Transvaalsche Driemanschap Krüger, Joubert en Pretorius - en kon mededeelen dat de besturen dier gemeenten de hier verdedigde zienswijze deelen en ten sterkste tegen afstand van grondgebied ge kant zijn. (Daverende toejuiching.) Nadat de heeren Yan Zanten, Hartevelt en Hel ling op zich genomen hadden in vorenstaanden zin een adres op te makon om aan heeren Gedeputeerde Staten aan te bieden, sloot de heer Speet de verga dering. Hij betuigde daarbij zijn dank aan de heeren, die hem onmiddellijk ter zijde stonden, en gaf de verzekering dat hij, niet alleen als raadslid, maar bovenal als inwoner van de Zijlwijk, zijn plicht zal volbrengen en vroeg daartoe de medewerking van alle belangstellenden. Gemengd Nieuws. Tegen aanstaanden Zondag wordt aan gekondigd dat in den Schouwburg alhier zal optre den: „de White Star Minstrel Troupe", bestaande uit negerzangers en dansers. Instrumentale en komi sche voordrachten zullen eveneens niet ontbreken. De vereenigde tooneeüsten van „Tivoli" uit Amster dam voeren mede eenige stukjes op, zoodat het programma afwisselend belooft te zijn. Hun optreden in andere steden moet steeds met het meeste succes hebben plaats gehad. Door de politie alhier zjju gisteren twee verdachte, hier niet te huis behoorende personen aangehouden, genaamd R. v. d. B. en G. B., van wie het bleek dat zij nog gevangenisstraf te goed hadden. Een hunner is naar de gevangenis te Amsterdam overgebracht, en de ander alhier in verzekerde bewaring gesteld. In den avond van Vrijdag jl. heeft te Leiderdorp een brutale diefstal plaats gehad. Een schipper, die met zijn vaartuig in de Zijl ter hoogte van Spanjaardsbrug lag en dit te halfzeven had verlaten, vond bij zijn terugkomst het schip ver dwenen. Na lang zoeken vond hij dit een groot eind verder drijvend in de Zjjl en tot zijn niet geringen schrik was het slot van de roef verbroken, en uit een daarin mede goed gesloten kaBtje, insgelijks verbroken, was ontvreemd eene som van f 320 in contanten, een gouden horloge, een dito ring en oorbellen, terwijl ook beddegoed en kleederen waren medegenomen. Aan de j ongenheeren-kostschool te Katwijk werd Vrijdag-avond 11. omstreeks negen uren een briefje, geadresseerd aan den directeur, bezorgd. Bij het openen bleek het te zijn een brand brief. Met potlood geschreven, stond in dit briefje dat de schrijver verlangde dienzelfden avond om tien uren te ontvangen een som van f 5000, te leggen in een ilesch op het dak van het schuiten huis, behoorende aan het seminarium. Indien men de politie met de zaak in kennis stelde, zou schrijver de gasfabriek, liggende bij de kostschool, in brand steken. Het aansteken van een lucifer in de nabij heid van het schuitenhuis, zou een teeken zijn dat het geld er lag. De directeur liet evenwel de politie waarschuwen, doch de nazoekingen bleven dien avond zonder gevolg. Men schijnt dadelijk na het ontvangen van den brandbrief te veel op het terrein te zijn geweest, zoodat de dader zich schuil ge houden heeft. De sneeuw echter welke dien avond ge vallen was, heeft den dader verklapt, want den volgenden morgen zag men op een korten afstand van het schuitenhuis aan den overkant der vaart de plek waar de dader moest gezeten hebben om zijn terrein te overzien. Daarbij lag een losdrijvende schuit, die dienen moest om de vaart over te ste ken. - Bij het volgen van de sporen in de sneeuw kwam men met een omweg te Rijnsburg, waar de schrijver blijkbaar was heen gegaan. Omtrent de nasporingen, door het hoofd der politie aldaar om den schrijver te ontdekken, ingesteld, schrijft men ons van daar dat ze met succes be kroond zijn geworden. Bij onderzoek toch bleek dat Vrijdag-avond omstreeks halfelf een persoon, die daar ter plaatse slecht bekend stond, van den kant van Katwijk komende, gezien was door een inwoner, die de blinden zijner woning sloot en hem gegroet heeft. Na zjjne terugkomst op Zaterdag-namiddag uit Leiden werd bovengenoemde persoon in verhoor genomen. Hij