voor beste te verkoopen, Nederland, zijn (goeden naam verloren badhij haalde daarvoor eenigo feiten aan. Bij de behandeling der tweede vraag gaf spr. te kennen dat volgens zijne meening in den toestand verbetering kon worden gebrachtin de eerste plaats door scholen op te richten, waarin door be kwame personen kosteloos onderwijs werd gegeven in de bereiding der boter en kaas; in de tweede plaats door inrichtingen in het leven te roepen, waarin op groote schaal de kaas- en zuivelbereiding konden plaats grijpen, en in do derde plaats door genootschappen tot stand te brengen, die voor de leve ring van degelijke waar konden zorg dragen en daardoor den goeden naam, thans door Nederland verloren, moesten trachten te herwinnen. Toorts gaf spreker nog eenige nuttige wenken aan den landbouw en eindigde zijne voordracht met zjjn toehoorders dank te zeggen voor hunne op lettendheid. Eene levendige toejuiching bewees dat de aan wezigen zeer voldaan waren en instemden met het gevoelen van den spreker, waarna de Voorzitter namens de vergadering hem dank zeide voor zijne gehoudetio voordracht, die hij geheel belangeloos had gedaan. Gemengd Nieuws. Het invitatie-concert vanwege het corps officieren der dd. schutterij in de Stadszaal, de Duitsche opera-voorstelling in den Schouwburg en de generale repetitie van de Zangvereeniging der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst in het Nut.dit alles zal hier morgen op één avond te gelijk plaats hebben. Zoogoed als wij het weten, is het ook zeker wel bij hen, die er bij betrokken zijn, bekend. Is het wonder dat het een of ander, indien niet allen te zamen, er onder zullen lijden 1 Tot op den huidigen dag heeft de mensch nog maar één lichaam, zoodat hij ook maar op ééne plaats te gelijk kan tegenwoordig zijn. Onbegrijpelijk is het daarom dat men niet met elkaar in overleg is getreden, hetgeen toch in een stad als Leiden zoo heel overbodig niet is. De ondervinding immers heeft maar al te dikwijls geleerd dat men hier over een beperkt publiek te beschikken heeft, dat uitgaat. Een met materialen voor botertonnen beladen wagen kwam hedenmorgen de Vischbrug afrijden, doch aan da Aalmarkt aldaar ongelukki gerwijze zoodanig in den glaswinkel van de heeren G. C°. terecht, dat zoowel aan de ruiten als aan de daarachter uitgestalde glaswerken minder of meer schade werd toegebracht. De hear A. C. Schepper, O.-I. ambtenaar, te Leiden woonachtig, heeft aan den gemeenteraad van Utrecht de concessie aangevraagd voor ver schillende tramwegen in die stad. Volgens 't Vad. zou het plan wezen, die lijnen, zoo mogelijk niet door paarden, maar door electrische kracht te be dienen, naar het stelsel van Siemens en Halske te Berlijn, die de lijn BerlijnLichtenfels exploiteeren, en met goed succes. Voor Leiderdorp was het eergisteren een ongeluksdag. Eene oude vrouw liep 's avonds aan den Lagen Rijndijk in eene sloot en omstreeks denzelfden tijd reed een tilbury bij de Driegaten- brug in de Zijl. De menschen werden op hun hulp geroep gered, nadat zij eenige uren boven op de tilbury hadden gezeten- maar het paard verdronk. Gistermiddag kreeg een vrouw op het Groenewegje te 's-Ilaga van een paar spelende jon gens een pijpesteeltje in het gezicht. Daarover in woede ontstoken, smeet zij een dier jongens een emmer heet water, dien zij was wezen halen, over de beenen. Ernstig gebrand werd hij naar zjjne woning in de Kranestraat gedragen. Te Utrecht heeft een veldartillerist, die met een 10-tal anderen bezig was de deur en de paneelen uit een gesloten koffiehuis te trappen, den eigenaar, zekeren V., met zijn sabel de linker wang gedeeltelijk opengehakt en zijn kaak gekwetst. De man verkeert dientengevolge niet buiten gevaar. Uit Wieringen word t gemeld: Nog al tijd is ons eiland door een onafzienbare ijsmassa ingesloten; het goederenvervoer staat geheel stil, do visschersvloot ligt geblokkeerd, en de postsckipper heeft een zware taak om met zijn ijsboot den ge ringen afstand