heer M. Tan Westrienen, leeraar aan de H. B.-S. „Prins Hendrik der Eed." te Apeldoorn, om te wor den 'benoemd, do eerstgenoemde tot leeraar in de Engelscko en Hoogduitsche talen en letterkunde bij de afd. hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus van het gymnasium Willem Hl te Batavia, en de tweede tot leeraar in de Hoogduitsche taai en letterkunde hij de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus te Samarang. Evenals het publiek, dat gisteren de soiree musi- calo in de Stadszaal bijwoonde, was ook het gezel schap dat haar gaf: „klein maar reinSlechts vier personen waren het dio een uitgezocht programma moesten vertolken. Maar dat viertal was te gelijk ook van voortreffelijk gehalte. Het eigenaardige is bovendien, dat het allen familieleden waren: de hier van vroeger reeds zoo mot roem bekende Jean Becker met zjjn dochter en beide zoons. I)e jongeren strekten den vader tot eer. In elke voordracht, hetzij afzonderlijk of te zamen, gaven zij daarvan blijk. Welk een schoon geheel vormden zij o. a. niet in het Quartett van Brahms! Welk een goed ontwikkeld cellist toonde Hugo in De Lange's Adagio niet te zijn, die, evenals zijne zuster Jeanne in de verschillende piano-voordrachten - ook al gaf zij voor Schumann's geannonceerde „Traumeswirren" iets anders - de aanwezigen als 't ware in verruk king bracht, beiden door hun los, zeker en gevoel vol spel, waardoor men, bij het ondervinden van verschillende gewaarwordingen, met eerbied opzag èn tot de scheppers èn tot de uitvoerenden. De heer Hans Becker vervulde als altist een meer bescheiden rol, doch maakte - en hoe kan dit ook anders - mot zijn vader, die zich opnieuw als een schitterende ster aan den muzikalen hemel ver toonde, „den Bund" zóó compleet als bij mogelijk heid gewenscht kan worden. Gelegenheid tot genieten was er te over, vooral door de voordrachten waarop het dankbare auditorium nog extra onthaald werd, en zeker heeft dit den wensch gekoesterd nogmaals do familie Becker te hooren, waarvoor echter zeer zeker weinig kans bestaat: want, - de zaal was buitengemeen slecht bezet. Gemengd Nieuws. Door het omvallen van een petroleum lamp ontstond gisteravond in het bovenmagazijn van gemaakte kleederen van den heer Verhoeven in de Janvosseasteeg brand, welke, ofschoon spoedig met eenige emmers water gebluscht, toch nog een schade veroorzaakte van ongeveer f 300. Door de politie is wederom een persoon naar de gevangenis te 's-Gravenhage overgebracht, die zich alhier aan bedelarij had schuldig gemaakt en in deze gemeente niet te huis behoorde. Door het kantongerecht alhier zijn de volgende uitspraken gedaan: C. v. d. P. te Leiden, wegens het rijden mot een wagen langs „het Wa tertje", te Zoeterwoude, tot f 3 boete of 1 dag gev. T. v. D. te Katwijk, w. zich met wildstrikken in het veld bevinden te Katwijk, en A. S. te Noord- wijkerhout, w. het vervoer van wild in het veld in open jachttijd zonder jachtakte of machtiging tot vervoer, te Noordwijkerkout, ieder tot f 10 of 3 dagen, mot verbeurdverklaring en vernieling van den strik; A. K. te Zoeterwoude, w. in draf rijden waar dat verboden was, te Zoeterwoude, tot f 3 of 1 dag; A. S. Den B. te Leiden, w. markten op verboden plaats; L. De G. aldaar, w. een paard en rijtuig los en zonder toezicht op de straat laten staan, ieder tot f 3 of 1 dag; N. H. te Katwijk, w. dronkenschap op de straat (tweemaal), tot twee maal f 3 of 1 dag; W. De M. te Katwijk, w. af steken van vuurwerk, tot 3 of 1 dag; L. H., aldaar, w. zich met een tafeltje tot het drijven van nering op het ijs plaatsen, te Katwijk, vrijgespro ken; M. K., aldaar, w. idem, tot 5 of 1 dag. In de kazerne van het regiment grena diers en jagers is ten nadeele van een sergeant van dat corps gestolen een zilveren horloge met gouden ketting. Het horloge, doch zonder de ketting, is reeds beleend. Een zeer streng onderzoek naar den beleener, naar men zegt een grenadier, is ingesteld. Voor de rechtbank te Rotterdam wer den gisteren de pleidooien gevoerd in zake de Rotter- damsche Bank contra de Indische Gasmaatschappij. De