beweerde dien avond in Noordwijk te zijn geweest en daar „een slokje" te hebben ge dronken. Dit bleek al spoedig niet waar te zijn. De overeenkomst van het schrift van den verdachte met dat van den brandbrief was zeer in 't oog loopend; bij het schrijven van eenige woorden kwamen dezelfde taalfouten voor, zooals: gastfabriek, fles en politie. Vóór vier dagen, bij de bevalling zijner vrouw, had deze persoon het laatst zijn handtee- kening in de registers van den burgerlijken stand gezet. Aangezien het hoofd der politie voldoende aan wijzingen vond dat deze persoon de schrijver van den brandbrief was, werd de Rijnsburgsche schipper Jacob De Best in den nacht van Zaterdag op Zon dag naar Den Haag vervoerd en in verzekerde be waring gesteld. Hij blijft echter ontkennen den brief geschreven te hebben. Men schrijft ons uit Katwijk: In de af- geloopen week mocht onze geheele visschersvloot, na veel storm- en sneeuwbuien doorgestaan te hebben, behouden wederkeeren. De vangst was niet zeer ruim. De besomming liep van f 50 tot f 176 in 6 a 8 dagen reis. Er werd besteed voor groote tarbot f 6 a f 10, klein soort idem f 2 a ƒ3, tong f 0.25 a f 0.60, benschol 0.30 a f 0.50, alles per stuk; levende kleine schol 6 a f 10.30 en rog f 3 a f 4 per mand, zeesterren f 9 a 11 per kar. Bij den landbouwer A. K. te Noordwijker- hout zijn ontvreemd zes koperen melkketels met ijzeren hengsels. In den tuin van het stedeljjk gasthuis te 's-Hage heeft zich een man in een aanval van zwaarmoedigheid met een scheermes een zoodanige wonde aan den hals toegebracht, dat hij, in het gesticht gedragen, spoedig daarna den geest gaf. Bernhardus Zweers heeft aan den rech- ter-commissaris bekend, in den nacht van 4 op 5 Nov. te Haarlem, ten huize van den heer Mejjer in het Florapark, te hebben ingebroken en pogingen te hebben aangewend om dit ook ten huize van den heer Van Oorde, mede daar woon achtig, te doen. Bij eerstgenoemde is hij doorover- klimming van den tuinmuur en het uitsnjjden van een ruit uit de tuindeur de woning binnengedron gen, maar heeft hij slechts een jas kunnen mede- nemen, omdat hij onraad hoorde. Hij zegt deze jas te Amsterdam te hebben verkocht. De vrouw, die Vrij dag-avond ten gevolge van brandwonden, bij het ongeval in de Tuinstraat te Amsterdam bekomen, in het binnengasthuis is ge bracht, is den volgenden namiddag aldaar overleden. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer heeft het voorstel van Louis Blanc tot afschaffing van de doodstraf in overweging ge nomen. De discussie over de wet tot invoering van den „scrutin de liste" is op Donderdag bepaald. De Kamer heeft de discussie over de drukperswet tot heden Maandag verdaagd. Het voorstel tot waarborging van de gewetensvrijheid bij het leger is uitgesteld. - In de couloirs der Kamer wilde men weten dat de ministerraad besloten had de congreganisten aan alle militaire verplichtingen te onderwerpen. GrX'oot-Britfliiiiië. De minister van oorlog heeft van generaal Colley een telegram ontvangen, waarin hjj nog meer ver sterking van troepen verlangt. Dit was na de jongste gebeurtenissen niet anders te wachten en zoo krijgt de worsteling steeds grooter omvang. De Boeren zullen er wel op gerekend hebben. Te Newcastle is zelfs eenige twijfel ont staan, of zij het niet nog veel beter wisten dan men dacht. Dat de telegraaf maar altoos bleef werken tusschen het kamp en de stad wekte wantrouwen. Onderschepten de Boeren soms berichten Men ging toen met cijfers seinen en toen hield de telegraaf eensklaps op te werken. Nu dacht men zeker dat de draad was doorgesneden, toen de Boeren zagen dat ze er toch niets meer aan hadden. Maar eenigen tijd daarna werkte de inrichting weder, zoodat de Engelschen over de oorzaak der stoornis nog even wijs zijn als te voren. De huzaren zijn niet te New castle aangekomen, omdat de Engelschen, thans wat meer op hunne hoede, eerst de troepen bij Lady Smith willen verzamelen. Ook de correspondent van de „Standard" meldt dat de Boeren denkelijk reeds op den „Beggarsberg" tegenstand zullen bieden. Men is zeer bezorgd voor de veiligheid van de in aantocht zijnde troepen; inlanders te paard worden afgezonden om hen te waarschuwen togen hinder lagen. Er is geen twijfel thans of de Vrijstaters zijn aan het meedoen. Zij stoppen allebezendingen van vee en benoodigdheden, die voor het Engel- sche leger nuttig konden zijn. Het gebrek aan offi cieren, vooral van een opperbevehebber, wordt zeer gevoeld. Generaal Colley ls geschorst, meldt hij. Telegrammen. LONDEN, 14 Februari. De „Standard" geeft open baarheid aan een tot dusver onuitgegeven memo randum van lord Stratford de Redolifi'e over het Grieksche vraagstuk, geschreven in den zomer van 1880. De schrijver verklaart dat, wanneer de Christen- mogendheden zoover mochten gaan om de besluiten der conferentie met kracht van wapenen door te zetten, zij niet slechts een onrechtvaardigheid he- gaan, maar hare eigene belangen benadeelen zou den. Tot eene matige gebiedsvergrooting zou Turkije wel te vinden zjjn, zelfs zonder ernstigen drukof schoon het daartoe niet verplicht is. Aan de „Daily News" wordt uit Konstanti- nopel gemeldDe „Hakikas" verneemt dat de Porto besloten heeft om bij de eerste vijandelijkheid van Griekenland al de in Turkije gevestigde Grieken het land uit te wijzen. De regeering zendt nog twee regimenten cava lerie, 160 man artillerie en 700 man infanterie naar de Transvaal. Een officiëel telegram uit Kaapstad meldt dat aan de Basutos een wapenstilstand van zeven dagen is verleend. In Hydepark werd gisteren een demonstratie tegen de regeeringspolitiek betreffende Ierland ge daan. Eenige duizenden mensohen, meerendeels Ieren, waren tegenwoordig. Mao Carthy, Nelson, Sexton en Redman, Iersche leden van het Parlement, hielden toespraken, waarin de houding van de regeering tegenover Ierland en de pas tegen dit land gonomen maatregel scherp gelaakt werden. De voorzitter en de redenaars werden toegejuicht. De orde bleef ongestoord. ROME, 13 Februari. De volksvergadering, door het comité ter bevordering van do invoering van het algemeen stemrecht - nam. ook voor de vrou wen - werd door ongeveer drieduizend personen bijgewoond, en heeft een resolutie aangenomen waarbij die invoering wordt verlangd. Geen belan- rijk incident heeft zich voorgedaan. LiBIDBN, 14 Februari, De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 30°, 8 u. 28°, 10 n. 26°hedenmorgen om 5 u. 24", 8 u. 26°, 12 u. 34°en 's nam. 4 u. 32°. Wind: Z.-O. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 1 Maart, te halfvier. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden bevestigd de vonnissen der Haagsche rechtbank, waarbij A. L. en P. J. v. P., uit Leiden, werden veroordeeld tot eene maand celstraf, ter zake van het toebrengen van verwondingen aan twee huzaren aldaar, in den avond van 5 October jl. Naar wij vernemen, is in eene vergadering van het „Groot-Oosten" der orde van de Vrijmet selaren, gisteren in Den Haag gehouden, waarbij prins Frederik der Nederlanden als grootmeester tegenwoordig was, een adres vastgesteld aan het Groot-Oosten in Engeland te richten in het belang van de Transvaal. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad werd door den adv.-gen. Van Maanen conclusie genomen op het beroep in cassatie van W. M. De Jongh. Z.E.G.A. verklaarde, ook na eene ernstige lezing van het arrest en van het audiëntieblad, geene termen tot ambtshalve vernietiging te heb ben gevonden. Anders zou hij het voorstellen van een vormmiddel niet betreurd hebben, opdat de zaak nogmaals door een anderen rechter kon onder zocht worden, ofschoon spreker overtuigd was dat door de menigvuldige aanwijzingen geenerlei twijfel kon bestaan of De Jongh vooraf het voornemen had beraamd ook den moord te plegen. Met de beide aangevoerde gronden voor het cassatie middel kon adv.-gen. zich niet vereenigen, want de

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2