gam. te Paramaribo, op verzoek, met ingang van den eersten der maand volgende op die waarin genoemd besluit in afschrift in Suriname zal zijn ontvangen, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, met toekenning van den titulairen rang van kapitein en van pensioen; benoemd tot lid van het college voor de zeevisscherijen J. R. Boerlage, burgemeester der gemeente Zandvoort. Gemengd Nieuws. Wegens den nieuwen sneeuwstorm, welke gisteravond alhier woedde, moesten er voor de tram wagens twee paarden gespannen worden ten einde den geregelden dienst te kunnen voortzotten. Door de menigvuldige sneeuw, die de rails bedekte, is er nog een wagen nabij de Blauwpoortsbrug gederail leerd, doch met veel moeite wederom in de rails ge bracht om zijn tocht te vervolgen. Door den 's nachts gevallen regen was er heden van de sneeuw niet veel meer te zien. De Haagsche rechtbank, aannemende dat de stuurman G. uit Scheveningen, die in de vorige week met vijf andere vissehers terechtstond, beklaagd van toeëigening van haring, tegen loon in dienst was van den reeder, heeft hem schuldig ver klaard aan misbruik van vertrouwen en deswege veroordeeld tot 1 maand celstraf. Dezelfde straf, benevens een geldboete van f 12.50, werd ter zake van gelijk feit opgelegd aan den stuurman M. M. De vijf overige, in de eerste zaak betrokken be klaagden werden, als zijnde de feiten, hun bij dag vaarding ten laste gelegd, niet bewezen, alle vrijgesproken. In de vorige week zijn te 's-Hage vier personen aan mazelen overleden. De wachtmeester der artillerie, die be weert zulk een geheimzinnige ontmoeting in de Scheveningsche boschjes gehad te hebben, heeft wel aan de militaire autoriteiten van zijn wedervaren kennis gegeven, doch het is hem nog niet gelukt zijn wapenbroeder van het regiment grenadiers en jagers, die dezelfde ontmoeting heeft gehad, terug te vinden. Wat er van de zaak is, wordt nader onderzocht. Te Haarlem is een verdacht persoon aangehouden, die eene groote partij timmergereed schap trachtte te verkoopen, waaronder gemerkt KT, JSM, HEE en JTM, en waarvan hij het recht van eigendom niet kon bewijzen. Hij is voorloopig naar het huis van arrest overgebracht en gaf op te heeten C. De Wit van Arnhem. Uit een ingesteld onderzoek moet met "voldoende zekerheid gebleken zijn dat de te Alkmaar verdwenen ontvanger der registratie zich van Amster dam over Vlissingen naar Engeland heeft begeven. Omtrent de oorzaak van het plotseling overlijden der dochter en dienstmeid van een land bouwer onder Nieuwedorp (gem. 's-Heer-Arends- kerk) wordt gezegd dat die meisjes dien dag of dien avond pepermunt hebben gegeten die met arsenicum zou vermengd zjjn. Er zou een doos met pepermunt op de bedsteeplank gevonden zijn. Van deze soort snoepgoed wordt op het platteland van Zuid-Beveland zeer veel gebruik gemaakt. Te Arnhem hebben twee beschonken personen met elkander zoo gevochten, dat de een den ander den rechterpols heeft afgesneden. Uit de Maas nabij Maastricht is gisteren opgevischt het lijk van een persoon uit die stad, die sedert de overstrooming werd vermist. De veronge lukte, een marskramer, had zijn mars nog aanhangen. Parijs bezit thans 149 openbare jon gens- en 152 openbare meisjesscholen. De echtelieden C. te Bois-Colombes mis ten sedert geruimen tijd telkens voorwerpen van waarde, en lieten niet onduidelijk aan hun jeugdig dienstmeisje bemerken dat zij haar van diefstal daarvan verdachten, zonder evenwel de politie in de zaak te moeien. Op een avond in de vorige week weerklonk eensklaps een pistoolschot door het huis en toen de heer C. hierop naar de keuken snelde, vond hij de dienstbode in haar bloed badende op den grond liggen. Stervende verhaalde zij dat ze een dief verrast had, die het huis binnen geslopen was en dat deze, zich ontdekt ziende, haar met een revolver door de borst geschoten, en ver volgens de vlucht genomen had. Daar het meisje, sedert zij vernam welk