eischeres betoogde dat bij brief van 20 Januari 1879 de toenmalige directeur der Gasmaatschappij in die qualiteit borg was gebleven voor de richtige afbetaling van 8 accepten van f 25,000 elk, van de Afrikaansche Handelsvereeniging aan de Rotter- damsche Bank. Daar de vijf na 15 Mei 1879 ver vallen accepten door de Afrikaansche Handelsver eeniging onbetaald waren gebleven, vorderde zij de betaling nu van de gedaagde. Deze ontkende echter hare gehoudenheid tot deze voldoening: 1°. op grond dat wat de eischeresse borgtocht gelieft te noemen, dit niet was, zooals ten overvloede bleek uit den bekenden open brief van Pincoffs Jr.; 2°. opgrond dat het stellen van borgtochten buiten de bevoegd heid der directie ging en de Maatschappij dus voor dusdanige daad niet aansprakelijk was. De eischeresse betoogde daarentegen, dat, daar in de statuten der Gasmaatschappij niet speciaal was opgenomen dat de directie geen borgtochten op naam der Maat schappij mocht verleenen, dat behoorde onder het algemeen beheer der zaak, waartoe de directie be voegd is, en de Maatschappij dns wel degelijk tegen over derden ook daardoor gebonden is. - Bij repliek bestreed gedaagde deze zienswijze en betoogde dat in de statuten niet alles kon opgenomen worden, waartoe de directie niet bevoegd is. Eischer zou, volgens gedaagde, moeten bewijzen dat het ver leenen van een borgtocht ton behoeve eener vreemde Maatschappij tot den werkkring behoorde van een Maatschappij, wier doel is het bouwen oh exploiteeren van gasfabrieken in Indië. Zoolang zij dat niet doet, moest de vordering ontzegd worden. De uitspraak is bepaald op 19 Maart a. s. In den nacht van 26op 27 Februari 1843 werd in den Dom te Aken een belangrijke diefstal en inbraak gepleegd. Deze bestond in een groote gouden kroon, rijk met brillanten, rosetten en robijnen ingezet, welke een geschenk was uit het begin der 17de eeuw van de infante Isabella Klara Eugenia van Spanje; een dito kleine kroon, versierd als de vorige, en een gouden kelk ter zwaarte van 3 pond, met het randschrift „Cordoll docanus dedit Altari B. M. Y. 1780." - Ofsckoon op de ontdekkers van dezen diefstal een premie van 1500 thaler gesteld werd, heeft dit tot geen resultaat geleid. Thans echter zijn eenigo arrestaties geschied van personen, die men vermoedt mot dezen diefstal in betrekking te staan. De officiëele titel der bruid van prins Wilhelm, den oudsten zoon van den Duitschen Kroonprins, is, naar thans gemeld wordt, „Prinses Augusta Victoria zu Schleswig-Holstein". Zaterdag a. s. zal de bruid haren feestelijke» intocht in Ber lijn houden, vergezeld van de kroonprinses. Den dag te voren komt zij aan in hot nabijgelegen kasteel Bellevue, waar de Keizer en de Keizerin, met alle leden van het Koninklijk Huis, de ministers en de Grootwaardigheidsbekleeders van het Hof, haar zul len ontvangen. De plechtige intocht in Berlijn voert de bruid naar het Koninklijk Slot, waar de prinsen van den bloede haar beneden, de prinsessen boven aan de groote trap ontvangen. Zij brengen haar dan naar de zoogenaamde Drap d'or-kamer, waar de Keizer en de Keizerin met al hunne vorstelijke gasten haar ontvangen en waar ook prins Wilhelm zijne bruid zal opwachten. De Keizer begeeft zich dan met het bruidspaar, den Kroonprins, de moeder der bruid en prins Christiaan, als vertegenwoordiger van het minderjarige Hoofd van het Sleeswijk-Holsteinsche Huis, naar de Keurvorstelijke Kamer, waar het huwelijkscontract onderteekend wordt. Die Keurvor stelijke Kamer ontleent haren naam aan de beelte nissen der 14 Keurvorsten van Brandenburg, in hun officiëel kostuum voorgesteld. De meubelen in die kamer zjjn dezelfde, maar geheel gerestaureerd, die zich daar in den tijd des eersten Konings van Pruisen bevonden. De tafel, waarop de onderteeke- ning zal geschieden, is van oudsher voor die plech tigheid bestemd. Uit Monte-Carlo worden in de laatste vier maanden verschillende zelfmoorden bericht. Een Engelsehman wierp zich onder een locomotief, een Rus, een Beier en een Pool schoten zich dood, vijf lijken werden uit het water gehaald. Een