N'. 6434. "baandag 7 Februari A°. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Tweede Blad. LEIDSOH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden.f 1.10. Fronco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.03. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Gemengrd Nieuws. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen P. J., werkzaam op de fabriek van den heer K., ter zake van het ontvreemden van koperen voorwerpen. Nadat de heer K. al sedert anderhalf jaar gemis van het een en ander had ondervonden, gelakte het hem den dief thans op heeterdaad te betrappen. P. J. was reeds sedert 22 jaren op bovengenoemde fabriek werkzaam, welke vroeger echter aan de heeren P. en Zn. behoorde. Niet onwaarschijnlijk is het dat in de volgende week de eerste proefritten met don stoom tram van Leiden naar Haarlem zullen worden gedaan. Gisternacht zijn in een viertal villa's op den Badhuisweg te Scheveningen inbraken ge pleegd. Bij het inslaan der glazen schijnen de in brekers zich verwond te hebben, aangezien in een der huizen bloedvlekken zijn gevonden. Alleen een kraan van het waterleidingstoestel, in de woning van den directeur der Tramwaymaatschappij, wordt vermist. In de Scheveningsche boschjes had Donderdag-avond het volgende geheimzinnige voor val plaats. Een grenadier, die met zijne geliefde die boschjes voor eene wandeling had uitgekozen, werd in zijne aangename stemming eensklaps op geschrikt door een kogel, die hem om de ooren floot. Toen een tweede schot volgde, nam het paar dé vlucht en stuitte het in den ren tegen een wachtmeester der artillerie, die eveneens met zijn meisje in de boschjes een rustig half uurtje had willen slijten. Aan hen werd het gebeurde omstandig verhaald en de verbonden wapens besloten op den rustverstoorder los te gaan. "Weldra klonk hun te gemoet: „Geen stap verder of ik schiet er op los!" Zij hoorden den trekker overhalen. Op dat geluid kozen de vereenigde militairen opnieuw het hazenpad; alles wat zij van den schutter weten, is dat hij in burgerkleeding was. Ongelukkig voor den wachtmeester heeft hij zijn lotgenoot den grena- nier nog niet kunnen opsporen. (Vcid.) Te Nieuwveen is de oud-strijder van Waterloo, Jurjen Verdonk, in den ouderdom van ruim 86 jaren overleden. In 1820 had hij het ongeluk in drift iemand te doodeD, waarvan een der gevolgen was dat hij van den militairen stand vervallen verklaard werd. In 1851 werd die vervallenverklaring opge heven en Verdonk in hetzelfde jaar tot veldwachter van Nieuwveen benoemd; in 1872 werd hij, na eervol ontslag, door de gemeente gepensioneerd. VaD dat jaar tot 1878 was hij aldaar vervolgens brievenbesteller. De officier van justitie is uit Middelburg naar Niouwdorp vertrokken, waar de dochter en de dienstbode van den landbouwer B. dood in hunne bedden gevonden zijn. Vermoedelijk valt hier aan vergiftiging te denken. Bij den burgerlijken stand van 's-Gra- vcndeel is eergisteren aangifte gedaan door J. V. P. van de geboorte van een jongenden volgenden dag kwam hij zeggen dat het een meisje was. De ambtenaar van den burgerlijken stand heeft echter geweigerd in de akte van aangifte dier geboorte eenige verandering aan te brengen. De prefect van politie te Parijs waar schuwt nadrukkelijk tegen het onvoorzichtig ge bruik van uit Amerika geïmporteerd varkensvleesch, wegens de aanwezigheid van trichinen daarin. Hij geeft daarbij den raad om alle Amerikaansch vleesch zeer lang te doen koken, stukken beneden de twee kilo's minstens drie, en zwaardere stukken minstens zes uren lang. Daarenboven moet het, rauw zijnde, van diepe insnijdingen voorzien en gedurende de koking telkens met azijn overgoten worden. Alleen door op die wjjze te werk te gaan, zal men het vreeselijk gevaar kunnen vermijden. De speelbank te Monaco is weerdeaan- leiding tot twee zelfmoorden geweest. Een heer trad 's avonds met verwilderden blik de speelzaal binnen en riep: „ik ben verloren; mij blijft slechts over te sterven! Ik heb 200,000 franken verspeeld!" De deurwachters van het Casino trachtten hem tot be daren te brengen, maar de ongelukkige wilde van niets hooren, trok een revolver uit zijn zak en joeg zich een kogel door het hoofd. Yan alle kanten schoten de bedienden toe; het lijk werd wegge dragen, de bloedvlekken op de trap werden schoon geveegd en binnen in de zaal ging het spel weer bedaard zijn gang. Daags daarna zag men een goed gekleed heer van ongeveer 60 jaren, die zijn ge- heele vermogen aan de bank verloren had, in ver twijfeling langs den zeeoever heen en weerloopen, tot hij eindelijk bij kaap Martini, dicht bij Roque- brune, zich door een pistoolschot doodde. Volgens telegram uit Nieuw-York kan tu88chen 6 en 8 Februari op de Britsche en Noord- sche kusten stormweder van het Zuiden totN.