om hem te vangen en riep hem toe, dat hij den gevaarlijken sprong zou wagen. Eensklaps wijkt hij achterover en tot op dezen oogenblik is nog niets van hem teruggevonden. Zijn kameraad, die een gat in het dak had gemaakt, maar daarin bekneld was geraakt, werd, naar men verneemt, gelukkig door den oudsten zoon van den bakker H. J. Hamer GJzn., die zich op het dak van het belendend per ceel bevond, uit zijn netelige positie gered. Te Lunteren is een 73-jarig man, terwijl geen zijner huisgenooten aanwezig was, voorover in het vuur gevallen. Toen men hom vond, was hij reeds dood. Te Bergen-op-Zoom zijn twee knapen van 12 en 13 jaar, die zich op het broze ijs waagden, er doorgezakt en verdronken. Geweldige regens hebben in Californië groote schade aangericht. Bij Santa-Cruz had eene verzakking van grond plaats, waarbij acht Chineesche houthakkers zijn omgekomen. Te Mortainiseen verschrikkelijke broe dermoord gepleegd. Ten gevolge van een onlangs afgeloopen proces had een zekere Auguste Barbot een hevigen haat jegens zijn broeder opgevat. Eer gisteravond wachtte hij zijn broeder op en ver moordde hem door middel van messteken. In de gevangenis gebracht, wist hij in een oogenblik, dat zijne bewakers hem alleen hadden gelaten, van zjjn kiel een strop te maken, waaraan hij zich ophing. Toen zijne bewakers terugkwamen, was de moorde naar reeds een lijk. - Ook te Rouvray is een moord gepleegd. Een bejaarde weduwe werd het slacht offer; haar zoon van 28 jaren werd zwaar ge wond, doch bleef in het leven. De daders zijn nog niet ontdekt. Te Sables-d'Olonn e is een deel der vis- schersvloot verloren gegaan. Drie en vijftig visschers zijn in de zee omgekomenzij laten meer dan honderd onverzorgde weezen achter. 35 TJ X T E IY L. Al 1ST T>. Frankrijk. De quaestuur der Kamer heeft aan Henri Roche- fort doen weten dat zijne aanvraag om uitbetaling zijner vergoeding als afgevaardigde gedurende de zeven eerste maanden van 1870 bevonden is niet in overeenstemming te zijn met het artikel van het reglement van 1819, hetwelk bepaalt dat een afge vaardigde gedurende zijne gevangenschap geen recht heeft op vergoeding. De republikein sche linkerzijde van de Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren een bjjeenkomst gehouden, om te beraadslagen over hetgeen haar te doen staat bij de interpellatie van den heer Proust in de Kamer. Zij heeft met eenparige stem men besloten, de door den minister van buitenland- Eche zaken gevolgde staatkunde goed te keuren. Duitschland. Op den trouwdag van prins Wilhelm zullen do Borljjnsche studenten een grooten optocht met fak kellicht houden, en daarna een commers. De Jood- sche studenten zullon echter aan geen van beide deelnemen, niet uit gebrek aan gehechtheid aan het Koninklijk nuis, maar alleen om ongeregeldheden te voorkomen, die anders waarschjjnljjk zouden plaats hebben. Op eon feestmaal, den keizerlijken stadhouder te Straatsburg door het Landscomité aangeboden, heeft de president Schlumberger een toost op hem uitgebracht. Hij betuigde den stadhouder dank voor het goede, hetwelk deze voor het land heeft gedaan en wenschte dat Elzas-Lotharingen zich nog lang in zijn bestuur moge verheugen. De stadhouder bedankte in warme bewoordingen den spreker. Hij verklaarde dat de beschuldigingen, togen zijne ambtenaren in het algemeen uitgebracht, ongegrond waren. Wat de aanstaande verkiezingen voor den Rijksdag betrof, daarin zou hij zich van eiken officiëelen invloed onthouden. Hij zou voortdurend zijne aandacht wijden aan de belangen van Elzas- Lotharingen, en inzonderheid bevorderlijk zijn ter verkrijging van de beloofde zelfstandigheid des lands en grondwettige gelijkheid van rechten met andere Bondsstaten. De eenige weg, langs welken de bevolking daartoe kan medewerken, iserkenning van .hot feit dat Elzas-Lotharingen en het overige gedeelte Yf»n Duitschland bij elkander behooren. Het is dus te wenschen