K°. 64S0. Woensdag 2 Februari A". 18Si. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANTS Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels.1.05. Iedere regel meer0.17); Greotere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER der Gemeente LBIDEN; Ontvangen hebbende den staat N°. 75, aanwijzende de uit komsten der meting en schatting van gebouwde en ongebouwde eigendommen, bedoeld in de artt. 16, 23 en 48 dor Wet van den 26stcn Mei 1870 (Staatsblad N°. 82) betrekkelijk de grond belasting; Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat die opgave gedn- Tende dertig dagen, ter Secretarie dezer gemeente, ter inzage is nedergelegd. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 1 Februari 1881. DE KANTER. LEIDEN, 1 Februari. Op Dinsdag den 8sten Februari, den gedenkdag van de stichting onzer hoogeschool, zal door den reetor magnificus, dr. T. Zaayer, des namiddags te twee nren, in het groot auditorium eene redevoering worden uitgesproken. Aan den heer B. F. Matthes is door den Senaat der rijks-universiteit te Leiden het docto raat in de taal- en letterkunde van den Oost- Indischen Archipel, honoris causa, toegekend. Naar wij vernemen, is op de gisteravond ge houden vergadering van het Leidsche Studentencorps mededeeling gedaan van de eindrekening der lustrum feesten en van de middelen tot dekking der toen gemaakte kosten. Ook werd geliquideerd een over blijfsel uit de onstuimige dagen der LandbouwfeeBten. Nadat men zich met deze feestliquidatie had bezig gehouden, ging men onmiddellijk over tot het be ramen der feestelijkheid op o ve'jr.c. r>„ a Academie zal dit jaar op een geheel nieuwe wijze gevierd worden; in plaats toch van een collation denkt men eene voorstelling in den schouwburg te geven, alleen toegankelijk voor studenten. Daar dit den geheelen avond in beslag neemt, zal de serenade vervangen worden door een plechtigen optocht 's mid dags, na afloop der rectorale oratie, te houden door het geheele studentencorps met zijne vaandels en met muziek, 's Avonds zal na het eindigen der tooneel- voorstelling de feestviering op de sociëteit Minerva" met het houden van een concert besloten worden. Zoowel om het doel als om de medewerkende personen was de soirée musicale, gisteren in de Stadszaal gegeven, in meer dan één opzicht eigen aardig. Maar ook om de wjjze waarop het reeds in dit blad aangekondigde programma werd uitge voerd, verdiende het alleszins de belangstelling en medewerking onzer stadgenooten. Er werd bovendien veel en velerlei aangeboden, en dat de aanwezigen tevreden waren, bleek uit hunne herhaalde toe juichingen. Opnieuw is er getoond dat onze stadge nooten, in welken maatschappelijken kring ook ge plaatst, iets goeds weten tot stand te brengen - en dit ook te zijner tijd kunnen en willen. De ontwer pers en uitvoerders hebben eer van hun werk. Wel was de zaal niet geheel bezet, maar wij hoorden ook dat er van vele kaarten geen gebruik was ge maakt. Dat is wel jammer. Moge het desniettemin blijken dat ook de finantiëele resultaten, waar het immers voornamelijk om te doen was, gunstig kunnen genoemd worden. Tot nog toe is ons de uitslag niet bekend. De therm. Fahr. toekende gisteravond om 5 u. 42°, 8 u. 36°, 10 u. 32°hedenmorgen om 5 u. 34°, 8 u. 34°, 12 u. 36° en 's nam. 4 u. 36°; wind N.-O. Aan het oordeel van het dagelijksch bestuur van Zoeterwoude is door Gedeputeerde Staten dezer provincie een voorstel onderworpen, strekkende om een gedeelte dier gemeente bij Leiden te trekken. Aan de aandeelhouders der spoorwegmaat schappij LeidenWoerden wordt als voorloopig dividend over het lste halfjaar 1880/81 ƒ3.50 per aandeel van 240 uitgekeerd. Met den oorlog in de Transvaal is men een belangrijke schrede voorwaarts gekomen, al is 't dan ook niet tot beëindiging er van. In het Engelsche Lagerhuis toch is door de Regeering de gewichtige verklaring afgelegd dat de Boeren als oorlog voerende partij zullen worden beschouwd en niet als opstandelingen! Waar blijft nu het Nederlandsche comité van het „Roode Kruis" met zijn redeneering en met zijn hulp? Zal het nu weer een andere uitvlucht gaan zoeken, of er eindelijk toe kunnen komen dat de door onze landgenooten ge geven bijdragen ook voor onze stamgeuooten worden aangewend? Wij hopen het, ook ter wille van het krediet der vereeniging zelve. Wel heeft men nu naast haar het „Oranjekruis" gekregen; maar in ieder geval is het beter dat van twee zijden pogin gen in het werk worden gesteld om het lijden in de Transvaal, zoowel van vriend als vijand, te ver zachten, dan in 't geheel niet. Wij vernemen dat zich reeds twee geneeskundigen en zes ziekenver plegers en verpleegsters bereid verklaard hebben om naar het oorlogsterrein te vertrekken. De leerlingen der openbare school te Leiderdorp hebben ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood bijeengebracht 6.33 en die der bijzondere school 7.12, zoodat in die gemeente in het geheel «»*">nllp.nteerd f 