-W., vergezeld van regen en sneeuw, worden verwacht. Benoorden 40° breedte zal het in den Atlantischen Oceaan zeer stormachtig zijn. Vóór eenige dagen is te Venetië een „passo" of vlot, waarop zich een aantal menschen bevonden, omgeslagen, zoodat allen te water ge raakten. Slechts weinigen konden gered worden en 35 hebben het leven verloren. De „passadoro", die het vaartuig bestuurde, is in hechtenis genomen. Van officiëele zijde wordt medegedeeld dat de berichten, volgens welke tegen een zoon van den erfprins von Hohenzollern een aanslag heeft plaats gehad, geheel uit de lucht zijn gegrepen. De belangrijke magazijnen van zijden stoffen der firma Wasburg te Hamburg zijn een prooi der vlammen geworden. De schade schat men op 300,000 gulden. Mile Marie Heilbron, de zangeres, is te Parijs in 't huwelijk getreden met den burggraaf De la Panouse, een gewezen zee-officier. Toen het huwelijk voltrokken was, heeft mevrouw De la Panouse verklaard dat zij het tooneel vaarwelzegt, maar zij heeft beloofd ten gunste der armen te zullen zin gen telkens als zich daartoe de gelegenheid aanbiedt. De eigenaar van het huurhuis N°. 9 in de „rue des Trois Bornes" te Parijs begaf zich Woensdag-middag, vergezeld van een commissaris van politie en een paar agenten, naar dat pand om een van de bewoners, die niet aan zijne verplichting voldaan had, met geweld te doen verwijderen. Nau welijks echter waren de mannen der wet met dat doel binnengetreden, of de onwillige huurder stortte een geheele pan met vitriool over hen uit. Deerlijk aan aangezicht en handen gebrand en met de klee deren in flarden, werden de ongelukkigen naar een apotheek overgebracht om daar voorloopig behan deld te worden, terwijl de gevaarlijke bewoner ge arresteerd werd. Daar hij bij zijn eerste verhoor verklaarde een groote hoeveelheid dynamiet in het huis verborgen te hebben waardoor het in den nacht in de lucht zou vliegen, werd een huiszoeking ingesteld, en toen deze niets aan het licht bracht de brandweer in de straat geposteerd. Men begrijpt zich den schrik van de overige bewonerB van het huis en van de buren toen zij de vreeselijko bedrei ging vernamen. Een algemeene ontruiming was het gevolg; er gebeurde echter niet het minste, zoodat de brandweer 's morgens weder inrukte en de be woners van de straat hunne huizen langzamerhand weder betrokken. BUITENLAND. Franli rijk. De heer Gambetta heeft, naar men schrijft, deze week eene bijzondere soort van receptiën ingevoerd, bestaande in wokelijksche déjeuners, waartoe telkens twaalf afgevaardigden uit verschillende groepen zullen worden genoodigd. Reeds hebben zeventien bisschoppen en aarts bisschoppen hunne instemming betuigd met het adres van den kardinaal-aartsbisschop van Parijs tegen het wetsontwerp, strekkende om de semina risten niet langer van den krijgsdienst geheel te verschoonen, maar hun een jaar hospitaaldienst op te leggen. Intusschen schijnt de uitwerking van deze manifestatiën averechts uit te vallen en moeten de leden der commissie voor genoemd wetsontwerp, Dinsdag 11. benoemd, zelfs verder willen gaan dan de regeering, immers de seminaristen op geheel den zelfden voet willen behandeld hebben als alle andere jongelieden. D ultschlunfL Het Huis van Afgevaardigden heeft gisteren een begin gemaakt met de eerste lezing van het wets ontwerp betreffende de geldsommen, welke ten ge volge van de verdere hervorming der rijks-belas tingen aan Pruisen worden toegewezen. Prins Von Bismarck heeft het woord gevoerd om de afdoening der zaak - desvereischt in eene vervolgzitting - te bepleiten. Als zijn beginsel noemde hij het brengen van eene betere verhouding tusschen de thans te zware directe en te geringe indirecte belastingen. Slechts de inkomstenbelasting wilde hij behouden zien en de overige aan de districten en gemeenten overlaten. De tabak, zeide hij, behoorde meer op te brengen dan tot dusver en was het best belastbare voorwerp. De parlementaire strijd, vervolgde hij, zou hem van het beginsel niet afbrengen. Aftreden zou hij niet voordat de keizer het hem beval. Tot dit besluit was hij gekomen sedert hij gezien had wie zich over zijne aftreding zou verheugen. CORRESPONDENTIE. - Van een paar zijden is ons de vraag gedaan wie toch de heeren van het „Roode Kruis" zijn, die door hun raadselachtige „vasthoudendheid" reeds zulk een kostbaren tijd hebben laten voorbijgaan. In antwoord hierop weten wij niet beter te doen dan den Staatsalmanak op te slaan. Daar vinden we als leden van het hoofd comité vermeld de heeren F. V. A. ridder De Stuers, voorzitter, jhr. F. De Casembroot, dr. L. J- Egeling, jhr. mr. A. Van der Goes, K. J. G. baron Van Hardenbroek van 's Heeraartsberg en Bergam bacht, jhr. mr. H. J. Van der Heim, mr. D. C. A. graaf Van Hogendorp, dr. C. E. Van Koetsveld, C. T. Van Meurs, ondervoorzitter, L. Mulder, mr. D. Polak Daniels, penningmeester, mr. L. N. graaf Van Randwijck, jhr. mr. J. A. Singendonck, W. C. A. Staring, O. baron Van Wassenaer van Catwijck en dr, B. Carsten, secretaris. - De Koning benoemt ae.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1