Door den minister van waterstaat is een missive gezonden aan B. en Ws. van Rotterdam, waarin gewezen wordt op het rapport der staats commissie, die overtuigd is van de mogelijkheid van welslagen van den waterweg naar zee. Daar de kosten der voltooing eohter verre de raming, tot nu toe gemaakt, overtreffen, omdat voor het handelsbelang van Rotterdam een grootere diepte gevorderd wordt dan noodig is voor het uitsluitend rivierbelang, is het billijk dat Rotterdam naar ver mogen bijdrage in de meerdere kosten van liet werk. Een bijdrage van 1/l0 in do kosten tot een maxi mum van 3 millioen zou van Rotterdam naar billijk heid verwacht kunnen worden. De minister verzoekt in dien zin voorstellen aan den Raad te doen. Het centraal-eomité der ontworpen algemeene koloniale en uitvoerhandel-tentoonstelling, in 1883 te houden, heeft zich tot den gemeenteraad van Amsterdam gewend met het verzoek om, ter bevor dering van het doel, - meer licht niet alleen over onze koloniale toestanden, maar ook over de buiten- landsche bezittingen te verspreiden -, de uitvoering van het internationaal tentoonstellingsplan mogelijk te maken, door het terrein, ongeveer groot 20 hec taren, gelegen achter het in aanbouw zijnde rijks museum van fraaie kunsten te Amsterdam, van lo. Maart van dit jaar tot ultimo Maart 1884 daartoe kosteloos ten gebruike af te staan. Het comité zal nader een beroep doen op alle inwoners van ons vaderland en zich van de mede werking van plaatselijke commissiën verzekeren. Zonder eenigen financiëolon steun van staats- of gemeentewege zal het dit groote werk ondernemen. Hot centraal-comité bestaat uit de heeren D. Cor- des, pres.; A. C. Wertheira, vice-pres.; mr. T. M. C. Asser, Th. A. Yan den Broek, J. W. Cramerus, Alex. Daniëls, mr. W. Heineken, mr. Th. Heems kerk, dr. H. F. R. Hubrecht, S. W. Josephus Jitta, mr. J. Kappeyne Van de Coppello, M. P. Pels, J. Herm. Schroder, F. J. W. H. Sohmitz, mr. Th. Stuart en mr. J. L. Wolterbeek. Er zijn voorts 6 commissiën voor de organisatie der verschillende afdeelingen. De tentoonstelling is in vier onderdeelen en twaalf groepen geplitst. Het N. v. d. D. heeft van den thesaurier van het hoofdcomité van het „Roode Kruis", mr. Polak Daniëls, eene opgave verzocht omtrent de beschik bare middelen, ton einde op deze wijze de onjuiste geruchten te logenstraffen. De heer Polak Daniëls antwoordde daarop: „Het „Roode Kruis" had vóór zijn besluit tot werkdadige medewerking tot hulp in de Transvaal de vrije beschikking over slechts ruim f 25,000hierop is reeds ten behoeve van de strijders in de Transvaal beschikt over 13,000, zoo dat alle middelen zich thans nog bepalen tot p. m. f 12,000. Wanneer niet spoedig krachtige bijdragen toevloeien, zal het hoofdcomité zich weldra in zeer moeielijke omstandigheden bevinden." Dinsdag 15 Maart a. s. zal in een der loka len van „Artis" te Amsterdam de 41ste algemeene vergadering van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw worden gehouden. In de zitting van den Rottordamschen gemeente raad is gisteren ingekomen een bericht van Gedepu teerde Staten dat zij tegen de jongst vastgestelde verordening op het lager onderwijs bedenking heb ben, omdat niet voldoende voorzien is in de gelegen heid om ook in de niet verplichte leervakken kos teloos onderwijs te gevenzoomede een bericht van de Tiamwegmaatschappij aldaar, waarbij zjj afziet van de concessie voor een tram naar Hillegersberg. Aan het slot der zitting nam de burgemeester Joost Yan Vollenhoven in hartelijke woorden afscheid van den Raad. Met een „God zegene Rotterdam!" be sloot hij zjjn rede. Namens den Raad beantwoordde hem de heer Van der Hoeven. Dinsdag heeft de installatie van den nieuwen burgemeester plaats. Prof. Francken te Utrecht heeft onder groote dcelueming zijn 25-jarig ambts-jubilé gevierd, bij welke gelegenheid hem, namens een aantal oud leerlingen van de Groninger hoogeschool, werden aangeboden: „Dantes's Divina Comoedia", geïllus treerd door