maandag 21 Februari -N°. 6 A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 menneten1.1®. France per posta L40. Afzonderlijke Nommeis.0.05. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengd IVieaws. Morgen herdenkt Johanna Elisabeth Duirenatoln, dienstbode bij den heer F. Parmentier op de Middelstegracht alhier, den dag, waarop zij een kwart eeuw geleden bij de familie in dienst trad. Daar men tegenwoordig zoo dikwijls de Ter- zucht ing hoort dat het geslacht der oude, getrouwe dienstboden geheel uitgestorven is, mag dit heug lijk feit voorzeker als een verblijdend verschijnsel begroet worden. Èn voor de familie èn voor de dienstbode i» de 20ste Februari dan ook van zeer veel gewicht. Velen is het een doorn in het oog dat het nieuwe hek om het Anatomisch Laboratorium op de Kleine Ruïne nog steeds op zich Iaat wachten. Zelfs hoort men niets meer van een aanbesteding. De kosten voor een geheel ijzeren hek zullen dan ook niet gering zijn. Om hierin echter te gemoet te komen, doen zich zoo nu en dan gedienstige geesten op. Telkens ziet men een stuk tegen den grond liggen. Vooral heden heeft men het armzalige ding ©ens goed onderhanden genomen. Er is zoo goed als niets moer van het hek overgebleven. Op de be grooting zal dit heel wat uithalen. Men heeft nu de kosten van het afbreken niet meer. Misschien dat men thans de bezwaren te baven is! Men laat er waarlijk geen gras over groeien. Nog is de laatste der op het Rapenburg te rooien hoornen niet gevallen en zijn de gevelde nog niet eens opgeruimd, of men is reeds bezig er de jongere, vrij ontwikkelde van de Biunonvestgracht over te planten. Omtrent de aanhouding van denbrand- briefschrijver aan de directie van het Instituut te Katwijk meldt men ons nader dat de eer der ontdekking aan den burgemeester van Katwijk toekomt. Op zjjne aanwijzing van den persoon, heeft hij te Rijns burg de zaak geïnstueerd - in het bijzijn, natuur lijk, overeenkomstig de wet - van zijn ambtgenoot van Rijnsburg. Hij heeft den verdachte zijn schrift doen schrijven vóórdat hij met de instructie begon; het schrift reeds gaf hem de overtuiging dat de aangehoudene de schrijver was. Op verzoek van den burgemeester van Katwijk is daarop 's nachts om ie uren de verdachte overgebracht naar het huit van arrest te 's-Gravenhage. Naar men ons meldt, is het bericht als zouden de mazelen aan den Rijndijk onder Hazers- woude afnemende zijn, geheel onjuist, termits aldaar op otfic'öele wijze volstrekt geen mazelen bekend zijn. De villa van den heer Bogaardt in het "Willemspark te 's-Hage is sedert lang aan politie toezicht onttrokken; maar zon men het kunnenge- looveu dat de treurende familie reeds meer dan tien anbiedingen van onmenschelijke ouders ont vangen beeft om in de plaats vaD den ongelukkigen Mar us een kind van een dier ontaarden aan te nemen Tor vervanging van het verlorene zou ieder dier bardvochtigen gaarne het zijne afstaan, natuur lijk gou behoorlijke betaling. Dat bedelbrieven van allerlei aard nog altijd dat huis bestormen, kan men zicb wol voorstellen. De zich noemende Cornelis de Wit, te Haarlem in hechtenis ter zake van diefstal van timmermansgereedschap, is thans gebleken genaamd te zijn F. Klokkers, in 1861 door het hoog militair gerechtshof veroordeold wegens manslag tot 15 jaren tuchthuisstraf en in 1879 door de rechtbank te 's-Gravenhage wegens diefstal tot 18 maanden cellulaire gevangenisstraf. Men schrijft nit Hensden dat gisteren de beriDging van den doorbraak klaar was en opgeleverd is, d. i. zeven dagen vóór den bepaalden tijd, hetgeen den aannemers een groote premie ver schaft. De zwarigheden in het begin zijn alle glans rijk overwonnen. In verband met de opgraving, op last der justitie, van het lijk van den landbouwer K. B. te Capelle a/d'. IJsel, zijn de weduwe van den over ledene en de weduwnaar B. C., die thans bij haar inwoont, in arrest genomen. Er schijnt vermoeden van vergiftiging te bestaan. Bij den landbouwer A. M., wonende onder de gemeente Ylaardingen, is een droevig on geluk gebeurd. Terwijl hij zelf afwezig en zijne vrouw met het jongste kind bezig was, waren de beide oudere kinderen, een meisje van 6 en een knaapje van 4 iaren, op het erf aan het spelen. Daar zij echter wat lang wegbleven, werd de moeder onge rust. Zij ging do kinderen zoeken, en vond ze ein delijk terug in het water van de sloot bij het erf, beiden reeds dood. De ongelukkige, die voor een paar weken met bevroren handen en voeten in het Bur gerlijk gasthuis te Maastricht werd opgenomen, is gisternacht, na zwaar lijden, bezweken. Naar men uit Leeuwarden meldt,hebben reeds drie greidboeren, die de Deensche afkoelings- mothode geheel of gedeeltelijk toepassen, aan het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van Land bouw het verzoek gericht om den leeraar of de leerares, die misschien voor rekening van