N°. 6451. Zaterdag 26 Februari. A6. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1-10. Fraaco per post.1.40. Afzonderlijke Nonuners.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 18 reeels.1.05. Iedere reed meer0.17J. G roe tere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 25 Februari. Aan ons Boreal ia nog ingekomen 25 cents, ge wonnen bij het zwarte pieten." Met het eergisteren vermelde bedrag f 5.20] is het gestort bij het Leidsche Comité van het „Roode Kruis", waarvoor we hedannamiddag nog ontvingen f 4.10, zijnde „de opbrengst van een collecte op een bruiloftspartijtje." Niettegenstaande de voor heeren officieren der Leidsche dd. schutterij onheilspellende geruchten, die gisteren voor den aanvang van het invitatie concert de ronde deden, namelijk dat alle kaarten voor de opera-voorstelling waren verkocht, dat de schouwburg nog nooit zoo vol zou geweest zijn als nu, enz. enz., was de Stadszaal goed bezet. De muziek van de schutterij, onder directie van den heer Lochor, bracht een schoon programma ten gehoor», na afloop waarvan een bal plaats had, dat met recht geanimeerd mag genoemd worden. Zjj, die dan ook gisteravond van de invitatie van heeren officieren gebruik hebben gemaakt, kunnen niet anders dan erkenteljjk zijn voor den genot- vollen avond. De Staat van Militaire Nalatenschappen, af komstig van onderofficieren en verdere manschappen der landmacht in Nederl.-Indië, hoogstons tot een bedrag van f 250, voorkomende in de Stsct. van heden, bevat o. a. de volgende namen: Willem Leonard Yaa Ameron, sergeant; Pieter De Jong, id.; Lambertus Johannes Outshoorn, korporaal; Pieter Cornelis Van Weizen, kanonnier lste kl. Pieto: Van der Hoek,--soldaat; Pieter Olivier, id.; Martinns Van der Krogt, id.; Hendrik Werk, id.; Johannes Slegtenhorst, id.Hendrik Knol, zieken oppasser; en Arie Koet, soldaat; allen geb. to Leiden. Het zuiver geldelijk bedrag hunner nalatenschappen is respectievelijk: f 1.91; f 6.30; f 0.35; f 1.65; f 5.00; f 3.50; f 5.38; f 6.62; f 21.08; f 1.79 f 20.50. De vier laatstgenoemden hebben bovendien familiepapieren nagelaten. Verder: Hermanns De Jong, kanonnier lste kl., geb. te Zuid-Waddingsveen met f 4.25; Adriaan Van der Reest soldaat, Kat wijk tan Zee, 4.21Gerrit De Roos, cavalerist, Voorschoten, f 1.40; Lodowijk Alexander Wilden beest, kanonnier lste kl., Ter Aar, f 3.29Hendrikus Boting, sergeant, Aarlanderveen, f 15.85. De in dezer, staat vermelde erflaters, wier erfgenamen onbekend zijn, zijn allen overledon zonder achter lating van testament. De nalatenschappen kunnen opgevraagd en ontvangen worden bij het ministerie van koloniën te 's-Hage. Door mr. P. F. Hubrecht is, naar aanleiding zijner brochure „Rijnland in last", aan de voor naamste ingelanden van Rijnland een schrijven ge richt. waarbij onderlinge bespreking van de vol gende vragen wordt voorgesteld: 1". Moogt gij, wanneer gij u door eenig besluit van Rijnlands bestuur bezwaard acht, aanspraak maken op een rechter, die dat bezwaar onderzoekt 2°. Is het nuttig dat do vergaderingen van dat bestuur in het openbaar gehouden worden, dat is onder uw oog en met uw medeweten? 3". Is de instelling van een nieuw waterschapj waardoor de Noorder Lekdijk, althans ten deele, ten uwen laste zal komen, in uw belang? Het voornemen van den heer Hubrecht is, bij eeno samenkomst van ingelanden, ook het bestuur van Rijnland uit te noodigen. in de gemeente Bodegraven is bij do inge zetenen ingezameld en aan het comité Leiden en omstreken van de Nederlandsche vereeniging van het „Roode Kruis" tot leniging van den nood dor Transvaalsche Boeren overgemaakt de som van f 218.90. - De inteekenlijst, welke te Koudekerk voor gelyk doel circuleerde, heeft f 58 opgebracht. De te Amsterdam gevestigde commissie van „Patrimonium" voor de Transvaal erlangt nu reeds menig bewijs, dat haar arbeid niet onvruchtbaar is. Dagelijks komen er adhaesie-adressen in, met tal van handtekeningen, en vele lijRten gaan vergezeld van postwissels ten behoeve der dappere Trans valere. Zoo ontving de commissie b. v. nit Hazers- woude bericht dat van daar is opgezonden oen adhaesie-adres aan den Koning met 1031 onder- teokeningen, terwijl de gemeente 3000 inwoners telt. Bij dit berioht was gevoegd een bedrag van f 39.10 aan ingezamelde giften. De gelden, die bij de commissie inkomen, zullen voortaan recht streeks verzonden worden, door tnsschenkomst van ds. Lion Cachet te Yalkenburg, aan een bekend adres, ten behoeve der gewonde strijders en voor de weduwen en weezen van hen, die hun leven gelaten hebben voor de zaak van recht onvrijheid. Het Yad. meent niet onbescheiden te zijn met de mededeeling dat volgens beschikking van mr. Dullert - die, zooals bekend is, geen naaste bloedverwanten achterlaat - een deel van zgn groot vermogen bestemd is voor een grootsche stichting van weldadigen aard. De Middelb. Crt. noemt een fonds Toor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren. Zijne begrafenis te Arnhem