een schandelijk vermoeden op haar rustte, groote zwaarmoedigheid getoond had, denkt men dat door haar zelfmoord gepleegd is. Yan den dief heeft men althans geen spoor ontdekt. Door het gerechtshof te Parijs is een echtpaar, dat een zeer armoedig leven leidde, tot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Zij hadden nl. hun huisheer, een 64-jarig man, in het door hen bewoonde vertrekje gelokt, onder voorwendsel van eenige noodzakelijke reparatiën te willen aanwijzen, hem toen gebonden en door bedreigingen met den dood gedwongen een schuldbekentenis op gezegeld papier van 20,000 fr. te teekenen. De Italiaansche afgevaardigde Cava- lotti zal de regeering interpelleeren over de enorme kosten die de reis van koning Humbert naar Sicilië veroorzaakt. Uit Czenstochau in Polen wordtgemeld dat het klooster van de heilige Anna afgebrand is. In dit klooster leefden dertig nonnen, waarvan er drie in den rook verstikt en twee bij het springen uit de ramen doodelijk gekwetst werden. BUITENLAND. Frankrijk. Thans schijnt te zijn vastgesteld dat de verkie zingen voor den Senaat in Frankrijk in het begin van Januari 1882 zullen plaats hebben. Althans op de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1882 wordt daartoe 370,000 fr. uitgetrokken tot goed making van de kosten der gemeentelijke afgevaar digden van de 29 departementen, waarin de 75 nieuwe senatoren moeten worden benoemd. Bij de voortzetting van het voorstel-Naquet betreffende de echtscheiding heeft de heer Renault ten gunste van de invoering der echtscheiding ge sproken. De heer Naquet bestreed het tegenontwerp des heeren Drunel, die de echtscheiding door schei ding van tafel en bed wilde vervangen. De heer Gambetta heeft zich, naar men zegt, voor een partiëele vernieuwing der Kamer verklaard. Duitecliland. In diplomatieke kringen te Berlijn wordt groote beteekenis gehecht aan de gedachtenwisseling van Yon Bismarck met de heeren Hatzfeldt en Goschen. Het is op verlangen van den rijkskanselier, dat de heer Goschen zijn weg van Londen naar Konstan- tinopel over Berlijn neemt. Graaf Hatzfeldt keert omstreeks het midden dezer maand naar Konstan- tinopel terug. Berichten uit Athene melden dat de stemming in de officiëele en parlementaire kringen veel kalmer geworden is. G root-Bri tnmiië. Uit de Transvaal. Het 97ste regiment der Britsche versterkingen is te Durban aangekomen. De gou verneur van de Kaapkolonie meldt bericht te hebben van den commandant van Pretoria, sir Owen Lanyon, dat de Britsche troepen, die daar zijn ingesloten, I zich in goeden toestand bevinden. Door generaal Colly zijn de gewonden uit zijn kamp naar New castle gezonden. Hij wacht nu kennelijk de aan komst der versterkingen af en de Boeren schijnen het niet geraden te achten hem aan te vallen. In de „Nineteenth Century" noemt sir Bartle Frere als eene der redenen die Engeland tot de inlijving van de Transvaal deden overgaande groote waarschijnlijkheid dat dit gewest eene Duitsche be zitting zou zijn geworden. De Iersche leden van het Lagerhuis hebben zooals reeds met een paar woorden is gemeld, een manifest uitgevaardigd aan de Iersche natie, waarin zij verklaren op onwettige wijze tot zwijgen ge bracht en beroofd te zijn van alle vrijheid van han delen en spreken in het parlement. Voorts zeggen zij, te hebben vernemen dat in Ierland allerlei meetings onwettig verboden worden en inhechtenis nemingen willekeurig plaats hebben. Davitt, het op een „ticket of leave" vrijgelaten, maar thans weer in hechtenis genomen hoofd der Land-League, wordt in het manifest een voorstander van verdraagzaam heid, voorzichtigheid en zelfbeperking genoemd. De Ieren worden verder aangemaand, iedere verzoeking tot botsing, wanorde en misdaad te weerstaan en zich niet te laten bevreesd maken door eene korte periode van dwinglandij, daar zij ten slotte toch de zegepraal behalen zullen. In het Hoogorhuis heeft lord Granville gis teren verklaard