A0. N°. 6438. Dinsdag 1885. Vereeniging yan het Roode Krnis. Nu eindelijk Engeland besloten heeft de Transvalers op den voet van beschaafde oorlogvoerende partij te behandelen, en de Nederlandsche Vereeniging van het „Roode Kruis" handelend mag optreden, richt het Hoofdcomité een dringend verzoek om gel delijke bijdragen aan de plaatselijke comités. Het Bestuur van het comité „Leiden en Omstreken" heeft sedert het einde van den oorlog 48701871 noch contributiën geïnd, noch de leden ter vergadering opgeroepen. Wat van de vroeger ingekomen gelden was overgebleven, stelt het Bestuur intusschen in staat, van tijd tot tijd het Hoofdcomité te steunen en ook nu oogenblikkelijk eene som gelds te zijner beschikking te stellen. Doch dit is geenszins voldoende. Voor onze broederen in Afrika is dringend hulp noodig, en het Bestuur meent zich thans weder tot zijne stadgenooten te mogen wenden, met de ernstige bede om krachtigen bijstand. Derhalve zullen ten spoedigste inteekenlijs- ten worden aangeboden om eene "buiten gewone gift tot leniging van den nood der Hollandsche Boeren in Afrika. Moge de opbrengst dezer lijsten toonen dat in Leiden sympathie bestaat voor den eerlijken strijd voor vrijheid, die thans aldaar gevoerd wordt! Het is een strijd, die ook in ons be lang wordt gestreden. Want het is goed dat Europa wete dat de Hollander niet bukt voor geweld, maar alles veil heeft voor de vrijheid. Het Bestuur van het Comité „Leiden en Omstreken": A. Heynsius, Voorzitter. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.a 0.03. Dom Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels.1.05. Iedere regel meer0.17J. Grootere lettere naar plaatsruimte. M. J. De Goeje, Secretaris. L.FIBEIV, 7 Februari. In de maand Januari zijn binnen deze ge meente geboren 142 kinderen, als: 76 zoons en 66 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelingge boorte; overleden 122 personen, als: 14 mannen, 34 vrouwen, 39 zoons en 35 dochters, daarenboven als levenloos aangegeven 12; gehuwd 12 paren. Hedenmiddag ontvingen wij per Fransche mail de Indische bladen van 3 tot en met 6 Januari. Ds. J. A. Schuurman, laatst pred. in Ned.- Indië, heeft het beroep naar de Evang.-Luthersche gemeente alhier aangenomen. Aan het hoofd dezer courant vindt men thans een oproeping van do Leidsche afdeeling van het „Roode Kruis", waaruit blijkt dat deze vereeniging eindelijk werkdadig zal optreden. Omtrent de on zijdigheid van het „Roode Kruis" in de Transvaal toch is van de Engelsche regeering een bevredigend bericht ontvangen. Zelfs heeft het hoofdcomité Zater dag reeds duizend pond sterling aan den Neder- landschen consul te Kaapstad overgemaakt voor de verpleging van gekwetsten in de Transvaal, en voorts per telegraaf aanvraag gedaan of eene Nederlandsche ambulance zou doorgelaten worden. Naar wij vernemen, zal de Staatscourant van hedenavond het officiëele bericht bevatten dat ook hierop gunstig is beschikt. Niets houdt onze landgenooten dus meer tegen om hunne gaven voor de verpleging der gewonden in de Transvaal af te zonderen. Wij blijven ons tot de ontvangst van giften bereid verklaren. Een volksvoorstelling behoort hier ter stede tot de zeldzaamheden, vooral van het Nederlandseh Tooneel, dat hier zelfs weinig gewone voorstel lingen geeft. Begrijpelijk is 't dus dat, wanneer de gelegenheid zich voordoet, er dan ook zooals gister avond een ruim gebruik van gemaakt wordt. De opvoering van „Jean Baudry" - geen drakenstuk of een waarin men „bloed ziet", waarop men vroe ger gewoonlijk bij volksvoorstellingen onthaald werd - was zooals men haar van dit gezelschap mocht verwachten. Echter hadden we wel gewild dat de souffleur een meer bescheiden rol had ver vuld. Op het herhaald applaus aan het einde van het stuk ging het scherm niet meer op. Dit moet daaraan worden toegeschreven dat enkele acteurs over het publiek niet bijzonder tevreden waren, althans over eenige jongelui die zich meer vrijheden hadden veroorloofd dan tegenover een serieus gezel schap wel past. Het zon niet onwaarschijnlijk zijn dat men hier dientengevolge van verdere bezoeken van het N. T. zal verschoond blijven. De bewerkers daarvan mogen dan wel met voldoening op hunne daden terugzien! Belangstellenden worden er opmerkzaam op gemaakt dat aanstaanden Woensdag om acht uren op de vergadering van het departement Leiden der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid als spreker zal optreden prof. Dr. J. M. Yan Bemmelen. Het onderwerp zal zijn: de land aanwinning in Nederland inzonderheid met het oog op de plannen van droogmaking en bedjjking uit den laatsten tijd. Aan het gemeentebestuur van Oegstgeest is, evenals aan die van Zoeterwoude en Leiderdorp, door Gedeputeerde Staten het oordeel gevraagd over eene grensverandering der gemeente Leiden. De collecte ten behoeve van de waiersnood- ljjdenden, gehouden in de gemeente Oegstgeest, heeft opgebracht de som van f 288.90y2. - Voor de nationale militie, lichting 1882, werden aldaar inge schreven 32 jongelingen. Ds. F. Van Spall te Leimniden is beroepen naar de Ned.