Doré, en het prachtplaatwerk„Die Ruinen Roms". De studenten der universiteit te Utrecht schonken den hoogleeraar, namens een zestigtal hunner, eene notenhouten bureau ministre met album in blauw fluweel en zilveren inschrift, als blijk hunner waardeering en hoogachting, terwijl het studentencorps door middel van zijn rector zijne gelukwenschen overbracht. Het stoomschip „Rotterdam" vertrok Woensdag van Nieuw-York naar Rotterdam. Bij het ministerie van financiën is tot lsten klerk benoemd de heer W. M. Yalkis, thans 2de klerk bij dat departement. De luits. ter zee der lste klasse J. H Wouters en de officier van administratie der 2de klasse J. C. Kluit, respectievelijk uit West- en Oost-Indië in Neder land teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw, den heer P. M. Snickers, bisschop van Haarlem; met ingang van 1 Maart a. s., bij het departement van waterstaat benoemd: tot hoofdcommies, den commies C. Van Vliet Cz.; tot adjunctcommies, de eerste klerken D. W. Claasen en J. Van Assenbergh; tot bode, de adsistent-boden W. C. 't Hart en J. R. Mallée. Gemengd Nieuws. Heden kwam ons het gerucht ter ooren dat er op de Ruïne een drenkeling was opgehaald. Bij nader onderzoek is echter gebleken dat er van dat praatje niets aan was. Ook wilde iemand in allen ernst verzekeren dat het plan bestond er een stoomgemaal op te richten. Wat hiervan is, daar zijn we nog niet achter kunnen komen. Wel blijkt dat de Ruïne een nieuwe phase is ingetreden en thans veel van een kabbelend meer weg heeft. Het ontvreemde uit de R.-K. kerk onder Voorburg bestaat uit de volgende voorwerpenEen zilveren vergulde kelk met lofwerk, met gouden cupa en dito pateen; een zilveren verguldesiborie een krans met juweelen, gehecht geweest aan een zilveren remonstrans, en twee metalen koorschollen, zoogenaamde welluidende schellen. Den bouwman P. v. d. Burg, woonachtig te Berkel, trof gistermorgen in het Oosteinde nabij de Molslaan te Delft het volgende ongeval. Met zijne tilbury, waarin hij nog een plaats aan een meisje E. W. had afgestaan, naar huis rijdende, week plotseling het paard men zegt ten gevolge van het losgaan van een der leidsels naar den waterkant, en voordat iemand het verhoeden kon, lagen paard, rijtuig en de beide daarin zittende personen in het water. De beide laatsten werden spoedig uit hun gevaarvollen toestand verlost en van droge kleederen voorzien. Niet zoo gemakke lijk ging het om het paard op den wal te brengen, doch ook daarin slaagde men ten laatste; het rijtuig volgde vrij spoedig. Uit erkentelijkheid voor de hem verleende hulp werd door V. d. Burg aan eenige personen, die zich de meeste moeite hadden gegeven, eene geldelijke belooning uitgereikt. Een ingezetene van Gorkum overviel op straat eene ongesteldheid en hij verloor bij die gelegenheid een zakje, waarin ongeveer f 900 aan goudgeld. Een arbeider, die het verlorene gevonden en terugbezorgd had, ontving tot zijne beloo ning f 50. Op rekening van den heer Lieftinck, predikant te Rauwerd, zijn eenige praatjes gesteld, waarvan onlangs door het Wag. Weekblad werd gewaagd in een artikel„Vruchten van het moder nisme." Volgens de N. Gr. Crt. is genoemde predikant voornemens den burgerlijken rechter in deze zaak te doen beslissen. De deskundigen, benoemd tot het on derzoeken van het lijk der verslagene te Nietap, zijn volgens de Asser Crt. tot de overtuiging gekomen dat de jeugdige nicht van den overleden landbouwer Meinema zich door zelfmoord van het leven heeft beroofd. De kogel, die de oorzaak was van den dood, is den mond ingegaan en in den schedel terecht gekomen; maar noch aan de lippen, noch aan de tanden is eenige verwonding op te merken. In het krankzinnigengesticht te's-Her- togenbosch waren op 1 Januari dezes jaars in ver pleging opgenomen 220 mannelijke en 270 vrou welijke lijders. Dezer dagen had het volgende aardige voorval in de gemeente Grijpskerk plaats. Een zekere knecht, dien wij Jan zullen noemen, werd door zijn baas, die veel