Dinsdag 1 Februari. N°. 6429. A0. 1881. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. EID8CH DAGBLAD. ,ir PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1S regels....'.1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. LJEII9EW, 31 Januari. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier is, in hare eerste vergadering van dit jaar, tot haren voorzitter benoemd de heer mr. P. Du Rieu en tot ondervoorzitter de heer P. I. De Fremery. De onlangs wegens den sneeuwstorm uitge stelde vergadering met dames van de Holl. Maat schappij van fraaie kunsten en wetenschappen, waarin de heer Justus Yan Maurik Jr., van Amsterdam, als spreker zal optreden, is nu op morgenavond bepaald. Den vijfden Februari a. s., Zaterdag, hoopt mej. J. F. Peyster-Berk den dag te herdenken, waarop zij vóór vijf en twintig jaren het vak van vroedvrouw aanvaardde, gedurende welken tijd zij, naar men ons meldt, steeds met goed succes mocht werkzaam zijn. Het adres aan koningin Victoria, ten gunste der Transvaalsche vrijheid, ligt in een aantal plaatsen van ons land ter teekening. Uit ruim 70 plaatsen zijn reeds de lijsten terugontvangen, gemiddeld met tusschen de 70 en 150 teekenaars op elke lijst. Van 400 andere plaatsen, waaronder Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Leiden en Utrecht, werden de lijsten nog ingewacht. Die van Leiden zal den 3den Februari a. s. worden opgezonden. Zij die willen teekenen, haasten zich dus! De Staatscourant van heden bevat de konink- ljjk goedgekeurde statuten van de studenten-roei- vereeniging „Njerd" te Leiden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hecto liters, waren de hoogste prijzen f 38,00, f 20,00, f 4,20 en 2,05; de laagste f 38,00, f 20,00, f 4,00 en f 2,00. In de heden gehouden zitting van den gemeen teraad van Zoeterwoude werd o. a. aangenomen een voorstel van B. en "Ws. tot het vaststellen van eene belasting op de honden. Na eenige discussie werd besloten deze te stellen op twee gulden voor iederen hond. Ook werd op een daartoe gedaan verzoek van den voorzitter der Amsterdamsche commissie voor den watersnood besloten tot het houden eener collecte door de leden van den gemeenteraad. Men meldt uit Noordwijk dat de hoofdelijke omslag dier gemeente voor het jaar 1881 ongeveer verdubbeld en er een inkomstenbelasting geheven zal worden. De collecte door diakenen der Herv. gemeente te Koudekerk tot het doen van buitengewone bedee lingen gehouden, heeft f 200 opgebracht. De te Boskoop gehouden collecte van de ker kelijke diaconieën voor de algemeene armverzorging bedroeg f 231.30 en 60 halve kilo's rijst. Door de leden der algemeene armenverzorging en andere heeren is ook in Den Haag aan de huizen der ingezetenen een collecte gehouden ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood. Do gezamen lijke opbrengst bedroeg ruim f 26,000. Aan één der collecteerenden werd een dichtgevouwen enveloppe ter hand gesteld, welke, ten stadhuize geopend, de belangrijke gift van f 2000 in twee bankbiljetten bleek te bevatten. Te Arnhem bracht de collecte globaal 6900, te Gouda f 2671.12, te Zoetermeer 343.95 en te Zegwaard f 101.80 op. Te Leimuiden is gecollecteerd f 79.32bovendien is daar door de leerlingen der openbare school f 6.06 bijeengebracht. Te Nieuwkoop-Noorden bracht de collecte f 239.721/.2 op; vroeger was reeds ingekomen en opgezonden f 110.25. Uit Nagasaki wordt gemeld dat de eigendom men van het oudste in Japan gevestigde handels lichaam, de Nederlandsche Handelsmaatschappij, den eersten December 1880 in publieke veiling zijn ver kocht. Onder den inventaris der goederen komt oek voor de oude Nederlandsche vlaggestok, die gedu rende vele geslachten de driekleur op de voormalige factorij te Desima heeft gedragen. Wellicht herin nert men zich bjj het lezen van dit bericht een dier indrukwekkende passages uit de leerboeken onzer jeugd, dat „toen de Fransche overweldiger Neder land uit de rij der natiën en van de kaart van Europa had weggeveegd, slechts in een uithoek van de wereld, op het eiland Desima in Japan, de Neder landsche vlag bleef wapperen". Sic transit gloria. De eigendommen, bestaande in het woonhuis en een groot steenen pakhuis, werden voor de som van 2200 dollars aangekocht door het Roomsch-Katho- lieke Zendelinggenootschap. Wie de gelukkige eige naar werd van den vlaggestok, wordt niet gemeld. Volgens hetzelfde bericht zou de Handelmaatschappij voornemens zijn, ook haar filiaal-kantoor te Yokohama op te heffen. (N. R. C Naar men nader verneemt, zullen aan den nieuwen tocht der „Willem Barendsz", ingeval deze wegens een voldoend geldelijk bedrag kan doorgaan, ook deelnemen de luitenant ter zee 1ste kl. H. Van Broekhuyzen en de luitenant ter zee 2de kl. L. A. H. Lamie, die den vorigen tocht hebben medegemaakt. Aan commissarissen van den grooten Rotter- damschen Schouwburg is