is vastge steld op Maandag a. s., des namiddags te één uur. Met betrekking tot het bij de Tweede Kamer ingekomen gewijzigd ontwerp tot beteugeling van het misbruik van sterken drank blijkt nader dat de regeering, ten einde aan verschillende bezwaren in het voorloopig verslag ontwikkeld, te gemoet te komen, aan de voordracht een meer beperkte strekking heeft gegeven. Terwijl volgens het oorspronkelijk ontwerp de beperkendebepalingen van toepassing zouden zijn op allen verkoop van sterken drank bij hoeveelheden van minder dan v ij f liter, is dat cijfer thans tot twee liter terug gebracht. Ook op logementen zullen de beperkende bepalingen niet van toepassing zijn. Aan den anderen kant echter zijn de bepalingen nog verscherpt. Artikel 2, waarbij aan de gemeente besturen de bevoegdheid werd gegeven om het aantal verkoopplaatsen niet te beperken, is in dien zin gewijzigd dat in de wet zelf het maximum van het aantal verkoopplaatsen in de gemeenten naar het zielental wordt voorgeschreven, terwijl aan de gemeentebesturen de bevoegdheid wordt gegeven beneden dat maximum te gaan. Ook wordt aan de vereeniging van drankverkoop met winkelnering op meer afdoende wijze een einde gemaakt dan in de oorspronkelijke voordracht. Evenzoo is gevolg gegeven aan het verlangen naar een finalen maatregel tegen drankverbruik, door de invoering bij het gewijzigd wetsontwerp van een gemeentelijk vergunningsrecht (art. 6 nieuw), luidende: „Onverminderd de bepalingen der wet van 21 Mei 1819 (Staatsblad n°. 34) heeft de ver gunning in art. 1 bedoeld geene kracht vóór de betaling van een gemeentelijk vergunningsrecht, door den gemeenteraad vast te stellen in verhouding tot de huurwaarde der localiteiten, waarvoor de vergunning wordt gevraagd. Dit vergunningsrecht mag niet lager zijn dan tien gulden en niethooger dan vijf en twintig gulden voor elke honderd gulden huurwaarde of gedeelte daarvan, met dien verstande dat hot bedrag van het vergunningsrecht met vijf en twintig ten honderd daalt, voor de localiteiten waar geen sterke drank verkocht noch geschonken wordt tusschen Zaterdag-avond te zes en Maandag ochtend te zes uren. De regeling van dit vergun ningsrecht geschiedt met inachtneming van de arti kelen 232236 der wet van 29 Juni 1851 (Staats blad n\ 85)." De vraag echter, of de bieraccijns behoort te worden afgeschaft, behoort niet tot het terrein van dit wetsontwerp. Omtrent vervalsching van sterken drank mag men vertrouwen dat de bepalingen van dit wetsontwerp zullen medewerken om haar tegen te gaan: 1*. omdat de kleinste en gemeenste kroe gen allengs zullen verdwijnen; 2*. omdat de over- bl ij van den meer dan thans komen onder toezicht der politie. Aan het verlangen van eenige leden om verder te gaan dan de voorgestelde bepaling om gewoonte van dronkenschap aan te merken als een voldoende grond voor echtscheiding, is niet voldaan. Zoodanig voorschrift ware met bat stolsel van ons burgerlijk wetboek niet te rijmen. Wanneer mishandelingen en grove beleedigingen door den eenen echtgenoot jegens den anderen begaan, geen grond geven tot echtscheiding buiten de zeer beperkte gevallen van art. 264, n®. 4 Burg. Wetb., ware het ongerijmd, om gewoonte van dronkenschap als zoodanigen grond te erkennen. Het atoomschip „Madura", van Batavia naar Amsterdam, vertrok Woensdag van Suez; de „Rot terdam" arriveerde gisteren van Nieuw-York te Hollevoetsluis. De met verlof hier te lande aanwezige paarden- arts lste kl. van het leger in Ned.-Indië, D. Minlot, is, op zijn verzoek, eervol «it Zr. Ms. militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Z. M. heeft aan zijn adj .-generaal, den luit.- gen. G. M. Yerspijck, opgedragen hem te vertegen woordigen bij het huweljjk, dat den 27sten Febr. a. a. te Berlijn zal gesloten worden tusschen Prins Wilhelm van Pruisen, oudsten zoon van den Kroonprins van het Dnitscho rijk, en Prinses Augusta Victoria van Slees wij k-Holstein- Sonderburg-Augustenburg. D& luït.-generaa! Yerspijck zal vergezeld worden door 's Konings ordonn.-off. den lsten luit. G. J. A. A. baron Yan Heemstra. Beiden hebben gisternamiddag de reis naar Berlijn aangenomen. Gemengd Nieuwrs. De „Singer Manufacturing C°." te Nieuw- York zal morgen ook hier ter stede, op de Haar lemmerstraat 111, een depot openen. Door de politie alhier is aangehouden een manspersoon genaamd C. v. d. V., die zich aan diefstal van .kinderlaarsjes van een uitstalling voor den winkel van den schoenmaker L., aan de Hoogewoerd, had schuldig gemaakt. In den afgoloopen nacht is alhier door de politie opgevangen en ter beschikking van den eigenaar gesteld een groote zwarte hond, van het mannelijk geslacht, met kromme poöten. Hij had een lederen halsband om, waaraan een ketting be vestigd was. Gisteravond omstreeks zes uren is bij het station van den Rijnspoorweg te Amsterdam een jonkman tusschen twee buffers geraakt en kort daarop aan de bekomen kwetsuren overleden.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1