, die op eenige mijlen afstand in een boerenwoning was ingericht. Indien men daarbij nu nog het groot aantal door de Boeren gemaakte gevangenen voegt - die naar Heidelberg zijn overgebracht en zeer goed worden behandeld - dan zal men beseffen dat er niet meer dan een handjevol volk van het leger van Colley is overgebleven. Volgens de „Daily-News" hadden de aanvoerders der Boeren vóór het gevecht twaalf pond sterling uitgeloofd voor het levend of dood in hunne handen stellen van Colley. Een der correspon denten echter gelooft dat de groote meerderheid der Boeren het verlies van generaal Colley, dien zij hoog achtten, betreurt. Als bewijs daarvoor voert hij aan dat de Boeren naar het Britsche kamp een bood schap van rouwbeklag zonden voor Lady Colley. Zjjn lijk werd, tegelijk met die van de doctoren Cornish en Landon, in het kamp bij Mount-Pro- spect, in alle stilte, doch met alle militaire honneurs begraven. De lijkkist werd door de commandee- rende officieren gedragenkolonel Bond bracht den dapperen strijder het laatst vaarwel zijner makkers. Uit een schrijven van generaal Joubert aan Krüger van ,28 Januari blijkt dat de Boeren in het eerste gevecht bij Langsnek 24 „van hunne beste mannen" verloren. Volgens een telegram van 2 dezer, heeft het Wetgevend Lichaam van Nieuw-Jersey de voorge stelde motie, strekkende om zijne sympathie uit te spreken met de Transvaalsche Boeren, aangenomen. Uit Bloemfontein wordt geseind dat president Brand gisteren door bemiddeling van generaal Wood eene depeche van den bevelhebber der Boeren ont vangen heeft, waarin gezegd wordt dat de Trans valere don wensch deelen dat er niet meer bloed vergoten wordt, maar dat het aan de Engelschs regeering staat een einde te maken aan de vijande lijkheden. De Boeren verdedigen zich slechts tegea don aanval der Engelschen en zijn genegen hun bijval te schenken aan alle pogingen, welke de president van den Vrijstraat kan in 't werk stellen om den vrede tot stand te .brengen, mits die pogingen niet in strijd zijn met het besluit der Boeren om hunne vrijheid te verwerven. Telegrammen. LUXEMBURG, 4 Maart. Het officiëele blad meldt dat het uitleveringstractaat met Engeland, hetwelk 24 Nov. 1880 te Luxemburg onderteekend en 5 Jan. 1881 te Brussel geratificeerd is, in werking treedt tien dagen na de afkondiging. Het is na zes maanden opzegbaar. WASHINGTON, 4 Maart. De plechtige instal latie van den nieuwen president en vice-president der Unie heeft heden, onder begunstiging van schoon weder, plaats gehad. De troepen en talrijke corpo ration uit verschillende steden begeleidden in optocht de heeren Garfield en Arthur naar het Kapitool en vervolgens naar de vergaderzaal van den Senaat, waar de nieuwe Senaat zich had georganiseerd. Do vergadering bood een schitterenden aanblik. Na afloop der plechtigheid keerde de heer Garfield naar het Kapitool terug en hield daarflljne inwij dingsrede, welke dikwijls werd toegejuicht en waarin hij een terugblik wierp op den vooruitgang der Republiek gedurende haar honderdjarig bestaan.. Hij wees op de weldadige gevolgen van do vrij verklaring der negers en drong zeer aan op de uitbreiding van het onderwijs.' Met betrekking tot het muntstelsel sprak hij de hoop uit dat tnsscben de handeldrijvende natiën eene overeenkomst mocht tot stand komen op den grondslag van den dub belen standaard. Wat het Panama-Kanaal betreft, zou hij onmiddellijk de aandacht der regeering ves-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2