-Hervormde gemeente te Zwartsluis. Door ds. E. A. Lazonder te Zegveld is voor het boroep naar Oude- en Nieuwe-Wetering bedankt en door ds. A. F. Kamp te Oudshoorn voor dat naar Tholen. Eene voorstelling dor Tooneelvereeniging „Amicitia" te Aarlanderveen, gegeven ten voordeele dor noodlijdenden door den watersnood, bracht de som van f 150.63 op. Zaterdag-middag zou te Rotterdam een ver gadering gehouden worden tot bespreking van het voortbestaan der opera. Twee leden der financiëele commissie, de heeren Burger en Browne, hadden echter verklaard zich niet meer met de leiding te willen belasten. De laatste, ter vergadering aan wezig, gaf als motief op dat de financiëele com missie verantwoordelijk was voor de tekorten en niet meer eenvoudig een commissie van beheer was. Op voorstel van de heeren Jacobson en Bezeth werd daarop besloten, vóór men nieuwe plannen beraamde, eerst nog een uiterste poging te doen om de beide heeren van hun besluit te doen terugkomen en hun een adres aan te bieden, dat verder nog mondeling door een commissie van 5 leden zal worden toege licht. Over acht dagen zal die commissie het resul taat van hare pogingen mededeelen. De Turksche gezant bij ons hof, de heer Murad Efendi, zal tegen het einde van Februari hier ter stede terugkeeren. De heer Murad Efendi, die zijn sonverein ook te Stokholm vertegenwoordigt, heeft uit handen van den koning van Zweden en Noorwegen diens portret ontvangen, gevat in de groote gouden medaille voor kansten en wetenschappen, met de bjjzondere vergunning om die medaille aan een blauw lint te mogen dragen. Die onderscheiding wordt slechts zeer zelden aan vreemdelingen toegekend en door die medaille eigenhandig te geven aan den heer Murad Efendi heeft de koning van Zweden een nieuw bewijs willen geven van zijn achting en welwillendheid voor den persoon van den Turkschen gezant. Hertog Adolf van Nassau is in de residentie aangekomen. Na een bezoek bij prins Frederik heeft de hertog zich met Z. K. H. naar prinses Hendrik begeven en aldaar het dejeuner gebruikt. Z. D. H. zou gisteren een bezoek aan den Koning en de Koningin brengen. De gemengde commissie voor de stenographic uit de beide Kamers der Staten-Geueraal heeft aan den stenograaf mr. E. L. Yan Emden, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend onder dankbetuiging voor de door hem bewozen diensten. De heer Yan Emden was 29 jaren in die betrekking werkzaam geweest. Naar men verneemt, zal de generaal-majoor W. Von Wrangel auf Lindenberg, lid van het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht, den 2en Maart den dag herdenken, waarop hij vóór 50 jaren op de roepstem van den Koning vrijwillig in militairen dienst getreden is. Het stoomschip „Prinses Amalia", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap Rocco. De luit. ter zee 2de kl. J. M. Phaff, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, is op non-act. gesteld. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Gemengd Nicnws. Het ijs, dat op andere plaatsen reeds vrij wel tot de geschiedenis gaat behooren, had hedenmiddag in den Zoeterwoudschen Singel, bij den kruittoren alhier, nog bijna een offer geëischt. Eenige schooljongens hadden de verregaande onvoor zichtigheid zich op de door den dooi der laatste dagen gevaarlijke ijsvlakte te wagen, met het gevolg dat een van hen, een 11-jarige knaap, in het midden er doorzakte. Daar niemand zich ter redding op het ijs durfde wagen, zou de kleine, die niet de kracht meer had om de hem toegestoken reddings middelen aan te vatten, ongetwijfeld verdronken zijn, toen zekere Crama, stoker aan de stoom spuit enz., zich moedig op het ijs begaf, doch daar dit spoedig onder zijne voeten wegbrokkelde, zelf het offer zijner edelmoedige daad dreigde te worden. Met vele krachtsinspanning mocht men er gelukkig nog in slagen beiden, met behulp van ladders en haken, van een wissen dood te redden. In bewuste- loozen toestand werd de knaap ten huize van den schoenmaker Van den Berg, in de Hoefstraat, opge nomen, en met de liefderijkste zorg verpleegd. De heer Andreson bewees ook aldaar den drenkeling de eerste geneeskundige hulp.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1