N*. 6441. Diasdag 15 Februari. V. 1881. Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. leidsci )fsi dagblad; PEIJS DEZEE COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franco par post1-40. Afzonderlijke Nommers.a Q-05- STADS-BERICHTEN. Vergadering ran den Gemeenteraad Tan Leiden, op Donderdag 17 Febrnari 1881, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1°. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs. (14) 2°. Idem van eeDe Directrice der Hoogere Burgerschool voor Meisjes. (17) 3». Verzoek van Dr. Jb. Baert, om continuatie als stadsgenees- knadige. (18) 4". Idem als voren van J. A. Longepee, als stadsheelknndige. (18) 5'. Idem van Gebroeders Van Wijk Co., betrekkelijk de hnor ▼an het raamland onder Zoeterwoude. (15) 6". Vaststelling van het Derde Snppletoire Kohier der Plaatselijke Directe Belasting, dienst 1880. 7*. Voordracht tot uitbreiding van het Wnlppcrsoneel aan de echoo! n°. 2 der 8de klasse. (21) 8°. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1880, van het Gereformeerde Minne- of Arme Ondemannen- en Vronwenhnie. (20) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten dat het 2de Suppletoir kohier der plaatse lijke directe belasting voor 1880 ia goedgekeurd door de Gedeputeerde Staten dezer provincie bij besluit van den 7den November 1880 en op beden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld, en dat ieder verplicht ie zijnen Mnslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Borgemeeeter. 14 Febrnari 1881. E. KIST, Secretaris. LEIBEN, 14 Februari. Ons wordt medegedeeld dat er op het gymnasium alhier een lijst ter teekening ligt voor de leerlingen ten behoeve der gewonden in de Transvaal. Dc rector gaf hierbij het volgende schoone gezegde van Cicero ten beste: Quum tempus necessitasque postulat, decertandum manu est, et mors servituti turpitudinique anteponenda. (De officii»). „Wanneer de tijdsomstandigheden en de nood het eischen, moeten wij strijden, en den dood boven slavernij en schande stellen." Moge dit goede voorbeeld, door het gymnasium gegeven, op andere scholen navolging vinden. Door den Commissaris des KoDings in de pro vincie Zuid-Holland zijn tot secretarissen van de militieraden voor de lichting van dit jaar benoemd de volgende heeren: bij dien in het lste district J. J. F. Witmer, te 's-Gravenhage; in het 2de district mr. T. A. Moens, te Rotterdamin het 3de distriet P. Do Haas, te Leiden, en in het éde district mr. H. J. K. Dijckmeester, te Dordrecht. Tti het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier, ter zake van aanranding van personen en eigen dommen, 155 processen-verbaal opgemaakt, terwijl 159 personen als daarvan verdacht of daaraan schul dig ter beschikking van de justitie zijn gesteld. Opgemaakt werden 584 processen-verbaal van be keuringen in zake politieovertredingen. Aan 479 personen werd nachtverblijf en verder hulp verleend om hunne woonplaatsen te bereiken, terwijl 496 personen wegens dronkenschap in voorloopige be waring moesten gesteld worden. - Yoorts hebben er 4 branden, waaronder 7 van ernstigen aard, plaats gevonden; 80 personen geraakten te water, waarvan er 13 verdronken, terwjjl 2 personen op den openbaren weg plotseling dood gebleven zijn. 1 persoon is overleden ten gevolge van een val en 2 ten gevolge van het bekomen van hevige brandwonden. Bij do heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen 38.00, 20.00, f 4.20 en f 2.05; de laagste 38.00, 20.00, f 4.00 en f 2.00. Donderdag-avond a. s. zal de heer J. Rinkes Borger, in de nieuw opgerichte afdeeling Zoeterwoude- Leiderdorp der Holl. Maatschappij van Landbouw, in het koffiehuis „Ik leer nog", aan den Hoogen Rijndijk, eene voordracht houden over den landbouw. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Vrijdag Aden. GKEI8RFGELI1FG F/tN LEIDEN. Meeting te Leiderdorp op Zaterdag 12 Februari 1881.) Hoewel de toestand der wegen niet zeer uitlok kend was tot eene verre wandeling, hadden een veertigtal notabele ingezetenen van de Zijlwijk te Leiderdorp gehoor gegeven aan de uitnoodiging van het voorloopig comité om hunne belangen te be spreken in zake de gevraagde grensverandering ten behoeve der gemeente Leiden. De heer J. D. Speet, wethouder, trad als leider op. Na den aanwezigen dank te hebben betuigd voor hunne belangstelling, deelde spr. mede dat in den loop der week door eenige belanghebbenden eene vergadering was gehouden om over deze ingrijpende verandering van gedachten te wisselen en alstoen besloten was tot eene algemeene oproeping, waarvan deze vergadering het gevolg was. Spr. was over tuigd dat de voorgestelde annexatie, zoowel voor inwoners als eigenaars, schadeljjk was en hun geen voor- maar wel nadeel zon aanbrengen. Leiden had "geen bouwgrond noodig; van de 47 perceelen op 28 Januari ten verkoop aangeboden, waren er slechts 20 verkocht voor f 2.90 a 3.10 per M. en in zijne onmiddellijke nabijheid waren in hot afgeloopen jaar perceelen tuingrond verkocht voor 5 a 7 per M. Hieruit laat zich de conclusie trekken dat zij die eene woning willen oprichten, er nogal