p. 6444. Vrijdag 18 Februari. A°. '1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering ran Zon- ei Feestdagen, uitgegeven. btads-bebichten. LBIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: fecr Leiden per 8 «wanden.1.1®> Franc» per pest..a 1.40. Afeonderlflto Nomnera......°-03. PRIJS DER ADYERTENT1EN Van 18 regels..1.06. Iedere regel meer0.17J, Grootere tetter* naar plaatsruimte. BURGEMBESTBR wc WETHOUDERS tak LEIDEN doen te weten dat de Gemeenteraad, ingerolee art 265 der Wet ran 29 Jnei 185Ï (StnateVed N°. 85), in zijne vergadering van heden het 8de suppletoir kohier der plaatselijke directe lelasting voor het jaar 1880 beeft, vastgesteld en dit kohier alsnog ter Secretarie dezer gemeente, gedurende acht dagen, voor een ieder ter lezing is neder- gelegd, ter-Y^ib:nB«n dien tijd elke op dat kohier aangeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd wetsartikel, sijne bezwar. u tegen den aanslag, hij verzoekschrift op ongeeegeld papier, hij Gsdepateerda Staten dezer provincie kan inbrengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DB KANTER, Bnrgemeester. 17 Febrsari 1881. E. KIST, Secretaris. 1LEIBMBS, IV Feb marl. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nederl. Oost-Indië, door middel van het stoomschip #Torrington", waarvan de laatste buslickting aan het postkantoor te Botterdam is bepaald op Zaterdag den 19den Februari a. s., des morgens te halfelf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dns uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Behalve naar Batavia wordt bij deze gelegenheid mede eene brievenmaal ■aar Padsng gezonden. Het tweede gewoon concert door de Maat schappij voor Toonkunst alhier, in de Stadszaal gegeven, heeft uitstekend voldaan, zoowel om het programma zelf als om do wijze waarop het door «olieton on orkestleden werd ten gehoore gebracht. Van Je beide dames-solisten mag met recht gezegd worden dat zij dien avond zich zeiven overtroffen. Mej. I Gripekoven droeg hare liederen met warmte en gevoel voor; terwijl bij het vervullen der piano partij door mej. Schulz-Lessig hare schoonheid van aanslag oa voordracht niet genoog geroemd kannen worden. In onzen stadgenoot den heer D. Couwen- hoven ontmoetten wij wederom een jeugdigen com ponist vau uitmuntenden aanleg, die reeds een aanmerkeïijken graad van meesterschap over vorm en instrumentatie aan den dag legt. Het orkest werkte verdienstelijk mede tot het welslagen van den avond; vooral in de Suite van Bach voldeed "het zeer goed. Jammer alleen dat in het begin de klarinet zoo slecht stemde. Wij meenen overigens de tolk van allen te zijn wanneer wij den verdien stelijken directeur, den heer Wetrens, eindelijk nog een woord vau lof toebrengen voor zijne uitstekende leiding, die zóóveel tot den gunstigen uitslag hoeft bijgedragen. V'y ontvingen hedenmiddag via Brindisi de Indiscbo bladen van 7 tot en met 12 Januari. Be gemeenteraad van Noord wijk heeft besloten het verzoek af te wijzen van de beeren J. J. Van der Horst, pastoor der K.-K. gemeente, en 4 andere ingezeteoen, om te Noordwijk-Binnen geen 2de open bare school voor 1. o. te bouwon, om reden adres san tm voornemens zijn aldaar eene bijzondere school voor geween 1. o. te stichten voor ongeveer 800 leer igcii, welke school spoedig dienstbaar zal worden gemaakt aan het m. u. 1. o. In do gemeente Benthuizen zijn de mazelen eens! aps dermate uitgebroken, dat de openbare school m oen paar dagen tijds hijna geheel ontvolkt was. Jaar de ziekte zich ook in het gezin van den ooidonderwijzer openbaart, is de school thans tijdelijk gesloten. In eene vergadering van het departement Rijn- saterwoude der Maatschappij tot N. v. 't A., bijge woond accr 6 leden, is met 3 stemmen tot alge- meonen secretaris gekozen de heer P. Bruyn. Omtrent het bericht dat de Koning het paleis vam wijlen den Prins van Oranje zon gaan bewonen, verneemt de Zntf. Crt. dat de Koning bedoeld paleis wil koopen voor de Koningin. Hot Vad. gelooft dat dit blad juist is ingelicht. Het oude paleis van den Prins van Oranje zal geleidelijk worden verbouwd ea verfraaid en voor de Koningin bestemd big ven als Z. M. mocht komen te overlijden. Prinses Hendrik en Prins Frederik bewezen gisteren den hofmaarschalk van 's Prinsen huis, M. graaf van Limburg Stirum, de eer ten zijnen huize het middagmaal te gebruiken. De gastheer ontving de vorstelijke gasten op luisterrijke wijze. De gemeenteraad van Amsterdam heeft dr. G. H. Taa der Mey Jr. tot hoogleeraar in de verlos kunde aan de stedelijke universiteit benoemd, in de plaats van wijlen prof. L. Lehmann, en den buiten- gewonen hoogleeraar dr., Hugo De Tries tot gewoon hoogleeraar. Het hoofd comité van het „Roode Kruis" ver zoekt ongehuwde Nederlandsche geneeskundigen, tot het uitoefenen der genees- en heelkunst bevoegd, die genegen zijn zich belangeloos, voor rekening van bet ,Roode Kruis", beschikbaar te stellen tot het verleenen van hulp aan gekwetsten en zieken der strijdende partijen in Zuid-Afrika, zich sohriftelijk aan te melden, met opgaaf van leeftijd en bevoegdheid. Binnen weinige dagen zal een belangrijke promotie bij het leger plaats hebben. Zij zal voor namelijk de militaire intendance benevens de infan terie