K°. 6434. Maandag 7 Februari. A0. 1881. Stadgenooten Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Dit Nomiv.er bestaat uit ÏWEE BLADEN. Eerste Blad Een bittere strijd wordt door onze Stam- genooten in de Transvaal tegen hetEngel- scbe leger gestreden. De Boeren verdedigen den toegang tot hun land, dat zij niet langer willen prijs geven aan de Britten, die bet wederrech telijk in bezit hebben genomen. Na alle vreedzame middelen te hebben I uitgeput, wagen zij eene worsteling, die reeds een aantal hunner het leven heeft gekost. Bij de moedige verdediging van den I „Langsnek pas" vielen vele dooden en I werden velen gewond. Alle giften, klein of groot, zullen door den Uitgever van het L. D. in ontvangst worden genomen. De brievenbus zal dan !n een liefdebus worden veranderd. De ingekomen gelden zullen, evenals te Amsterdam en Rotterdam werd besloten, worden aangewend tot het verleenen van GENEESKUNDIGE HULP. Zoodra „Het Hoode Kruis" zich de zaak aantrekt, zullen zij daaraan worden overgedragen. Tot zoolang stelt ondergeteekende zich voor het bedrag te doen toekomen aan het Utrechtsch Hoofdcomité, onder Voorzitter schap van Prof. Harting. Een waardige plaats. b. Het is der ijverige commissie nog niet mogen gelukken het geldelijk bedrag, benoodigd voor de voltooiing en de oprichting, bijeen te brengen. De aanwezige sommen hoopt men door kapitalisatie van de renten te completeeren, terwijl bovendien elke geschikte gelegenheid wordt aangegrepen om de financiëele belangen van deze zaak der burgerij aan te bevelen. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden.1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke NommersOA)3. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. DE UITGEVE Et. We zullen thans eenige regelen wijden aan een zaak die volstrekt niet aan de orde is. Zij heeft niets te maken met hoogere of lagere politiek, - noch met Transvaal-adresseneven weinig met den watersnood als met den aanstaanden Turksch- Griekschen of Grieksch-Turkschen (hoe zullen de heeren hem doopen oorlog. Misschien zal deze of gene scherpzinnige lezer zeker verband ontdekken tusschen ons onderwerp en de aanstaande viering van den dies natalis onzer academie, - maar dat is dan ook alles. Trou wens, welke menschelijke aangelegenheden zitten niet, per slot van rekening, aan hetzelfde touwtje vast, al is dit soms een weinig verscholen? Kort en goed, - wij wenschten een kleine op merking te makenover het Van-der-Werff- monument. Wat het publiek daarvan weet, laat zich in weinige volzinnen samenvatten. a. De voltooiing van het gedenkteeken, dat een meesterstuk van hedendaagsche kunst belooft te zijn, is reeds belangrijk gevorderd. c. De plaats waar eenmaal het standbeeld van Leidens beroemden burgemeester zal verrijzen, is nog niet officiëel vastgesteld. Intusschen schijnt daarvoor het meest in aanmerking te komen een plek nabij de vereeniging van Ouden en Nieuwen Rijn, door aanplemping te vergrooten. Zijn wij wèl ingelicht, dan is dit ten naaste bij het stadium, waarin het vraagstuk zioh tot heden toe bevindt. Over de geschiktheid der voorgestelde plaats kunnen de gevoelens verschillen. Men kan van mee ning zijn dat het monument daar prachtig zal uit komen, zelfs te midden van de marktbeweging op Vrijdag en Zaterdag. Met evenveel recht kan een ander beweren dat Van der WerfF er evenzeer misplaatst zal zjjn als Erasmus in zjjn woelige om geving van kooplui van beiderlei kunne. Deze laatste opinie is, - tenzjj wij op goede gronden van het tegendeel worden overtuigd, - de onze. Naar onze bescheiden meening is in onze stad slechts één plek geschikt en waardig om het gedenkteeken te ontvangen. 9e Ruïne. En daarom gelooven we er met kracht op te moeten aandringen dat omtrent deze quaestie geen onherroepelijke beslissing valle, vóór en aleer aan gaande Leidens voornaamste plein van hoogerhand een besluit is genomen. Wel schijnt de regeering zich hiermede niet te zullen overhaasten, - althans, het adres van onzen gemeenteraad is, voor zoover wij weten, nog altijd onbeantwoord gebleven; maar eenmaal tbch zal de dag aanbreken, waarop de oplos sing van de Ruïne-quaestie een aanvang neemt. Eén van beiden moet toch gebeuren: Of de regeering voldoet aan de voorwaarde, waarop de gemeente indertijd het kostbare stuk gronde koste loos aan het rjjk heeft afgestaan; dan verrijst op dat plein een academiegebouw, voor welks ingang het monument ongetwijfeld een heerlijke vertooning zal maken. Of zij verklaart ruiterlijk, aan die conditie niet te kunnen voldoen, en geeft aan de gemeente de vrije beschikking