van 1700 meter, die ons van het vasteland scheidt, door het opeengepakte ijs af te leggen. Wij hopen op wostelijken wind, daar anders het Zuiderzee-ijs, hetwelk zelfs bij dooi langzaam smelt, ons nog lang kan isoleeren. Men schrijft uit het land van Altena: De bcdeeling aan de watersnoodlijdenden heeft hier opgehouden. Door de vele schenkingen van klee deren enz. ziet men nu en dan hier do grappigste tafereelen. Lieden, die vroeger gekleed waren in het gewone boerenpak, wandelen nu rond in chambre- cloacks met prachtige bloemen en met phantasie- hoedjes en maken praatjes met even fraai gekleede buren en vrienden. Men berekent dat in Illinois alleen in het vorige jaar 700,000 varkens zijn bezweken aan do trichinenziekte. Mevrouw Hamoir, de weduwe van den ongelukkigen ingenieur, die bij de mislukte proef neming met den „train éclair" het leven liet, zal den Belgischen Staat een proces aandoen. Haar eisch strekt tot uitkeering eener schadevergoeding van 300,000 franken. Het parket te Brussel heeft zich naar Wesembeck begeven om een onderzoek in te stellen naar eene afschuwelijke misdaad, aldaar gepleegd. Een moeder uit die gemeente heeft haar zesjarig zoontje met een bijl de hersens ingeslagen. Het gruwelfeit had plaats in den koestal, waar de moe der bezig was met melken, toen het kind naar haar toeliep en zonder aanleiding den doodelijken slag ontving. Men vermoedt dat de vrouw niet wel bij het hoofd was. Te Mulhouse is een jonkman in een vat met kokend brouwsel gevallenhij had nog de kracht er uit te komen, maar bezweek na vijf uur van vreeselijk lijden aan de brandwonden. De Brusselsche koetsiers schijnen nog altijd ontevreden. Zondag hebben zij eene groote samenkomst gehouden tegen het monopolie, in aan plakbiljetten voor ondemocratisch, anti-nationaal en inconstitutioneel verklaard. De vergadering was zeer rumoerig. Er werd ongemeen veel bier gedronken en heftige socialistische taal gevoerd. Ofschoon een der redenaars verklaarde republiklein te wezen, nimmer iets aan een koning te zullen vragen en de „afschaffing" van alle koningen te begeeren, toog men in eene soort van optocht naar het paleis. Een man ging met het programma der vergadering voorop, doch werd in hechtenis genomen, en na voor het paleis luidkeels „Leve de Koning!" geroepen en met hoeden en mutsen gezwaaid te hebben, gingen de overigen uiteen. Er was niets besloten. In de papierfabriek te Chateau Landon (Seine en Marno, Frankrijk) heeft een ijzingwekkend voorval plaats gehad. Zeker werkman Mettais had de onvoorzichtigheid gehad zich in een ledigen, openstaanden ketel, welke gebruikt werd om lom pen in stoom te wasschen, te slapen te leggen en dat zonder iemand te waarschuwen. Toen de arbeid hervat werd, bespeurde geen zijner kameraden den ongelukkige voordat de ketel tien of elf uur lang had rondgedraaid en geledigd werd. Het lichaam van Mettais was toen tot vormlooze stukken gekookt. De bladen van Bucharest verhalen dat een jong meisje aan de pokken was gestorven; zij moest dadelijk worden begraven en daar zij ver loofd was geweest, werd zij met hare bruidsieraden teraardebesteld. Een paar dieven, die de begrafenis hadden bijgewoond, openden 's nachts het graf en namen den gouden halsketting der doode weg. Met elkander over het bezit daarvan kibbelend, gaf de een den ander een klap. Plotseling opent de doode de oogen en sprak„Ik bid u, beneem mij het leven niet". De dieven zetten het in hun schrik op een loopen, het meisje kwam met veel moeite uit het graf en sleepte zich naar de woning van den pastoor. De ouders waren zoo verheugd, dat zij, in plaats van de dieven te laten vervolgen, hun al de sieraden der bruid gaven, om hen te beloonen voor hun schelm stuk, dat zulk een verrassend resultaat had. In de wijk la Chapelle te Parijs is Vrij dag brand ontstaan in zekere uitgestrekte lompen magazijnen, welke als in een oogwenk afbrandden. De concierge is in de vlammen omgekomen. De schade wordt op S00,000 fr. geraamd. In