380. De minister t AA Tï'arAP-'j +-or kennis van artsen, beneden den leeftijd van 36 jaren, aat er gelegenheid bestaat om als officier van gezond heid 2de kl. bij de zeemacht in dienst te treden, onder verplichting den lande acht achtereenvolgende jaren in die betrekking te dienen, onder genot eener premie van 8000, of wel voor den tijd van vier jaren onder genot eener premie van 4000, uit te be talen bij de indiensttreding. De lste luit. A. R. Ophorst, van de 2do afdeeling vesting-artillerie, is geplaatst bij de artillerie- cursus-compagnie te Delft. Het hoofdcomité tot behartiging van de be langen der Transvaalsche Boeren heeft met alge- meene stemmen besloten een adres aan Z. M. den Koning te zenden, waarin het dringend verzoekt, „dat het onze regeering moge behagen bij de Britsche regeering die diplomatieke stappen te doen, welke haar het meest geschikt voorkomen om den uitge broken oorlog in den aanvang te stuiten en de ge rezen geschillen te beslechten door het herstel en de bevestiging van de onafhankelijkheid der Zuid- Afrikaansche Republiek." Voorts heeft het hoofdcomité besloten een krachtig en dringend beroep te doen op den geldeljj ken steun zijner landgenootenniet alleen heeft het veel geld noodig om te kunnen voortgaan met het uitgeven en verspreiden van kleme stukjes ter voorlichting der publieke opinie, vooral in Engeland, maar bovenal zullen ruime toezendingen van geld tot leniging van de rampen, door den oorlog veroorzaakt, dringend noodig zijn. Op eene vergadering van afgevaardigde scherp schutters der drie Amsterdamsche weerbaarheids- vereenigingen is met eenparige stemmen besloten tot het houden van een schietwedstrijd op „Clau dius Civilis" dat zijne banen daartoe kosteloos be schikbaar heeft gesteld. Ieder Nederlander zal daaraan kunnen deelnomen, tegen den inleg van 1 en een nog te bepalen entréeprijs voor niet- schutters. De geheele opbrengst zal strekken ten voordeele van het „Oi anjekruis." De prijzen worden onderling door do scherpschutters kosteloos aan geboden. Gaarne zullen ook voorwerpen van parti culieren in ontvangst worden genomen om tot meer opwekking voor dit doel te worden beschikbaar gesteld. De onkosten -worden door de drie vereeni- gingen „Claudius Civilis", „Eendracht" en „Neer- lands Burgerwacht" gedragen, aan welker bestuurs leden de regeling is opgedragen. De wedstrijd zal plaats hebben op Zondag 27 Februari en Zondag 6 Maart. Het programma wordt eerstdaags verzonden. Bij de commissie voor den watersnood te Gro ningen is ontvangen van eenige ingezetenen van Harry Smith in den Oranje-Vrijstraat, in Zuid- Afrika, de som van 100. Het stoomschip „Voorwaarts", van Amsterdam, arriveerde gisteren te Batavia; de „Schiedam", van Nieuw-York naar Rotterdam, passeerde Zondag Scilly. Gemengd Nieuws. Schipper M. Van den Oever, van den reeder W. Dubbeldam, te Katwijk, is Zaterdag met een mooie vangst aangekomen; hij besomde 219 in 12 dagen. De vorige week had men met groot levensgevaar drie dagen in den sneeuwstorm voor het anker gelegen. Bij den afslag werd voor do visch een buitengewoon hooge prijs besteedvoor 4 kleine tarbotjes en 4 snees tong in één koop ƒ56; Wende schol 12 a 13 per mand; benschol 0.60 a 0.75 per stuk, rog 6.80 per mand en 0.50 de visscherij uitgegaan; Jegéheeii'vit)9i.ïalV gereed zijn. Morgen, 2 Febr., herdenkt D. Klinken berg te Warmond zijn vijftig jarigen onafgebroken diensttijd als schildersknecht, eerst bij den heer Joh., en daarna bij den heer A. J. Schonevelt aldaar. Het dezer dagen door het Vad. medege deelde én door andere bladen daaraan ontleende bericht dat men bij het bonwen der nieuwe rijks kweekschool te Deventer tot de ontdekking is ge komen dat in het bestek de noodige schoorRteenen zijn vergeten, moet niet juist wezen; want, naar men ons van betrouwbare zijde verzekert, is bij onderzoek gebleken dat in bedoeld bestek op blz. 11 12 en op blz. 37 35 wel degelijk de te verwerken hoeveelheden voor schoorsteenen, rook- en luchfc- kanalen beschreven slaan. In de vorige week zijn te 's-Hage 4 per sonen aan mazelen overleden. Hedenochtend om halfvijf is te Amster dam een zware brand uitgebroken in de meubel fabriek van den hoer F. A. Van Herpen, Barnde- steeg. De bovenverdiepingen, welke tot werkplaatsen zijn ingericht, zijn geheel afgebrand. Door do vreese- lijke vlammen is het huis aan den overkant in brand geraakt, welke spoedig gebluscht werd. Om halfacht was men door de ijverige werking der brandweer de vlammen geheel meester. Er is sprake van dat een rijtuigmaat schappij als de Amsterdamsche ook te Arnhem zal worden opgericht. In den afge-oopen nacht heeft te Zut- fen een hevige brand gowoed. Een groote slachterij van de wed. Oorspronk, benevens een stal van Van Gend en Loos, die het achterste gedeelte van het perceel uitmaakte, zijn een prooi der vlammen ge worden, waarin helaas ock een knecht schijnt om gekomen te zijn.

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1