over het Ruïne-plein terug. In dat geval zal waarschijnljjk een deel der bijna twee bunders worden ingericht tot een square, of een openbaar wandelpark, - en ook dan kan het stand beeld geen betore plaats krijgen dan daar. Onze conclusie is dusde Ruïne en het Van-der- Werff-gedenkteeken moeten in elk geval onafschei delijk van elkander besproken worden. Is die ge volgtrekking onjuist, men trachte ons er van te overtuigen. En vraagt iemand, - waarom we juist nü dit onderwerp bespreken? Omdat, als de officiëele behandeling is aangevan gen, de openbare meening geen tijd of gelegenheid meer heeft zich te doen hooren. Aan den anderen kant achten wij de zaak van zooveel gewicht, dat een opwekking tot overweging niet overbodig schijnt. LEIDEN, Februari. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. A. Del Court, geb. te Haarlem, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „Art. 345 van het door de Tweede Kamer aangenomen ontwerp-Wetboek van Strafrecht." De zuivere opbrengst van de soiree musicale, Maandag 11. ten voordeele van de noodlijdenden door den watersnood in de Stadszaal alhier gegeven, bedraagt f 704.58. De medewerking welke de com missie van verschillende zijden ondervond, waardoor de onvermijdelijke uitgaven tot een minimum zijn herleid, droeg niet weinig tot dat gunstig resultaat bij. Onder anderen kan met zekerheid worden ge meld dat de pianino's door den pianofabrikant, den heer Bender, kosteloos ten gebruike zijn gegeven. Naar aanleiding van een daartoe strekkend voorstel van de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs, geven B. en Ws. in overweging tot de benoeming van een zesde lid dier commissie over te gaan. Zij hevelen daartoe het volgend dubbeltal aan: dr. T. Zaayer en dr. E. A. Van der Burg. Op een verzoek van de heeren Gebrs. Van Wijk Go., om den opstal op het Raamland onder de gemeente Zoeterwoude te mogen wegbreken en van de hnur te worden ontheven, geven B. en Ws. in overweging vergunning te verleenen voor het weg breken van de opstallen, dooh afwijzend te beschikken op het verzoek om van de verdere huur te worden ontheven. Commissarissen der stedelijke gasfabriek hebben het rapport overgelegd omtrent het onderzoek van de lichtsterkte van het gas der stedelijke gasfa briek alhier, gedurende de maand Januari 11. waarge nomen in een lokaal op 1100 M. afstand van de fabriek gelegen. Daaruit blijkt dat het lichtvermogen bedragen heeft: gemiddelde waarde 16.41, grootste waarde 17.64 en kleinste waarde 15.65 kaarsen. Het gas bevatte geene merkbare hoeveelheden zwavelwaterstof. Het bedrag van de zwavel in de overige zwavelverbindingen is altijd gebleven beneden het voor de Londenscho fabrieken vastgesteld maxi mum. Het was minder dan gedurende de voorgaande maand. Het ammoniagehalte is gedurende de maand Januari wederom belangrijk gedaald. Omtrent het voor de Londensche fabrieken vastgesteld maximum aan ammonia en de aanleiding daartoe zullen nadere nauwkeurige onderzoekingen worden ingesteld. B. en Ws. raden gunstig op de verzoeken van de heeren dr. Jb. Baert en J. A. Longepee, om continuatie in hunne betrekkingen respectievelijk van stadsgeneeskundige en stadsheelknndige. Wjj vestigen de aandacht onzer stadgenooten op de voorstelling, welke Woensdag a. s. blijkens achterstaande advertentie in den Schouwburg zal ge geven worden. Bij al hetgeen er dezer dagen voor liefdadige doeleinden wordt geofferd, zal men onze veteranen van 30 en 31 wel niet willen vergeten. Het doel is om van de zuivere opbrengst - de kosten zijn zeer gering - de onvermogende oud-strijders, die geen lid van de vereeniging „het Metalen Kruis" zijn en dus niet aan de in de hoofdstad te houden huishoudelijke feestviering kunnen deelnemen, al hier een genoeglijken dag te verschaffen. Daar bovendien de krachten welke zullen medewerken, van vroegere uitvoeringen gunstig bekend zijn en evenzoo de beide op te voeren stukken, belooft ook de voorstelling zelve iets goeds. Evenals aan het gemeentebestuur van Zoeter woude is ook dat van Leiderdorp door Gedeputeerde Staten het oordeel gevraagd over eene grensveran- dering der gemeente Leiden. Een lid der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen te Gorkum tracht zijne medeleden op te wek ken om den heer W. J. Van Gorkom, schoolopziener te Leiden, tot secretaris van dat genootschap te verkrijgen en niet den heer Kerdijk, die nummer één op de voordracht staat. De heer Kerdijk is toch zoo pas tot directeur der Rijks-spaarbank te Amsterdam benoemd en de leden mogen den heer

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1