door eenige particulieren aanbieding gedaan, om het gebouw voor den tijd van drie jaren te huren. Gemengd Nieuws Omstreeks middernacht is gisteren op den Noordwal te 's-Hage brand ontstaan in een steenkolenpakhuis. Aanvankelijk had de brand een dreigend aanzien, maar er kwam spoedig hulp en men was weldra de vlammen meester, ofschoon nog overdag spuiten werkzaam waren. Zaterdag-avond om halfacht is op den Kruisweg, nabij de Parklaan, te Haarlem, een 75- jarige timmermansknecht, genaamd Jan Scholten, die aan hardhoorigheid lijdende is, overreden door een tramwagen, waarbij de beide wielen over zijn rechterbeen zijn gegaan, dat daardoor boven den enkel is gebroken. Hij is per brancard naar zijne woning overgebracht. Omtrent de aanleiding tot den onwil- ligen manslag, waarvoor de knecht van den dro gist Cléban te Amsterdam zal terechtstaan, blijkt dat de vergissing tusschen de flesch, waarin vitriool, en die, waarin de zoogenaamde wonderolie was, welke voor het zieke kind begeerd werd, zeer be grijpelijk is. Beide flesschen stonden naast elkander op een plank in de apotheek. De flesch met vitriool was niet van een etiquette, die met wonderolie wèl van een etiquette voorzien. Ongelukkig nu was deze etiquette door het veelvuldig uitschenken zóó be morst, dat ze onleesbaar en zoogoed als onzicht baar geworden was. Vandaar de vergissing. Met opzet had men niet beide flesschen van etiqnetten voorzien, om vergissingen te voorkomen. Wegens den aanhoudenden dooi kan de door de Amsterdamsche IJsclub aangekondigde internationale hardrijderij niet doorgaan. Aan „De Noordbrabanter" wordt ver zekerd dat er Vrijdag-nacht een poging is aangewend tot doorsteking der ringkade aan den Heidijk onder Nieuwkuyk. Die poging, waarschijnlijk door misnoegde afgedankte polderwerkers aangewend, werd door de wacht gelukkig verijdeld. Men heeft vruchteloos getracht de daders te pakken. Streng toezicht wordt gehouden. De aan stukken gesneden vrouw, in de Saone te Lyon gevonden, wordt thans weder ge houden voor zekere Neumelize, een vroegere be minde van Weiss, den chef der Boheemsche bende, op welke zware verdenking rust. Aangezien deze Neumelize mank was, laat het zich verklaren dat bij het lijk de beenen der vrouw niet zijn gevon den, omdat dit de ontdekking gemakkelijk zou hebben gemaakt. Men meldt dat het stoomschip „Bromo" op de reis van Soerabaia naar Grisie totaal ver ongelukt is. Reeds zjjn zeventig lijken aangedreven en begraven; verscheidene anderen zijn zeewaarts gedreven en niet teruggevonden. Te Tripolo, een klein plaatsje aan den Mobile- Ohio-spoorweg, in Mississippi, is de vorige maand een afgrijselijke moord gepleegd. Een zekere mr. Brown, een oppassend jonkman, huwde en bouwde zich een huis nabij de woning zijner ouders. Na verloop van tijd werd hij vader van een meisje, hetwelk nu den leeftijd van twee jaren bereikt had. Op den bewusten avond kwamen twee mannen, die hunne namen opgaven als Metiet, aan het huis en vroegen om nachtverblijf. Daar het verschrikkelijk onstuimig weer was, werd hun verzoek toegestaan en werd hun een bed aangewezen in dezelfde kamer, waar ook mr. Brown met vrouw en kind sliep. On geveer te elf uren zagen de buren de vlammen uit het huis slaan en vóór zij te hulp konden komen, lag het geheele huis in de asch. Onder de puinhoopen werden de verkoolde overblijfselen van het drietal gevonden. Terstond viel het vermoeden op een mis daad en men begon naar de beide vreemdelingen te zoeken. Men bevond dat de beide mannen van elkan der gegaan waren en dat de een de richting naar Aberdeen en de ander die naar Tripolo had inge slagen. Dadelijk werden er twee partijen gevormd om de mannen te vervolgen en een van hen werd op zes mijlen afstand van Aberdeen gevat. Hjj be kende en zeide dat hij en zijn kameraad wakker gebleven waren, tot zij bespeurden dat de familie Brown in slaap was. Toen hadden zij man, vrouw en kind met chloroform bewusteloos gemaakt, alles wat waarde had, bestaande uit 27 dollar aan geld, een horloge en eenige kleederen, gestolen, vervol gens in kerosene gedoopte katoen over de vloer ver strooid en toen het huis in brand gestoken. - De buren waren zoo verontwaardigd over dezen koel- bloedigen, wreeden moord dat zij den man aan een boom bonden, daar hout om hem heen opstapelden, dit in brand staken en hem zoo levend lieten verbranden. BUITENLAND. Frankrijk. De gewezen communisten-generaal Cluseret en zijn uitgever zijn bij verstek tot twee jaar gevan genisstraf en 3000 fr. boete veroordeeld wegens een artikel, waarin soldaten tot muiterij werden aangezet. Volgens de „Temps" zijn aan Peru en Bolivia de volgende vredesvoorwaarden opgelegd: Autofa- gasta wordt afgestaan; de vloot uitgeleverd; eene oorlogsbelasting van 500 millioen door Peru en van 250 millioen door Bolivia betaald, Totdat die ge-

Leidsch Dagblad | 1881 | | pagina 1