dat bij de verkiezingen de keuze moge vallen op mannen die openlijk verklaren deze erkenning als beginsel hebben aangenomen; Wanneer daarentegen personen, die van geen verzoening met de nieuwe toestanden willen weten, tot afgevaardigden worden gekozen, dan is het onmogelijk aan Elzas-Lotharingen de beloofde zelf standigheid te verleenen. In de hoop dat men in de door hem aangewezen richting werkzaam zou willen zijn, wenschte hij in zjjn feestdronk heil aan het Landscomité. De Maandag-middag aangevangen zitting van het Parlement heeft niet alleen den ganschen nacht van Maandag op Dinsdag, maar den geheelen Dinsdag en den volgenden nacht geduurd en eerst gister morgen om tien uren is ze geëindigd. De heer Gladstone heeft, toen het debat over de „Coercion Bill" begon, te kennen gegeven dat hij evenmin als de vorige week in een vergelijk met delersche leden wilde treden. Deze afgevaardigden beweren dat de verdere inlichtingen en rapporten omtrent de agrarische misdaden in Ierland nog afgewacht moe ten worden. Da heer Gladstone heeft echter uit drukkelijk gezegd dat de wet volstrekt niet van die rapporten afhing. Gistermorgen om negen uren nam de voorzitter zjjn zetel weder in. Daar de discussie nog altjjd op dezelfde wjjze werd voort gezet, kwam de voorzitter om halftien tusschen beiden en verklaarde dat hjj de voortzetting van het debat niet kon gedoogen. Een heftig tooneel was daarvan hot gevolg. Niettemin had eene stem ming plaats, waarbjj het Huis met 164 tegen 19 stemmen machtiging gaf tot het indienen van het ontwerp van den minister Forster op de bescherming van leven en eigendom in Ierland. Dit ontwerp werd daarop voor de eerste maal gelezen. De home- rulers verlieten toen allen de zaal. Het Huis ging tot twaalf uren uiteen. Toen zou het ontwerp voor de tweede maal gelezen worden. Yóór het het einde der zitting kondigde de heer Gladstone nog tegen heden een voorstel aan ter beteugeling van het obstructionisme, waarvoor hij urgentie ver zoeken zal. In de gisternamiddag hervatten zitting waren de tribunes weder overvol. De heer Parnell wilde het gedrag dos voorzitters van 's morgens aan het oor deel van het Huis onderwerpen, maar de voorzitter verklaarde dat deze zaak geene privilegiën van het Huis betrof en dat de heer Parnell zjjn voor stel dus vooraf moest aankondigen. De heer Sul livan stelde de verdaging van het Huis voor ten einde den voorzitter in de gelegenheid te stellen naar een precedent voor zjjn gedrag van 's ochtends te zoeken, hetgeen tot eene zeer levendige discussie voerde. Telegrammen. LONDEN, 2 Februari. Bjj de voortzetting dei- discussie in het Lagerhuis verklaarde de heer Gladstone dat het oogenblik gekomen is om aan de dwingelandjj der obstructionisten een einde te maken. Hjj bestreed het voorstel van den heer Sullivan tot verdaging der zittingen van het Huis. Ook sir Stafford Northcote was daartegen. Na eene discussie van vijf en een half uur werd het voor stel tot verdaging met 278 tegen 44 stemmen ver worpen. Het Huis komt nu hedenavond te zes uren weder bjjeen om over het reglement van orde te handelen. - De conservatieve partjj zal morgen bjj Beaconsfield bijeenkomen, om te beraadslagen over de houding, welke tegenover het voorstel van den heer Gladstone, betreffende de wjjziging van het reglement van orde in het Lagerhuis, moet aan genomen worden. - Carlyle ligt op sterven. BRUSSEL, 2 Februari. De leden van den gemeen teraad hebben eene officieuze vergadering gehouden waarin de heer Allard verklaarde het noodig te achten, dat allen gezamenlijk hun ontslag namen. De „Etoilo beige" gelooft dat vele leden daartoe zullen overgaan. ROME, 2 Februari, Aan de „Italië" wordt uit Konstantinopel gemeld dat Doda-pacha en Abdul-bey in hechtenis zjjn genomen, wegens pogingen om Albanië in opstand te brengen. Yier bataillons Alba- neezen zjjn gedeserteerd. De hoofden der Albanee- sche Liga lieten alle Turksche ambtenaren gevan gennemen. Zij hebben beslag gelegd op den voorraad in de wapenmagazjjnen, de telegraaflijnen afgesne den en het station te Skapo bezet. ST.