en artillerie betreffen en een gevolg zijn, zoo wel van de nienw in te voeren organisatie, als van een aantal, vooral in de hoogere rangen, toe te kennen pensioenen. Gemengd Nieuws. Wij namen hedenmorgen oenkjjkjein de Stadszaal. Ofschoon men met de versiering nog niet geheel gereed was, liet het zich toch aanzien dat ze hedenavond keurig zal zijn. Het bovenge deelte van het orkest, waartoe twee statietrappen toegang verleenen, is in een sterrenhemel herscha pen; er voor is een gasilluminatie aangebracht. De wanden der zaal prijken met bloemonguirlacdes en draperieën, terwijl de gaanderij met gaas en toepasselijke schilden is behangen. In de rondte der zaal zullen zich met rood fluweel bekleedo ban ken bevinden. Smaakvolle versieringen met groen ontbreken evenmin. Bij het ontsteken der verlichting belooft alles, ook in verband met de acht groote spiegels, een eigenaardig effect, en nog meer als de heor Duyser op een ruime deelneming zal mogen bogen. Zooals is aangekondigd, zal de „fête de nuit" om negen uren beginnen. Bij de loting voor de nationale militie alhier, hebben heden twee weesjongens, W. Yeirney en A. Tan Nierop, de hoogste nummers (3G7 en 368) getrokken. Een zeer ongewoon schouwspel bracht hedenmiddag, in de buurt van de Karnemelksbrug, een groote menschenmenigte op de been, die zich tegen de leuning van de brug en langs den kaai muur verdrong. Een duiker in zijn eigenaardig kostuum was daar namelijk bezig met het zoeken op den bodem van den Rijn, naar de goederen die daar, zooals wij gisteren mededeelden, van een pakschuit te water zijn geraakt. In den namiddag was de aandrang van het publiek op genoemde brug zelfs zóó groot dat de politie de handen vol werk had om de passage daarover vrij te houden. Een beschonken loteling, zooals men er ook dit jaar, niettegenstaande de officiëele voor zorgen, weder in menigte langs Leidens straten ziet zwieren, maakte het hedennamiddag den win keliers in de Maarsxnanssteeg zóó lastig dat een politie agent zich verplicht zag hem aan te manen zich rustig te gedragen en zijn weg te vervolgen. De opgewonden zoon van Mars (in spe) geraakte op deze waarschuwing in een onbeschrijflijke woede. Als een razende wierp hij zich op den agent, wierp dezen tegen den grond en bracht hem zoo geweldige slagen en stompen toe, dat de man een uur later zijn dienst niet meer kon voortzetten. Vijf politie-agenten waren nauwe lijks in staat den razende te bedwingen en men was genoodzaakt hem naar het politiebureel te dragen. Voor het gerechtshof te's-Gravenhaga is opnieuw bepleit het onlangs reeds vermelde rechtsgeding tnsschen den aannemer J. te Aarlan- derveen en dr. S. e. s. te Nieuwveen, in hun hoe danigheid van commissarissen der sociëteit aldaar. Zij hadden den appellant den bouw van het socië teitsgebouw opgedragen, doch toen hij ruim ƒ5000 vorderde als laatsten termijn der aannemingssom, weigerden zij de voldoening, op grond dat het werk nog niet in behoorlijken staat en voltooid zou zijn afgeleverd. Door de Haagsehe rechtbank was de vordering van den aannemer J. tot betaling van dit bedrag ontzegd geworden. In hooger beroep was door het hof in het afgeloopen jaar den appellant toegestaan door getuigen te bewijzen dat hot werk namens do aanbesteders was opgenomen, goedge keurd, in bezit genomen en in bezit gehouden. Het verhoor der getuigen had plaats en de pleidooien, die heden namens don appellant door den advocaat mr. Van Cranenburg uit Gouda en namens de geïntimeer den door den advocaat mr. S. Katz uit Amsterdam ge houden werden, liepen hoofdzakelijk over de vraag of de appellant het hem opgelegde bewijs al dan niet ge leverd had. De geïntimeerden hadden hunnerzijds geene getuigen doen hooren, doch hielden hunne bewe ring vol, dat door den appellant het werk niet behoor lijk en geheel voltooid was opgeleverd, terwijl zij voor die bewering steun meenden te vinden in de verklarin gen van enkele getuigen des appellants. Op dien grond meenden zij dat de vordering van dezen, laatste door do rechtbank terecht was afgewezen, en dat er termen waren tot toewijzing hunner recon- ventioneele vordering, strekkende tot schadevergoe ding wegens de niet behoorlijke oplevering. Hier tegen werd namens den appellant aangevoerd dat dezo het opgelegde bewijs volkomen geleverd had en dat, nu het vaststond dat de geïntimeerden het gebouw hadden doen opnemen en in bezit genomen, daaruit volgde dat zij het werk hadden goedge keurd, zoodat er ook zeker geene termen waren om hunne vordering tot schadevergoeding toe te wijzen. De uitspraak vermelden wij later. In het niet ver van Venloo gelegen Viersen heeft een betreurenswaardig voorval plaats gehad. Buiten die stad begaven zich tien kindoren op het nog te zwakke ijs, die er allen doorzakten en waarvan negen een jammerlijken dood vonden; een 14-jarig jongeling wist er zich nog uit te wor stelen, doch toen deze om hulp kwam roepen, waren de overigen reeds verdronken. Er is weer een boekje verschenen - „Anglo-Israëlism" getiteld - waarin aangekondigd wordt dat de wereld den 6den Aug. 1882 zal ver gaan. Of men zich echter over deze tijding wel zoo geheel ongerust behoeft te maken blijkt zoo

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1