dat de regeering geen bezwaar heeft tegen openbaarmaking der in Kaboel ontdekte Rus sische correspondentie. - Lord Lytton heeft een voorstel aangekondigd betreffende de voorgenomen ontruiming van Kandahar. In het Lagerhuis heeft sir Ch. Dilke in antwoord op verschillende interpellation de volgende Verkla ringen afgelegdEr bestaat grond om aan te nemen dat uit het geschil tusschen Britsche onderdanen en de Fransche Maatschappij in Tunis geen ver wikkelingen tusschen Engeland en Frankrijk zullen ontstaan. - Geene der mogendheden heeft het voorstel omtrent eene conferentie te Konstantinopel begun stigd. Het Turksche voorstel, betreffende onder handelingen tusschen de gezanten en de Porte, maakt bij de mogendheden nog een punt van over weging uit. De Turksch-Montenegrijnsche grens, omschreven in de akte, die door de gevolmach tigden is onderteekend, loopt uit het Scutari- meer tot het punt der vereeniging met de Bojana-rivier, van waar de lijn benedenwaarts is doorgetrokken. Turkjje en Montenegro zullen ieder het volledig recht van scheepvaart op de rivier hebben. Men gelooft dat de Porte geen goedkeuring zal verleenen voor de oprichting eener Joodsche kolonie ter ontwikkeling van Palestina. Oostenrijk en België hebben zich bereid verklaard ter deelneming aan de conferentie over de suiker premie. Duitschland heeft geweigerd. Frankrijk en Nederland hebben nog niet geantwoord. Het be vestigt zich dat de koning der Ashantijnen de Goud kust met een oorlog bedreigt. - Na dit een en ander heeft het debat bij tweede lezing over de Coercion-bill plaats. Telegrammen. LONDEN, 7 Februari. Bljjkens officiëel bericht uit Kaapstad hebben een groot aantal opstande lingen der Basutos zich onderworpen. De hoofden van den opstand hebben den gouverneur bij adres om vrede gevraagd. De gouverneur heelt geant woord dat, wanneer zij de wapens nederleggen en zich aan het gouvernement onderwerpen, zij niet slechts recht, maar ook edelmoedigheid kunnen verwachten. MADRID, 7 Februari. De Kamer van Afgevaar digden heeft met 164 tegen 44 stemmen verworpen een voorstel tot afkeuring van het besluit der regeering waarop de democratische banketten ver boden zijn. Door den minister van binnenlandsche zaken werd verklaard dat hij zich verzetten zal tegen alle dusdanige bijeenkomsten, die in strijd zijn met de in Spanje bestaande staatsinstellingen. BUDAPEST, 7 Februari. Het Hoogerhuis van den Rijksdag heeft het ontwerp van wet op de verbruiksbelastingen definitief aangenomen. CAIRO, 7 Februari. Uit de beste bron verneemt men dat de herhaaldelijk verspreide beursgeruchten, betreffende een ophanden zijnde kabinetscrisis, on gegrond zijn. LONDEN, 7 Januari. Een officiëel bericht uit Kaapstad van 5 dezer meldt„Blijkens officiëel rap port uit Pretoria van 10 Januari zijn de zeer zware verliezen, welke de Engelschen in het gevecht met de Boeren, van 6 Jan., geleden hebben, het gevolg ge weest van het trouwelooze en laaghartige gedrag der Boeren, die na de witte vlag te hebben geheschen, tweemaal achtereen op de Engelsche troepen scho ten toen zij hunne wijkplaats verlieten. De Boeren hitsen de inboorlingen tot opstand aan, maar al de opperhoofden blijven aan Engeland getrouw, en hebben den Engelschen gewapende hulp aangeboden, welke echter niet is aangenomen. [De in dit tele gram aan de Boeren toegeschreven laaghartige handelingen worden echter van elders tegenge sproken, en hun loyale en humane handelwijze wordt zelfs door de Engelsche bevelhebbers in officiëele rapporten erkend.] WEENEN, 8 Februari. De heer Goschen is heden morgen hier aangekomen. Hij nam zijn intrek in het hotel van het Engelsche gezantschap. LKII3KN, 8 Februari. Hij, die gisteravond trots sneeuwjacht en gure vochtigheid de Breestraat om twaalf uren pas seerde en bij den laatsten klokslag voorbij de sociëteit Minerva ging, zou dan hebben kunnen hooren hoe

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2