den vijver van het park te Fontaine- bleau is een reusachtige karper gestorven, algemeen bekend onder don naam van „Fanny". Men wil dat deze visch - het is karpers eigen heel oud te worden - onder de regeering van Frans 1(15141547) aldaar het eerste levenslicht aanschouwd had. Als hij dus eens had kunnen spreken BUITENLAND. IT ra nlr rij li- De Kamer heoft gisteren een voorstel van den heer Langlé, om een onderzoek in te stellen naar de zaak der 30,000 geweren, met 303 tegen 139 stemmen verworpen. Het aangekondigde nieuwe blad der bekende Hubertine Auclert te Parijs, de „Citoyenne", is ver schenen. Het behelst in het eerste nummer o. aeene lijst van dertien vrouwen in de hoofdstad, die op verkrijging van het kiesrecht hebben aangedrongen. Mag men de „Citoyenne" geloevcn, dan hebben buiten Parijs „honderden" vrouwen hetzelfde gedaan. Duitschland. Het Huis van Afgevaardigden had gisteren te beraadslagen over het uit het Heerenhuis terugge komen wetsontwerp betreffende de bevoegdheden van het districhts-bestuur. Het Huis herstelde art. 7, door het Heerenhuis geschrapt (handelende over de be- krashting der benoemüig van leden der gemeente besturen door den koning), met 175 tegen 149 stemmen, hoewel de regeerings-commïssaris Brau- chitsch (de minister Eulenburg was niet aanwezig) dat bestreed. Hij verklaarde, op eene vraag van den afgevaardigde Rickert, dat hij meende de afwezigheid des ministers niet te moeten veront schuldigen; hij had voor hem namens de regeering gesproken. Hij meende dat de wet met art. 7 voor de regeering onaannemelijk was en dat de beraad slaging over de door het Heerenhuis gewijzigde novelle der kreits- en provinciale wet verdaagd moest worden totdat de regeering definitief verklaard zou hebben, of zij het wetsontwerp aannam of niet. Naar uit Berlijn gemeld wordt, moeten de geheime redenen van den twist die zoo onverwacht en vreemd ontstond tusschen Yon Bismarck en graaf Eulenburg, in de eerste plaats gezocht worden in 's graven tegenzin in Ton Bismarcks staatssocia lisme en verder in Ton Bismarcks verlangen om een minister naast zich te hebben die mifider streng zich houdt aan de constitutioneele regelen voor de verkiezingen voor den Rijksdag en den Landdag. Graaf Eulenburg behoort tot de lievelingen van den kroonprins. De keizer is door het voorgeval lene zeer onaangenaam getroffen, vooral daar het uis' in de bruiloftsweek van prins Wilhelm plaats greep. Von Bismarks verklaring over het misver stand is zoo koel, dat het verschil blijkbaar veel dieper zit dan men wil erkennen. De „Reichsanzeiger" deelt de tusschen Neder land en Duitschland gesloten conventie mede voor het overmaken van geldon door middel van de post. Spanje. Uit Madrid wordt aan de „Daily News" getele- graphoerd dat het kabinet-Canovas niet alleen een deficit van 8 millioen pd. st. voor het jaar 1880-81 achterliet, maar bovendien dringende staatsobliga ties ten bedrage van 4 millioen pd. st., waarin niet was voorzien. Grroot-JEïi-itannïë. Berichten uit Newcastle van Zaterdag luiden dat een kleine troep Boeren van Langsnek over Mount Prospect oprukte in de richting van Natal. Da Boeren maakten vee buit en sneden de telegraaflijn tusschen Newcastle en Mount Prospect af. Men zegt ook dat zij te Biggarsberg op de loer zijn om de Engelsche detachementen af te snijden; ook wordt gesproken van een gevecht te Lijdenburg, waar men goed van voorraad is voorzien. De correspondent van de „Standard" seinde Maan dag nader uit Newcastle het volgendeEr was een gerucht hedenochtend, dat de Boeren op den weg zijn tusschen deze plaats en Colley's kamp op Mount Prospect. Twee regimenten voetvolk en een escadron huzaren trekken heden uit tot het escorteeren van een convooi naar het kamp. Men verwacht dat zij tegenstand zullen ontmoeten. Generaal Colley hield heden eene revue over de Indische troepenhij prees hunne houding, loofde het gedrag van zijne eigene

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2