koopman nam vergift, een advocaat wierp zich in zee, een Duitsch officier maakte door stikken een einde aan zijn leven, oen Hollander gebruikte laudanum en een ander schoot zich dood een Franeaise eindelijk nam vergift, nadat zij hare juweelen bad verkocht om het verlorene terug te winnen. BUITENLAND. Frankrijk. De opbrengst der indirecte belastingen en inkom sten van Frankrijk overtrof de raming voor de eerste helft van Februari met 11,757,000 fr. Het gerucht betreffende het ontslag van den minister van oorlog, generaal Farre, wordt ge logenstraft. Naar men verzekert, heeft de minister van oorlog aan alle commandanten der artillerie eene circulaire gezonden, waarbij net hun verboden wordt wapens en ammunitie te verkoopen. De prefecten zullen bevel ontvangen de wapens die reed3 afge zonden mochten zijn om te worden ingescheept, niet het land to laten uitgaan. Duitschland. Over de ministeriëele crisis verneemt de „National Zeitung" in overeenstemming met andere mededee- lingen, dat nog geene definitieve beslissing genomen is. Graaf Eulenburg blijft bij zijn verzoek om ont slag en zal het waarschijnlijk niet terugnemen. Hij heeft een audiëntie bjj den keizer gehad, die hem daartoe door den chef van zijn Kabinet had laten uitnoodigen. De kroonprins heeft zich met deze aangelegenheid volstrekt nog niet ingelaten. De Landdag is gisteravond in eene vereenigde zitting der beide Huizen doer den vice-president van het staatsministerie Yan Stolberg gesloten. Gr r o ot-Britannië. Van het oorlogstooneel in de Transvaal ontvangt de „Daily News" bericht dat het striktste geheim wordt bewaard betreffende de aanstaande bewegingen der Engelsehe troepen. Zondag werd op de ruiter- schildwachten op Mount Prospect geschoten, terwijl deze naar hun post trokken. Een schildwacht werd gevaarlijk gewond en een paard gedood. Dinsdag morgen verliet eene colonne te drie uren de Schans- Hoogte. De bereden politie van Natal vergezelde haar. De andere colonne bleef te Newcastle. - Te Wesselstroom was alles wel; de Boeren vuurden nog steeds op de stad. De voorraad mondbehoeften zal toereikend zijn voor nog drie weken. Aan de „Times" wordt gemeld dat in het kamp der Boeren een groote beweging is ontstaan ten gevolge van Wood's verkenning. Zij maakten aanstalten voor een aanval. Kapitein Mac Gregor is gedood, terwijl hij zijne compagnie in eene bedreigde positie bracht. - De „Standard" meldt van Fort Amiel van Maandag avond dat eene troepenmacht van vijfhonderd Boeren gezegd wordt in de richting van Utrecht gezien te zijn. Waarschijnlijk is zij afgezonden vanLaugsnek of Wesselstroom, om den schrik, veroorzaakt door generaal Wood's snelle verkenning, te verdrijven. Er is een brief van den heer Parnell open baargemaakt, waarin hij verklaart, den raad in te trokken, dien hij in zijne verleden Zondag ge houden redevoering aan de pachters gegeven had, die op het punt stonden van uit hunne hoeven gezet te worden, om namelijk de weilanden om te ploegen. De heer Parnell had vernomen dat de be staande onrechtvaardige en barbaarsche wetten zulk eene daad met zeven jaren dwangarbeid straften. In het Lagerhuis heeft de heer Gladstone, gisteravond, voor het geval dat de discussie over de dwangwet voor Ierland dien dag niet ten einde gebracht werd, voorgesteld om heden, wanneer de discussie niet te zeven uren was afgeloopen, terstond zonder debat over de nog overblijvende punten te doen stemmen en dan terstond tot de derde lezing over te gaan. Dit voorstel moest drievierden van de stemmen hebben, zou het worden aangenomen. Inmiddels werd de beraadslaging voortgezet. Telegrammen. ATHENE, 23 Februari. De Kamer heeft het ontwerp betreffende het opnemen van vreemde officieren in het Grieksche leger met behoud van hun rang bij eerste lezing goedgekeurd. LONDEN, 23 Februari. Het Lagerhuis heeft de dis cussie over de dwangwet heden niet ten einde gebracht. ROME, 23 Februari. De Kamer heeft het wets ontwerp tot afschaffing van den gedwongen koers der bankbiljetten met 26G tegen 27 stemmen aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2