-PETERSBURG, 2 Februari. De „Agence russe" doet uitkomen dat Turkjje aanzienlijke ver sterking van troepen naar de grenzen zendt. Zij hoopt dat geen der beide partijen de verantwoorde lijkheid zal willen op zich nemen van het eerste sein te geven tot vjjandeljjkheden, die aan de onderhan delingen van Europa een einde zouden maken. "WASHINGTON, 2 Februari. De heer Hayes heeft aan het congres een boodschap gezonden, houdende mededeeling van een brief des ministers van marine, waarin een krediet wordt aangevraagd voor de vestiging van zeestations aan de landengte van Panama. ROME, 2 Februari. Do Kamer van Afgevaardig den heeft hare goedkeuring verleend aan het wets ontwerp, waarbjj de wet van 1875, betreffende de hervorming van het rechtswezen in Egypte, verder van kracht verklaard wordt. De heer Negri, thans Italiaansch consul te Konstantinopel, zal tot consul te Parijs benoemd worden. LONDEN, 2 Februari. Uit Kaapstad wordt go- meld dat met de zoogenaamde burgers, die tegen de Basuto's zjjn opgeroepen, ernstige moeilijkheden zjjn ontstaan. De meesten dezer burgers zjjn Hollan ders, en ze weigeren langer te velde te bljjven. Kolonel Carrington heeft geene middelen om de tucht te handhaven. Den 25sten dezer komt het Kaapsch Parlement bijeen en men verwacht eene stormach tige zitting. Ij EIDffiN, 3 Februari, De therm. Fahr. teekende gisteravond om 5 u. 38°, 8 u. 38°, 10 u. 38°; hedenmorgen om 5 u. 40°, 8 u. 40°, 12 u. 46° en 's nam. 4 u. 44°; wind Z.-O. Naar men meldt, is het gevraagde kapitaal van vijf millioen gulden voor de op te richten Koloniale Bank meer dan volteekend. De inschrij vingen, wier aantal buitengewoon groot is, bedragen ongeveer 6'/2 millioen. Aan de deelnemers wordt waarschijnlijk 75 pCt. toegewezen. Naar men ons mededeelt, heeft het comité van het „Oranje-Kruis" een schrijven gericht aan het hoofdcomité van het „Roode Kruis", houdende de pertinente vraag of het al dan niet zal optreden, waarop uiterlijk Zaterdag a. s. antwoord wordt in gewacht. Ook te Amsterdam heeft zich een commissie uit de burgerij gevormd tot inzameling van gelden ten behoeve van de verpleging der gewonden in de Transvaal. Bjj de officieren en ambtenaren der marine gaat mede reeds voor geljjk doel eene lijst rond. De kapt.-luit.-ter-zoe C. H. Boogaert, chef van den torpedodienst onzer marine, zal zich naar Essen begeven, ten einde met den heer Krupp aldaar in overleg te treden over het vervaardigen van torpedosparren. Het stoomschip „Utrecht", van Batavia naar Rotterdam, is 31 Jan. Gibraltar gepasseerd. PRINSDOM MONACO. Monte-Carlo, Januari 1881. Arme stadgenootenzou ik geneigd zjjn uit te roepen, wanneer de vrees aan sneeuw- en ijslief- hebberjj tekort te doen mjj niet terughield. Men vindt hier een vragenboekje, waarin voorkomt: „Wat is Monaco? Monaco is een paradijs. - Wat meent gjj daarmee? Een bevoorrecht land, waar de lente niet eindigt, waar vermaak en uitspanning voort durend afwisselen met nieuwe vermaken en nieuwe uitspanningen, waar uit aller oogen geluk straalt, waar niemand belasting betaalt, waar iedereen rjjk en gelukkig is." Er is heusch wel iets van aan, vooral wanneer men na een goede nachtrust, om streeks acht uren, een blik uit het venster werpt en een idyllisch landschap, met een aureool van azuur in schitterend morgenlicht, voor zich ziet. Zoo is het hier sedert vier dageneen sterke tegenstelling met de voorafgegane vier weken, toen er veel regen en scherpe wind over dit plekje heerschten. Er zijn ook werkeljjk den 25sten Januari een paar dozjjn dikke vlokken sneeuw waargenomen, maar er is over getwist of het wel sneeuw was. Onder de gasten uit het Noorden waren er die het voor vlinders

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 2