genoemd bestuur onderricht zal geven in de botorbereiding, op de gestelde en nog te stellen voorwaarden bij zich te ontvangen. List van een schoonmoeder. - Eendame tot hare vriendin: „Mijn dochter gaat trouwen." - De vriendin: „Hoe hebt ge dat aangelegd? "Weet uw schoonzoon, dat gij geen geld hebt, of kan hem dat niet schelen?" - De dame: „Ik heb hem door mijn dokter doen weten dat ik geen zos maanden meer te leven had, en zoo is hij er ingeloopen!" Een metselaar, die in een souter rein on der den heuvel van Fourvière aan het werk was, werd door een aardstorting onder het puin bedolven. In allerijl werd hulp gezonden en na 28 uren slaagde men er in den man levend uit zijn graf te halen. De onlangs gestorven hertogin Do Mos- kowa, die 10 millioen naliet, doch steeds hoog zuinig leefde, had het volgende practische huismiddeltje be dacht om suikerdieven te betrappen. Wanneer zij uitging, zorgde zij eerst een vlieg in den suikerpot op te sluiten en bij hare tehuiskomst was haar eerste werk te zien of de gevleugelde gast nog goed en wel in zijn zoete gevangenis opgesloten zat. In het Belgische dorpje Goyck kregen twee broeders, in een kroeg, waar'zij reeds eenige uren samen hadden doorgebracht, hevige woorden. Toen de oudste daarop zonder een woord tot afscheid te spreken do kamer verliet, volgde de andere hem op de straat en bracht hem daar met een dolk drie doodelijke steken in den rug toe. Bij de overstroomingen in de provincie Se villa zijn 18,000 stuks vee omgekomen. De katholieke Albaneesche bergstam men hebben een groot convooi met levensmiddelen dat naar Toesi op weg was, genomen; het was begeleid noor een escorte van militairen, die gevan gengenomen zijn. De toestand in het district Orenburg kan men alles behalve rooskleurig noemen. De hongersnood neemt er op schrikbarende wijze toe en de bevolking is ten einde raad. Velen verkoopen hunne zonen en er zijn zelfs onders die hnnnen kinderen het leven benemen om hen nit hun lijden te verlossen en hen niet van honger te zien sterven. Een spoorwachter, nabij het station Gem- bloux, zag dat de lantaarn bij den overweg, die aan zijn zorg toevertrouwd was, door den hevigen wind voor de derde maal uitwoei, terwijl tegelijkertijd een vrachtwagen den weg opkwam, en een sneltrein in vollen vaart naderde. Zonder te denken aan het gevaar waaraan hij zich blootstelde, ijlde hij den weg over en greep het paard bij den kop. Te laat! De locomotief greep den ongelukkige aan, die over een lengte van 22 meters werd medegeslenrd, waarna de wielen hem over het lichaam gingen en hem door midden sneden. Een Amorikaansche advertentie: Jere- mias Bronsom, uitgever, heeft de eer en het leed wezen ter kennisse te brengen van zjjn begunstigers en van zijn vrienden, dat hij een nieuwe valse heeft uitgegeven, getiteld „Bries van de Ontario" en dat hij zijn vijftienjarige dochter Mary-Anne- Deborah heeft verloren. De valse is te krijgen bij alle muziekhandelaars, en de begrafenis zal morgen te 11 uren plaats hebben. INGEZONDEN. De duivel wordt dikwijls zwarter geschilderd dan hij is. Ook in hef Leidsch Dagblad van 7 dezer is het nieuwtje overgenomen betreffende twee zelf moorden die hier onlangs zouden begaan zijn. Zie hier wat het onderzoek naar de oorzaak van dat aandoenlijke verhaal heeft opgeleverd. „Figaro" die nu en dan deugd en zedelijkheid predikt, trekt te velde tegen de speelbank van Monaco, waarvan zijn overleden redacteur en chef, Do Villemessant, een steunpilaar was en wiens weelderige villa hier nog wordt aangewezen. „Figaro" heeft het verhaal verzonnen, om Nice aangenaam te zijn, want Nice, waar in de clubs verwoeder gespeeld wordt dan hier, is jaloersch van de roulette. „Figaro" petition- neert om sluiting van de speelbank en smeedt nu uit ieder sterfgeval onder de vreemdelingen een zelfmoord. De eerste dier zelfmoorden droeg zich volgender wijze toe. Een zwakhoofdig Engelschman onder toezicht van oen bediende speelde nu en dan met het weinige geld dat men te zijner beschikking liet. De man wist niet heel goed wat hij deed, en gebruikte eens 24 petits verres. Dat 24ste was hem te veel en hij gaf den geest in het Hotel de la Terrasse, ver van het Casino. Het andere sterfgeval was dat van een bejaard melancholicus, die nooit een voet iu liet Casino zette, maar op een zijner wandelingen langs het strand zjjn droefheid eindigde. In aanmerking nemende dat hier 30 a 40 duizend vreemdelingen per maand circuleeren, dat er daar onder zijn wier bestaan een vraagteeken is, behoeft het niet veel opzien te baren als er nu en dan eens zoo'n geweldenarij zou gepleegd worden. Zal men de speelzucht in den mensch dooden als men roulette en Staatsloterijen afschaft? Die zucht moet overwonnen, vernietigd. Dat laat zich zoomaar niet decreteeren. M.-C. 14 Februari 1881. D. H.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1