last van muizen had, naar een landbouwer gezonden om eene kat te halen. Jan gaat heen en verricht zijne boodschap, Hij heeft een zak meegenomen om poesje daarin te doen. In plaats van een levende kat geeft men hem echter eene doode mede, met de waarschuwing dat hij voorzichtig moet zijn, omdat de kat erg boos is. Onderweg evenwel verneemt Jan niets van die boosheid. Hij besluit eens te zien en bemerkt tot zijne verbazing dat poesje dood is en, naar de kenteekenen te oordeelen, reeds eenige dagen den tol aan de natuur moet betaald hebben. Onze Jan, niet dom, denkt: Wacht, die poets zal ik betaald zetten. Hij keert op zijne schreden terug, sluipt in de stookhut van den landbouwer, die hem beet had willen nemen, en vindt daar een pot met aard appelen over het vuur hangen. Zonder dat men hem bemerkt, werpt hij het doode poesje in dien pot en verwijdert zich even stil als hij gekomen is. Hoe die aardappelen hebben gesmaakt, meldt de zegsman niet. Verleden jaar hebben te Parijs plaats gehad 2688 branden van allerlei aard, waarvan 8 door kwaadwilligen waren gesticht. De aangerichte schade wordt op een gezamenlijk bedrag van 8,858,762 franken geraamd. De beruchte Zwitsersche bandiet Thali, die onlangs to Constanz was gearresteerd, is voor de vijfde maal uit zijne gevangenis ontsnapt. Te Cannes heeft een Italiaan vijf revol verschoten gelost op zijn 21-jarige vrouw; de onge lukkige is aan hare wonden bezweken. Jaloezie was de drijfveer tot de misdaad. Dinsdag is het centrale spoorwegstation te Buffalo (Noord-Amerika) onder het gewicht der opeengehoopte sneeuw ingestort, juist toen een trein was aangekomen. Voor zoover bekend is, zijn twee personen omgekomen. BUITENLAND. Frankrijk. De minister Magnin heeft gisteren in de Kamer de critiek, waaraan door de heeren Haentjens en Rouher zijn financiëel beleid onderworpen was, bestreden en de onjuistheid daarvan betoogd. Hij behield zich het recht voor, zeide hij, den dag der uitgifte van de amortisabele leening te bepalen. Luxem burg. De Kamer houdt zich in deze dagen onledig met de behandeling van het wetsontwerp op het lager onderwjjs. Het vijfde artikel waarbij het onderwjjs verplicht wordt verklaard, heeft tot vrijwat discussie aanleiding gegeven. Een tweetal leden bestreden de verplichting; de directeur-generaal van binnenland- sche zaken Kirpach en de minister-president Von Blochausen hebben haar nadrukkelijk verdedigd, en ten slotte is het artikel met 21 tegen 12 stemmen aangenomen, met eenige kleine wijzigingen, door de centrale afdeeling voorgesteld en waarmede de regeering zich vereenigd had. Het bepaalt thans dat alle kinderen van hun zesde tot hun twaalfde jaar onderwjjs moeten ontvangen in godsdienst en moraal, de Duitsche en de Fransche taal, rekenen, de beginselen der aardrijkskunde en de geschiedenis des vaderlands, zang en, wat de meisjes betreft, in het naaien. Bij de verdere behandeling van het ontwerp, tot art. 29, waren de eenige bepalingen, welke eenigszins breedvoerige discussiën uitlokten, die, welke op het godsdienstonderwijs betrekking hadden. Een amendement, strekkende om den onder wijzers voor te schrijven den catechismus te over- hooren gedurende een kwartier voordat het eigen lijk door den geestelijke te geven godsdienstonder wijs begon, werd verworpen. Ook is eene paragraaf geschrapt, welke den onderwijzers het onderwijzen van de gewijde geschiedenis voorschreef. CS i*oot-Bri tunnië. De universiteit van Oxford heeft sir Frederick Roberts het doctoraat in de rechten honoris causa geschonken. Zestig Engelsche afgevaardigden, meest Engel- schen en Schotten, hebben een adres gezonden tot den minister van binnenlandsche zaken, waarin ze verzoeken dat Davitt in de gevangenis als een mis dadiger van de ergste soort zal worden behandeld. De „Standard" ontving nog depeches, volgens welker inhond de overwinning van generaal Colley met een volslagen nederlaag geëindigd zou zijn.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2