iets voor overhebben om niet tot die gemeente te behooren, waartoe de hooge belasting alleszins aan leiding geeft. Het natuurlijk gevolg van eene ver anderde indeeling zou dus zijn, dat de gronden, die thans eene waarde vertegenwoordigen van ƒ50,000 a 70,000 per hectare, daalden tot f 30,000. Spr. verzocht evenwel het oordeel van de aanwezigen te mogen hoeren en verzocht zich daaromtrent te willen verklaren. De heer Yan Zanten besprak den hoogeren be lastingdruk te Leiden en achtte het onbillijk de ingezetenen, die op grooten afstand wonen, even hoog te belasten als zij die binnen de stad wonen en daarom in hunne zaken veel meer voordeel genieten. De heer Hartevelt is geen vriend van annexatie daardoor wordon de rechten der minderheden meestal verkort; hij betreurt het dat Leiden aan zjjno mo tieven en plannen zoo weinig publiciteit heeft ge geven. Hoe zal de toestand van de Zijlwijk wor den? Yóór hem is reeds opgemerkt dat deze niet beter zal worden. Leiderdorp zou 14- a 1600 in woners verliezen, het overige gedeelte zou veel meer belasting moeten betalen en Zijlwijk zou weinig verbeteren. Er zou eene gasleiding komen en meer politie loopen, maar het politietoezicht is te Lei derdorp niet slecht. Leiden zal veel onkosten moeten maken en er niet bij winnen. Spr. hoopt dat deze vergadering er toe zal bijdragen om Leiderdorp onveranderd to handhaven. (Applaus.) De heer Speet had vernomen dat men in „de Waard" vnilnisstalen wenschte aan te leggen, en achtte dit ten opzichte van de bewoners van den Lagen Rijndijk niet wenschelijk en ongezond. De heer Yan Zanten had vernomen dat men er ook begraafplaatsen wilde maken. De heer Helling PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels.1.06. Iedere regel meerO-"*- Grootere letters naar plaatsruimte. daarentegen vernam dat men begraafplaatsen en mestvaalten in den Stadspolder zou aanleggen. Hiervan hoopte men bewaard te blijven, want als het zakwater van dergelijke inrichtingen in de pol dersloten kwam, konden hieruit voor mensch en vee besmettelijke ziekten ontstaan, waardoor Leiden nu al bij elke epidemie geteisterd wordt. Begraafplaatsen mogen aangelegd worden op 35 meter van huizen. De heer Hartevelt stelde alsnu voor aan Gede puteerde Staten het verzoek te richten, hunne medewerking aan Leiden niet te verleenen. De heer Helling zou eerst gaarne weten of Leiden behoefte heeft aan bouwgrond. De heer Speet geloofde dit niet, en aehtte dit reeds genoegzaam aangetoond. Zijns inziens wil men van Leiden eene gemeente maken met 45,000 zielen; dan kan het voor de verkiezing van leden van de Tweede Earner een enkel kiesdistrict vormen. De heer Helling zou daaraan geene andere ge meenten willen opofferen. Zou men soms het ver trek betreuren van een enkelen schutter, die, om de wapenoefeningen te ontgaan, naar buiten trekt? (Gelach). De heer Yan Zanten ontkende niet dat ook in de Zijlwijk verbeteringen aan te brengen zijn, maar achtte het oogenblik niet geschikt, daarom te vragen dit kon bij hooger bestuur licht een verkeerden indruk maken. Spr. verzocht den aanwezigen in hunne gedachte te gaan naar de Transvaal, waar men op een oogenblik van oneenigheid bij het Kaap land werd ingelijfd, en moest dit met ons of onze bezittingen geschieden, dan zon de begane font nimmer te herstellen zijD. Wij mogen ons verheugen in een gemeentebestuur dat zuinig, maar toch nooit in gebreke is aan onze wenschen te gemoet te komen. Met verbeteringen moeten wij dus geduld hebben. (Toejuiching). Aangezien niemand meer het woord verlangde, bracht de voorzitter in omvraag of men van Leider dorp wenscht afgescheiden te worden of niet. Slechts één der aanwezigen verklaarde zich er voor; hij was tweemaal veroordeeld, aangezien hjj eene sloot niet had gezuiverd. De burgemeester en raadsleden en de burgemeester van Zoeterwoude kwamen alsnu ter vergadering. In eene keurige improvisatie dankte de heer Hartevelt het gemeentebestuur voor zijne belang stelling en maakte do zienswijze dezer vergadering bekendspr. hoopte dat het gemeentebestuur alles, wat in zijn vermogen is, zal doen om het zwaard, dat boven het hoofd hangt, af te weren. De heer Yan Geer, burgemeester van Leiderdorp, zeide dat het hem aangenaam geweest is te ver nemen dat de bewoners van de Zijlwijk niet alleen in hun eigen belang tot dit besluit zijn gekomen, maar dat zij ook ten opzichte van het overige ge deelte dier gemeente sympathie koesteren, en hij kon de verzekering geven dat het gemeentebestuur eene gelijke zienswijze als deze vergadering is toe gedaan. Leiden heeft geen bouwgrond noodig, want het bestuur geeft hem of present of voor 3 per meter; te Amsterdam daarentegen kost eene gelijke grootte f 30. Hij raadt aan te adresseeren en hoopt dat men dan eenmaal op eene gelijke uitkomst zal kunnen wijzen als tnsschen Vrijenban en Delft, Kralingeu en Rotterdam. Hij deelde tevens mede dat hij nog Zaterdag-morgen eene conferentie heeft gehad met zijne ambtgenooten van Zoeterwoude en Oegstgeest - later niet onaardig vergeleken bij het

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1